Phantasmagoria - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
2
33%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
33%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
1
17%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
17%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 6

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 86 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 36 razy

Phantasmagoria - ocena użytkownika

Postautor: adventurka » 08 lipca 2013, 19:22

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Phantasmagoria - ocena użytkownika

Postautor: ALEX » 09 lipca 2013, 11:40

Jako fan opowieści z dreszczykiem muszę przyznać że to jedna z najlepszych gier o tej tematyce w jakie grałem. Nie jest idealna, mogła by być w wielu miejscach bardziej dopracowana, ale w ogólnym rozrachunku jest tytułem z którym warto się zapoznać. Gra prezentuje się dość ładnie jak na swoje lata chociaż grając na pełnym ekranie i dużym monitorze może niektórym wydać się archaiczna. Lokacje są bardzo dobrze zaprojektowane a w czasie rozgrywki towarzyszy nam świetna muzyka. Sama rozgrywka jest dosyć prosta i grę można ukończyć w jedno popołudnie co jest jej główną wadą. Phantasmagoria przedstawia nam historie małżeństwa które wprowadza się do nawiedzonego domu. Chociaż ten motyw był już wielokrotnie wykorzystywany, fabuła jest ciekawa, klimatyczna i wciąga. Największą zaletą tej produkcji jest dla mnie jej filmowość. R. Williams tworząc ten tzw. "Interaktywny film" nie chciała tworzyć czegoś przełomowego, tylko inspirowała się i wzorowała na klasycznych filmach o nawiedzonych domach jakich było pełno w latach 80 ( oraz slasherami przy scenach egzekucji ) przenosząc je na ekrany PC i konsol. I to widać w czasie rozgrywki w której narracja, atmosfera i styl prowadzania historii, wystrój otoczenia czy sama praca kamery jest skopiowana ze wspomnianych filmów. Gra jest dość krwawa co może nie każdemu się spodobać. Podsumowując jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników starych horrorów i prostej niewymagającej rozgrywki. Osoby które lubią skomplikowane pod względem zagadek i fabuły tytuły powinny się zastanowić przed zakupem.

PLUSY:
- Ładna grafika ( uwzględniając rok wydania ) i design otoczenia.
- Świetna muzyka
- Klimat i atmosfera grozy
- Filmowy styl czerpiący z klasycznego kina grozy.

MINUSY:
- Krótka
- Bardzo prosta
- Fabuła, chociaż ciekawa mogłaby być bardziej tajemnicza i złożona.
- Donald jako opętany przez demona mąż wypada słabo pod względem aktorstwa

OCENA
9/10
Ostatnio zmieniony 09 lipca 2013, 12:30 przez ALEX, łącznie zmieniany 1 raz.
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 09 lipca 2013, 12:15

Jedna z pierwszych gier FMV, w jakie grałem. Mam z nią związane same pozytywne wspomnienia. Jak kolega powyżej napisał, gra jest brutalna, ale bez przesady. Widać nawiązania do podgatunku slasherów. "Słynna" scena gwałtu nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. A może miałem jakąś inną, ułagodzoną wersję? Nie wiem. Interakcja w Phantasmagorii jest ograniczona do minimum - w każdej lokacji są dosłownie 2-3 miejsca, z którymi możemy wchodzić w interakcję. Nie możemy także dowolnie przemieszczać się główną bohaterką w obrębie lokacji (czyli, np. przejścia nią do przeciwnego rogu pokoju), możemy jedynie wskazywać hot-spoty. Na dialogi także nie mamy wpływu.

9/10
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 10 lipca 2014, 21:29

Nie lubię horrorów i pewnie bardziej podskakuję na stołku niż inni, gdy muzyka w grze buduje klimat grozy, gdy raptem wyskoczy z dziury kot, czy w końcu cichaczem podejdzie do głównej bohaterki mąż i złapie ją za ramię, mając obłęd w oczach. Gra nie jest trudna, ale lokacje są ogromne, a nasza bohaterka zanim coś wykona to się rozgląda/przeciąga i podchodzi do danego przedmiotu jak do jeża. Lokacje są ładne i bardzo szczegółowe, ale nie ma możliwości poruszania się po nich swobodnie, więc nie wszystko będzie nam dane zobaczyć z bliska, jednak to, co widzimy jest dopracowane. To, że dom jest nawiedzony, dowiadujemy się dość szybko, a potem właściwie cała nasza rozgrywka polega na odkrywaniu zakamarków i badaniu dziwnych zjawisk, jakie mają miejsce w tej posiadłości. Nie wiem czy tak mieli wszyscy, ale ja grę uruchomiłam pod Virtual PC i w trakcie dialogów, na które nie mamy wpływu słychać było pogłos, co skutkowało kłopotami ze zrozumieniem wypowiadanych kwestii. Wszystko byłoby pięknie, ale końcowe sceny i raptem wejście stworka przypominającego mi film „Obcy Ósmy Pasażer Nostromo” troszkę mnie zawiodło, liczyłam, na inne zakończenie i inny obraz „Złego”. Moja ocena 7,5 w ankiecie dam 8/10

Na plus
• oprawa muzyczna – buduje napięcie klimat
• grafika
• namacalne poczucie zagrożenia

Minus
• zagadki
• trudność gry
• drastyczne sceny – choć można je pominąć
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=30700#p30700
Podziękował(a): 47 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 45 razy
Kontakt:

Postautor: ZenekZombie » 10 września 2016, 14:42

Toż to klasyka growego horroru, którą każdy fan tego gatunku powinien znać. Czy to oznacza, że gra jest wybitna?
Otóż nie, w mojej opinii to co najwyżej przeciętniak. Fabuła to klisza (choć przyznam, że miło się ją śledzi), którą widzieliśmy tysiące razy: nawiedzony dom, zły demon, tajemnicze zgony i ty bezbronna, atrakcyjna bohaterka, która próbuje odkręcić cały ten – jakby nie było - spowodowany przez siebie ambaras.

Adrienne, jak to niektóre kobiety mają w zwyczaju, wściubia nosek nie tam gdzie trzeba i bach! Do akcji wkraczasz ty, drogi graczu i dwoisz się i troisz, by wyplątać się Adrienne z kabały, a przy okazji poznać historię poprzedniego właściciela domostwa. Może z deczko przesadziłam, za dużo to się nie napocisz. Gra jest łatwa i krótka.

Co więc sprawiło, że Phantasmagoria uzyskała status kultowej? Na pewno sprawiły to brutalne sceny morderstw (które dzisiaj bardziej bawią niż straszą), epatowanie krwią i przemocą. No i oczywiście niesławna scena gwałtu. Niestety, u mnie gra ta nie wzbudziła większych emocji. Jedyny moment, który sprawił, że zaczęłam się bardziej angażować to sama końcówka i ucieczka przed głównym Złym, którego design, swoją drogą, nie powala.

Ocena: 5/10

Consumite Furore wymiata :)
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl
Filmy Youtube - link

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 03 października 2016, 14:31

Próbuję sięgnąć pamięcią daleko wstecz, ale nie przypominam sobie zbyt wielu przygodówek z nawiedzonym domem przed 1995. Tylko Maniac Mansion (trochę naciągane) i Hugo's House of Horrors? Było jeszcze kilka pixel-artowych gier z pierwszej osoby. Myślę, że Phantasmagoria to pierwsza przygodówka FMV z klasycznym - dla filmów - motywem nawiedzonego domu, pokazana z... eee... boku (jak w klasycznych point'n'click).

IMO nie powinno się porównywać filmów do gier. To zupełnie różne media. Faktycznie motyw nawiedzonego domu jest/był mocno eksploatowany w przedstawicielach X Muzy, ale dla gier połowy lat 90-tych to była jeszcze nowinka. To prawda, Phantasmagoria nie wytyczała nowych szlaków, nie bawiła się formą, nie eksperymentowała z narracją, a jedynie udoskonalała rzeczy wymyślone przez twórców The 7th Guest. Prawdą jest też to, że było o niej głośno głównie ze względu na filmową przemoc, seks i... liczbę płyt CD. Pamiętajcie też, że był to okres, kiedy mocno we znaki dawały się ograniczenia sprzętowe wymuszające na twórcach kompromisy. To dlatego mamy mocno pikselowe filmy wyświetlane w małym oknie. To dlatego Phantasmagoria ma nieporównywalnie wielki pasek inwentarza na dole ekranu.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 44 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 18 sierpnia 2017, 16:41

OCENA GRY: 7/10

ZALETY:

+ niezła fabuła
+ klimat grozy
+ grafika
+ oprawa audio

WADY:

- za krótka
- za prosta
- denerwująca czasówka na koniec
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Wróć do „Phantasmagoria”