Amnesia: mroczny obłęd - solucja, poradnik

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Posty: 2392
Rejestracja: 03 stycznia 2012, 20:28
Lokalizacja: Poznań
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Płeć: Kobieta

Amnesia: mroczny obłęd - solucja, poradnik

Postautor: pelagia » 12 maja 2014, 15:29

Wszelkie prawa autorskie do Solucji są moją własnością.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione!
Pelagia


Obrazek


Grając w Amnesię musisz pamiętać, aby nie przebywać zbyt długo w ciemnościach, ponieważ ucierpi na tym twoja poczytalność. Dlatego zbieraj wszystkie napotkane krzesiwa, potrzebne do zapalania świec i pochodni (LPM) oraz oliwę, potrzebną do zapalenia latarni (F), którą możesz ja znaleźć w butelkach i beczkach.
Bardzo ważny jest także stan twojego zdrowia, który, na skutek różnych obrażeń będzie się pogarszał, a niekiedy nawet możesz umrzeć. Nie przejmuj się jednak zbytnio, bo po chwili i tak się odrodzisz. Dla poprawy zdrowia, posłuży także lekarstwo w butelkach – laudanum, które skrzętnie zbieraj.
Kolejnym zagrożeniem są potwory napotykane niemal na każdym kroku. Nie walcz z potworem, bo i tak nie masz szans, tylko zgaś światło i próbuj go ominąć, lub przykucnij i poczekaj aż przejdzie, albo po prostu uciekaj.


Wstęp

Odzyskujesz świadomość i zauważasz, że znajdujesz się w jakimś ponurym zamczysku.
Rozejrzyj się dookoła, a następnie, zgodnie z otrzymaną wskazówką, idź przed siebie po czerwonych śladach na posadzce. Otwórz szafę z lewej strony, zabierz krzesiwo, po czym wejdź przez otwarte przez wiatr drzwi do pomieszczenia, gdzie na okrągłym stoliku znajdziesz kolejne krzesiwo. Wróć do korytarza i idź dalej po śladach do drzwi. Otwórz je i wejdź schodami do większego holu, gdzie w pomieszczeniu po prawej, na regale na wprost, też znajdziesz krzesiwo.
Po powrocie na korytarz, idąc po czerwonych śladach dojdziesz do schodów. Zejdź po nich i otwórz drzwi prowadzące do Starych archiwów.

Stare archiwa

Gdy ujdziesz kilka kroków, zobaczysz otwierające się drzwi i oczywiście wejdź przez nie do małego pomieszczenia. Zabierz z regału dwa krzesiwa, po czym wróć na korytarz i idź dalej po śladach do większego pomieszczenia. Podejdź do stołu i podnieś latarnię, która właśnie z niego spadła, a potem podejdź do skrzyni z lewej strony, otwórz ją i zabierz krzesiwo.

Obrazek

Teraz wejdź do ciemnego korytarza, a z niego do pokoju z palącym się piecykiem. Otwórz szafę po lewej i zabierz krzesiwo.
Ślady prowadzą do kolejnych drzwi. Otwórz je, wejdź do następnego pokoju i podejdź do biurka. Zabierz i przeczytaj leżący na nim „List Daniela do samego siebie” – wynika z niego, że aby was ocalić, musisz znaleźć i zabić Aleksandra. Weź także butelkę oliwy, a potem zapal latarnię (F) i rozejrzyj się dokładnie – na ścianie z lewej strony znajdziesz dźwignię.

Obrazek

Opuść ją, a regał przesunie się, odsłaniając tajemne wejście prowadzące do drzwi, przez które wejdź do Głównego holu.

Główny hol

Podejdź do okrągłej płyty pośrodku – pojawi się retrospekcja, po której obróć się w lewo i wejdź do korytarza z herbem na sklepieniu. W skrzyni po lewej znajdziesz butelkę oliwy i krzesiwo, na środkowym regale krzesiwo, a na podłodze obok ostatniego regału, kolejną butelkę oliwy.
Wracaj do Głównego holu, idź w lewo do małego wejścia i zejdź schodami na dół. Korytarz po lewej prowadzi do Piwniczki winnej, ale drzwi do niej są zamknięte. Udaj się więc korytarzem w prawo i wejdź do Laboratorium.

Laboratorium

Podejdź do drewnianych schodów i zejdź po nich, po czym skręć w prawo do zawalonego kamieniami wejścia. Obok kamieni znajdziesz butelkę oliwy. Teraz przejdź w lewo do końca pomieszczenia i zejdź schodami do Laboratorium.
Z prawej strony, gdy odsuniesz skrzynie, zobaczysz kufer, a w nim znajdziesz krzesiwo. Obok jest stół laboratoryjny, a na nim notatka „Przeniesienie chemikaliów”, informująca, że chemikalia zostały przeniesione do Piwniczki winnej. Na regałach znajdziesz butelkę oliwy i krzesiwo – pojawi się retrospekcja.
Podejdź teraz do biurka, weź słój chemiczny, a potem przeczytaj notatkę „Wczesny eksperyment alchemiczny”, z której dowiesz się, że z połączenia czterech odczynników, można uzyskać silny kwas.

Obrazek

W górnej szufladzie biurka najdziesz krzesiwo, a w szafce artefakt. Zabierz jeszcze krzesiwo z piecyka i wracaj do Holu głównego.
Wejdź schodami na balkon i dalej prosto, po czym twórz drzwi prowadzące do Archiwum.

Archiwum

Najpierw wejdź do pokoju po prawej. Na drzwiach widnieje tabliczka - Rzadkie książki. Podejdź do stołu, weź i przeczytaj kartkę z „Dziennika Daniela - Algieria”, a potem wróć na korytarz i wejdź do pokoju po lewej – Katalogi. Z regału na wprost zabierz notatkę „Kontrakt Wilhelma”, a z górnej szuflady biurka krzesiwo. Przez uchylone drzwi wyjdź na kolejny korytarz, po czym drzwiami na wprost do Gabinetu. Tutaj na biurku znajdziesz drugą kartkę z „Dziennika Daniela - Algieria”, a w środkowej szufladzie krzesiwo. Wyjdź drzwiami po prawej na kolejny korytarz, a potem drzwiami na wprost do pokoju – Stare księgi. W kuferku po prawej znajdziesz butelkę oliwy i krzesiwo, i jeszcze jedno krzesiwo w piecyku.

Po wyjściu na korytarz idź dalej, do pokoju – Historia lokalna. Jednak drzwi są zamknięte, udaj się zatem w prawo i wejdź do podłużnej obszernej komnaty. Skręć w lewo i idź do końca, po czym wejdź do pomieszczenia po lewej stronie. Z okrągłego stolika zabierz butelkę oliwy i przejdź w lewo, najpierw do pokoju - Plany piętra. Na regale z mapami po lewej stronie znajdziesz krzesiwo, a gdy zbliżysz się do map między kolejnymi regałami, pojawi się retrospekcja.

Podejdź jeszcze do kuferka z lewej strony okna, weź z niego butelkę oliwy i dwa krzesiwa, i udaj się do drugiego pokoju – Mapy.
W górnej szufladzie biurka znajdziesz krzesiwo, a gdy podniesiesz leżącą na biurku notatkę, zemdlejesz. Pojawia się retrospekcja, w której musisz iść w kierunku świecącej kuli i dotknąć jej - wracasz do rzeczywistości.
Wyjdź na korytarz, podnieś kamień, a potem podejdź do niewielkiej dziury w ścianie z lewej strony i rzuć w nią (PPM).

Obrazek

Przez tak powiększoną dziurę wejdź do środka – pojawi się retrospekcja.
Z regału na wprost zabierz butelkę oliwy, a potem przejdź między regałami do gablotek. Podnieś leżącą nieopodal książkę, stłucz nią szybę w środkowej gablotce i weź notatkę ”Miejscowy folklor”.
Zauważ, że trzy książki na półkach są jaśniejsze, a zza regału obok dziury sączy się światło, co sugeruje, że musi być za nim jakiś sekretny pokój. Regał przesuniesz, wysuwając szybko owe jaśniejsze książki w odpowiedniej kolejności. I tak, idąc od strony gablotek: pierwsza, a potem druga książka na środkowym regale po prawej, a trzecia książka na regale obok dziury przez która wszedłeś.

Obrazek

Wejdź do sekretnego pokoju i zabierz leżący na biurku klucz do piwniczki winnej – usłyszysz hałas. Z górnej szuflady biurka wyjmij i przeczytaj notatkę „Zamkniecie piwniczki winnej”.

Obrazek

Wyjdź z pokoju, a potem otwartymi przed chwilą drzwiami po prawej, na korytarz (poprzednie wyjście jest zablokowane) i w lewo do długiej komnaty. Usłyszysz ryk potwora, więc biegnij do końca komnaty i w prawo, a potem w lewo, i przez drzwi do Głównego holu. Tutaj zobaczysz czerwoną, zabójczą narośl, i starając się ją omijać, zbiegnij schodami na dół i w prawo do małego wejścia. Teraz schodami w dół i korytarzykiem w lewo do Piwniczki winnej – otwórz drzwi znalezionym kluczem.

Piwniczka winna

Zejdź na dół. Pojawi się retrospekcja, po której wejdź do pomieszczenia przez drzwi na wprost, i zabierz ze stołu Kupryt.

Obrazek

Wyjdź i skieruj się do pomieszczenia z lewej strony. Na regale znajdziesz krzesiwo, oliwę w beczce i jeszcze jedno krzesiwo na stole po lewej stronie. Idąc dalej w lewo, zobaczysz na posadzce butelkę, a w niej Galman – podnieś ją.

Obrazek

W tym momencie nastąpi wstrząs, skutkiem czego drzwi zostaną zablokowane przez kamienie i belki. Poodsuwaj je, wyjdź na zewnątrz i idź w lewo do kolejnego pomieszczenia. Usłyszysz trzask i zobaczysz zamykane drzwi, i oczywiście wejdź przez nie – pojawi się retrospekcja.
Tutaj, w kuferku pod okienkiem znajdziesz krzesiwo, a w pomieszczeniu obok na stole, list „Ostatnie słowa Wilhelma”, który oczywiście przeczytaj. Zabierz także buteleczkę z Wodą królewską.

Obrazek

Teraz przejdź pod schodami i wejdź do obszernego pomieszczenia z lewej strony. Najpierw idź w prawo i przeszukaj regały z butelkami, a znajdziesz na nich pięć krzesiw i Aurypigment

Obrazek

Idź w lewo do końca pomieszczenia i weź z regału laudanum (potrzebne do poprawy zdrowia). Usłyszysz ryk i zobaczysz w oddali potwora - poczekaj aż przejdzie. Masz już wszystkie składniki potrzebne do zrobienia kwasu, możesz więc, przeskakując rozrastającą się narośl, wracać do Laboratorium.

Laboratorium

Podejdź do stołu laboratoryjnego, podstaw pod kranikiem z prawej strony słój, a do szklanych kolb wlej znalezione chemikalia. Odkręć zawór z lewej strony, by rozpalić ogień pod kolbami, a potem kolejno odkręcaj zawory nad każdą kolbą. Wskutek reakcji chemicznej powstanie kwas, który spłynie do słoja. Zabierz słój z kwasem i wyjdź.

Obrazek

Trzęsienie spowodowało zawalenie się schodów, więc aby dostać się na górę, przenieś leżącą nieopodal kładkę z desek i oprzyj ją o górną platformę. Przejdź po niej i dalej do Holu głównego, a tutaj w lewo i schodami w dół. Otwórz drzwi i oblej kwasem narośl obrastającą korytarz, a gdy zniknie, wejdź do Rafinerii

Rafineria

Idź przed siebie - pojawi się retrospekcja, a potem dalej korytarzem. Po dojściu do sali z dużymi beczkami, usłyszysz ryk i zobaczysz w głębi potwora. Poczekaj aż przejdzie, po czym wejdź do następnej sali z beczkami i przez uchylone drzwi z lewej strony, do kolejnego pomieszczenia, w którym na półce po lewej znajdziesz butelkę oliwy. Drzwi po prawej zaprowadzą ciebie do następnego pomieszczenia, a tu na półce na wprost, znajdziesz laudanum i kartkę z „Dziennika Daniela – powrót”, na stoliku obok.

Przez kolejne drzwi wejdziesz do pomieszczenia ze szczeliną w suficie. Zabierz krzesiwo leżące na podłodze po prawej i przejdź do następnego pomieszczenia, w którym krzesiwo znajdziesz na półce. Wejdź jeszcze do ostatniego pomieszczenia, ze stolika zabierz kartkę z „Dziennika Daniela - powrót” oraz krzesiwo z regału, i wracaj do pomieszczenia ze szczeliną w suficie.

Podejdź do sterty skrzyń pod ścianą z prawej strony i przesuń je, a zobaczysz otwór w ścianie, przez który, kucając, przejdziesz na drugą stronę.
W beczce na wprost znajdziesz oliwę i krzesiwo na regale po lewej, a kolejne dwa krzesiwa w kuferku przy następnej ścianie.
Teraz podejdź do włazu w podłodze, jednak jest zbyt ciężki, by go podnieść. Sznur poprowadzi ciebie do kołowrotu na przeciwległej ścianie - spróbuj go obrócić. Niestety jest zablokowany, jak się okazuje, drewnianym kołkiem tkwiącym w bloczku pod sufitem.

Obrazek

Na podłodze pod bloczkiem postaw skrzynkę, wskocz na nią i poruszaj tym drewnianym klinem, aż się złamie. Sznur został uwolniony i teraz wystarczy pokręć kołowrotem, by podnieść właz.
Zeskocz na niższy poziom i biegnij korytarzem do drzwi, prowadzących do Piwnicznego archiwum.

Piwniczne archiwum

Gdy zrobisz kilka kroków nastąpi wstrząs, a ty znajdziesz się w korytarzu zalanym wodą, w którym czyhają na ciebie krwiożercze stwory. Aby uniknąć kontaktu z nimi, który może okazać się śmiertelny, przemieszczaj się przeskakując po skrzynkach, a w wodzie przebywaj jak najkrócej.
Najpierw przedostań się do końca pomieszczenia po prawej i podnieś dźwignię, uruchamiającą mechanizm podnoszący kratę (usłyszysz terkotanie).

Po powrocie na korytarz, biegnij do pomieszczenia z regałami po lewej, gdzie na końcu, na regale po prawej znajdziesz laudanum. Wróć na korytarz i biegnij w lewo i prosto do następnego korytarza, zanim krata opadnie. Wskocz na skrzynię z lewej strony i przejdź na tę obok, a znajdziesz butelkę oliwy i szczątki ludzkie. Żeby odwrócić uwagę stworów wrzuć szczątki do wody i biegnij prosto do zakratowanego korytarzyka. Podnieś kratę, kręcąc szybko zaworem w lewo, po czym przebiegnij korytarzyk i przejdź przez drzwi do kolejnego pomieszczenia. Tutaj na regale po lewej znajdziesz igłę, którą otworzysz drzwi prowadzące do Tuneli pod archiwum.

Obrazek

Tunele pod archiwum

Biegnij cały czas przed siebie, trzymając się lewej strony tunelu i zamykając za sobą wszystkie drzwi, przed goniącym ciebie wodnym stworem. Zanim dotrzesz do celu, którym są drzwi do Drugiego holu, będziesz musiał dwukrotnie przeskakiwać przez sterty różnych przedmiotów.

Drugi hol

Wejdź schodami do Drugiego holu i skieruj się w lewo, do otwartych podmuchem wiatru drzwi, i dalej do mniejszego holu – pojawi się retrospekcja.
Na końcu tego holu znajduje się niedziałająca winda, którą będziesz musiał naprawić. Wracając, spróbuj otworzyć drzwi do maszynowni po prawej stronie – nic z tego.

Na drugim końcu Drugiego holu znajdują się drzwi, prowadzące do Magazynu, ale zanim przez nie przejdziesz, podejdź do kuferka stojącego w głębi, przy krzesłach przed schodami. Znajdziesz w nim dwa krzesiwa i butelkę oliwy.

Magazyn

Idąc korytarzem dojdziesz do pomieszczenia z kamienną ladą pośrodku. Zabierz krzesiwo, przejdź w lewo i wejdź do małego składziku. Na półkach znajdziesz trzy krzesiwa i fragment świdra.

Obrazek

Teraz udaj się do wejścia obok i idź korytarzem prowadzącym, jak informuje tabliczka, do Magazynu z częściami maszynowymi. Niestety przejście jest zablokowane, podnieś więc krzesiwo i wracaj. Następne wejście po lewej prowadzi do Magazynu z ekwipunkiem. Zejdź schodami do bardzo ciemnego magazynu z dużymi beczkami. Jest tu kilka małych składzików, które musisz przeszukać. I tak, idąc od lewej: w pierwszym składziku znajdziesz na półce krzesiwo i fragment świdra. W drugim, za skrzynkami kolejny fragment świdra i dwa krzesiwa.

Obrazek

Obrazek

W trzecim składziku znajdziesz dwa krzesiwa na półkach, a w kuferku butelkę oliwy, krzesiwo i laudanum. W ostatnim składziku pod stołem znajdziesz krzesiwo, a na stole notatkę „Mieszanka wybuchowa”. Dowiesz się z niej, że substancje potrzebne do jej zrobienia znajdują się w kadziach, i że wystarczy je wymieszać.
Wróć do głównego magazynu i podejdź do kadzi z napisem „Główny”, stojącej w narożniku pomieszczenia. Połącz w ekwipunku fragmenty świdra, otrzymując świder ręczny i wywierć nim otwór w kadzi. Napełnij wypływającą substancją słój chemiczny, po czym podejdź do drugiej kadzi z napisem „Pomocniczy” i powtórz tę czynność – otrzymałeś mieszankę wybuchową.

Obrazek

Usłyszysz ryk potwora, więc odczekaj chwilkę, a potem wróć na górę. Przejdź w prawo, a następnie schodami w dół do zablokowanego korytarza. Przy głazach postaw słój z mieszanką wybuchową, wycofaj się na bezpieczną odległość, po czym rzuć w słój kamieniem (PPM.) Wybuch udrożni korytarz – droga wolna.

W korytarzyku z prawej strony murku, na regale, znajdziesz krzesiwo, a z lewej kuferek z krzesiwem, oliwą i laudanum. Dalej korytarz prowadzi do Magazynu żywności. Gdy wejdziesz do środka pojawi się retrospekcja, po której obejdź pomieszczenie dookoła, a znajdziesz: za skrzynką po lewej butelkę oliwy, dalej dwa krzesiwa, a na stole trzecie.

Przeszukaj teraz magazynek za uchylonym drzwiami. Znajdziesz tu krzesiwo na regale i oliwę za beczkami. Pod żadnym pozorem nie otwieraj drzwi po prawej, tych oświetlonych, no chyba, że chcesz być pożarty przez potwora. Teraz wejdź w przejście na wprost – pojawi się retrospekcja, a po niej idź dalej przed siebie, aż do pomieszczenia z płonącym zniczem.
Wejdź do składziku po prawej. Tutaj na półce znajdziesz dźwignię punktu potrójnego i dźwignię kontroli amplitudy czterofazowej, potrzebne do naprawy windy oraz notatkę „Gdyby zabrakło dźwigni”, z której dowiesz się, że trzecią dźwignię znajdziesz w Gabinecie.

Obrazek

Teraz musisz wrócić do Drugiego holu, ale uważaj, bo wszędzie grasują potwory. Możesz biec, lub skradać się i ukrywać, czekając aż potwór przejdzie.
Po wejściu do Drugiego holu pojawi się retrospekcja, po której wejdź schodami na piętro i udaj się do Pokoju gościnnego.

Pokój gościnny

Weź i przeczytaj kartkę z „Dziennika Daniela – objawienia”, leżącą na biurku oraz butelkę oliwy z regału po prawej. Boczne drzwi prowadzące do schowka są zablokowane, więc przejdź w lewo do sypialni. Gdy dotkniesz łóżka pojawi się kolejna retrospekcja.
Na kominku znajdziesz krzesiwo, a kolejne w biurku. Zabierz też łom leżący na biurku i kartkę z „Dziennika Daniela - objawienia”, ze stolika po lewej.

Obrazek

Wróć do pierwszego pokoju, podejdź do zablokowanych drzwi i włóż w nie łom, a potem poruszając nim na boki wyważ drzwi. Wejdź do schowka – pojawi się retrospekcja.
Wskutek wstrząsu przesunie się obraz wiszący na ścianie z lewej strony. Zrzuć go, po czym wyjmij z wnęki butelkę i rozbij ją, rzucając na podłogę. Podnieś klucz do maszynowni.

Obrazek

Usłyszysz ryk potwora, więc schowaj się w szafie i odczekaj aż odejdzie, a potem weź leżącą na biurku kartkę z „Dziennika Daniela – objawienia”.
Wyjdź z Pokoju gościnnego do holu i wejdź przez drzwi po lewej do Gabinetu.

Gabinet

W pokoju po prawej znajdziesz dwa krzesiwa – jedno na regale, drugie w kuferku. Drzwi naprzeciwko prowadzą do biblioteki. Tu na stoliku pod oknem znajdziesz list „Odkrycie kuli”. Wyjdź i idź dalej. Gdy dojdziesz do korytarza z oknami, nastąpi wstrząs, wskutek czego popękają szyby w oknie na wprost. Spod okna podnieś butelkę oliwy, a potem wejdź do pokoju po prawej, służącego do preparowania zwierząt. Gdy podejdziesz do stolika pojawi się retrospekcja.

Zabierz ze stołu głównego list „Zwierzęcy eksperyment”, przeczytaj i udaj się do pokoju z płonącym kominkiem. W środkowej szufladzie biurka znajdziesz krzesiwo, a na małym stoliku przy kanapie notatkę „Granice anatomii”. Wróć do korytarza i idź dalej, aż natkniesz się na gruzowisko – musisz je jakoś ominąć.

Pamiętasz okno z pękniętą szybą? Idź tam i rzucając w nie krzesłem zabranym z pokoju (PPM), wybij szybę.
Wskocz na gzyms i podnieś krzesiwo, a potem ostrożnie, by nie spaść, kieruj się w prawo, przeskakując po gzymsach, aż do okna z wybitą szybą. Wskocz do pokoju, obejrzyj stojący na stoliku artefakt i przejdź do następnego pokoju. Tutaj za drzwiami znajdziesz beczkę z oliwą, a na stole obok brakującą dźwignię przepływu okrężnego oraz notatkę „Silnik windy – instrukcja”, z której dowiesz się jak uruchomić windę.

Obrazek

Kolejne drzwi prowadzą do zablokowanego korytarza, w którym nie ma nic ciekawego.
Wróć tą samą drogą do Drugiego holu, który zaczął już obrastać czerwoną naroślą, a potem w lewo do mniejszego holu i znalezionym kluczem otwórz drzwi do Maszynowni.

Maszynownia

Najpierw udaj się do pomieszczenia po lewej. Na stole znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – nawiedzenie”, a potem podejdź do maszyny regulującej ciśnienie.
I tu przyda się instrukcja silnika windy, w której mowa, że: „wskaźniki na kotle powinny pokazywać 8 w górę i 8 w dół”. Czyli suma cyfr górnych i dolnych musi wynosić 8. Można ustawić dźwignie w ten sposób - ciśnienie zostało wyregulowane.

Obrazek

Przed wyjściem przeszukaj pudła obok rur, a znajdziesz dwa krzesiwa.
Zejdź na niższy poziom i wejdź do pomieszczenia po lewej. Tu na stoliku znajdziesz drugą kartkę z „Dziennika Daniela - nawiedzenie”, a na skrzyni z prawej strony notatkę „Elementy maszyny”. Teraz podejdź do maszyny regulującej przepływ i umieść dźwignie kontroli, które masz w ekwipunku, w sposób opisany w notatce, zresztą nazwy dźwigni mówią same za siebie.
pod kółkiem – dźwignię kontroli przepływu okrężnego
pod trójkątem – dźwignię punktu potrójnego
pod kwadratem – dźwignię kontroli amplitudy cztero-fazowej

Obrazek

Przepływ w maszynie już jest wyregulowany.
Zejdź schodami jeszcze niżej. W tym pomieszczeniu, na stoliku po prawej, znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela - nawiedzenie” i maszynę, w której brakuje trzech kół zębatych. Jedno koło znajdziesz obok stolika, drugie po prawej stronie drzwi, a trzecie na szczycie schodów, po lewej. Zamontuj koła na bolcach.

Podejdź do pieca, otwórz okrągłą klapę, a potem zejdź do składziku obok po węgiel - przy okazji zabierz krzesiwo z półki i napełnij latarnię oliwą z beczki. Przenoś trzykrotnie bryłki węgla i wrzucaj do pieca, po czym zamknij klapę i podpal, opuszczając dźwignię.
Teraz opuść dźwignię w maszynie – winda naprawiona.

Obrazek

Nastąpi wstrząs i wszystko zacznie obrastać czerwoną naroślą, więc biegnij do windy i opuść dźwignię - zjeżdżasz do lochów.

Więzienie – południowe skrzydło

Powrotu już nie masz, bo wejście do windy zostało zawalone kamieniami, idź więc przed siebie. Pojawi się retrospekcja, po której podejdź do zablokowanych drzwi, odsuń kamienie i belki, i wejdź do ciemnych lochów.

Skieruj się w prawo, a potem w lewo – pod sufitem zobaczysz tabliczkę „Cele I”. Idź dalej przed siebie, aż do miejsca, gdzie przez szczelinę w suficie pada światło, i skręć w prawo. Na końcu zablokowanego korytarza znajdziesz krzesiwo, a drugie w celi po prawej.
Wróć do oświetlonego miejsca i idź prosto, a przed schodami skręć w lewo. Po kilku krokach dotrzesz do oświetlonej celi po prawej stronie. Tu pod łóżkiem znajdziesz młotek, a w celi naprzeciwko butelkę oliwy.

Obrazek

Wróć do schodów i kryjąc się przed potworem wejdź na górę - wisi tu tabliczka „Cele II”. Idź korytarzem w prawo i prosto, po czym wejdź do celi po prawej. Znajdziesz w niej laudanum i krzesiwo. Schody obok celi prowadzą w dół, do solidnych drzwi z kratką, przez którą widać korytarz, a ponieważ sforsować ich nie możesz, musisz poszukać innej drogi.

Wróć zatem do schodów z tabliczką „Cele II” i idź prosto, po drodze zabierając oliwę z krzesła, aż natkniesz się na drzwi z przerdzewiałym zamkiem. Skręć w lewo i przez drzwi wejdź do celi – pojawi się retrospekcja. Tutaj, obok przewróconego łóżka znajdziesz dłuto.

Obrazek

Podejdź do drzwi z przerdzewiałym zamkiem, połącz w ekwipunku dłuto z młotkiem i rozwal nimi zamek. Wejdź do środka, napełnij latarnię oliwą z beczki, po czym opuść celę i idź korytarzem w lewo. Zobaczysz drzwi otwierane podmuchem wiatru, a w celi tej znajdziesz krzesiwo i butelkę oliwy pod łóżkiem.

Idź dalej korytarzem w lewo i przez drzwi wejdź do kolejnej celi. Tu pojawi się retrospekcja, z której dowiesz się o dziurze pod łóżkiem, prowadzącej do tuneli.
Odsuń łóżko. Faktycznie dziura jest, ale zbyt wąska, by się przez nią przecisnąć. Wyjmij zatem z ekwipunku dłuto z młotkiem, poszerz nimi dziurę, po czym wskocz do tunelu.

Więzienie – północne skrzydło

Idź przed siebie, a na rozwidleniu tunelu skręć w prawo, bo lewy tunel jest cały zablokowany. Na końcu tunelu zobaczysz szczelinę między kamieniami, przez którą sączy się światło. Odsuń kamienie, przejdź do korytarza i skieruj się w lewo i dalej przed siebie. Pokonaj schody, a potem skręć w lewo – pod sufitem wisi tabliczka „Cele III”.

Idź prosto, na rozwidleniu korytarza skręć w prawo jak wskazuje tabliczka „Magazyn”, a na kolejnym rozwidleniu też w prawo. Usłyszysz ryk potwora dobiegający zza drzwi celi po lewej stronie, więc szybko schowaj się w celi po prawej. Znajdziesz tu na stoliku kartkę z „Dziennika Daniela – Brennenburg” i krzesiwo. Gdy potwór rozwali drzwi i opuści celę, wejdź także do niej, bo w drugim pomieszczeniu znajdziesz na podłodze butelkę oliwy i krzesiwo.

Po wyjściu z celi idź korytarzem dalej, na rozwidleniu skręć w prawo, po czym schodami w dół i w lewo. Wejdź do Magazynu.
Na regale po lewej znajdziesz dwa krzesiwa, a na regale na wprost, szklany słój.

Obrazek

Uważaj, bo wychodząc z Magazynu możesz spotkać potwora.
Wróć do pierwszego rozwidlenia (za tabliczką „Cele III”) i teraz idź korytarzem w lewo, i jeszcze raz w lewo. Wejdź przez drzwi do celi po lewej stronie. Na podłodze znajdziesz butelkę oliwy, a pod zwłokami krzesiwo. Potem wejdź do celi po prawej – pojawi się retrospekcja, po której spod stolika sięgnij krzesiwo.
Idąc korytarzem dalej, dojdziesz do otwartej celi, w której na podłodze z lewej strony znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – Brannenburg”.

Idź dalej prosto, na rozwidleniu korytarza, przy krzesełku, skręć w lewo, a na następnym rozwidleniu ponownie w lewo, a potem prosto do zamkniętej bramy, nad którą wisi tabliczka „Wejście do Cysterny”.
Spróbuj ją otworzyć i zauważ, że kłódka jest w kiepskim stanie. Podnieś z podłogi krzesiwo, po czym skieruj się w lewo – pojawi się retrospekcja, po której idź dalej przed siebie. Niestety, dalsza część korytarza jest zamknięta solidną bramą, więc podnieś tylko krzesiwo i wracaj do rozwidlenie, przy którym stoi krzesełko. Skręć w lewo, a potem idź prosto. Na ścianie z prawej strony zobaczysz tabliczkę „Kuchnia” i idź do niej. Czyli, na następnym rozwidleniu skręć w lewo i dalej przed siebie, schodami w dół, przejdź obok dziury którą tu wszedłeś, a potem prosto i schodami do góry. Wejdź do Kuchni.

Ze stołu zabierz kartkę z „Dziennika Daniela – Brannenburg” i butelkę oleju stojącą przy palenisku z lewej strony. Na regale za murkiem znajdziesz dwa krzesiwa, a na regale za drugim murkiem, laudanum. Podejdź teraz do beczki z kwasem i napełnij nim szklany słój, otrzymując słój z kwasem.

Obrazek

Jak zobaczysz potwora schowaj się szybko za połaciami mięsa, a jak przejdzie, wyjdź z kuchni i biegnij do bramy prowadzącej do Cysterny. I tak: prosto, na rozwidleniu korytarza skręć w stronę Magazynu, a na kolejnym rozwidleniu prosto, a potem w prawo.
Podejdź do bramy, polej kłódkę kwasem ze słoja, po czym rozwal ją młotkiem z dłutem. Otwórz bramę, przejdź korytarzykiem i przez kolejne drzwi wejdź do Cysterny.

Cysterna

Za chwilę pojawi się retrospekcja, po której podejdź do kolumny pośrodku. Spróbuj opuścić drabinę, przesuwając dźwignię - niestety zacięła się. Przejdź zatem w lewo i podejdź do rury w ścianie, nad którą wisi tabliczka „Odsączanie oleju”, a z której to rury kapie olej. Obok jest korytarz prowadzący do kanału, ale wejdziesz do niego później.

Obrazek

Napełnij słój olejem, po czym posmaruj nim dźwignię na kolumnie i przesuń w dół. Drabina opuści się, ale niestety tylko trochę, bo zablokuje ją wystająca rura. Wystarczy jednak, że dwukrotnie podniesiesz i opuść drabinę, a rura zegnie się i gotowe. Po drabinie wejdź na kamienny most i idź prosto do drzwi Sterowni. Przesuń dźwignię z lewej strony drzwi w dół, a zachodni most opuści się. Niestety, dźwignia z prawej strony ani drgnie - musisz naprawić maszynerię sterującą wschodnim mostem. Wejdź do Sterowni.

Sterownia

W korytarzu jest troje drzwi. Najpierw wejdź przez te po prawej, popatrz na wiszące odważniki i zapamiętaj ich pozycje. Zabierz krzesiwo ze skrzyni na wprost, a na odchodnym podnieś i wynieś na korytarz rurę. Teraz wejdź do pomieszczenia naprzeciwko, gdzie zobaczysz takie same odważniki. Musisz, kręcąc zaworami, umieścić odważnik w takiej samej pozycji, jak te w poprzednim pomieszczeniu – poczujesz drżenie i mechanizm zablokuje się.

Obrazek

Wychodząc, podnieś kolejną rurę i wynieś na korytarz. Obie rury zanieś pod ostatnie drzwi i kręcąc zaworem po lewej podnieś je, po czym przerzuć do drugiego korytarza rury i sam przejdź, zanim drzwi opadną.

Najpierw wejdź przez drzwi po prawej stronie i schodami na dół. Na stoliku po lewej znajdziesz krzesiwo i notatkę „Maszyna”, a po prawej urządzenie z czterema dźwigniami – zapamiętaj ich pozycje. Zabierz jeszcze butelkę oliwy spod schodów i wynieś następną rurę na korytarz.
Wejdź do pomieszczenia naprzeciwko i ustaw dźwignie w urządzeniu w takiej samej pozycji, jak te w poprzednim – tłok zejdzie do samego końca.

Obrazek

Zabierz drewnianą korbę ze stolika i wyjdź na korytarz.

Obrazek

Przejdź teraz do pomieszczenia za ostatnimi drzwiami, zabierając ze sobą wszystkie rury.
Podejdź do ściany po lewej i umieść rury w znajdujących się tu otworach. I tak: rurę krótką i bardziej płaską pionowo, w otworach z lewej strony. Rurę długą pionowo, w otworach obok, a rurę krótką i wyższą poziomo, na rurze długiej.

Obrazek

Maszyneria naprawiona i możesz już wyjść ze Sterowni, ale gdy będziesz chciał przekręcić zawór podnoszący drzwi, rozsypie się w drobny mak, zastąp go więc drewnianą korbą.
Wejdź do Cysterny i opuść dźwignię po lewej stronie drzwi. Niestety, wschodni most w połowie drogi zatnie się i będziesz musiał go jakoś popchnąć, ale póki co, przejdź mostem zachodnim.

Cysterna – kanały

Przed tobą zalane wodą kanały, w których możesz spotkać krwiożercze stwory.
Idź przed siebie kamiennym chodnikiem. Pojawi się retrospekcja, po której zejdź schodami do wody, skręć w lewo i następnym schodami wejdź do góry. Podążaj dalej przed siebie, przejdź przez kamienny mostek i podejdź do drewnianej, podniesionej kładki. Poszukaj kamienia, po czym rzuć nim w zardzewiały łańcuch, którym kładka jest przypięta do sufitu.

Obrazek

Przejdź przez kładkę i kieruj się w prawo, przeskakując po fragmentach zrujnowanego chodnika do narożnika. Tu na skrzyni znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – odkrycie” i zawór. Odkręć go do oporu, aż poczujesz wstrząs, po czym wracaj tą samą drogą.

Obrazek

Zejdź schodami do wody, przebiegnij na drugą stronę kanału i schodami po prawej wejdź do góry, a potem chodnikiem do końca – na skrzyni znajdziesz krzesiwo.
Teraz wejdź schodami po lewej i idź/przeskakuj, po fragmentach chodnika przed siebie, aż do narożnika. Po drodze zajrzyj do kuferka po drugiej stronie kamiennego mostku po lewej stronie, a znajdziesz w nim butelkę oliwy i krzesiwo. W narożniku znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – odkrycie” i zawór. Odkręć go i wracaj do schodów.
Zejdź na dół, skręć w prawo i biegnij przez wodę prosto do kolejnych schodów. Wejdź po nich i uważając na wydobywającą się z rur gorącą parę idź przed siebie, przez kamienny mostek do narożnika.

Obrazek

Na skrzyni znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – odkrycie” i oczywiście zawór.
Odkręć go, a potem biegnij z powrotem, zejdź schodami do wody i biegnij na wprost, do schodów prowadzących do wyjścia. Wejdź po nich - niestety chodnik jest zablokowany przez czerwoną narośl. Zatem wskocz do wody i wbiegnij po schodach naprzeciwko (tymi po prawej), i dalej wzdłuż ściany, po naroślach do drzwi - wyjdź z kanałów.

Teraz musisz dostać się na wschodni most. Zejdź drabiną na dół, podnieś cegłę i wrzuć ją na most zachodni, ze szczytu zawalonych schodów z prawej strony. Wróć na górę i przerzuć tę cegłę na drugi most. Możesz również przeskoczyć z mostu na most po tym, jak ten pierwszy będzie wznosił się, po podniesieniu przez ciebie dźwigni przy drzwiach do Sterowni. Tak czy owak, wschodni most opadnie i możesz przez niego dojść do drzwi Kostnicy. Otwórz je.

Kostnica

Idź przed siebie – pojawi się retrospekcja - a po niej dalej, trzymając się lewej strony korytarza, do pokoju pełnego ludzkich kości – kolejne retrospekcje.
Pod przewróconym regałem znajdziesz krzesiwo, a na regale po lewej laudanum i miedzianą rurkę.

Obrazek

Wycofaj się do korytarza i idź dalej, a na rozwidleniu skręć w jego lewą odnogę i prosto do pokoju sekcyjnego. Na regale po lewej znajdziesz notatkę „Wybuch zarazy”, z której dowiesz się o zarazie w kanałach, wywołanej przez trujący grzyb.
Na regale obok znajdziesz krzesiwo, a na biurku notatkę o szczepionce, chroniącej przed działaniem tego trującego grzyba. W środkowej szufladzie biurka znajdziesz krzesiwo, w najniższej laudanum, a w szafce artefakt.

W pokoju znajduje się jeszcze dwoje drzwi prowadzących do pomieszczeń ze zwłokami, ale nie ma w nich nic ciekawego.
Podejdź do zwłok leżących na stole i ręcznym świdrem wywierć dziurę w czaszce. Połącz w ekwipunku igłę z miedzianą rurką i tak otrzymaną strzykawkę wbij o otwór w czaszce. Teraz wystarczy tylko dotknąć strzykawki i już jesteś zaszczepiony.

Obrazek

Gdy odejdziesz od stołu, usłyszysz hałas rozwalanych przez potwora drzwi, więc szybko schowaj się w jednym z pomieszczeń ze zwłokami, zamknij za sobą drzwi i poczekaj aż odejdzie.
Wyjdź z Kostnicy i zejdź drabiną na dół, po czym wejdź do korytarza obok rury, z której kapie olej i dalej schodami do drzwi prowadzących do Kanału.

Kanał

Gdy zejdziesz drabiną do kanału, w oddali zobaczysz potwora, więc odczekaj aż przejdzie, a potem idź przed siebie do obracającego z dużą szybkością kołowrotu. Chcąc iść dalej, musisz go jakoś zatrzymać.
Pojawi się retrospekcja, po której skręć w prawą odnogę kanału i idź prosto, a potem w lewo i przez rozwaloną kratę do schodów, po czym wejdź nimi na górę. Jest tu pomieszczenie z maszyną odpowiadającym za szybkość obracania się kołowrotu. Pracę maszyny regulują dwie dźwignie - aby spowolnić obroty kołowrotu, musisz odpowiednio je ustawić.
I tak: dźwignię po lewej przesuń na symbol najmniejszego trybu, a dźwignię po prawej przesuń na symbol trybu największego.

Obrazek

Napełnij jeszcze latarnię oliwą z beczki i wyjdź z pomieszczenia. Za moment usłyszysz ryk zbliżającego się potwora, więc szybko wróć, zamknij za sobą drzwi i odczekaj, aż się oddali.
Wracaj tą sama drogą, omiń kołowrót i biegnij dalej prosto do końca kanału, a potem w lewo. Zabierz krzesiwo z dużej rury po prawej stronie i dalej biegnij przed siebie, prosto do wystającej ze ściany zgiętej, długiej rury.

Obrazek

Złam rurę poruszając nią na boki, zabierz i wróć do kołowrotu. Teraz wystarczy, że włożysz rurę w kołowrót, a zablokujesz go i już możesz, przykucając, przejść na druga stronę.
Biegnij cały czas przed siebie, a potem w prawo i po schodach do drzwi, przez które wejdź do pomieszczenia pełnego czerwonej narośli i części ciał - nie ma tu nic ciekawego oprócz laudanum. Gdy będziesz w połowie drugi na dół, usłyszysz zbliżającego się potwora, więc szybko wróć, zamknij drzwi i schowaj się na końcu drugiego pomieszczenia i poczekaj aż odejdzie.

Zejdź i skieruj się w prawą odnogę kanału, przez rozwaloną właśnie przez potwora kratę i dalej przed siebie, trzymając się prawej ściany. Za zakrętem, wśród kamieni po lewej stronie znajdziesz laudanum. Weź również kamień, bo za najbliższym zakrętem natkniesz się na potwora.
By odwrócić jego uwagę, rzuć kamieniem jak najdalej na wprost, po czym wbiegnij w prawą odnogę kanału, a potem po schodach do korytarza. Biegnij dalej przed siebie, zamykając za sobą drzwi, aż do drabiny, po której wdrap się na górę, do Nawy.

Nawa

Jest tu czworo drzwi. Najpierw wejdź przez te lekko uchylone, weź krzesiwo, wyjdź i zabierz kolejne spod studni przy linach. Drzwi z lewej strony są zamknięte, więc wejdź przez następne i korytarzykiem przejdź do pomieszczenia, w którym znajduje się maszyna z dwoma dźwigniami. Spróbuj je podnieść – niestety nie działa. Na stoliku po prawej znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – rytuał”, na stoliku po lewej krzesiwo, a obok beczkę z oliwą.

Teraz wejdź przez ostatnie drzwi i korytarzykiem idź w lewo (po prawej są zablokowane drzwi do laboratorium), a potem kręconymi schodach na dół.
Przeszukaj przestrzeń pod schodami, a znajdziesz w sumie trzy krzesiwa, po czym podejdź do drzwi. Pojawi się retrospekcja, po której, przez te drzwi wejdź do kolejnego korytarzyka. Idź przed siebie, przez kratę do drewnianych schodów, a po nich na dół, do dużego pomieszczenia.
Podejdź do umierającego, jak się za chwilę okaże, Agrippy.

Obrazek

Wysłuchaj jego błagań i pociągnij dźwignię w urządzeniu obok, aż zaczną wydobywać się z niego zielone opary.
Od Agrippy dowiesz się, że aby dostać się do Sanktuarium, będziesz potrzebował kuli, której fragmenty znajdują się w salach tortur w Transepcie i Chórze. Musisz również znaleźć notatkę Weyera i składniki potrzebne do sporządzenia mikstury dla Agrippy.

Podejdź do wnęki po lewej, zabierz ze stołu butelkę oliwy i zauważ klapę w suficie nad nim. Aby dosięgnąć klapy, postaw na stole skrzynkę i wskocz na nią.
Po otwarciu klapy wystarczy że dotkniesz trybu, a sam wskoczy na swoje miejsce – maszyna naprawiona. Wróć do znajomego pomieszczenia na piętrze i przesuń obie dźwignie w maszynie w górę, otwierając w ten sposób wrota prowadzące do korytarzy na parterze, po prawej i lewej stronie.

Do wyboru masz trzy korytarze. Najpierw wejdź do tego po lewej stronie, zajrzyj do małego pokoiku po prawej – jest tu studnia, w której grasuje jakiś stwór - a potem idź dalej do Transeptu.

Transept

Znalazłeś się w obszernym holu z trojgiem drzwi i schodami spiralnymi pośrodku. Po obejrzeniu retrospekcji wejdź po nich na górę, do Gabinetu.
Na stoliku znajdziesz krzesiwo, na regale butelkę oliwy, a na biurku [b/sznurek[/b].

Obrazek

W górnej szufladzie znajdziesz notatkę „Tortury”, a w szafce artefakt. Wracaj na dół.
Wejdź przez drzwi po lewej i dalej korytarzem do celi. Ze stolika zabierz krzesiwo i fragment kuli z szafy.

Obrazek

Możesz dotknąć ciężarka przy stołku pośrodku celi i przeczytać opis tortur wykonywanych w tej celi.
Teraz wejdź przez kolejne drzwi – pojawi się retrospekcja - a po niej korytarzem przejdź do następnej celi. Zabierz krzesiwo z krzesła i kolejny [b/fragment kuli[/b], który znajdziesz za workami po prawej.

Obrazek

Po dotknięciu ostrosłupa na stelażu, pojawi się opis tortur z tej celi.
Na koniec wejdź przez ostatnie drzwi i korytarzem przejdź do celi. W wiaderku znajdziesz krzesiwo, a między zwojem lin, fragment kuli

Obrazek

Podejdź do kanału pod szubienicą, dotknij kałuży krwi i przeczytaj opis tortur wykonywanych w tej celi. Teraz podnieś kratkę, połącz w ekwipunku sznurek ze słoikiem i zanurz go w kanale. W ten sposób otrzymałeś słoik z krwią.

Wyjdź z Transeptu do Nawy, przejdź do korytarza na wprost i idź przed siebie, a potem wejdź przez drzwi po lewej do pokoiku. Tutaj znajdziesz krzesiwo na regale po lewej, na regale po prawej laudanum, a na biurku notatkę „Agrippa wzywa Weyera”. Dowiesz się z niej, że do zrobienia mikstury potrzebny jest: trujący grzyb (znajdziesz go na Chórze), krew człowieka, który umarł w cierpieniach (już masz) i tynktura z wodnego Kaernka.
Zajrzyj jeszcze do szafki gdzie jest artefakt, weź krzesiwo z szuflady, po czym wyjdź i przez drzwi obok udaj się na Chór.

Chór

W korytarzu jest dwoje drzwi. Najpierw wejdź przez te po prawej do rytualnej celi tortur. Zabierz dwa krzesiwa, a potem przejdź do podobnej celi po lewej. Gdy weźmiesz notatkę leżącą na stole pojawi się retrospekcja – zobaczysz w niej przywiązanego do stołu człowieka i zgodnie z usłyszanym poleceniem, weź sztylet ze stolika i dotknij zielonego symbolu na jego ciele.

Obrazek

Skieruj się do wyjścia – wracasz do rzeczywistości. Zejdź kamiennymi schodami na dół i przejdź przez drzwi do holu Chóru. Uważaj, bo grasuje tu potwór.
Żeby niepotrzebnie nie błądzić idź wzdłuż prawej ściany, aż do przepaści. Podnieś krzesiwo i idź dalej wzdłuż przepaści, po czym przejdź przez mostek na druga stronę. Podejdź do kamieni na wprost, podnieś krzesiwo i butelkę oliwy, a potem skręć w lewo i idź dalej, cały czas trzymając się prawej ściany, do drzwi. Przejdź przez nie i po obejrzeniu retrospekcji idź dalej korytarzem, i przez kolejne drzwi wejdź do sali tortur. Na jej końcu, z lewej strony podwyższenia, znajdziesz fragment kuli]/b].

Obrazek

Możesz jeszcze dotknąć koła i przeczytać opis tortur.
Po wyjściu z sali idź dalej trzymając się prawej ściany do przepaści i wzdłuż niej do przewróconej kolumny. Wskocz na kolumnę, przejdź na drugą stronę, a potem skieruj się w prawo, do drzwi przed którymi rosną grzyby. Posługując się [b]dłutem i młotkiem
rozłup ten największy i weź fragment grzyba.

Obrazek

Otwórz drzwi i wejdź do kolejnej sali tortur z metalowym bykiem pośrodku, po dotknięciu którego, będziesz mógł przeczytać opis tortur. Podnieś [b/fragment kuli[/b], leżący obok prawej kolumny.

Obrazek

Po opuszczeniu sali idź cały czas prosto, aż do przepaści. Potem w lewo, przez mostek, a za nim w prawo i wzdłuż przepaści do drzwi. Przejdź przez nie do następnej sali tortur. W jej prawej odnodze znajdziesz laudanum, a w lewej krzesiwo. Wejdź na podwyższenie – możesz dotknąć narzędzia tortur - a potem obejdź go i z lewej strony zejdź do kolejnej odnogi, w której znajdziesz fragment kuli.

Obrazek

Znalazłeś już wszystko i możesz wracać do Nawy, oczywiście cały czas trzymając się prawej ściany.

Nawa

Teraz wejdź do środkowego korytarza i po otwarciu kraty, do pomieszczenia z małymi celami. Tu znajdziesz dwa krzesiwa - jedno obok kraty, drugie w celi z prawej strony. Wejdź drewnianymi schodami na piętro, gdzie w jednej z cel znajdziesz krzesiwo, w innej doznasz retrospekcji, a potem ze stolika zabierz mięso.

Obrazek

Ze swoją zdobyczą wróć do pokoiku ze studnią, w korytarzu prowadzącym do Transeptu. Powieś mięso na linie, a potem, kręcąc korbą zainstalowaną na belce, opuść je do studni. Gdy stwór obgryzie mięso, wyciągnij ze studni szczątki.
Wróć do środkowego korytarza i idź cały czas prosto, po czym wejdź do Prezbiterium.

Prezbiterium – cele

Schody zaprowadzą ciebie do drzwi, za którymi czeka potwór – budzisz się w zamkniętej celi. Aby się z niej wydostać, wyrwij żelazny pręt z kraty, a potem przysuń łóżko, wskocz na nie i spróbuj przecisnąć się przez otwór.
Łatwiejszy sposób, to wybicie poluzowanych cegieł w ścianie za pomocą młotka i dłutka, lub żelaznego prętu (wbij go w ścianę i poruszaj), a następnie wypchnięcie belki po drugiej stronie, skutkiem czego otwór powiększy się i będziesz mógł przejść do celi obok.
Zanim opuścisz celę zabierz butelkę oliwy.

Teraz przeszukaj pozostałe cele. Zaczynając od lewej, w pierwszej, za łóżkiem znajdziesz butelkę oliwy oraz notatkę „Zapiski ostatniego więźnia” – dowiesz się z niej o kluczu do więzienia, który wpadł strażnikowi do rury. W drugiej celi znajdziesz dwa krzesiwa, a w trzeciej laudanum, krzesiwo i drewniane wiadro.
Dalej są zamknięte drzwi do więzienia, a klucz do nich tkwi w rurze obok.

Obrazek

Podejdź do studni znajdującej się pośrodku, zawieś wiadro na sznurku i kręcąc korbą, napełnij je wodą, po czym wodę wlej do rury, wypłukując w ten sposób klucz.
Otwórz kluczem drzwi i wejdź do korytarza – musisz uciekać przed goniącym ciebie Cieniem. Biegnij cały czas przed siebie trzymając się lewej ściany. Żeby otworzyć drugie drzwi odsuń kamienie i belkę, a potem jeszcze tylko pokonaj zalany wodą korytarz, schody i już możesz wejść do Nawy.

Nawa

Jesteś w pomieszczeniu ze studnią. Ze stołu weź notatkę – pojawi się retrospekcja – idź w kierunku zabudowań – wracasz do rzeczywistości. Zabierz krzesiwo i wejdź przez drzwi do kolejnego pomieszczenia ze studnią – wszystko zaczyna porastać czerwoną naroślą. Zabierz ze studni krzesiwo, wejdź przez środkowe drzwi do korytarza i biegnij prosto, przykucając pod deską do kolejnych drzwi, a potem do kręconych schodów i po nich na dół. Przeskocz przez beczkę leżącą w otwartych drzwiach, skręć w prawo i wejdź do Laboratorium, które już teraz stoi otworem.

Laboratorium

Musisz zrobić miksturę dla Agrippy.
Podejdź do stołu po prawej, na palniku postaw słój z krwią i zapal gaz, kręcąc zaworem – oczyszczona krew spłynie do słoja. Zabierz słój z niedokończoną miksturą i umieść pod wylotem rury na stole obok. Otwórz drzwiczki do maszynki, włóż szczątki i opuść wajchę - rozdrobnione szczątki wpadną do słoja.

Obrazek

Słój podstaw pod wyciskarkę na stole po lewej, a do wyciskarki włóż fragment grzyba i kręć korbą, aż sok spłynie do słoja – mikstura Weyera gotowa.

Obrazek

Weź słój z miksturą, a także krzesiwo z regału i idź do Argippy, ale zanim do niego podejdziesz, wejdź przez dziurę w murze, w miejscu gdzie był stół, do małego pomieszczenia. Zabierz krzesiwo z regału po lewej i piłę do kości, z regału po prawej.

Obrazek

Podejdź do Agrippy i daj mu miksturę Weyera, po czym, na jego prośbę, odetnij jego głowę piłą do kości. Głowę Agrippy zabierz i wracaj do Prezbiterium.

Prezbiterium

Skręć w prawo i idź kamiennym mostem do skrzyżowania, a potem, uważając na potwory, odbij w jego lewą odnogę i do końca. W tym pomieszczeniu znajdziesz wiadro smoły i krzesiwo na regale, a na stole kartkę z „Dziennika Daniela – upadek”.

Obrazek

W pomieszczeniu poniżej pracuje maszyna, którą musisz zepsuć - po prostu weź kamień, zejdź tam i rzuć kamień w tryby maszyny – gotowe.
Wróć na most, idź do skrzyżowania, po czym skręć w lewo i wejdź przez uchylone drzwi. Jest tu tunel „pod napięciem”, a z lewej strony piedestał z wgłębieniem. Wlej do wgłębienia [b/wiadro smoły[/b], a potem włóż wszystkie fragmenty kuli.

Obrazek

Moc kuli zlikwiduje napięcie w tunelu i już możesz wejść do Sanktuarium.

Sanktuarium

Zbiegnij na dół i, aby zaraz nie dopadła ciebie czerwona narośl, zamknij za sobą drzwi, opuszczając dźwignię na kolumnie po lewej. Tym samym otworzą się drzwi prowadzące do komnat po lewej i prawej stronie. W komnacie po lewej, na biurku, znajdziesz kartkę z „Dziennika Daniela – zemsta”. Teraz podejdź do ołtarzyka i dotknij wodę w kamiennej misie – wszystko się zaczerwieni, a ty przejdź pod przeciwległą ścianę i stań na symbolu.

Obrazek

Tę samą czynność wykonaj w drugiej komnacie, a potem pobiegnij, przeskakując wszechobecną narośl do Komory kuli.
Zapisz grę, aby obejrzeć trzy zakończenia, bowiem w napisach końcowych każdej z nich, znajduje się inny kod.

Komora kuli

Obrazek

Zakończenie pierwsze
Nie czekając, aż Aleksander otworzy portal, przewróć kolejno trzy pylony z wiązkami światła – Aleksandra pochłonie Cień, a Daniel opuści zamek. Kod - Ike271

Zakończenie drugie
Nie rób nic, po prostu wysłuchaj Aleksandra i poczekaj, aż otworzy portal i przejdzie przez niego – Daniela pochłonie Cień. Kod - tyr299.

Zakończenie trzecie
Poczekaj, aż Aleksander otworzy portal i wrzuć do niegogłowę Agrippy. Cień pochłonie Aleksandra i Daniela – idź w kierunku światełek – Agrippa poprosi Weyera, by pomógł Danielowi. Kod - odn314

Hasło końcowe to: Ike271tyr299odn314. Wpisz je w folderze gry, w pliku super_secret.rar, a otrzymasz dodatkowe bonusy.
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Wróć do „Amnesia: mroczny obłęd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość