Gone home - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
0
Brak głosów
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
1
20%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
20%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
20%
4. Więcej wad niż zalet
1
20%
3. Mogło być jeszcze gorzej
1
20%
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 5

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Gone home - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 17 września 2013, 21:17

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Gone home - ocena użytkownika

Postautor: jarecki83 » 22 września 2013, 00:19

Krótka, ale całkiem przyjemna opowieść o problemach nastolatek, osadzona w latach 90-tych. Z trailerów i zapowiedzi możnaby odnieść wrażenie, że będziemy pogrążeni w atmosferze zagrożenia i że będzie tu coś ze Scratches czy innych tego typu produkcji - w końcu mamy stary, opuszczony dom, jesteśmy zupełnie sami, a za oknami wiatr, grzmoty i błyskawice... Gone Home jednak w ogóle nie straszy, jest tu za to astmosfera tajemniczości, a sama historia jest dość ciekawa i opowiedziana na tyle umiejętnie, że potrafi wzbudzić w nas emocje.
Niestety (albo stety - zależy jakie mamy oczekiwania) nie ma w tej grze żadnych zagadek, jest tylko eksploracja i czytanie dzienników, więc powstaje pytanie - czy tego typu twór można jeszcze nazwać grą? Nie wiem, ważne że szwenda się po tym domu całkiem przyjemnie, a odkrywanie historii każdego z domowników jest naprawdę wciągające... a w pewnym momencie nawet, hmmm... podniecające :P
Oprawa graficzna i dźwiękowa jest całkiem ok, z tym że gra ma nieadekwatnie wysokie wymagania sprzętowe do tego jak się prezentuje, przygotujcie się że wiatrak na waszych kartach graficznych będzie chodził bez przerwy na 100%... Całkiem dobrze natomiast wypada dubbing - dziewczyna, która czyta dzienniki potrafi wczuć się w swoją rolę i wywołać w nas radość, smutek, wzruszenie... Chyba niezła z niej aktorka.
Jeśli macie ochotę odpocząć od główkowania i bezproblemowo pochłonąć w jeden czy dwa wieczory całkiem interesującą opowieść to polecam. Jak dla mnie 7/10.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 27 czerwca 2014, 00:30

No nie wiem. Dla mnie historia dziewczyny jest po prostu nudna. Nic ciekawego. Zero emocji. Tak samo szukanie wskazówek i odkrywanie sekretów członków rodziny dość szybko staje się żmudne. Wręcz ma się ochotę krzyknąć: "Kończ waść!". Dodam jeszcze, że końcówka mi się zupełnie nie podobała. Inaczej zakończyłbym tę historię.

4/10
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 05 października 2014, 22:53

I ja się zawiodłem. Kompletnie nie chwytam tych wszystkich recenzji przyznających Gone Home dziewiątki i dychy. Owszem, to fajny i momentami klimatyczny eksperyment, miło pozwiedzać chałupę z lat 90-tych (kasety VHS, kartdridże do SNES-a i cała reszta wzbudzających nostalgię reliktów przeszłości), ale na dłuższą metę robi się to odrobinę męczące. Nawet jeśli całość kończy się już po jakichś 5 godzinach. Finał trochę rozczarowujący,
Spoiler:

Udźwiękowienie bardzo dobre, grafika również.
Ogółem: 6+/10
Obecnie grane: Krater (PC), Alienation (PS3)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
pa1ner
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: 1. Machinarium.
2. Botanicula.
3. Gemini Rue.
4. Dear Esther.
5. 9.03m
6. Still life
Podziękował(a): 33 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: pa1ner » 15 stycznia 2015, 20:13

Bardzo ciężko mi jest ocenić ten tytuł, ponieważ historia zawarta w tym tytule miejscami się pokrywa z moją własną. Ale zacznę od samego początku.

Gone Home, to interaktywny film, chodząc po pomieszczeniach, można przesunąć, obejrzeć różne przedmioty. Niektóre, z nich są przedmiotami fabularnymi, podnosząc je, popycha się historię do przodu. Cała akcja rozgrywa się w wielkim, opuszczonym domu w czasie burzy. Gra pokazuje w pewnym sensie moc światła, które przegania mrok. Wchodząc do pomieszczenia, zawsze jest ciemno, upiornie i tajemniczo, dopiero po zapaleniu światła pomieszczenie ożywa.

Gra nie ma zamiaru przestraszyć, ale buduje napięcie w sposób niezamierzony, bo gdy czytałem list w oświetlonym pomieszczeniu, usłyszałem skrzypnięcie starego drewna aż podskoczyłem. Tak samo huk grzmotu czasem potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Gdybym miał tą produkcję ocenić od strony technicznej byłoby to 6/10, ale...

Jest tylko jeszcze jeden element, który zmienia wszystko. Historia. Została opowiedziana w ciekawy sposób, poprzez wspomnienia głównej bohaterki, która jest także narratorką. Idąc dalej poznajemy losy, głównej bohaterki. Do samej gry miałem wiele podejść, ponieważ historia bije w moje czułe struny, po prostu beczałem podczas grania, nie lubię się wzruszać, więc wyłączałem grę i wracałem "silniejszy" aż do następnego ataku histerii. :D

Historia zmieniła wszystko, piszę tą opinię jeszcze roztrzęsiony więc z oceną się wstrzymam, ale samej gry raczej nie polecę nikomu oprócz fanów chodzonych przygodówek takich jak np. Dear Esther.

Wróć do „Gone home”