Memoria - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
4
36%
9. Prawie doskonała
5
45%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
18%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
0
Brak głosów
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 11

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: tynieczka » 30 sierpnia 2013, 11:13

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Sybi
Publicysta

Postautor: Sybi » 01 września 2013, 08:31

Skończyłam wczoraj wieczorem.

Oceniam na 9/10.

+ grafika piękna, uwielbiam ich kreskę
+ muzyka jw
+ klimat tym bardziej :)
+ dubbing powalający (grałam w wersję angielską)
+ kontynuacja przygód Gerona i Nuri, których bardzo polubiłam i byłam ciekawa, co będzie z nimi dalej :)
+ pojawiają się także nowi bohaterowie, w których losy również łatwo się wciągnąć
+ bardzo zgrabnie skomponowana fabuła i pewne rewelacje w zakończeniu lekko mnie zaskoczyły
+ niezłe zagadki, w tym wiążące się z używaniem nowych, nieznanych w poprzedniej części czarów, najciekawsza okazała się zagadka z kryształami, zajęło mi to dobrą chwilę :)
+ jest to gra z gatunku tych, które mają to "coś" i było mi zwyczajnie bardzo smutno jak się skończyła... i w co ja teraz będę grać? :mysli:
Moja lista ukończonych przygodówek

"Whatever you do, don't be afraid of the dark"

Ostatnio ukończone: Broken Sword 5

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 55 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 22 razy

Re: Memoria - ocena użytkownika

Postautor: kassiopestka » 07 września 2013, 11:27

Wreszcie mam czas dać ocenę - 9, dałam ją odrobineczkę zawyżoną, bo mam świadomość, że początkowo w ogóle zignorowałam fabułę, tylko skupiłam się na zagadkach, spiesząc się z poradnikiem. A że nie grałam w Klątwę wron, to nie miałam żadnego ciśnienia na kontynuację historii. A jednak fabuła i tak mnie wciągnęła, zaangażowała i wzruszyła, choć przede wszystkim wątek Sadji, bo to on jest tu zdecydowanie tym głównym.
Podejrzewam więc, że gdybym miała pierwszą część już za sobą i bardziej skupiła się na opowieści, to bez zastanowienia dałabym mocną dziewiątkę (tak to jest 8.5).

Plusy:
- Gra ma świetny dubbing, ja wprawdzie grałam po niemiecku, ale słyszałam też dubbing angielski i trzeba przyznać, że oba są very gut, w wersji ENG postarano się dobrać głosy bardzo zbliżone do oryginalnych. Zakochałam się w głosie magicznej laski (czy tam magicznego laska, bo to facet jest, jego "sharisad" było normalnie boskie). Dubbing jest na tyle dobry, aktorzy tak świetnie oddali emocje postaci, że nie mając w ogóle zamiaru interesować się historią i planując tłumaczyć tylko to, co niezbędne do napisania z sensem poradnika, złamałam się i tłumaczyłam więcej, bo chciałam wiedzieć, o co tu dokładnie chodzi.
- Sympatyczni, barwni, angażujący w swoje losy bohaterowie.
- Historia jest odpowiednio skomplikowana i zawikłana, na dodatek pomieszane są dwa wątki: współczesny Gerona i miniony Sadji. Na dodatek z motywem romantycznym, a nawet dwoma. :P Deadalic umie wymyślać fascynujące opowieści, to dało się zauważyć już przy TWW. :)
- Zaskoczenia w toku rozgrywki i przede wszystkim niesamowite zakończenie.
- Grafika prześliczna - to wiadomo (Deadalic), muzyka budująca nastrój. Melodia z menu mnie normalnie wzruszyła, jak w kilka dni po skończeniu gry wlazłam w nią ponownie, żeby coś sprawdzić - uświadomiłam sobie, że nabrałam to tego tytułu emocjonalnego stosunku, a to mi się nie z wszystkimi grami zdarza, a jest najbardziej fajne w obcowaniu z grą.
- Ciekawe zagadki z pomysłowymi patentami, z przenoszeniem widoku (podziemia), ze zmianą poziomów (unosząca się komnata), z czarami, z błąkaniem się (las), ze skradaniem (dormitorium) itd.
- Osiągnięcia - ich zbieranie sprawiło mi autentyczną frajdę, świetne jest też to, że niektóre się wzajemnie wykluczają (za inne podejście do danego zadania), a idiotycznych typu "kliknij 20x na czymś tam" jest chyba raptem 2.
- Możliwość robienie sejwów w trakcie dialogów. To chyba pierwsza gra, z tych, w jakie grałam, którą można zapisać w trakcie rozmowy, tuż przed podjęciem wyboru. Jakie to wygodne! Czemu inni twórcy nie oferują takiej opcji?
- Obecność wielu elementów uniwersum The Dark Eye (imiona bóstw w osiągnięciach, wiroziele itp.), sposób funkcjonowania świata (Satinav i jego wpływ na czas, zdarzenia i istnienia ludzkie).
- Kapitalny klimat, jak nie lubię fantasy, tak tu dałam się oczarować.

Minusy:
- Jak bohaterowie pierwszoplanowi są naprawdę na 6 z plusem, tak drugoplanowi poza Rachwanem, Kasimem i Brydą jakoś nikną w tłumie. Nie mówiąc o trzecioplanowych, czyli tak zwanym tle, które jak na tak bogate uniwersum chyba powinno być większe. Nie chodzi o to, że te postacie są słabo napisane czy zagrane, bo nie, widać, że taka Hilda czy Xerxes mają potencjał, tylko jakoś tak pojawiają się epizodycznie i znikają... W zasadzie w całej grze istotnych jest w sumie z 5-6 osób, jakoś mi się to wydało mało.
- Tu możliwe, że to wina mojego kompa, ale gra dość często mi się wieszała, szczególnie przy wędrówkach do menu, a nieraz po przejściu do kolejnej lokacji.
- Do szału doprowadzał mnie wysuwany ekwipunek, który znienacka się chował, jak go jeszcze potrzebowałam, albo wyjeżdżał, jak go nie potrzebowałam, ale jeśli wy nie mieliście podobnych akcji, to albo jestem większą sirota techniczną, niż myślałam, albo to też wina mojego kompa...
Ostatnio zmieniony 07 września 2013, 12:38 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator

Postautor: tynieczka » 07 września 2013, 12:09

W sumie podpisuję się pod tym co Pestka napisała.
Ja jednak grałam w Klątwę, która mnie urzekła w każdym calu :) Memoria zresztą również i dlatego daję jak pierwszej tak i drugiej części dyszkę :)
Co prawda mi też gra się strasznie wieszała, ale już z ekwipunkiem nie miałam żadnych problemów ;)
Ale tak czy siak, czekam na polską wersję :)
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 07 września 2013, 12:34

No z tym ekwipunkiem to chodzi mi o to, że siedzisz w nim i jeszcze chcesz coś tam zrobić, a sobie nieopatrzenie przesuniesz za bardzo kursor i już ziu - chowa się albo odwrotnie, niechcący zjedziesz i zahaczysz dosłownie o jego krawędź - już wyjeżdża, jakby ta opcja była za czuła. Zdecydowanie wolę ekwipunek przywoływany i odsyłany PPM.

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator

Postautor: tynieczka » 07 września 2013, 12:47

Aaaa no to, to tak ;) Ale jakoś mi to nie przeszkadzało :)
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Juki
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Juki » 07 września 2013, 12:53

tynieczka pisze:Aaaa no to, to tak ;) Ale jakoś mi to nie przeszkadzało :)

Bo Tobie Maleńka nigdy udziwnienia i inne dziwne rzeczy nie przeszkadzały ;P
Moje ukończone gierki

Przy­jaciel to ktoś, kto da­je Ci to­talną swo­bodę by­cia sobą.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 101 razy

Postautor: Urszula » 04 kwietnia 2014, 21:30

Skończyłam Memorię, gra jest piękniejsza od swej poprzedniczki. Bohaterowie są dojrzalsi i bardziej wyraziści. Oprawo audio-wizualna to kunszt artystyczny. Przepiękna historia i pięknie opowiedziana. Tych bohaterów nie można nie polubić i wzruszyć się nad ich losem. Choć chciałabym innego zakończenia, to jednocześnie mogłam dokonać wyboru, jakie powinno być. Zagadki bardzo mi się podobały i były niektóre innowacyjne. Naprawdę ta gra jest rewelacyjna, zachęcam do zagrania. Mimo paru błędów grze daję 10/10
Chciałabym, aby głównie bohaterowie pojawili się w jakieś kolejnej opowieści.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 05 kwietnia 2014, 00:28

Oj tak, to gra z tych, co ciężko się z nimi rozstać. No głos tego faceta mnie oczarował.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 09 kwietnia 2014, 21:24

Bardzo fajna przygodówka, z wciągającą i dobrze poprowadzoną fabułą. O ile w Klątwie wron postacie nie były szczególnie charakterne, tak w Memorii jest pod tym względem znacznie lepiej – Sadja ma charyzmę i silny charakter, a jej laska wprowadza do gry sporą dawkę humoru :)
Sama historia jest równie ciekawa jak w pierwszej części. Autorzy niezwykle umiejętnie spletli ze sobą dwa główne wątki, w wyniku czego całość jest spójna i więcej niż satysfakcjonująca. Może na samym początku nie czułem się jeszcze bardzo wciągnięty, ale z czasem wsiąkłem na dobre i trudno mi było oderwać się od ekranu.
Zadowolony jestem także z zagadek – są one ciekawe i zróżnicowane. I choć ich poziom trudności nie jest szczególnie wysoki, to rozwiązanie niektórych daje sporo satysfakcji. Moją ulubioną jest ta z kryształami w przedostatnim rozdziale – spędziłem przy niej trochę czasu, ale warto było się zmobilizować i nie zaglądać do solucji :)
Grafikę tez będę chwalił. Lokacje zostały bardzo starannie zaprojektowane, a każda miejscówka ma swój indywidualny klimat. Trochę gorzej jest z animacjami, ale do tego można się przyzwyczaić (podobnie jak w pierwszej części).
Generalnie Memoria jest jedną z najfajniejszych przygodówek, w jakie miałem ostatnio przyjemność zagrać, otrzymuje więc ode mnie ósemkę z dużym plusem oraz znaczek jakości Vicka :P

8.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 21 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 27 razy

Postautor: Adam_OK » 16 lipca 2014, 23:43

Przed chwilą skończyłem. Generalnie gra bardo dobra, choć do ideału nieco zabrakło. Po pierwsze - po mojemu system podpowiedzi trochę niedopracowany, często podaje informacje zbyt ogólnie, nawet jak sie rozwinie dany wątek i oczekuje czegoś konkretniejszego. Po drugie - system nagród - można dostać różne odznaczenia, tylko (poza ukończeniem poszczególnych rozdziałów) tak właściwie, to nie wiadomo, za co one są. Przedstawiono je bowiem w postaci symbolicznych obrazków. Gdy danego osiągnięcia jeszcze nie zdobyliśmy, to w menu będzie informacja, że zawartość zablokowana. I tyle, zero informacji, co trzeba zrobić, by ją odblokować. W takim np. Króliku (tego samego studia) było od razu wiadomo, że np. jedno odznaczenie zdobywa się za znalezienie wszystkich kropel rosy, inne za wyłapanie jaszczurek itp., a tu nic. Po trzecie trochę denerwujący był labirynt, ale można go było pominąć. Reszta, czyli fabuła, inne zagadki, grafika i muzyka na odpowiednim poziomie, do wersji PL też nie ma się za bardzo czego czepiać. Dam więc 9/10.

P.S. Nie zdziwię się, jak Memoria doczeka się kontynuacji, która (tak dla odmiany) będzie bardziej skupiona na Sadji, niż na Geronie i Nuri.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
zorija
Obserwator

Postautor: zorija » 06 sierpnia 2014, 14:59

Właśnie skończyłam. Super gierka, długa, z ładną grafiką i fajnymi zagadkami. Sama historia urzekła mnie i mam nadzieję na trzecią część i rozwinięcie losów Sadji i laski.

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: UpartaZołza » 03 września 2014, 20:48

Memoria posiada te wszystkie cechy, które zachwyciły mnie już w pierwszej części - piękną, baśniową grafikę, nastrojową muzykę i niepokojący klimat. Fabuła wciąga i trzyma w napięciu do samego końca, zagadki rozwiązuje się przyjemnie, nie są zbyt wymagające, ale nie wszystkie są oczywiste i przy niektórych trzeba trochę pogłówkować. No i Sadja i jej kostur... O ile w Klątwie Wron bohaterowie nie zachwycali, tak Sadję i kostur polubiłam od pierwszego momentu - dziewczyna ma charakter i potrafi tupnąć nóżką, a kostur wprowadza do gry sporo humoru (mogłabym takiego kostura przygarnąć nawet :E ).

Uwielbiam. I liczę na kolejną odsłonę, tym razem z Sadją i kosturem w roli głównej.
9/10
Aut viam inveniam aut faciam.

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Domino » 15 lutego 2015, 23:58

Memoria za mną i był to fantastyczny powrót do świata mrocznego oka. Bohaterowie wspaniali obok duetu z pierwszej części doskonała para kostura i Sadji. Grafika jest przepiękna można siedzieć i patrzeć tylko na krajobrazy, mogli by jedynie trochę animacje postaci poprawić . Muzyka doskonale budująca klimat mrocznego świata, w którym nadzieja jest tak ulotna. Zakończenie gry też jest idealne bo w sumie nie wiem czy mam być smutny, czy się cieszyć (podobnie jak w pierwszej części). Co do minus to mam dwa. Po pierwsze mam wrażenie, że gra jest ciut za łatwa, nie miałem większego przestoju w grze (brakowało mi jakieś łamigłówki do rozwiązania). Po drugie stały problemy z optymalizacją gier u Dedalica, choć i tak jest pewna poprawa bo z niektórymi grami od nich niestety czasami bywa masakra.

Grą jestem zachwycony, ta seria gier to jest czego najbardziej szukam w grach przygodowych. Czekam na 3 część, a historie można pisać bez końca bo uniwersum The Dark Eye jest rozbudowane i przeróżne krainy czekają na przybycie odkrywców :)

W pełni zasłużone 10/10

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: PawelJasiak » 05 września 2016, 00:27

8/10

Bardzo dobra, ale o oczko gorsza od poprzedniczki :) właściwie to 8,5 za zakończenie :)

Wróć do „Memoria”