Tomb Raider

Porozmawiaj o grach, o których nikt nie mówi adventure
Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=27040#p27040
Podziękował(a): 1 raz

Tomb Raider

Postautor: Peo86 » 17 lipca 2014, 18:43

Nie znalazłem na forum jakieś tematu odnośnie serii o Tomb Raiderze. Postanowiłem stworzyć. Może ktoś tak jak ja z miłośników przygodówek też lubi przygody Lary Croft?

Wymieniajcie swoje poglądy nt. klasycznych części (1-5 + GOLDY), TR The Angel of Darkness, TR Trilogy (Legend, Anniversary, Underworld), TR 2013 (i nowsze), seria Lara Croft and... (np. The Guardian of Light).

A może poszukujecie jakiejś porady dot. jakiejś części?
W każdym kłopocie kłopoci się jakiś kłopot...

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Re: Tomb Raider

Postautor: Sir_Kiełbasa » 17 lipca 2014, 18:46

Peo86 pisze:Nie znalazłem na forum jakieś tematu odnośnie serii o Tomb Raiderze. Postanowiłem stworzyć. Może ktoś tak jak ja z miłośników przygodówek też lubi przygody Lary Croft?

Nawet ci, którzy uważają gry z serii Alone in the Dark za przygodówki, nie zaliczają do tego gatunku TR-a. :D ;) Swoją drogą nie wiedzieć czemu. :E

Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=27040#p27040

Postautor: Peo86 » 17 lipca 2014, 18:52

Sir_Kiełbasa pisze:
Peo86 pisze:Nie znalazłem na forum jakieś tematu odnośnie serii o Tomb Raiderze. Postanowiłem stworzyć. Może ktoś tak jak ja z miłośników przygodówek też lubi przygody Lary Croft?

Nawet ci, którzy uważają gry z serii Alone in the Dark za przygodówki, nie zaliczają do tego gatunku TR-a. :D ;) Swoją drogą nie wiedzieć czemu. :E

TR to jak najbardziej przygodówka. Wg mnie powinniśmy przygodówki dzielić na różne kategorie: point & click, platformowe, etc. TR-y to jak najbardziej przygodówki i to wspaniałe. Osobiście jestem fanem klasycznych części. Z nowych przygód (tych od Crystal Dynamics) usnaję wyłącznie Anniversary. Legendę jeszcze im wybaczam, Underworld jest do wyrzutki, TR 2013 i nowsze to badziew strzelankowy... żadnego w nim TR klasycznego.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 17 lipca 2014, 18:55

A do tych platformowych przygodówek, które tytuły byś zaliczył?

Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator

Postautor: Peo86 » 17 lipca 2014, 19:01

Sir_Kiełbasa pisze:A do tych platformowych przygodówek, które tytuły byś zaliczył?

No właśnie Tomb Raidera, Trine, Indiana Jones'a. Tego typu. Platformowe też powinny dzielić się na przygodowe, logiczne. Tak przynajmniej uważam. Bo np. taki Braid, jest platformową grą, ale bardziej logiczną...

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 50 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 17 lipca 2014, 19:09

Cóż, nazwa gatunku jest w przypadku przygodówek nieco myląca - nie oznacza ona bowiem tego, że przeżywamy w grze przygody. Po prostu kiedyś powstała gra Colossal Cave Adventure (znana także jako Adventure) i to najprawdopodobniej od niej wzięło się określenie "przygodówka".
Tomb Raider zalicza się do action-adventure, czyli gier akcji zawierających elementy przygodowe.
Generalnie w przygodówkach wyzwania intelektualne powinny zdecydowanie dominować nad zręcznościowymi. Ważna dla tego gatunku jest także eksploracja.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator

Postautor: Peo86 » 17 lipca 2014, 19:14

[align=justify]Dlatego drogi Vicku sam widzisz jakie problemy czasami ludziom gry potrafią stworzyć nawet w kwestii określenia, jakiego rodzaju jest dana gra :)

Mam tylko nadzieję, że te kwestie nie ograniczą Was do rozmów nt. Tomb Raidera. Jest to jak najbardziej wspaniała seria. Sam widziałem kilka odcinków z TR1 u Ciebie na kanale na ślepo. A propos, będziesz nagrywał dalsze części?[/align]

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 50 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 17 lipca 2014, 19:26

Na razie tego nie planuję, ale nigdy nic nie wiadomo ;)

Skończyłem Tomb Raidera 1, 2 + Gold, 3 i nową odsłonę serii z ubiegłego roku. Z klasyków najbardziej podoba mi się dwójka - ma fajny klimat, ciekawe lokacje i różnorodnych przeciwników. W części pierwszej brakowało mi ludzi, z kolei trójka ma jak na mój gust zbyt rozległe poziomy.
W najnowszego Tomb Raidera grało mi się bardzo dobrze, także na multiplayerze (szkoda tylko, że jest on porządnie zabugowany).
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
PlaskiKubek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: PlaskiKubek » 17 lipca 2014, 19:32

Ja grałem w Tomb Raider: Underworld i Anniversary. Z tego co pamiętam to nawet tę pierwszą ukończyłem, ale jakoś nigdy nie pałałem zbyt wielką miłością do tej serii.
Robię filmy na YouTube:
https://www.youtube.com/user/plaskikubek
Prowadzę bloga poświęconego popkulturze:
http://kurturka.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 17 lipca 2014, 19:40

Peo86 pisze:No właśnie Tomb Raidera, Trine, Indiana Jones'a. Tego typu.

Panie, Trine to typowa platformówka, czy jak kto woli zręcznościówka (niedawno dwójkę skończyłem). :) Bo jeśli Trine to przygdówka to i Rayman, czy Mario jakiśtam.

Platformowe też powinny dzielić się na przygodowe, logiczne.

To dopiero się zrobi bałagan. :)

Peo86 pisze:[align=justify]Dlatego drogi Vicku sam widzisz jakie problemy czasami ludziom gry potrafią stworzyć nawet w kwestii określenia, jakiego rodzaju jest dana gra :)

A ja tam nie mam żadnych problemów w określeniu gatunku, zwłaszcza jeśli chodzi o przygodówki. :D

Mam tylko nadzieję, że te kwestie nie ograniczą Was do rozmów nt. Tomb Raidera.

W sumie, w odpowiednim dziale, można chyba o wszystkich grach podyskutować.

Jest to jak najbardziej wspaniała seria. Sam widziałem kilka odcinków z TR1 u Ciebie na kanale na ślepo. A propos, będziesz nagrywał dalsze części?[/align]

Moja przygoda z serią zaczęła się i skończyła na demie jedynki dołączonym do któregoś SS-a. Był to czas, kiedy nie trawiłem widoku TPP (poza przygodówkami - przygodówkami przygodowymi, a nie platformowymi ;) ). Kompletnie nie radziłem sobie z walką w takich grach. Dopiero Gothic mnie "nawrócił". Ale to inna bajka.

Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator

Postautor: Peo86 » 17 lipca 2014, 22:15

PlaskiKubek pisze:Ja grałem w Tomb Raider: Underworld i Anniversary. Z tego co pamiętam to nawet tę pierwszą ukończyłem, ale jakoś nigdy nie pałałem zbyt wielką miłością do tej serii.

Szczerze? Zacząłeś poznawanie serii TR od tak zwanej D strony. Jeśli zacząłeś od Underworlda, to nie dziwię się że nie polubiłeś serii. Underworld jest jednym wielkim bugiem. Grafika jest to wymiany, ruchy Lary, fabuła (bo słaba), cały system sekretów (40 sekretów na poziom? - stanowcze NIE). W ogóle ta gra nie powinna powstać. Jeśli chcesz poznać serię od początku, zagraj w któregoś klasyka. Są o wiele lepsze. Tylko nie zaczynaj od piątki, bo to akurat najkrótszy i najsłabszy klasyk. Proponuję zacząć od jedynki, ewentualni od innej części (4, 3 lub 2).

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 17 lipca 2014, 22:29

Peo86 pisze:TR to jak najbardziej przygodówka. TR-y to jak najbardziej przygodówki i to wspaniałe.

Trzeba mieć odwagę, żeby takie rzeczy na forum o przygodówkach napisać :E

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 17 lipca 2014, 22:36

jarecki83 pisze:
Peo86 pisze:TR to jak najbardziej przygodówka. TR-y to jak najbardziej przygodówki i to wspaniałe.

Trzeba mieć odwagę, żeby takie rzeczy na forum o przygodówkach napisać :E

Gdyby została umieszczona w innym dziale, to by została wywalona, ale tutaj o grach akcji jeśli ktoś ma ochotę sobie popisać, to nie przeszkadzam. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 17 lipca 2014, 22:53

Ja również jestem zdania, że TR to przede wszystkim gra akcji (platformówka 3D), a że rozwiązujemy łamigłówki...

Ostatnio na MobyGames była wielka dyskusja "co to jest RPG?"... Na akademickie rozmowy o gatunkach gier trochę szkoda mi czasu - zrobiłbym wyjątek tylko jeśli wydawca zamówiłby u mnie artykuł ;)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 17 lipca 2014, 23:01

Urszula pisze:Gdyby została umieszczona w innym dziale, to by została wywalona, ale tutaj o grach akcji jeśli ktoś ma ochotę sobie popisać, to nie przeszkadzam. :)

Dlaczego zatem Indiana Jones and the Infernal Machine oraz Emperor's Tomb nie zostały wywalone z indeksu? :) Przecież to de facto to samo.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 17 lipca 2014, 23:15

Dlatego, że zostały prześnione ze starego forum z sentymentu pozostały.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 17 lipca 2014, 23:18

Czyli TR miał pecha. :D Sentyment sentymentem, ale wprowadza to jednak zamieszanie.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 17 lipca 2014, 23:22

Sir_Kiełbasa pisze:Czyli TR miał pecha. :D Sentyment sentymentem, ale wprowadza to jednak zamieszanie.

I takie małe zamieszanie na razie pozostanie, póki nie zdecydujemy inaczej. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 17 lipca 2014, 23:42

Przyznaję, że i mnie zaskoczyła obecność tych dwóch "Jonesów".

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 18 lipca 2014, 07:01

No właśnie. Swoją drogą można by też było dorzucić IJ & Staff of Kings oraz wszystkie Lego IJ. Różnicy to żadnej nie zrobi, skoro i tak już jest zamieszanie. Ciekawe, że na poprzednim forum ktoś (?) nie wiedział, że te dwie wymienione wcześniej gry to nie przygodówki. Najważniejsze jednak, że przenosiny dobrze forum zrobiły (przynajmniej jeśli chodzi o świadomość gatunkową). Jakby się jeszcze raz forum przeniosło to może seria Alone in the Dark też by uzyskała właściwy "status". :D

Wróć do „Gry nieprzygodowe”