Alternativa - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
3
17%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
11%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
5
28%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
5
28%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
6%
4. Więcej wad niż zalet
2
11%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 18

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 110 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 126 razy

Alternativa - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 14 lutego 2012, 16:48

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Re: Alternativa - ocena użytkownika

Postautor: qwerty » 06 kwietnia 2012, 21:47

Postanowiłem umieścić moją wypowiedź z innego forum:

Uczepię się dwóch zagadek logicznych, które zostały zepsute przez twórców gry.
Pierwsza:
Spoiler:

Druga: Otwarcie sejfu z dokumentami polega na
Spoiler:

Gra pozostawia uczucie niedosytu, jest kilka spraw niedokończonych (np. co dalej ze współlokatorem?). Momentami widoczna jest spora liniowość: bohatera nie interesuje dany obiekt (lub nawet go nie widzi), dopóki nie uzyska pewnej informacji.
Dodam na koniec, że gra jest bardzo uboga w efekty dźwiękowe (dla mnie bardzo duży minus) oraz, że ostatnio zrobiony sejw nie ustawia się automatycznie na początku (trzeba przewijać przez wszystkie pozycje).

Ocena: 6+/10

BTW: W grze znalazłem jeden easter egg: SAMAX - środek przeciw szkodnikom (i obrazek przekreślonego króliczopodobnego białego czegoś :D ).
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 110 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 126 razy

Postautor: Urszula » 06 kwietnia 2012, 22:28

Wizja przyszłości przedstawiona w grze jest mało optymistyczna. Losy bohatera potrafią zagrać na uczuciach gracza. Graficznie gra wygląda świetnie, choć postacie troszkę nie wyszły. Jest troszkę za pusto przydałoby się więcej postaci na ulicach. Oprawa muzyczna to wielki plus, zagadki dużo i ciekawa, jedna troszkę abstrakcyjna. Niestety w grze główny bohater może zginąć i to często wystarczy nierozważne słowo. To jest na minus. Cała reszta to wielki plus, w mojej ocenie rewelacyjna przygodówka, oby się ukazała u nas. Daję grze 9/10

Zalety
+ fabuła
+ grafika
+ oprawa audio
+ zagadki
+ dwie grywalne postacie
+ rozgrywka uzależniona od naszej decyzji
+ możliwość przejścia gry w trybie łatwiejszym lub trudniejszym

Wady
- Śmierć głównego bohatera
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: tynieczka » 12 lipca 2012, 12:37

Mi ta gra nie przypadła do gustu w ogóle. Porównałabym ją do nieszczęsnego Balko. Ani to ciekawa grafika, ani fabuła czy też nic szczególnego zagadki.Dźwięk jak dla mnie prawie wcale nie istniał, chyba,że jestem już całkiem głucha;) Jak na mój gust to 5/10
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: pelagia » 15 lipca 2012, 18:09

Chociaż 'Alternativa' w żadnej mierze nie przypadła mi do gustu, to jednak porównywanie jej do 'Balko', jest lekką przesadą. Tutaj chociaż lokacje są ładnie rysowane i urozmaicone, a i oprawa muzyczna jest na całkiem przyzwoitym poziomie.
Jeśli chodzi o zagadki, to nie spełniały moich oczekiwań - nie mogłam samodzielnie kombinować łącząc składniki, by choćby wyprodukować alkohol, bo wszystko działo się automatycznie.
I jeszcze jedna sprawa, tym razem dotycząca PDA. Baza danych sukcesywnie się w nim powiększała, a zapiski w notesie (oprócz tych bieżących), w cudowny sposób znikały - dlaczego?
Ogólnie rzecz biorąc, gra, chociaż ma ciekawą fabułę, jest raczej nudnawa.
Doceniając wszelako ładne lokacje i ciekawą muzykę, a także dobrze wykonane spolszczenie, daję 7/10
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 20 lipca 2012, 01:46

qwerty - kod do Theolexu jest absolutnie sensowny, przeciez uzywasz
Spoiler:

Gra calkiem fajna, irytowala mnie postac Andrei, jej wytlumaczenie
Spoiler:

Troszke to tez dla mnie gra ze zmarnowanym potencjalem, bo przy tym calym zapleczu historyczno-technicznym same postacie jakies takie nijakie, niby tyle tragedii i dramatow, a ani ta dziewczynka z supermarketu nie zrobila na mnie wrazenia, ani losy Richarda, jakos bez przekonania przedstawiono to wszystko, moze to wina dubbingu, a moze mimiki (czy raczej jej braku) bohaterow.
Animacja postaci momentami kiepskawa, latanie od Annasza do Kajfasza w Brazylii doprowadzalo mnie do szewskiej pasji.

Ale lokacje fajne, klimat fajny, zagadki fajne (szczegolnie na lotnisku), pomysl na historie tez. No i kierowanie Andym w koncowce rewelka. Jego mail do komendant policji po prostu mnie rozwalil... :rotfl:
Ode mnie miedzy 6,5 a 7.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2013, 02:43 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: Gocciana » 20 lipca 2012, 20:31

Mnie gra bardzo przypadła do gustu. Chyba głównie dlatego, że wzbudziła we mnie emocje i nawet pokusiłam się, żeby pomyśleć - co by było, gdyby ta wizja świata (choć póki co fantastyczna) znalazła odzwierciedlenie w realu, ...kiedyś ;) I zaraz potem kolejna myśl i ulga, że na razie nam to nie grozi. Jak wielokrotnie się określałam, fabuła gry przygodowej jest dla mnie niezmiernie ważna i w Alternativie się na niej nie zawiodłam, i za to ogromny plus. Co do reszty, to owszem mogłabym się przyczepić, a to że bohater może zginąć, że niektóre zagadki nielogiczne, itp. ;) Tylko po co, skoro do całej reszty, czyli grafiki, podkładu muzycznego, polonizacji nie mam zastrzeżeń ;). Żeby jednak nie było, że mam bielmo na oczach i minusów nie widzę (lub widzieć nie chcę :P), oceniam grę na: 9/10, bo mogłoby być lepiej ;) Jak prawie zawsze ;)
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 21 lipca 2012, 17:16

kassiopestka pisze:qwerty - kod do Theolexu jest absolutnie sensowny, przeciez uzywasz
Spoiler:

Spoiler:
Na tapecie:

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 57 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 24 lutego 2013, 12:17

Ogólnie gra bardzo dobra, sporo zagadek, technicznie dobrze wykonana, dosyć długa. Oczywiście, zawsze może być lepiej, ale tu naprawdę nie mam się do czego przyczepić, dam 9/10.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 54 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 26 lutego 2013, 20:54

Cóż, Alternativę wspominam bardzo miło, gdyż towarzyszyła mi w czasie, kiedy zaniemogłem i spoczywałem w szpitalnym łożu. Gra prezentuje solidny poziom - zarówno w warstwie fabularnej, jak i audiowizualnej. Zagadki też są niezłe, ale... Otóż to, największe ale to brak błysku. Jest więc dobrze, ale głowy nie urywa. 7/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: alexandra » 12 marca 2013, 16:59

Daję 8/10, ponieważ gra ma parę niedociągnięć.

Plusy:
- pomysł na fabułę
- muzyczka
- bardzo ładna grafika
- ładne, choć troszkę zbyt opustoszałe lokacje
- niektóre zagadki logiczne (szczególnie podobały mi się te, w których trzeba było samemu wpisać słowa z klawiatury)
- bezbłędna polonizacja

Minusy:
- wg mnie gra była trochę za krótka, a świetną fabułę trochę popsuło potraktowanie wątków "po macoszemu", nie wiem jak to zrozumiale opisać, ale takie mam odczucie, że wszystkie wątki mogły być o wiele fajniej rozbudowane (dzieciństwo Richarda, kolega Andy, Andrea, cały motyw Endory i jej matactwa)
- niektóre zagadki logiczne (np. ta z otwarciem sejfu na pinezki)
- mało postaci

Ale ogólnie grało mi się nadzwyczaj lekko i przyjemnie :tak:

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 12 marca 2013, 19:51

Niby masa niedociągnięć, wyraźnie słabych elementów, ale grało mi się w Alternative zaskakująco przyjemnie. Rozwiązywanie zagadek przynosi odpowiednią dawkę frajdy, fabuła, choć naiwna, potrafi zaciekawić, a lokacje od strony graficznej prezentują się całkiem fajnie i cieszyłem się na każdą wizytę w nowym miejscu :D Ode mnie 6.5/10. Zalecam grę na poziomie trudnym - jest bardziej emocjonująco (można zginąć).
Obecnie grane: True Fear: Forsaken Souls Part 1 (PC), Bulletstorm (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 27 maja 2013, 02:54

Sorry, że dopiero teraz, ale nadrabiam zaległości na forum. :)
qwerty pisze:
Spoiler:

Ale co w tym dziwnego, że system zna kod profesora? Czy jakikolwiek inny? Taka chyba zasada działania systemu bezpieczeństwa. Ustawiasz swój kod, zatwierdzasz go, jak system go rozpoznaje jako prawidłowy, to cię wpuszcza. Tak chyba wszystkie kody działają, nie? Na ten kod nie weszłaby inna osoba, bo każdy pracownik miał z pewnością swój indywidualny kod.
Spoiler:

Przecież tego kodu nie rozpoznawała jakaś konkretna osoba, która go zatwierdzała - wtedy można by mówić, że Theolex znał kod profesora. Rozpoznawała go maszyna, tak jak hasło do komputera np. - ja uważam, że to normalna procedura - systemy bezpieczeństwa chyba tak właśnie funkcjonują.

Spoiler:

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 27 maja 2013, 22:10

kassiopestka pisze:Sorry, że dopiero teraz, ale nadrabiam zaległości na forum. :)
qwerty pisze:
Spoiler:

Ale co w tym dziwnego, że system zna kod profesora? Czy jakikolwiek inny? Taka chyba zasada działania systemu bezpieczeństwa. Ustawiasz swój kod, zatwierdzasz go, jak system go rozpoznaje jako prawidłowy, to cię wpuszcza. Tak chyba wszystkie kody działają, nie? Na ten kod nie weszłaby inna osoba, bo każdy pracownik miał z pewnością swój indywidualny kod.

Nie czepiam się przecież działania kodu, a tego, że został użyty dwukrotnie.
kassiopestka pisze:
Spoiler:
Strasznie skomplikowane to dodatkowe zabezpieczenie składające się z jednej cyfry. Banalne do złamania.
kassiopestka pisze:Przecież tego kodu nie rozpoznawała jakaś konkretna osoba, która go zatwierdzała - wtedy można by mówić, że Theolex znał kod profesora. Rozpoznawała go maszyna, tak jak hasło do komputera np. - ja uważam, że to normalna procedura - systemy bezpieczeństwa chyba tak właśnie funkcjonują.

Pracownik bezpieczeństwa sprawdza jaki kod ma dziadek do Theolexu. Włamuje się do jego domu, używa identycznego kodu i opróżnia sejf. Ale sejf jest nietknięty. Strasznie głupich pracowników zatrudnia Theolex. Chyba mają tam informatyków?
Na tapecie:

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 27 maja 2013, 22:32

Może onego pracownika nie interesowało akurat, co dziadek ma w sejfie. :P A tak na serio, naprawdę szeregowy czy jakikolwiek pracownik ochrony ma dostęp do kodów innych pracowników? Po co? Przecież wszędzie wchodzi na własne hasła.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 28 maja 2013, 14:44

A kto tu mówi o szeregowym pracowniku?
Na tapecie:

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 28 maja 2013, 18:27

Obojętnie jaki - moim zdaniem niepotrzebnie doszukujesz się tu braku logiki. Jakbym musiała gdziekolwiek wchodzić na hasło, które ja ustalam, na pewno bym dała takie, którego używam w domu, na kompie i gdziekolwiek - jestem roztrzepana i 10 różnych haseł to nie dla mnie. I zapewniam cię, że wiele osób tak ma. :)

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 28 maja 2013, 23:39

Pewnie tak, ale profesor pracujący nad ściśle tajnym projektem nie może sobie pozwolić na takie "pójście na łatwiznę".
Na tapecie:

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 29 maja 2013, 04:47

I dlatego źle skończył, biedaczek... :P :P :P

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Anika » 06 marca 2014, 20:49

Jak na mój gust gra całkiem ok, chociaż takie trochę pomieszanie z poplątaniem. Niektóre wątki niedokończone, w ogóle nie wiadomo o co w nich chodzi. Patrz: wątek z dziewczyną i jej pamiętnikiem. Właściwie był, ale nie wiadomo po co. Również fakt, że zagadki w siebie wchodziły. Coś na zasadzie: osoba A, czegoś potrzebuje, idź więc do osoby B, ale osoba B czegoś będzie chciała od osoby C, a osoba C za darmo nic nie zrobi. I w końcu już nie wiedziałam co ja robię w ogóle. Ale ogólnie grało się całkiem ciekawie i powiem szczerze, że zaczęło się fajnie, później trochę gorzej. I za co wielki plus, to to, że takich klimatów w ogóle nie lubię w grach, a mimo wszystko mnie trochę (a nawet więcej niż trochę) fabuła zainteresowała. Grafika mi się podobała, muzyka w tle również. Dubbingu nie pamiętam powiem szczerze...ale wydaje mi się, że też nie był zły. I co mi się nie podobało to zakończenie, no ale...może jakaś druga część kiedyś będzie w celu oświecenia mojego umysłu co do dalszych przygód bohaterów. Dla mnie 7/10...chociaż takie 7,5 w sumie ;)

Wróć do „Alternativa”