Syberia - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
21
50%
9. Prawie doskonała
5
12%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
7
17%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
5%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
4
10%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
3
7%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 42

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Re: Syberia - ocena użytkownika

Postautor: porfirion » 11 grudnia 2016, 23:53

kassiopestka pisze:Irytował mnie też interfejs - kto wymyślił, żeby przejście do kolejnej lokacji wskazywało rozjaśniające się kółko? Strzałek zabrakło? Rozjaśniający się kursor powinien pojawiać się na aktywnych obiektach, a nie kierować w nowe miejsca. Przez ten brak strzałek błąkałam się tam i z powrotem

W dwójce trochę to poprawili i przy tym podświetlanym kółku pojawia się też strzałka kierunku - ale nadal nie zawsze jest to bardzo oczywiste...

kassiopestka pisze:Ta sama lupka na zbliżeniach w danych miejscach i przy inicjowaniu dialogów - no co za bzdura jakaś...

Tak naprawdę to są dwie różne ikonki - ikonka rozmowy to zarys dymka (takiego komiksowego), ale co prawda to prawda: do tej lupy zbliżenia jest bardzo podobny... i tego niestety w dwójce nie zmienili, ogólnie ikonki są chyba identyczne.

EDIT: ja wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale popatrzyłem na punktację w ankiecie i jednak tego fenomenu Syberii jako gry doskonałej nie pojmuję... ludzie byli do tego stopnia wciągnięci w fabułę, że ani trochę nie przeszkadzały im wspomniane wady? No, ja niestety tak nie umiałem.
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 12 grudnia 2016, 02:59

Ja mało grałam jeszcze w stare gry, np. Sierry (poza dwoma Larrymi). Mogę się więc mylić, ale może to była pierwsza gra z rozbudowaną fabułą i taką raczej na poważnie? A może ta grafika takie zrobiła wrażenie? No nie mam skali porównawczej, ale myślę, że gra musiała być wtedy wielkim wydarzeniem i wiele osób patrzy przez pryzmat tamtych odczuć - współczesny gracz raczej mało prawdopodobne, by wpadł w nie wiadomo jaki zachwyt. Gra ma pewien klimat, nie da się jej go odmówić, ale... Paradise dla mnie miało lepszy (pomijając bezsensowne sekwencje z panterą), a generalnie jest gorzej oceniane. A może po prostu druga Syberia jest dużo lepsza i ludzie oceniają pierwszą przez pryzmat całej serii?
W sumie to mam nadzieję, że jest dużo lepsza, przede wszystkim, że jest więcej emocjonujących interakcji z postaciami. W "jedynce" ten "astronauta", którego wystrzeliwujemy z katapulty, jest moim numerem 1 w dialogach. :P

W poradniku na GOL-u są fotki ikonek, na dla mnie to są dwie prawie identyczne lupki. :P
http://www.gry-online.pl/S024.asp?ID=152

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 12 grudnia 2016, 09:17

Nie, to na pewno nie była pierwsza gra z rozbudowaną fabułą. To po prostu metaforyczna opowieść o pogoni za marzeniami, która do wielu przemawia.
Przekleję fragment swojej wypowiedzi innego miejsca.

Syberia obrazuje nieustanną pogoń - Hansa za marzeniami (w przenośni, ale i dosłownie), Kate za Hansem, oraz ludzi wysłanych na poszukiwania Kate. W międzyczasie obserwujemy postacie poboczne, które również gonią za szczęściem i realizacją własnych pragnień, nawet kosztem całkowitego odizolowania się od świata zewnętrznego.

Sama Kate także przekonuje się, że jej dotychczasowe życie nie jest tym, o czym (być może podświadomie) marzyła, więc i jej pogoń z czasem nabiera dwojakiego znaczenia - nie tylko poszukuje Hansa, ale i swojego szczęścia i miejsca w życiu. I może to jest powód, dla którego główna bohaterka jest z początku pozbawiona cech, które wyróżniłyby ją spośród setek zwykłych ludzi, jakich widujemy na co dzień. Ona dopiero odnajduje swoją drogę i kształtuje się jako osoba. Jest kimś takim jak wielu z nas, zagubionych w codzienności, często nudnej, powtarzalnej i niedającej pełnej satysfakcji. Tyle że mało kogo stać na podjecie ryzyka związanego z rzuceniem wszystkiego, co się zna i udaniem się na poszukiwania swojej Syberii.

I może dlatego Syberia tak bardzo potrafi do człowieka przemówić - nie tyle nas zmienia, ile uświadamia, czego tak naprawdę pragniemy. I choć w prawdziwym świecie często brakuje odwagi, by wyruszyć w pogoń, możemy to uczynić w grze - i przynajmniej wirtualnie, wcielając się w Kate, realizować marzenia i poczuć się w pełni wolnym i szczęśliwym.

Oczywiście, jak to podkreśliłem pisząc post z oceną, Syberia nie zachwyca pod względem samej rozgrywki. Natomiast Paradise to już tylko powtórka niektórych pomysłów z Amerzone i Syberii, bez tak wielowymiarowej fabuły. Nie zapamiętałem z tej gry ani jednej postaci drugoplanowej, po prostu nie ma w niej interesujących bohaterów. Lokacje też nie są już tak charakterystyczne i barwne, a liczba bugów wręcz szokuje (szczegóły: viewtopic.php?f=169&t=102#p15310) ;)
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 12 grudnia 2016, 13:44

Tak sobie myślę, że współcześnie ta gra jednak już lekko trąca myszką i to też mi gdzieś podświadomie przeszkadzało. Na pewno bym to odebrałam inaczej, gdybym zagrała w nią w 2002 roku. I jakoś nie do końca łączył mi się ten dziwaczny świat (nakręcany pociąg, jadący po jakich torach - użytkowanych przez inne pociągi? Bo przecież Voralbergowie nie zbudowali całej tej trasy. A gdzie jakiś rozkład jazdy, ryzyko kolizji itp?), sterujące wszystkim automaty o niby ludzkiej osobowości, Kate, która bez kontroli celnej dotarła na teren ZSRR) z realiami normalnego świata prawniczki z Nowego Jorku. A np. takie połączenie w Podróży do wnętrza Ziemi nie wydało mi się nieprzekonujące. Tutaj jakoś czułam pewien zgrzyt, chyba lepiej to by dla mnie wypadło, gdyby chodziło o przeniesienie się w czasie niż o funkcjonowanie w jakiejś ni to steampunkowej, ni to nie wiem jakiej rzeczywistości. No jakoś to do mnie nie trafiło, choć sam pomysł doceniam.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 12 grudnia 2016, 14:22

Cóż, świat gry jest w znacznej części surrealistyczny, więc zostawiłbym w spokoju logikę. Oczywiście tego rodzaju połączenie realizmu z surrealizmem może powodować pewien dysonans poznawczy :P Gdybym miał odbierać Syberię jako zwykłą opowieść o prawniczce szukającej zbzikowanego wynalazcy, który postanowił spełnić swoją dziecięcą zachciankę i pognał w siną dal, to pewnie stwierdziłbym, że to barachło do kwadratu i dałbym najwyżej 4/10 :P Nie oszukujmy się, rozgrywka nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jeśli już, to na minus. Jeśli kogoś nie przekona fabuła (i ewentualnie oprawa audiowizualna), to niska nota jest naturalną konsekwencją, podobnie jak w przypadku choćby To the Moon.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 12 grudnia 2016, 15:15

Na obiór i ocenę gry ma wpływ tak wiele czynników zewnętrznych/nastawienie, że szkoda czasu na rozmyślanie dlaczego jeden ocenia coś bardzo wysoko, a drugi nie. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

wczorajszy
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 140#p49768
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: wczorajszy » 05 stycznia 2017, 11:54

Czytając wiele pochlebnych opinii o Syberii spodziewałem się bardzo dobrej gry. Nawet nie, że mi się spodoba, bo było wiele takich gier, które mnie nie ujęły, ale widziałem w nich te dobre cechy, które podobają się innym. Tutaj nie zauważyłem ich, i gdyby nie internet uznałbym że podobnie odebrała to większość. Tak do połowy czekałem na moment, w którym coś się zmieni - no bo przecież niemożliwe, żeby była tak nijaka - ale doszedłem do wniosku, że Syberia będzie taka do końca - nudna jak flaki z olejem.
Najbardziej na mój odbiór wpłynął nieciekawy świat i lokacje. W drugiej kolejności nudne postacie, szczególnie ten robot konduktor. Trzecia rzecz to sterowanie główną bohaterką - poruszała się wolno, z opóźnieniem reagowała na polecenia.

Ocena końcowa nie jest całkiem niska, bo abstrahując od zarzutów (które, powiedzmy, są kwestią gustu - może poza sterowaniem) jest to dopracowana, kompletna gra opowiadająca jakąś historię.
Ocena 6/10

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: ALEX » 03 maja 2017, 10:13

Syberia to gra która wzbudza u mnie skrajne uczucia. Mimo że bardzo lubię wykreowany świat to ponowne jej przejście po latach znów mnie irytowało. Na plus należy zaliczyć wspaniale wykreowany świat gry pełen automatów i zapomnianych miejsc. Jakość grafiki i design robią wrażenie do dzisiaj. Kolejne plusy to oprawa dźwiękowa i pojawiające się w grze dobrze narysowane postacie. Wszystko spaja naprawdę świetna fabuła i byłoby pięknie gdyby nie powolne tempo gry. Niestety wielkość i ilość lokacji które są tylko wypełniaczem gry bez aktywnych miejsc jest bardzo duża, co w połączeniu z powolnym biegiem Kate, zagadkami pomyślanymi tak by biegać często po parę razy z jednego końca lokacji na drugi i długie dialogi naprawdę często mnie nużyły. Mimo wszystko to świetna gra którą śmiało polecam.

PLUSY:
- Oprawa Graficzna
- Wygląd lokacji i świat gry
- Automaty
- Zapadające w pamięc postacie
-Fabuła

Minusy:
- Wolne tempo rozgrywki
- Dużo biegania po rozległych lokacjach

OCENA 8/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
overemotional
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: overemotional » 12 sierpnia 2017, 23:46

Zapomniałam już, jak urokliwa jest „Syberia”. Po kilku latach zagrałam ponownie i znów wywarła na mnie duże wrażenie. Rozgrywka jest liniowa i zagadki nie są trudne, ale fabuła jest bardzo wciągająca. W grze pojawiają się wyraziste postacie, np. Oskar, który momentami bardzo irytuje, ale nie da się go nie lubić :) Graficznie jest pięknie – lokacje są niezwykłe i dopracowane (oczywiście można doczepić się do paru szczegółów, które jednak bledną na tle ogólnego wrażenia). Całości dopełnia bardzo dobre udźwiękowienie. Gra ma parę niedociągnięć, ale jest klimatyczna, piękna i ciekawa. W mojej ocenie - nie będę oryginalna - zasługuje na 10.

Wróć do „Syberia”