MobyGames, encyklopedia gier - czym to się je?

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

MobyGames, encyklopedia gier - czym to się je?

Postautor: Rola » 15 lipca 2014, 00:36

MobyGames.com
Większość z Was zapewne co najmniej raz odwiedziła tę stronę, która ma ambicję być tym dla gier, czym IMDb jest dla filmów. Jednak w rozmowach wyczytuję pomiędzy wierszami, że wiele osób nie zna pełni korzyści oferowanych przez tę bazę danych online.

Jest to jedna z najstarszych encyklopedii o grach, uruchomiona w 1999 przez Amerykanów, dziś ma iście międzynarodową załogę (nie tylko ja tam jestem z Polski: zaprosiłem tam nawet Naszą Kierowniczkę Urszulę). Choć od tego czasu powstało wiele konkurencyjnych projektów, śmiem twierdzić że nadal nie ma lepszego.
Jednym z niepodważalnych atutów są opisy do każdej gry, których brakuje w większości katalogów gier. Natomiast rywalka Wikipedia nigdy nie będzie oferować takiej ilości zrzutów ekranów, ani pełnych list twórców, czy porównania okładek.

Skataloguj własną kolekcję
Cała strona została zbudowana przez graczy dla graczy. Założone przez parę studentów MobyGames powstało z myślą o kolekcjonerach właśnie. Zarejestrowani użytkownicy (za friko) zobaczą przycisk interfejsu "+Have", który dodaje grę do twojej "have list", czyli prywatnego katalogu. Można taką pozycję opatrzyć komentarzem ("pożyczyłam koleżance"), czy podać stan ("pudełko: brak"). Zaznaczając opcję "na sprzedaż" (will trade) tytuł pojawi się na liście "want list" (lista życzeń/zakupów) u tych osób, które go poszukują.

Kategoryzacja
Jak dotąd chyba tylko jedna strona może konkurować z MobyGames jeśli chodzi o kategoryzację gier. Szukasz gier których akcja dzieje się przed wojną? Kręcą cię piraci morscy? Japonia okresu Sengoku? Starożytny Rzym? W których grach bohater jest kobietą (jak Kopernik)? Albo Murzynem? A może robotem? W których grach można parać się alchemią? A w których możesz umrzeć z głodu? Albo odwiedzić Titanic?

Nie ma jeszcze w katalogu najnowszej części twojej ulubionej serii? A "masz pan chwilkę czasu?"
Dodaj brakującą grę
Zarejestrowani użytkownicy mogą dodać grę do katalogu. Minimum informacji to: neutralny (nie recenzja) opis rodzaju rozgrywki i fabuły, wydawca/producent + rok wydania na daną platformę sprzętową, do jakich należy gatunków. Reszta jest opcjonalna, często okładki, screenshoty czy listę autorów dodaje kto inny. Wypada zalinkować jakieś źródło, ale poza tym nie straszą wikipedycznym "nieency" - wystarczy, że gra się ukazała.
To wspaniała okazja dla twórców-amatorów i niezależnych (indie) grup developerskich do zaprezentowania za darmo swoich wypocin dzieł: permanentna reklama. MobyGames kataloguje nawet gry na przeglądarkę, czy na urządzenia mobilne (wbrew pozorom nie jest poświęcona wyłącznie stareńkim grom).

ciąg dalszy nastąpi?
Ostatnio zmieniony 10 września 2014, 19:12 przez Rola, łącznie zmieniany 1 raz.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Re: MobyGames, encyklopedia gier - czym to się je?

Postautor: qwerty » 19 lipca 2014, 11:38

Fajna stronka, tylko niewygodnie przegląda się nowe wpisy. Przydałoby się filtrowanie po gatunku.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 10 września 2014, 18:46

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, to filtrowanie jest. Na samej górze interfejsu (pod wyszukiwaniem) klikamy Games, następnie w Games Browser wybieramy adventure i np. Windows, a potem view complete list.
http://www.mobygames.com/browse/games/w ... ist-games/

*Uaktualniłem pierwszy wpis powyżej.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 12 września 2014, 00:51

Tutaj brak: http://www.mobygames.com/stats/recent_entries
Chciałbym wyświetlić np. tylko przygodówki, by nie przebijać się przez setki tytułów z innych gatunków.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Dynia » 11 października 2014, 08:51

Ogólnie pomysł dobry, ale czy tam można wrzucać teksty po Polsku? A jeśli nie to czy nie lepiej skupić się na rozbudowie bazy i portalu Uli? Jak napisał qwerty, średnio zaprojektowana jest tamta strona , jakoś tak bez klimatu, trzeba przez ok. 3 ekrany się przeklikać żeby dotrzeć do wyboru gatunków.
Już prędzej widziałbym jakiś Joint Venture w sensie stworzenia polskiego portalu tego typu, zamiast najemnej roboty dla średnio czytelnej strony z "zachodu" ;) - a jaka ona jest popularna to nieważne, ja o niej dopiero teraz usłyszałem i raczej nie będę korzystał.

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 11 października 2014, 10:57

Dynia pisze:A jeśli nie to czy nie lepiej skupić się na rozbudowie bazy i portalu Uli? Jak napisał qwerty, średnio zaprojektowana jest tamta strona , jakoś tak bez klimatu, trzeba przez ok. 3 ekrany się przeklikać żeby dotrzeć do wyboru gatunków. Już prędzej widziałbym jakiś Joint Venture w sensie stworzenia polskiego portalu tego typu, zamiast najemnej roboty dla średnio czytelnej strony z "zachodu" ;) - a jaka ona jest popularna to nieważne, ja o niej dopiero teraz usłyszałem i raczej nie będę korzystał.

Założyciel Przygodoskopu - Czaju - planował jeszcze w 2002 roku stworzenie bazy/encyklopedii o grach przygodowych na wzór MobyGames. Wówczas w poskojęzycznym internecie nie było innych stron o przygodówkach, więc przez moment wydawało się, że się to uda. Niestety, potem powstały Adventure Zone, przygodowki.pl itp. itd. i zaczęło się to wszystko rozmywać (zamiast jednej dużej bazy, zrobiło się kilka mniejszych). Obecnie na "joint venture" nie ma żadnych szans, bo każda redakcja chce mieć swoją bazę, swoje forum itp. Co jest oczywiście zrozumiałe. Ale trochę szkoda, że tak jest.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 11 października 2014, 12:10

Już dawno mówiłam, że wszyscy fani przygodówek, powinni się połączyć, bo w kupie siła. Jednak swego czasu właśnie ty Elum, bardzo skutecznie mnie odstraszyłeś/zniechęciłeś od/do Przygodoskopu. :| Oboje wiemy dlaczego, a mogło być inaczej.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Dynia » 11 października 2014, 12:29

Ja powiem za siebie, mnie tutaj bardzo dobrze. Naprawdę lubię sobie poczytać teksty ludzi stąd i o to chodzi. Kwestia kto się połączy z kim itd. i jak to się nazywa to mnie szczerze nie interesuje, dany portal tworzą ludzie - zarówno mniej jak i bardziej aktywni [ja dla przykładu potrafię zniknąć z grania na np. miesiąc czy więcej - ale zawsze wracam ;) ] .
Strona Uli jak dla mnie nie ma póki co konkurencji, właśnie przez ciągle żywe forum, sporą liczbę starszych userów, śledzenie nowości, fajną społeczność [mimo, że czasem ktoś tam z kimś się nie zgodzi] i to, że jest co poczytać.
Same recenzje i opisy to nie wszytko, tak samo oprawa danej strony. Szczerze to już wolę być aktywnym użytkownikiem tego jednego forum, od czasu do czasu dokładając jakąś swoją cegiełkę niż patrzeć jak po raz któryś znowu wszystko zdycha na etapie dobrych intencji. Wiadomo, że szkoda bo fajnie jak jest taki ekstra mocny portal z mocną ekipą ale z drugiej strony dlaczego właśnie Przygodomania miałaby taka nie być?
Wg mnie to właśnie tutaj jest największa szansa na stworzenie takiej "mega" bazy [ale z duszą] gier przygodowych, to wręcz naturalna droga ewolucji tego forum i strony - stabilna i wytrwała praca "u podstaw" połączona z zamiłowaniem i sercem i nie może się nie udać.
Każdy z nas może coś napisać czasem, poświęcić swój czas i wzbogacić ten wyjątkowy sajt. A czy to się nazywa Przygodomania czy Ultra Baza Przygodowa, czy coś tam jeszcze innego to mnie to wsio ryba.
Byle byli tacy ludzie, taki klimat i taka aktywność jak tutaj.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 października 2014, 14:54

Dynia pisze:czy tam można wrzucać teksty po Polsku?

Niestety MobyGames jest wyłącznie angielskojęzyczne (mimo międzynarodowej załogi), angielski to wszak lingua informatica.

Wolę współtworzyć bazę czytaną przez setki milionów użytkowników, niż przez raptem kilkanaście milionów rodaków. Z różnych powodów. M.in. dlatego że "dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami - nic" jak mawiał marszałek. Poza tym istnieją tego typu polskie (czy jak by napisali złośliwi "polskojęzyczne") projekty: Gry-Online, polygamia itp. Nie dość, że do pięt nie dorastają MobyGames ilościowo (które trwa ponad 15 lat i ma ponad 40 tysięcy opisów gier na ponad 80 tysięcy konwersji/portów), to i jakościowo - nie wspomnę o dzieciarni na forum. Poza tym nie będę za darmo pracował dla Agory czy innego Empiku.

Strona Urszuli niezależnie jak potężnie się rozrośnie zawsze będzie traktować wyłącznie o przygodówkach, a ja gram w wiele innych gatunków gier, których tutaj nigdy nie będzie. Nie porównujmy zatem tej strony do MobyGames.

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: kNOT » 11 października 2014, 15:14

Rola pisze:Wolę współtworzyć bazę czytaną przez setki milionów użytkowników, niż przez raptem kilkanaście milionów rodaków.

To po co nas, raptem te kilkanaście milionów zaczepiasz?

Gram już bez mała 30 lat i nigdy na MobyGames niczego przydatnego nie znalazłem. Nawet bym nie zauważył, gdyby nagle zniknęła...
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 11 października 2014, 15:39

Urszula pisze:Już dawno mówiłam, że wszyscy fani przygodówek, powinni się połączyć, bo w kupie siła. Jednak swego czasu właśnie ty Elum, bardzo skutecznie mnie odstraszyłeś/zniechęciłeś od/do Przygodoskopu. :| Oboje wiemy dlaczego, a mogło być inaczej.

Ciebie do przygodoskopu zniechęciło moje "trollowanie" na forum przygodowek.pl, z kolei mnie do przygodowek.pl zniechęciły już na starcie (jeszcze zanim się tam zaczęłaś aktywnie udzielać) podchody ówczesnej redakcji, która za wszelką cenę chciała z przygodoskopem walczyć, zamiast rywalizować w zgodzie, według zasad fair play.

Dynia pisze:Strona Uli jak dla mnie nie ma póki co konkurencji, właśnie przez ciągle żywe forum, sporą liczbę starszych userów, śledzenie nowości, fajną społeczność [mimo, że czasem ktoś tam z kimś się nie zgodzi] i to, że jest co poczytać.

Możesz mi nie wierzyć, ale Przygodomania to nie jedyne forum o przygodówkach z fajną społecznością i starszymi (zarówno stażem jak i wiekiem) "userami". Ale oczywiście nie mam zamiaru się z Tobą spierać. Lubisz Przygodomanię? To świetnie. Ja tu też czasem zaglądam.

Rola pisze:Wolę współtworzyć bazę czytaną przez setki milionów użytkowników, niż przez raptem kilkanaście milionów rodaków. Z różnych powodów. M.in. dlatego że "dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami - nic" jak mawiał marszałek. Poza tym istnieją tego typu polskie (czy jak by napisali złośliwi "polskojęzyczne") projekty: Gry-Online, polygamia itp. Nie dość, że do pięt nie dorastają MobyGames ilościowo (które trwa ponad 15 lat i ma ponad 40 tysięcy opisów gier na ponad 80 tysięcy konwersji/portów), to i jakościowo - nie wspomnę o dzieciarni na forum. Poza tym nie będę za darmo pracował dla Agory czy innego Empiku.

Zgadzam się z tym, że przyjemniej jest współtworzyć dla setek milionów, niż dla kilku milionów, oraz że polskie serwisy ogólnogrowe właściwie tylko udają, że tworzą bazy gier (o bzdurach i błędach jakie się w tych ich bazach pojawiają można by napisać parę książek).

Z drugiej strony, czy na MobyGames masz wpływ na to, co dzieje się z Twoimi materiałami po opublikowaniu? Mam wrażenie, że to działa trochę jak Wikipedia, tzn. poświęcisz miesiąc na opracowanie jakiegoś tematu, a po pięciu minutach od publikacji i tak ktoś zastąpi go swoim.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 października 2014, 16:25

Zgadza się, na stronie jest stosowna notka, podobnie jak na Wikipedii. Taki to już układ w projektach crowdsourcingowych. Zabezpiecza je przed np. sytuacją jak powyżej, że ktoś się na kogoś obraził i "żądam skasowania wszystkich moich tekstów!".

kNOT pisze:
Rola pisze:Wolę współtworzyć bazę czytaną przez setki milionów użytkowników, niż przez raptem kilkanaście milionów rodaków.

To po co nas, raptem te kilkanaście milionów zaczepiasz? Gram już bez mała 30 lat i nigdy na MobyGames niczego przydatnego nie znalazłem. Nawet bym nie zauważył, gdyby nagle zniknęła...

Ja już chyba kiedyś napisałem, że zarejestrowałem się tutaj kurtuazyjnie ze względu na Urszulę by porozmawiać na forum.
Nikt nie zmusza do korzystania z Moby. Ja np. mógłbym żyć bez Wiadomości Wędkarskich, Nergala czy stadionów piłkarskich.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 29 razy

Postautor: Adam_OK » 11 października 2014, 16:43

z kolei mnie do przygodowek.pl zniechęciły już na starcie (jeszcze zanim się tam zaczęłaś aktywnie udzielać) podchody ówczesnej redakcji, która za wszelką cenę chciała z przygodoskopem walczyć, zamiast rywalizować w zgodzie, według zasad fair play.

Z tego, co pamiętam, to ta "walka z przygodoskopem" była wynikiem tego, że ja na forum przygodoskopu napisałem kilka postów odnośnie tego co, według mnie, można by na forum przygodoskopu zmienić, aby forum było lepsze. I choć forum przygodowek wtedy dopiero było "siusiumajtkiem", to miało pewną wizję rozwoju, która potem realizowało i dlatego napisałem, że według mnie forum przygodowek (wtedy jeszcze jako forum BM) jest (będzie) lepsze. Pojechano potem po mnie, jak po burej suce, w związku z czym zwinąłem się z przygodoskopu i skupiłem na przygodówkach, a potem na przygodomanii. I żeby nie było - to stare dzieje i ja urazy nie chowam do nikogo, niemniej nie uważam, że stwierdzenie, że zawiniła tylko ówczesna redakcja przygodówek jest prawdziwe.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 11 października 2014, 17:57

Adam pisze:Z tego, co pamiętam, to ta "walka z przygodoskopem" była wynikiem tego, że ja na forum przygodoskopu napisałem kilka postów odnośnie tego co, według mnie, można by na forum przygodoskopu zmienić, aby forum było lepsze. I choć forum przygodowek wtedy dopiero było "siusiumajtkiem", to miało pewną wizję rozwoju, która potem realizowało i dlatego napisałem, że według mnie forum przygodowek (wtedy jeszcze jako forum BM) jest (będzie) lepsze. Pojechano potem po mnie, jak po burej suce, w związku z czym zwinąłem się z przygodoskopu i skupiłem na przygodówkach, a potem na przygodomanii. I żeby nie było - to stare dzieje i ja urazy nie chowam do nikogo, niemniej nie uważam, że stwierdzenie, że zawiniła tylko ówczesna redakcja przygodówek jest prawdziwe.

Też nie chowam urazy do nikogo. Problem w tym, że ja to pamiętam "trochę" inaczej. Na szczęście tamtą dyskusję, do której nawiązujesz, wciąż można na przygodoskopie znaleźć W TYM MIEJSCU (jeśli ktoś nie zna tematu - uwierzcie, naprawdę warto tych kilka/kilkanaście postów przeczytać). :E

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 października 2014, 18:31

Elum pisze:Też nie chowam urazy do nikogo. Problem w tym, że ja to pamiętam "trochę" inaczej. Na szczęście tamtą dyskusję, do której nawiązujesz, wciąż można na przygodoskopie znaleźć W TYM MIEJSCU (jeśli ktoś nie zna tematu - uwierzcie, naprawdę warto tych kilka/kilkanaście postów przeczytać). :E

Wasza wojenka, a ja dostawałam po uszach, a podobno kobiet się nie bije. :D
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 11 października 2014, 18:44

Na polu bitwy czasem można oberwać rykoszetem. Przykro mi, Urszula. ;)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 października 2014, 19:50

Elum pisze:Na polu bitwy czasem można oberwać rykoszetem. Przykro mi, Urszula. ;)

Cóż było minęło, a kiedyś myślałam nad tym by dołączyć do Przygodoskopu. W przeciwieństwie do Adama, Przygodoskop ze swoim zimnym stylem i prostą elegancją pobadał mi się. Podobają mi się materiały w nim publikowane, ale jak wszędzie nie wszystko jest idealne. Żadna ze stron nie jest idealna, ale materiały macie naprawdę dobre i za to wam chwała. Na mobygames widać przeogromny wkład pracy tamtejszych użytkowników i jest to godne podziwu. Przygodomania, to jeszcze maluch, mam jednak nadzieję, że się rozwinie, a co najważniejsze ucząc się na błędach będzie się doskonaliła, idealna nie będzie, ale żeby było choć dobra. :)
Moje gry

Wróć do „Archiwum wiadomości”