Edna & Harvey: the breakout - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
0
Brak głosów
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
40%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
3
60%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 5

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Edna & Harvey: the breakout - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 27 lutego 2013, 09:50

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Re: Edna & Harvey: the breakout - ocena użytkownika

Postautor: Adam_OK » 03 lipca 2013, 12:04

Jest to dziwna gra, choć całkiem fajna. Nasze zadanie polega na ucieczce z wariatkowa oraz (przy okazji) oczyszczenia imienia swego ojca z zarzutu zabójstwa syna dr Marcela - dyrektora wspomnianego psychiatryka. Już sam początek wydaje się dziwny, bo nie spodziewałem się, że w celi takiego wariatkowa znajdować się będzie stół lub krzesło (a były). Po drodze spotkamy też sporo dziwnych postaci - człowieka pszczołę, pseudobliźniaków syjamskich (dwóch gości chodzących w jednym wielkim swetrze) czy gościa o "imieniu" Droggeljug, którego "imię" jest jedynym słowem, które on powtarza. Oczywiście, na koniec ucieczka się uda, a my poznamy prawdę o zabójcy Alfreda, ale na to potrzeba całkiem sporo czasu - myślę, że 7-8 godzin to minimum, może nawet około 10. Fabuła, może jakoś bardzo wciągająca nie jest, ale z drugiej strony grając w "The Breakout" chciałem poznać, jak się rozwinie opowiadana tu historia; poza tym na plus zaliczę też miejsce akcji, bo niewiele jest gier toczących się w wariatkowie. Zagadki są głównie przedmiotowe, ale jest też kilka "puzzlowatych". Nie są one może jakoś wybitnie trudne, choć z jedną z nich miałem problemy, choć były one natury technicznej. W grze jest też trochę humoru, szczególnie rozśmieszyła mnie akcja z samochodem:
Spoiler:

Jest też trochę nawiązań do różnych filmów (np. tekst o wielkiej sile i wielkiej odpowiedzialności ze Spidermana) czy gier (choćby plakat z "The Whispered World"). Graficznie nieźle, choć widać, że rozdzielczość jest niższa niż choćby w "Harvey's New Eyes". Z kolei muzyczka mi się bardzo podobała, gdyż choć "kawałków" nie było za wiele, to się one mi nie nudziły. Fajny był też motyw z czasowym powrotem do przeszłości w celu przypomnienia sobie pewnych faktów czy też ponownego zdobycia pewnych umiejętności (np. podrabiania podpisów). Ponadto można pobawić się w zdobywanie "osiągnięć" przyznawanych za pewne dokonania w grze. Jest ich w sumie 18, z czego mi się udało zdobyć zaledwie 5 czy 6. Na minus (poza trochę przestarzałą grafiką i małą ilością zagadek nieprzedmiotowych) zaliczę też małą ilość slotów na zapisy gry (zaledwie 9). Ponadto, jako że najpierw grałem w "Harvey's New Eyes", to zakończenie tej gry po przejściu "The Breakout" wydaje mi się dziwne -
Spoiler:
Generalnie bawiłem się nieźle, dałem grze 7/10.

P.S. Jeśli jeszcze nie graliście w żadną grę z serii, to polecam zacząć od "The Breakout", bo w "Harvey's New Eyes" jest do niej sporo nawiązań fabularnych, takich jak ponowne spotkanie z częścią bohaterów pobocznych, wątek śmierci Alfreda czy też historia dr Marcela (po Breakout wiadomo, czemu w drugiej części jeździ on na wózku inwalidzkim)
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 15 sierpnia 2013, 21:09

Ta gra to trochę niecodzienne połączenie gry komediowej, z tematyką raczej dla dojrzałych graczy. Z jednej strony mamy kreskówkową grafikę, pełne humoru dialogi, z drugiej strony motyw morderstwa i główną postać cierpiącą na zaburzenia osobowości. Dodatkowo wszystko odbywa się w psychiatryku. Takiej kombinacji w przygodówkach chyba jeszcze nie było.

A jak to wyszło? Średnio.

Może najpierw o plusach. Przede wszystkim zagadki - głównie ekwipunkowe, dość wymagające, przypominają trochę te z Day of the Tentacle, choć nie są tak dobre, ale rozwiązywanie ich sprawia satysfakcję i to się chwali. Tak się składa, że te, które są najtrudniejsze, najbardziej posuwają fabułę do przodu, co dodatkowo zachęca do samodzielnego ich rozwiązywania. Poza tym całkiem niezła fabuła, która trzyma nas przy grze do samego końca, o ile tylko chcemy zaspokoić naszą ciekawość i dowiedzieć się co tu właściwie się stało.

Minusów jest już więcej. Najgorzej jest z oprawą audiowizualną. Szczególnie słabo wypada dziadowska, jakby celowo pozbawiona szczegółów grafika oraz szczątkowa animacja. Z warstwą dźwiękową jest już trochę lepiej - głos głównej bohaterki jest całkiem przyjemny, a reszta postaci po prostu nie przeszkadza, choć w niektórych przypadkach trochę drażni. Muzyka w tle zazwyczaj sprzyja naszemu główkowaniu, ale problem z nią jest taki, że przez całą rozgrywkę towarzyszy nam tylko kilka tracków, które zbyt często się powtarzają. Największym minusem gry jest słaby, często wymuszony humor. Niemcy po raz kolejny udowodnili, że nie są w stanie zrobić przygodówki, która śmieszy. A wierzcie mi, że ta gra próbuje tego dokonać na każdym kroku - na co nie klikniemy - otrzymujemy komentarz, który z założenia ma nas bawić, jednak przechodząc grę uśmiechnąłem się tylko kilka razy. Do worka z niezbyt udanymi elementami gry wrzucić trzeba też wkurzający interfejs, który raz działa, raz nie.

Podsumowując - średnio udana gra, polecam szczególnie tym, którzy są zawiedzeni brakiem wyzwań w ostatnio ukończonych tytułach i mają ochotę trochę pogłówkować. Przyznam, że udało jej się zachęcić mnie do zagrania w sequel. Choć z tego co widzę i czytam, to znowu nie będzie to rozrywka na wysokim poziomie, bo mimo że poprawili grafikę, to uprościli zagadki... które przecież stanowiły siłę części pierwszej. Jak nie urok, to sraczka.

Jak dla mnie 6/10.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 16 sierpnia 2013, 21:21

A ja jakoś nie mogę się do tej Edny z Harvey'em zabrać ;). Może teraz (po Waszych ocenach) pójdzie mi lepiej :)
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 04 września 2013, 20:04

Czy ktoś się orientuje dlaczego CDP nie wydało wersji pudełkowych obu części (tak jak to zrobili z Deponią)? I dlaczego fizycznie po polsku dostępna jest kontynuacja, a nie część 1?

Słyszałem o serii wiele dobrego, ale nie będę zaczynał od kontynuacji (tak, wiem, że na Allegro jest dostępna edycja kolekcjonerska za 63 zł).
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 04 września 2013, 20:17

qwerty pisze:Czy ktoś się orientuje dlaczego CDP nie wydało wersji pudełkowych obu części (tak jak to zrobili z Deponią)? I dlaczego fizycznie po polsku dostępna jest kontynuacja, a nie część 1?

Pewnikiem nie liczyli na odpowiednią sprzedaż.

(tak, wiem, że na Allegro jest dostępna edycja kolekcjonerska za 63 zł).

W Amazonie masz za 35-40zł.

Awatar użytkownika
Zagadka
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 20 razy

Postautor: Zagadka » 04 września 2013, 21:08

qwerty pisze:I dlaczego fizycznie po polsku dostępna jest kontynuacja, a nie część 1?

Ponieważ jedynka posiada niebotyczną ilość dialogów i komentarzy niemal do każdej akcji. Ilość linii do przetłumaczenia byłaby gigantyczna. W dwójce dialogów jest bardzo mało, gra jest liniowa, a do tego prawie w ogóle nie ma interakcji.
"Przygodówka jest niczym innym, jak dobrą opowieścią, obleczoną w zajmujące zagadki, które gładko wpasowują się w historię i bohaterów, a do tego cieszącą wzrok i słuch" - Roberta Williams

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: wujo444 » 04 września 2013, 22:37

Pewnie uznali, że gra nie jest na tyle znana by opłacało się drukować te 100 pudełek nakładu jaki by się rozszedł. I trudno im odmówić racji, po prostu mało kto o grze słyszał a i zbyt nowa nie jest.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Domino » 05 maja 2016, 23:37

Pierwsza gra studia Daedalic Entertainment, nie jest ideałem a grą przeciętną, ale patrząc na kolejne gry studia ciesze się, ze powstała bo końcu to od niej wszystko się zaczęło. A królik Harvey stał się chyba nieoficjalną maskotką studia. Grafika w grze nie jest piękna, co najwyżej jest ok. Muzyka pasuje do tego specyficznego klimatu produkcji. Sama fabuła jest wciągająca i mimo absurdalności całej otoczki jest poważna i daje do myślenia. Humor jest mi go najtrudniej ocenić, ponieważ władam angielskim w stopniu wystarczającym żeby rozumieć wypowiedzi bohaterów i teksty, ale niestety nie umiem go wystarczającym stopniu żeby wyłapywać nawiązania czy zabawy słowne. No chyba że są bardzo łopatologiczne :) mimo tego w paru miejscach zdarzyło mi się uśmiechnąć. Zdaje sobie sprawę, że niestety sporo tracę na odbiorze gry, może kiedyś jak poprawię swój język ponownie przejdę produkcję (szkoda, że jednak cdp.pl nie zdecydowało się tłumaczenie). Zagadki w grze stoją na przyzwoitym poziomie i są miejsca w których trzeba pogłówkować. Muszę wspomnieć o nieprzyjemnym bugu występującym w wersji angielskiej uniemożliwiającym przejście gry, żeby go ominąć należy zmienić język na niemiecki. Niestety sporo czasu zajęło mi znalezienie informacji o tym problemie (myślałem że to wina win7, a nie wersji językowej)

Ocena: 6/10 mimo wszystko polecam zagrać wszystkim fanom studia Daedalic, żeby zobaczyć początki firmy i docenić wielki postęp jakiego dokonało studio w ciągu kolejnych lat.

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 04 czerwca 2017, 02:33

6/10

Plus za pomysłowe i dość trudne zagadki. Minusy natomiast to sporo błędów technicznych i w sumie ogólnie dość... prosta konstrukcja gry. Nie wiem jak to inaczej wyrazić, ale widać, że to pierwsza gra Daedalica. Ogólnie: dla koneserów :)

Wróć do „Edna & Harvey: the breakout”