Amnesia: mroczny obłęd - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
7
44%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
6
38%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
13%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
6%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 16

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Amnesia: mroczny obłęd - ocena użytkownika

Postautor: pelagia » 06 kwietnia 2012, 10:18

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
chris85
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=30#p3488
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Amnesia: mroczny obłęd - ocena użytkownika

Postautor: chris85 » 06 kwietnia 2012, 10:57

Plusy:
+ ładna grafika
+ grywalność
+ klimat (można się nieźle przestraszyć niekiedy :p

Minusy:
- w porównaniu z Penumbrą wg mnie gra wypada gorzej
- mało zagadek
- w pewnych momentach trochę mnie wymęczyła

Ogólnie gra na wysokim poziomie :) każdy kto lubi gry z dreszczykiem musi po nią sięgnąć koniecznie
Perhaps the ending has not yet been written ...

Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy

Postautor: Emilio » 06 kwietnia 2012, 14:04

Dałem 8/10 Gra świetnie zrobiona, niesamowity klimacik, grafika porządnie wykonana, świetny soundtrack, ogólnie dobrze sie w nia grało. Minusy (podobnie do chrisa) ciut za mało zagadek, momentami sie trzeba nieźle namęczyc aby przejść dalej. Nie mniej ogólnie wypada całkiem sympatycznie, stąd 8pkt.

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy

Postautor: pelagia » 17 kwietnia 2012, 17:55

Mocna fabuła a także autentycznie przerażające potwory. Odgłosy, pomagające tworzyć odpowiedni klimat, dlatego każdy szmer potrafi przestraszyć ogromnie. Ale to wszystko pikuś w porównaniu z opisem tortur - prawdziwa makabra dla osób z wyobraźnią, do których też się zaliczam (tych ostatnich już nie czytałam). Trochę mało zagadek, ale z czystym sumieniem mogę dać 9/10.
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Majainna
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=20

Postautor: Majainna » 17 kwietnia 2012, 20:53

8/10
Bardzo strasząca :tak: ale kto lubi takie klimaty powinien ją zaliczyć. Zagadek może mało, ale nie pogubić się w tych tunelach, to już jedna wielka zagadka. Dobra grafika, muzyka.

Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40#p7169

Postautor: Kyra » 15 września 2012, 22:51

5/10 Gdyby nie ten klimat i udźwiękowienie tej gry,byłoby jeszcze mniej.
Amnesia to mój chyba najgorszy zakup. Po rozegraniu jakiś 40 minut szlag mnie trafiał. Sama już chciałam wykończyć bohatera, ciągle bywał w tych ciemnych zakamarkach...

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: ALEX » 17 września 2012, 18:29

Jako wielki fan ten produkcji mogę zapytać, co aż tak cię zniechęcało do gry? :)
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40#p7169

Postautor: Kyra » 17 września 2012, 19:31

ALEX pisze:Jako wielki fan ten produkcji mogę zapytać, co aż tak cię zniechęcało do gry? :)

Ja chyba się na grę źle nastawiłam... Ewentualnie moja psychika została już tak zryta,że to co się w tej grze działo, śmieszyło mnie bardzo. Zagadek jak na lekarstwo, sama w sobie jest łatwa. Osobiście chyba potrzebuje wyzwań,kiedy ktoś piszę że jest to najstraszniejsza gra roku. Aby sobie urozmaicić rozgrywkę grałam też w custom story nie pamiętam w które,ale tam jeszcze dodali jakieś piski,to była porażka. Co by nie powiedzieć pierwszy raz uruchomiłam ją,kiedy w domu nie było nikogo, już po godzinie duchów czyli ciemno za oknem, słuchawki na uszach i nawet to tej gry nie uratowało. Chyba dla mnie gry z gatunku survival horror, powinny mieć coś w sobie,abym ja mogła się ewentualnie czegoś w niej wystraszyć,a nie śmiać do monitora. Chyba odrobinę od pierwotnej myśli odeszłam, co mnie zniechęciło choćby dajesz się zabić, a przeszkoda znika, to całe buczenie w tej grze było zbędne. Ja nie wiem,czy tylko mnie było łatwo w tej grze bohater gry umierał mi przynajmniej co 15-20 minut rozgrywki.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 18 września 2012, 20:27

Wszyscy fani i wielbiciele, tego straszenia mogli by się pokusić o napisanie solucji oraz recenzji. Dla mnie gra za straszna, a że nie lubię horrorów więc jej oceny nie wystawię, ale byłby niska. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 05 października 2012, 13:02

Osobiście chyba potrzebuje wyzwań,kiedy ktoś piszę że jest to najstraszniejsza gra roku. Aby sobie urozmaicić rozgrywkę grałam też w custom story nie pamiętam w które,ale tam jeszcze dodali jakieś piski,to była porażka. Co by nie powiedzieć pierwszy raz uruchomiłam ją,kiedy w domu nie było nikogo, już po godzinie duchów czyli ciemno za oknem, słuchawki na uszach i nawet to tej gry nie uratowało. Chyba dla mnie gry z gatunku survival horror, powinny mieć coś w sobie,abym ja mogła się ewentualnie czegoś w niej wystraszyć,a nie śmiać do monitora. Chyba odrobinę od pierwotnej myśli odeszłam, co mnie zniechęciło choćby dajesz się zabić, a przeszkoda znika, to całe buczenie w tej grze było zbędne. Ja nie wiem,czy tylko mnie było łatwo w tej grze bohater gry umierał mi przynajmniej co 15-20 minut rozgrywki.

Dla mnie to jest najstraszniejsza gra roku, co nie znaczy że najstraszniejsza w którą grałem. Jako że nawiązujesz do elementów survival horroru w niej zawartych, a to mój drugi ukochany gatunek gier, to w tej roli również gra wypada bardzo dobrze. Ale po części spowodowane jest to tym, że największa konkurencja z tego gatunku zaliczyła dno i Amnesia bije je na głowę bo nie ma z kim powalczyć. Najnowszy AitD i przygody Edwarda zawiodły na całej linii pod prawie każdym względem, bohaterowie z Racoon City przypominają żołnierzy z Call of Duty, a Seria Silent Hill kompletnie się pogubiła w charakterystycznej dla serii mgle i nie wie gdzie iść ( chociaż Downpour prezentuje się super i widać iskierkę nadziei to teraz szykuje się największa klapa w historii tej serii ). Obecnie w takich grach straszy się masową eksterminacją różnych pokrak i klimat prawdziwego przetrwania plus zagadki znany z chociażby Forbiden Siren, Fatal Frame czy Rule of Rose praktycznie nie istnieje, a Penumbra i Amnesia pozwalają ponownie poczuć się zwierzyną zamiast myśliwym. W grze jest ciemno, tajemniczo i niepokojąco. Klimat jest dość ponury i brudny. Fabuła daję radę i miło że jest dawkowana dość powoli. Wiemy mało, ciągle musimy uważać by nie zwariować i nie dać się zabić, przy tym zwiedzamy kolejne lokacje ciągle kombinując i to mi się właśnie podoba. Nie jest to ciężki klimat rodem z Silent Hill 2, ale zawsze coś czego dawno nie było w tym gatunku. Niestety faktycznie gra jest za łatwa. Sam na początku martwiłem się o zapałki do świec a pod koniec miałem ich duży nadmiar, zabicie przez przeciwnika niestety nie powoduje większych problemów dla graczy. Zagadki może i trudne nie są, ale w tym gatunku zawsze takie były i nie nastawiałem się na coś ambitnego. Ogólnie grę oceniam bardzo pozytywnie i jest jedną z moich ulubionych. Samemu ze względu na ilość obejrzanych horrorów i gier z tego gatunku coraz ciężej mi się wczuć w klimat grozy. Na różne krwawe widoczki i charakterystyczne triki reaguje z uśmiechem, ale tutaj bardzo szybko się wciągnąłem więc gra ma w sobie coś. Amnesie oceniam na 9/10.

Urszulko mojej recenzji nikt by nie chciał czytać, ;) a solucję jak będę grał ponownie, a nikt nie napiszę jej do tej pory to mogę zrobić. :) Ale z nadmiaru innych rzeczy które zaprzątają mi teraz głowę niestety nie wiem kiedy ponownie w nią pogram.
Ostatnio zmieniony 05 października 2012, 14:30 przez ALEX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 05 października 2012, 13:15

ALEX pisze:
Urszulko mojej recenzji nikt by nie chciał czytać, ;) a solucję jak będę grał ponownie, a nikt nie napiszę jej do tej pory to mogę zrobić. :) Ale z nadmiaru innych rzeczy które zaprzątają mi teraz głowę niestety nie wiem kiedy ponownie w nią pogram.

Ja bym czytała i to bardzo chętnie. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 05 października 2012, 20:04

Niestety Ulka próbowałem kiedyś sił w pisaniu recenzji filmów i wiem że się do tego nie nadaję. Lepiej oszczędzić tego czytelnikom na forum i nie sprawdzać jak cierpliwa jest osoba która miała by wprowadzać ewentualne korekty. :D

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 05 października 2012, 20:38

ALEX pisze:Niestety Ulka próbowałem kiedyś sił w pisaniu recenzji filmów i wiem że się do tego nie nadaję. Lepiej oszczędzić tego czytelnikom na forum i nie sprawdzać jak cierpliwa jest osoba która miała by wprowadzać ewentualne korekty. :D

W tej sprawie musiałby się wypowiedzieć vaapku, ale może czasem warto spróbować swoich sił :D
Moje gry

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 07 października 2012, 00:03

Vaapku milczy więc chyba nie chcę mnie prowokować do wypocin i nadszarpnąć swojego zdrowia przy korektach :D Jak widzisz Ulka mam związane ręce. :)

Ale tak między nami mam 3 tytuły, które bardzo chciałbym opisać dokładniej na forum i może jak ktoś mnie nie wyprzedzi do byłaby okazja bym spróbował się przekonać czy nie mam kompleksów i braku wiary w swoją twórczość. :D Ale jak niektórzy wiedzą moje ostatnie miesiące są bardzo pokręcone, i nie chcę nic obiecywać bo jest szansa że nie dotrzymam słowa z rożnych przyczyn czego nie lubię robić. ;)

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 30 stycznia 2013, 16:20

Amnesia. Nie nie i jeszcze raz nie. Nie wyrobiłabym na pampersy...
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 51 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 26 lutego 2013, 22:39

Boję się tego!
Cóż, przez swoje nieudacznictwo marnowałem oliwę w tempie błyskawicznym, stąd przez większość rozgrywki błądziłem w ciemności obijając się o ściany pomieszczeń. Grało mi się niezwykle przyjemnie, choć ogarnęła mnie konsternacja, gdy odkryłem, że aby możliwie szybko ukończyć grę, wystarczy dawać się poniewierać przeciwnikom. Płynęły z tego same korzyści - bohater nie ginął, a potwory wywlekało w zupełnie inne miejsce.
Do zalet należą klimatyczna oprawa audiowizualna, ciekawe zagadki, no i fabuła (nie licząc kiepskiego zakończenia).

8.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: UpartaZołza » 08 września 2013, 14:32

Wyjątkowo klimatyczna gra, zrobiła na mnie spore wrażenie. Dostałaby ode mnie mocne 8,5, może 9, gdyby nie problemy techniczne które mnie dopadły - obraz wyświetlał mi się do góry nogami (swoją drogą to było niezapomniane przeżycie, biegać Danielem po suficie :P), natomiast cienie, itp wyświetlały się tak jak powinny. Grę przeszłam u mojego ówczesnego mężczyzny, mając go u boku, ale i tak nie zabrało mi to klimatu gry i poczucia strachu (płochliwe ze mnie stworzenie), choć nie ukrywam,że wolałabym zagrać w Amnesię kiedy jestem sama, w nocy, na słuchawkach. Końcowa ocena to 8.

Vicek pisze:Cóż, przez swoje nieudacznictwo marnowałem oliwę w tempie błyskawicznym, stąd przez większość rozgrywki błądziłem w ciemności obijając się o ściany pomieszczeń.

Też większość gry przeszłam biegając w ciemności, ale jeśli Ty wykazałeś się zdolnościami do marnowania oliwy, tak ja do jej... oszczędzania :P Naczytałam się wcześniej o tej grze i wszędzie pojawiało się jedno - "Oszczędzajcie oliwę! Nie marnujcie jej niepotrzebnie!" - taa, koniec końców grę skończyłam ze sporym zapasem oliwy, cały zamek można by nią oświetlić... :D
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
Sybi
Publicysta

Postautor: Sybi » 08 września 2013, 16:08

Jeny, ile ja mam jeszcze gier do ocenienia :)

9/10 Zdecydowanie najstraszniejsza gra, w jaką grałam i to grałam przymuszona obowiązkiem, klnąc redakcję i popijając martini dla kurażu :rotfl: zapalałam wszystkie światła, przyciszałam dźwięk, ale i tak bałam się cholernie i byłam absolutnie pewna, że więcej do tej gry nie wrócę, bo to nie na moje nerwy (chociaż bardzo mi się podobała!).

Wróciłam do niej jednak w tym roku, w towarzystwie dla otuchy i już się bałam trochę mniej :) ale wciąż gra budziła moje żywe emocje.

+ klimat
+ niezłe zagadki
+ fabuła (pomijając może zakończenie)
+ muzyka

Aha i też szybko tonęłam w ciemnościach, wykańczałam oliwę w niezłym tempie, bo ciągle było mi za ciemno i za straszno :rotfl:
Moja lista ukończonych przygodówek

"Whatever you do, don't be afraid of the dark"

Ostatnio ukończone: Broken Sword 5

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 08 września 2013, 17:41

UpartaZołza pisze:
Też większość gry przeszłam biegając w ciemności, ale jeśli Ty wykazałeś się zdolnościami do marnowania oliwy, tak ja do jej... oszczędzania :P Naczytałam się wcześniej o tej grze i wszędzie pojawiało się jedno - "Oszczędzajcie oliwę! Nie marnujcie jej niepotrzebnie!" - taa, koniec końców grę skończyłam ze sporym zapasem oliwy, cały zamek można by nią oświetlić... :D

Nie ty jedna tak miałaś. :D Zresztą ja mam prawie w każdej grze jakiś dziwny nawyk oszczędzania. :P Jak przechodzę dowolną grę w której się strzela, to zawsze bardzo oszczędzam amunicje i lepsze bronie, a potem okazuje się, że na koniec mam nadmiar wszystkiego i niepotrzebnie męczyłem się przez cały czas z jakimś badziewiem. :D

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy

Postautor: jarecki83 » 02 lutego 2014, 22:31

Ja jestem trochę zawiedziony tym tytułem. Chyba miałem zbyt wysokie oczekiwania po przeczytaniu paru recenzji. Dla typowego fana przygodówek nie ma tu zbyt wielu atrakcji, szczególnie jeśli chodzi o zagadki, które wydały mi się zbyt uproszczone w porównaniu do Penumbry. Zabrakło w nich wykorzystania fizyki, a jest tylko zbieranie składników i ustawianie kombinacji dźwigni, bardzo łatwe zresztą. Fabularnie też jest bardzo przeciętnie, a zakończenie niczym nie zaskakuje.

Jeśli chodzi o elementy z gier typu survival horror, to również jest porażka. W całej grze jest tylko jeden (!) rodzaj przeciwników, a schemat radzenia sobie z nimi jest zawsze taki sam. Schować się w ciemnym kącie, poczekać aż sobie pójdzie (tzn całkowicie zniknie) i tyle. Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie ma żadnej innej możliwości walki, można było zrobić coś na zasadzie zwabienia przeciwnika w pułapkę, czy umożliwić używanie jakiegoś prętu, czy kija. W pierwszej Penumbrze to się sprawdzało (chociaż system walki nie był zbyt wygodny). Ciemność tylko na początku sprawiała problemy, ale im dalej tym łatwiej - pod koniec gry miałem chyba 15 krzesiw, a paliwo w latarni prawie zawsze pełne. Także wg mnie to ani gra dla fanów przygodówek, ani dla miłośników survival horrorów :bezradny:

Ale było też parę pozytywnych rzeczy. Podobały mi się wszelkie efekty zawrotów głowy bohatera oraz to, jak przeobrażały się poszczególne lokacje, gdy do nich wracałem. Graficznie jest całkiem możliwie, poza tym efekty dźwiękowe są na wysokim poziomie. Parę razy gra mnie zaskoczyła/przestraszyła i ogólnie klimat jest dość niezły, chociaż też trochę zbyt męczący, przez co dawkowałem sobie tę grę w trzydziestominutowych porcjach. W sumie nie grało się źle, ale im dalej byłem, tym bardziej chciałem mieć Amnesię za sobą.

Wydaje mi się, że Frictional Games idzie w złym kierunku (przynajmniej dla nas - przygodomaniaków), a każda kolejna ich gra ma coraz mniej do zaoferowania. Gdyby potraktować każdą z nich z osobna, to są to dobre produkcje, ale dla kogoś kto już grał w pierwszą Penumbrę, każdy następny tytuł to po prostu to samo (a nawet bardziej ubogo, tak pod względem gameplayu, jak i fabularnie). Tak więc zawiedziony daję 7/10, lecz mimo wszystko z wielką ciekawością czekam na premierę SOMY, ze względu na klimat przypominający filmowego Aliena ;)

Wróć do „Amnesia: mroczny obłęd”