Indago

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Re: Indago

Postautor: kassiopestka » 02 lutego 2014, 02:04

Jeśli gra ma być przygodówką, to elementy zręcznościowe nie powinny być dominujące i na pewno powinna być możliwość ich pominięcia.

Nie zapominajcie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest przeważnie do niczego. Jak się chce utrafić w gust szerszej publiczności, to się do przygodówki wsadza pełne 3D, elementy zręcznościowe i walki. I potem wychodzi gra, na którą przygodówkowicze narzekają, a amatorzy strzelanek czy bijatyk i tak się jej nie czepią, bo dla nich będzie za mało mordobicia itp.

Tu mi przychodzi na myśl przykład Dreamfalla, którego autorzy popełnili ten właśnie błąd i rewelacyjna fabularnie gra dla wielu osób jest niestrawna.
Nie warto przesadnie kombinować - wbrew pozorom przygodówki mają swoje całkiem spore grono wiernych wyznawców, którzy docenią zagadki, fabułę i wierność gatunkowi.
I to mówię ja, która kocham Dreamfall nad życie i nie odrzucają mnie aż tak zręcznościówki typu czasówki czy jakieś minigierki, natomiast walki zdecydowanie bardziej. Ale wiem, jakie jest podejście większości przygodomaniaków do wrzucania do przygodówek elementów z innych gier.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 46 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 02 lutego 2014, 02:48

W klasycznych przygodówkach elementy zręcznościowe zwykle się nie sprawdzają. Są jednakże gry łączące cechy różnych gatunków, które odniosły sukces komercyjny, m.in. Fahrenheit, Heavy Rain, Beyond: Dwie dusze, Penumbra, Amnesia. Przede wszystkim tworząc grę autorzy powinni mieć pomysł na to, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy. Jeśli ktoś chce na siłę wcisnąć do przygodówki sekwencje zręcznościowe, walki bądź czasówki, na przykład po to, by zwiększyć grono potencjalnych odbiorców, zwykle odnosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Zdarzają się jednak tacy, którzy po prostu mają swój pomysł na grę i nie patrzą na sztywny podział gatunkowy. Takie eksperymenty nie zawsze kończą się sukcesem, ale czasem warto zaryzykować ;)

Wszystko jednak zależy od konkretnej gry. Zgadzam się, że wpychanie elementów zręcznościowych na siłę i bez pomysłu jest najgorszą rzeczą, jaką może zrobić twórca przygodówki.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 02 lutego 2014, 02:55

Tak, też się zgadzam, jeśli wszystko stworzy spójną całość, może wyjść udany produkt. Tylko punktem wyjścia musi być pomysł na grę, a nie kombinowanie, kogo by tu jeszcze do niej przyciagnąć jako potencjalnego klienta. Mam wrażenie, że tak niestety było z Dreamfallem, oby autorzy pamiętali o tej nauczce, przy tworzeniu 2 części.

Ale i tak uważam, że powinna być opcja pomijania zręcznościówek w przygodówce. Inaczej niektórzy się po prostu od razu zniechęcą.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 02 lutego 2014, 09:20

I tu od razu staje mi przed oczami Uru, który w pięknej oprawie graficznej, kazał mi skakać i wywijać koziołki, sterować klawiaturą i przebierać ciuszki niczym w Simsach. Naprawdę gra, która mogłaby być rewelacyjna, zmęczyła mnie tak bardzo, że za pierwszym podejściem ją odinstalowałam i bardzo, bardzo długo nie miałam ochoty jej uruchomić. Zagadek typowych dla serii Myst jest mało, za to elementów zręcznościowych tyle, co w platformówce. Grę twórcy popsuli.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Sita Alvane
Kontakt:

Postautor: Sita Alvane » 10 lutego 2014, 10:22

Bardzo się cieszę, że akurat w tym temacie rozwinęła się taka dyskusja - w końcu Indago będzie dla nas wszystkich - dla graczy :) i takie opinie w temacie elementów zręcznościowych są dla nas bezcenne - całkiem serio ;) Póki co skupiamy się na zagadkach logicznych - typowo przygodówkowych i wygodnych dla gracza w przypadku gier na komórkę :)

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 10 lutego 2014, 13:13

kassiopestka pisze:Jeśli gra ma być przygodówką, to elementy zręcznościowe nie powinny być dominujące i na pewno powinna być możliwość ich pominięcia.

Nie zapominajcie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest przeważnie do niczego. Jak się chce utrafić w gust szerszej publiczności, to się do przygodówki wsadza pełne 3D, elementy zręcznościowe i walki. I potem wychodzi gra, na którą przygodówkowicze narzekają, a amatorzy strzelanek czy bijatyk i tak się jej nie czepią, bo dla nich będzie za mało mordobicia itp.

Tu mi przychodzi na myśl przykład Dreamfalla, którego autorzy popełnili ten właśnie błąd i rewelacyjna fabularnie gra dla wielu osób jest niestrawna.
Nie warto przesadnie kombinować - wbrew pozorom przygodówki mają swoje całkiem spore grono wiernych wyznawców, którzy docenią zagadki, fabułę i wierność gatunkowi.
I to mówię ja, która kocham Dreamfall nad życie i nie odrzucają mnie aż tak zręcznościówki typu czasówki czy jakieś minigierki, natomiast walki zdecydowanie bardziej. Ale wiem, jakie jest podejście większości przygodomaniaków do wrzucania do przygodówek elementów z innych gier.

Tak, tak, tak! Zgadzam się z Pestką w 100 %. 'Wash and go' to była totalna klapa, a to tylko dwa w jednym :P Nie ma szans, żeby coś było... do wszystkiego, ani dla wszystkich. Chyba niektórzy (twórcy, producenci) o tym zapominają, a szkoda, bo niestety całkiem kiepsko na tym wychodzą, wbrew oczekiwaniom ;)

@ Sita Alvane Bardzo mi się podoba, że opinie potencjalnych graczy bierzecie pod uwagę :) Dlatego już teraz wiem, że zagram w Waszą grę na pewno!!
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 14:48

Gocciana pisze:Bardzo mi się podoba, że opinie potencjalnych graczy bierzecie pod uwagę :)

Fajnie by było, gdyby gra została wydana w dużym box-ie w jakimś limitowanym nakładzie. :tak:

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 10 lutego 2014, 14:57

Tak jest... Sir_Kiełbasko :tak: Chociaż dlaczego limitowanym? Czyli, kto ma więcej kasy, ten ma fart? Albo, kto szybszy, ten lepszy? O konkrety proszę! :D
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 15:04

Kto zamówi (jakby była przedsprzedaż to też bym nie kwękał) w odpowiednim czasie ten dostaje. Reszta niech kupuje dvd albo pliki. :) Taki system dystrybucji wydaje mi się najlepszy, o czym zresztą już chyba kiedyś pisałem na forum.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 10 lutego 2014, 15:14

Czyli żółwie i ślimaki mają prze..... :D No to zaczynam się sprężać :)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 15:18

Gocciana pisze:Czyli żółwie i ślimaki mają prze..... :D No to zaczynam się sprężać :)

Ale na co? Przecież nie ja jestem wydawcą. :P To są tylko marzenia. Ale podobno życzenia graczy są brane pod uwagę. Gdybym to ja wydawał gry to hoho... byście byli jak pączki w maśle. :D

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 lutego 2014, 15:25

Sir_Kiełbasa pisze:
Gocciana pisze:Czyli żółwie i ślimaki mają prze..... :D No to zaczynam się sprężać :)

Ale na co? Przecież nie ja jestem wydawcą. :P To są tylko marzenia. Ale podobno życzenia graczy są brane pod uwagę. Gdybym to ja wydawał gry to hoho... byście byli jak pączki w maśle. :D

Naprawdę wydałbyś grę w dużym pudle za 5 zł ? :rotfl2:
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 15:27

Dlaczego za 5?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 lutego 2014, 15:29

Bo tyle chyba kosztuje pączek w maśle, bez masła byłby za 2,50.
Moje gry

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 15:33

Ale byście się tak czuli, tacy dopieszczeni, zadowoleni, wymuskani... :P Już delikates twig by nie labidził, że słabe wydania. :tak: Chyba że oczekuje nie wiadomo czego. :bezradny: Jak zauważyłem gracze trochę się rozpasali.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 lutego 2014, 15:35

Sir_Kiełbasa pisze:Ale byście się tak czuli, tacy dopieszczeni, zadowoleni, wymuskani... :P Już delikates twig by nie labidził, że słabe wydanie. :tak:

Biorąc pod uwagę twoje wypowiedzi na forum, co do ceny gier, to chyba raczej nie. Wydanie być może byłoby cudne, ale za równie cudną cenę.
Moje gry

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 15:37

Ukazujesz tu, Urszulo, jakże typową dla naszego narodu cechę. Mianowicie chcesz mieć wysoką jakość za niską cenę. Tak się NIE DA! :dziadek: Chcesz mieć książkę oprawioną w prawdziwą skórę i jakieś pergaminy na prawdziwym czerpanym papierze? To kosztuje...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 lutego 2014, 15:59

Sir_Kiełbasa pisze:Ukazujesz tu, Urszulo, jakże typową dla naszego narodu cechę. Mianowicie chcesz mieć wysoką jakość za niską cenę. Tak się NIE DA! :dziadek: Chcesz mieć książkę oprawioną w prawdziwą skórę i jakieś pergaminy na prawdziwym czerpanym papierze? To kosztuje...

No przecież polką jestem, to jaką mam mieć cechę. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 10 lutego 2014, 16:31

Sir_Kiełbasa pisze: Mianowicie chcesz mieć wysoką jakość za niską cenę. Tak się NIE DA! :dziadek: Chcesz mieć książkę oprawioną w prawdziwą skórę i jakieś pergaminy na prawdziwym czerpanym papierze? To kosztuje...

Muszę się włączyć ;) Cena produktu powinna być adekwatna do zasobności portfeli (generalnie) obywateli danego państwa :P I z reguły (w cywilizowanym świecie) tak jest. Ja chcę 'mieć książkę oprawioną w prawdziwą skórę i jakieś pergaminy na prawdziwym czerpanym papierze', ale i tego żeby na te 'luksusy' było mnie stać! Za dużo żądam?? Może i tak. Niestety, taka 'niepoprawna politycznie' pewnie umrę :P

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 10 lutego 2014, 16:42

Urszula pisze:No przecież polką jestem, to jaka mam mieć cechę. :)

Ja sam chcę mieć tanio i dobrze. ;) Ale specjalnie nie narzekam na cenę, gdy dadzą duży album w twardej oprawie, muzykę na osobnej płycie, mapę i coś tam jeszcze i chcą za to 200zł.

Gocciana pisze:Muszę się włączyć ;)

No, zdziwiłbym się, gdybyś nie musiała. :P

Cena produktu powinna być adekwatna do zasobności portfeli (generalnie) obywateli danego państwa :P I z reguły (w cywilizowanym świecie) tak jest.

Przecież masz wersje cyfrowe, w czym problem? :D

Ja chcę 'mieć książkę oprawioną w prawdziwą skórę i jakieś pergaminy na prawdziwym czerpanym papierze', ale i tego żeby na te 'luksusy' było mnie stać! Za dużo żądam?? Może i tak. Niestety, taka 'niepoprawna politycznie' pewnie umrę :P

Ale to już kwestia pracy, jaką wykonujesz. :tak: Pewnie liczysz na to, że dobrze płatna praca sama przyjdzie? :)

Wróć do „Gry wstrzymane”