Still life - solucja, poradnik

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Posty: 2273
Rejestracja: 16 lutego 2012, 00:23
Lokalizacja: Słupsk
Podziękował(a): 88 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 42 razy
Płeć: Kobieta

Still life - solucja, poradnik

Postautor: adventurka » 01 maja 2012, 23:02

Solucję w pliku pdf - pobierz

STILL LIFE - PORADNIK DO GRY
SPIS CZĘŚCI PORADNIKA

ROZDZIAŁ I – LEKCJA ANATOMII
  Część 1. Chicago – Miejsce piątego morderstwa
  Część 2. Chicago – Biuro FBI
  Część 3. Chicago – Dom Pata
ROZDZIAŁ II – PAMIĘĆ POZOSTAJE
  Część 4. Praga – Nabrzeże
  Część 5. Praga – Stara kaplica
  Część 6. Praga – Park
  Część 7. Praga – Spalona dzielnica
  Część 8. Praga – Złomowisko – Sklep – Komenda – Park
  Część 9. Praga – Złomowisko
ROZDZIAŁ III – STARY CZŁOWIEK W CYLINDRZE
  Część 10. Chicago – Dom Pata
  Część 11. Chicago – Biuro FBI
  Część 12. Chicago – Kampus
  Część 13. Chicago – Biuro FBI
  Część 14. Chicago – Dom Pata
ROZDZIAŁ IV – SYPIALNIA KUBY ROZPRUWACZA
  Część 15. Praga – Złomowisko
  Część 16. Praga – Dom Marka
  Część 17. Praga – Komenda policji
  Część 18. Praga – Most – Złomowisko
  Część 19. Praga – Spalona dzielnica – Park
  Część 20. Praga – Mieszkanie Marka – Komenda policji
ROZDZIAŁ V – OGRÓD ZIEMSKICH ROZKOSZY
  Część 21. Chicago – Dom Pata – Kampus – Czerwona Latarnia
  Część 22. Chicago – Galeria Richarda
  Część 23. Chicago – Biuro FBI
  Część 24. Chicago – Czerwona Latarnia – Galeria Richarda – Kampus
  Część 25. Chicago - Czerwona Latarnia
ROZDZIAŁ VI - KRZYK
  Część 26. Praga – Posterunek policji - Nabrzeże
  Część 27. Praga – Kanały
ROZDZIAŁ VII – ŚMIERĆ NAS ROZŁĄCZY
  Część 28. Chicago – Galeria Richarda
  Część 29. Chicago – Biuro FBI
  Część 30. Chicago – Biuro FBI – Archiwum
  Część 31. Chicago – Dom Pata
  Część 32. Chicago – Kampus
  Część 33. Chicago – Galeria Richarda – Most


ROZDZIAŁ I – LEKCJA ANATOMII
Część 1. Chicago - Miejsce piątego morderstwa

 • Uwaga. Jeśli chcesz, możesz przejrzeć dokumentację wcześniejszych zabójstw (ekwipunek > ikona "Dokumenty" > "Raporty koronera").
 • Porozmawiaj z posterunkowym Tatem (stoi w drzwiach do budynku), póki się nie odsunie.
 • Uwaga. Żeby porozmawiać z postacią, należy najpierw użyć na niej ikony dialogu. Po tej akcji w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się ikona myszki. Czerwone pola na ikonie oznaczają dostępne kwestie, aktywowane lewym lub prawym przyciskiem myszki. Kwestie aktywowane LPM są obowiązkowe i należy tak długo klikać, póki odpowiadające im czerwone pole na ikonie myszki nie zniknie. Kwestie ukryte pod PPM są dodatkowymi informacjami i tylko wyjątkowo mogą być niezbędne dla rozwoju akcji. Nieomylnym znakiem, że dialog można przerwać, jest pojawienie się półokrągłej strzałki w prawym dolnym rogu ekranu.
 • Wejdź do budynku. Wdrap się po schodach na piętro. Podejdź do Millera (oparty o lodówkę). Porozmawiaj z nim – dostaniesz aparat fotograficzny.
 • Wejdź w głąb pierwszego piętra (drzwi obok Millera). Poszukaj łazienki. W łazience porozmawiaj z Claire – poleci Vic zbadać miejsce zbrodni i zezwoli na wzięcie przyborów ze swojej walizeczki.
 • Cofnij się do kuchni. Kliknij kursorem ręki walizeczkę Claire (na blacie w kącie).
Obrazek

 • Gdy pojawi się okno ekwipunku, kliknij kilkukrotnie - weźmiesz patyczki higieniczne, filtr UV, luminol, pęsetę, film do aparatu. W ekwipunku połącz film do aparatu z aparatem fotograficznym – otrzymasz aparat z filmem.
 • Uwaga. Żeby połączyć przedmioty, należy otworzyć ekwipunek. LPM kliknąć pierwszy przedmiot do połączenia, a potem wcisnąć przycisk "Połącz" ( lewy górny róg). Na koniec LPM kliknąć drugi przedmiot do połączenia.
 • Przejdź do jadalni (pokój z lalkami zawieszonymi u sufitu). Kliknij kursor lupy na desce z gwoździami (na ścianie obok drzwi). Na zbliżeniu gwoździa z włóknami użyj aparatu z filmem, a potem pęsety – zdobędziesz próbki włosów i tkanin. Opuść pomieszczenie.
 • Przejdź do salonu (pokój z grafitti-okiem na ścianie). Kliknij kursorem lupy plamę krwi na podłodze, potem użyj na niej aparatu i patyczków higienicznych – zdobędziesz próbkę krwi z salonu. Kliknij kursor lupy na lampie (na statywie w rogu pomieszczenia), a później użyj na niej filtra UV. Kliknij kursor lupy na ścianie z okiem. W zbliżeniu użyj na ścianie luminolu. Gdy pojawi się napis "obłąkanych", użyj na nim aparatu z filmem. Zabierz z powrotem filtr UV z lampy i opuść pomieszczenie.

 • Przejdź do sypialni (pokój z grafitti-twarzą-666). Kliknij kursorem lupy plamę krwi na podłodze, potem użyj na niej aparatu i patyczków higienicznych – zdobędziesz próbkę krwi z sypialni. Kliknij kursor lupy na lampie (na statywie w rogu pomieszczenia), a później użyj na niej filtra UV. Kliknij kursor lupy na ścianie naprzeciwko lampy. W zbliżeniu użyj na ścianie luminolu. Gdy pojawi się napis "schronienie", użyj na nim aparatu z filmem. Zabierz z powrotem filtr UV z lampy i opuść pomieszczenie.
 • Przejdź do kuchni. Kliknij kursor działania na walizeczce Claire – odłożysz próbki.
Jak zbadać miejsce zbrodni? - wideosolucja
http://youtu.be/NjBWyi2uZ8g

 • Porozmawiaj z Claire – Victoria automatycznie obfotografuje łazienkę z ciałem.
 • Wróć na korytarz z lodówką. Victoria spróbuje zejść po schodach i spowoduje ich zarwanie.
 • Po zarwaniu się schodów wróć do salonu (pokój z grafitti-okiem na ścianie). Weź ołowianą rurkę (ze sterty złomu w prawym dolnym rogu ekranu).
Obrazek

 • Przejdź na korytarz z zarwanymi schodami. Idź ku lewej krawędzi ekranu. Na końcu korytarza podejdź do drzwi pod napisem "exit".
Obrazek

 • Użyj na nich ołowianej rurki – wydostaniesz się na schody przeciwpożarowe. Tu użyj kursora działania na drabince, a potem na platformie poniżej balkonu – Vic wróci przed front budynku.
 • Wsiądź do samochodu (kursor gwiazdki na aucie). Z mapy wybierz lokację "Biuro".
Część 2. Chicago - Biuro FBI

 • Po przybyciu do podziemnego garażu Vic ustawi się obok swojego samochodu. Idź ku prawej krawędzi ekranu. Kliknij drzwi windy. Na panelu w windzie użyj przycisku z numerem 8 – dostaniesz się do pomieszczeń biurowych.
 • Z korytarza na ósmym piętrze przejdź do sali biurowej (ku prawej krawędzi ekranu). W środku porozmawiaj z Millerem – poprosi o raport z kostnicy i zdjęcia z miejsca zbrodni.
 • Użyj kursora lupy na biurku Victorii. Z blatu weź kartę dostępu do kostnicy i prezent świąteczny. Jeśli chcesz, odsłuchaj wiadomość na automatycznej sekretarce i obejrzyj zdjęcia z wcześniejszych zabójstw (nie jest to konieczne). Wyjdź z sali biurowej.
 • Na korytarzu ósmego piętra obejrzyj pojemnik na zdjęcia (na ścianie naprzeciwko wejścia do sali biurowej). W zbliżeniu użyj na pojemniku aparatu z filmem – przekażesz film do wywołania.
Obrazek

 • Kliknij drzwi windy – pojawi się Tate i Vic automatycznie z nim porozmawia. Wsiądź do windy. Na panelu użyj przycisku B2 – zjedziesz do kostnicy.
 • Na korytarzu kostnicy kliknij kursor lupy na panelu przy drzwiach (w głębi ekranu). Gdy pojawi się zbliżenie, użyj karty dostępu na szczelinie po lewej. Wciśnij klawisze z numerami 8, 6, 3, 5, 2 i przycisk OK.
Jak otworzyć drzwi do kostnicy? - wideosolucja
http://youtu.be/-8ajmdSu1Hw

 • Uwaga. Zadanie ma limit czasowy. Jeśli nie zdążysz wprowadzić PIN-u i wcisnąć OK za pierwszym razem, ponawiaj wyżej opisane czynności do skutku. Podpowiedź do zagadki znajdziesz w notatce o karcie dostępu (ekwipunek > ikona "Dokumenty" > "Notatka dotycząca kart dostępu") oraz na samej karcie. Napis "vodka" to zaszyfrowany PIN. Litera V odpowiada cyfrze 8 na klawiaturze zamka, litera O – cyfrze 6, litera D – cyfrze 3 itd. (jak na klawiaturze telefonu komórkowego).
 • Po użyciu karty dostępu do kostnicy Vic znajdzie się w krótkim korytarzyku przed salą sekcyjną. Wejdź do niej (drzwi przy prawej krawędzi ekranu). Porozmawiaj z Claire. Ze stołu sekcyjnego weź raport Claire (dostępny pod ikoną "Dokumenty" > "Raport Claire"). Opuść pomieszczenie.
 • W drodze do windy bohaterka odbierze wiadomość od ojca. Potem wsiądź do windy. Na panelu wybierz przycisk z numerem 8. Wróć do sali biurowej.
 • W sali biurowej porozmawiaj z Millerem – Vic automatycznie przekaże mu raport z kostnicy. Jeśli jeszcze nie masz prezentu świątecznego, weź go z biurka (u dołu ekranu). Opuść pomieszczenie.
 • Windą zjedź do garażu (przycisk B1 na panelu). Podejdź do samochodu Vic. Użyj kursora gwiazdki na aucie. Z mapy wybierz lokację "Dom Pata".

Część 3. Chicago - Dom Pata

 • W domu ojciec i Victoria wymienią się prezentami – zdobędziesz naszyjnik Mileny (kliknij LPM, żeby go wziąć). Porozmawiaj z Patem – tu konieczne jest wykorzystanie kwestii spod prawego przycisku myszy.

 • Po rozmowie z ojcem Vic stanie przed kanapą. Cofnij się w dół ekranu do korytarzyka wejściowego. Ze stojaka weź parasol (przy prawej krawędzi ekranu).
Obrazek

 • Wejdź po schodach na górę. Z korytarza na pierwszym piętrze wejdź do pokoju Vic – drzwi w głębi po prawej.
 • W pokoju Vic wejdź do garderoby – przekonasz się, że trzeba opuścić klapę w wejściu na strych. Otwórz ekwipunek i użyj parasola. Jeszcze raz użyj kursora interakcji na wejściu do garderoby – dostaniesz się na strych.
 • Na strychu zapal światło (kursor klucza nad głową bohaterki). Kursorem lupy obejrzyj skrzynię pod okienkiem. Gdy pojawi się zbliżenie zamka skrzyni, kliknij od lewej: drugi walec 3x, trzeci – 1x, czwarty – 3x, piąty – 3x. Użyj brązowego przycisku pod walcami – Vic otworzy skrzynię i rozpocznie lekturę notatek dziadka. Na obrazku poniżej wyjściowe (A) i końcowe (B) położenie walców zamka.
Obrazek

 • Uwaga. Podpowiedź do zagadki znajdziesz, ogladając naszyjnik Mileny. Symbole na walcach zamka muszą być ułożone zgodnie z ozdobami w naszyjniku: romb, romb, serce, romb, romb. Brązowy przycisk pod walcami zamka resetuje układankę.
Jak dostać się do skrzyni dziadka? - wideosolucja

http://youtu.be/cQhV16fPXsY

ROZDZIAŁ II – PAMIĘĆ POZOSTAJE
Część 4. Praga – Nabrzeże

 • Porozmawiaj z inspektorem Skalnicem. Potem idź wąskim chodnikiem wzdłuż rzeki. Na jego końcu podejdź do dwóch kobiet. Porozmawiaj z Idą i Mileną. Po schodkach wejdź wyżej – Gus jeszcze raz porozmawia z Idą i dostanie mapę (możliwość zmiany lokacji).
 • Kliknij kursor gwiazdki na samochodzie. Z mapy wybierz lokację "Stara kaplica" – bohater uda się tam, ale po drodze znajdzie się przed sklepem z bielizną. Po podsłuchaniu rozmowy Kubiny i jego pomocnika kliknij kursor gwiazdki na bramie w głębi ekranu. Na mapie znów wybierz lokację "Stara kaplica".
Część 5. Praga – Stara kaplica

 • Wejdź do kaplicy (drzwi przy lewej krawędzi ekranu). Podejdź do doktora Korony. Porozmawiaj z nim – dowiesz się, że patolog ma raport z sekcji zwłok przedostatniej ofiary w skrytce.
 • Uwaga. Kliknij kursor lupy na regale obok okna. W zbliżeniu weź kawałek papieru z zapisanymi numerami: 74821536. Zaobserwuj, jak wyglądają cyfry na tarczy zegara (stoi na półce). Czynności nie są konieczne, ale przydatne do rozwiązania zagadki szyfru do skrytki. Postać cyfry 3 i 6 jest widoczna na zegarze. Cyfry 1, 2, 5, 7 na zamku skrytki są podobne do arabskich. Wyglądu cyfry 4 i 8 można się domyślić, wiedząc jak wyglądają cyfry 6 i 7.
 • Podejdź do ołtarza (górny prawy róg ekranu). Kliknij kursor lupy na tabernaculum. Gdy wyświetli się zbliżenie drzwiczek, przełóż klocki z dolnych pól na górne (licząc od lewej):
  1. pole u góry – klocek z szóstego pola u dołu
  2. pole u góry – klocek z siódmego pola u dołu
  3. pole u góry – klocek z czwartego pola u dołu
  4. pole u góry – klocek z ósmego pola u dołu
  5. pole u góry – klocek z trzeciego pola u dołu
  6. pole u góry – klocek z piątego pola u dołu
  7. pole u góry – klocek z pierwszego pola u dołu
  8. pole u góry – klocek z drugiego pola u dołu
Jak otworzyć skrytkę doktora Korony? - wideosolucja
http://youtu.be/avFmin5lX1E

 • Gdy klocki będą ułożone w górnym rzędzie jak na obrazku poniżej, pociągnij za rączkę skrytki – Gus zabierze akta (dostępne w ekwipunku pod ikoną "Dokumenty" > "Raport medyka sądowego dotyczący ofiary z parku") i zdjęcie z miejsca zbrodni zrobione ofierze znalezionej w parku.
Obrazek

 • Wyjdź z kaplicy. Po spotkaniu z pomagierem Kubiny wywołaj mapę (kursor gwiazdki w prawym dolnym rogu ekranu). Wybierz lokację "Park".
Część 6. Praga – Park

 • Wejdź do parku – Gus dozna wizji minionej zbrodni. Otwórz ekwipunek i użyj zdjęcia z kaplicy. Gdy wyświetli się jego zbliżenie, kliknij kursorem interakcji miejsce na uszkodzonym obramowaniu fontanny.
Obrazek

 • Gus obejrzy to miejsce, przesunie fragment naprawionego obmurowania i osłoni napis (żeby go przeczytać, najedź na napis kursorem). Wyjdź ze zbliżenia. Kliknij kursorem lupy pomnik w fontannie – wyświetlisz zbliżenie figury anioła. Weź z jego dłoni metalowy pierścionek – pewne okoliczności sprawią, że do ekwipunku trafi on nieco później.
Jak sprowokować kruka? - wideosolucja
http://youtu.be/pGwOsKd5rNw

Część 7. Praga – Spalona dzielnica

 • Po pogoni za krukiem Gus stanie pod drzwiami zrujnowanego budynku. Użyj na nim kursora działania – wejdziesz do środka.
 • W zrujnowanym budynku porozmawiaj z woźnicą (postać na galerii nad głowa bohatera) – odzyskasz metalowy pierścionek.
 • Wyjdź z budynku – na zewnątrz Gus spotka Idę i dowie się, że na złomowisku ukrywa się dziewczyna, która przetrwała morderczy atak.
  Wywołaj mapę (kursor gwiazdki w prawym dolnym rogu ekranu). Zmień lokację na "Złomowisko".
Część 8. Praga – Złomowisko – Sklep – Komenda – Park

 • Złomowisko. Wejdź w głąb uliczki (ku górze ekranu). Gdy bohater przestraszy się widoku ochroniarza i wróci, wywołaj mapę (kursor gwiazdki w lewym dolnym rogu ekranu). Wybierz "Sklep z bielizną".
 • Sklep. Zapukaj do drzwi sklepu. Porozmawiaj z Kubiną – Gus zaproponuje pomoc w uwolnieniu Romana w zamian za zgodę na rozmowę z Vladanną. Wywołaj mapę (kursor gwiazdki na bramie w głębi ekranu). Wybierz lokację "Komenda policji".
 • Komenda. Wejdź do środka (drzwi pod arkadami). Porozmawiaj ze Staskiem – ten za uwolnienie Romana zażąda pomocy w odzyskaniu medalu. Wyjdź na zewnątrz. Wywołaj mapę (kursor gwiazdki przy lewej krawędzi ekranu). Przenieś się do "Parku".
 • Park. Porozmawiaj z Apoliną (dziewczyna w różowej sukience) – odzyskasz medal Staska. Kliknij kursor gwiazdki przy bocznej krawędzi ekranu. Z mapy wybierz "Komendę policji".
 • Komenda. Wejdź na posterunek. Porozmawiaj ze Staskiem – policjant uwolni goryla Kubiny. Wyjdź na zewnątrz. Wywołaj mapę (kursor gwiazdki przy lewej krawędzi ekranu). Przenieś się do "Sklepu z bielizną".
 • Sklep. Zdarzenia potoczą się automatycznie. Dostaniesz pozwolenie na wejście na złomowisko i komplet wytrychów. Zmień lokację (kursor gwiazdki na bramie w głębi ekranu). Z mapy wybierz "Złomowisko".
Część 9. Praga – Złomowisko

 • Wejdź w głąb uliczki (ku górze ekranu). Pod bramą złomowiska stoją Roman i Peter. Porozmawiaj z braćmi – Gus zostanie zaproszony do środka.
 • Po ucieczce przed psem trafisz na dach budynku, na którym stoi sterówka dźwigu. Wejdź do sterówki i zerknij na tablicę na ścianie – to nie jest konieczne, ale przydatne przy próbie uruchomienia dźwigu. Wyjdź ze sterówki.
 • Obejdź sterówkę (ścieżka w głąb ekranu) – znajdziesz się na jej tyłach. Z ziemi podnieś nożyce do cięcia metalu. Kursorem lupy kliknij skrzynkę na ścianie sterówki.
Obrazek

 • Gdy wyświetli się zbliżenie skrzynki z dźwigniami, ustaw je tak, jak na obrazku poniżej (gałki z numerami 1, 2, 3 na górze, z numerami 4, 5, 6 na dole) – włączysz zasilanie dźwigu.
Obrazek

 • Możesz to zrobić w następujący sposób. Przesuń kolejno gałki: numer 2 na górę, numer 1 na środek w lewo, numer 2 w dół, numer 6 w dół, numer 1 na miejsce, numer 6 na środek w lewo, numer 2 w górę, numer 3 w górę, numer 6 na miejsce, numer 3 na środek w lewo, numer 2 w dół, numer 4 w dół, numer 3 na miejsce, numer 4 na środek w lewo, numer 2 na miejsce, numer 5 w górę, numer 4 na miejsce, numer 5 na miejsce.
 • Wróć do wnętrza sterówki. Użyj kursora działania na panelu pod oknem. Gdy wyświetli się widok podwórka, ustaw dwa kontenery wzdłuż ściany budynku, na którym jest sterówka dźwigu. Panel manewrowania ramieniem dźwigu znajdziesz w lewym dolnym rogu ekranu.
Obrazek

 • Zamknij widok podwórka – wrócisz do widoku wnętrza sterówki. Wyjdź stamtąd na tyły (tam, gdzie jest skrzynka z dźwigniami). Jeśli nie masz jeszcze nożyc do cięcia metalu, podnieś je z ziemi. Kliknij kursor interakcji na kontenerze widocznym u dołu ekranu – Gus stanie na krawędzi muru. Jeszcze raz kliknij kontener jeden, potem drugi – bohater dotrze do tych powiązanych łańcuchami. Otwórz ekwipunek i użyj nożyc do cięcia metalu – uwolnisz je z łańcuchów. Wróć do sterówki.
 • W sterówce znów użyj panelu pod oknem. Teraz ustaw wszystkie kontenery prostopadle do ściany budynku, na którym jest sterówka (cztery kontenery muszą tworzyć przejście od dachu przy prawej krawędzi ekranu do drabinki wagonu przy lewej krawędzi ekranu).
Obrazek

 • Zamknij widok podwórka. Wyjdź ze sterówki na tyły. Klikając na dachach kontenerów, przejdź do wagonu Vladanny. Kliknij na wagonie (bliższym dołu ekranu) – Gus wejdzie po drabince na dach, a stamtąd do wnętrza.
Jak dostać się do wagonu Vladanny? – wideosolucja

http://youtu.be/UwHlLUmIi2c

ROZDZIAŁ III – STARY CZŁOWIEK W CYLINDRZE
Część 10. Chicago – Dom Pata

 • Lekturę notatek Gusa przerwie Vic telefon od Claire, która poprosi o przyjazd do kostnicy. Zejdź na parter. W korytarzyku przy wejściu kliknij ikonę gwiazdki u dołu ekranu. Z mapy wybierz "Biuro".
Część 11. Chicago – Biuro FBI

 • W podziemnym garażu wsiądź do windy. Na panelu wybierz przycisk B2. W kostnicy idź do sali sekcyjnej – okaże się, że ktoś włamał się do pomieszczenia. Wróć do korytarza z windą. Wejdź do pomieszczenia z monitorami (drzwi naprzeciwko windy). W pomieszczeniu z monitorami kliknij kursorem lupy jeden z ekranów – Vic wypatrzy intruza i ruszy za nim w pościg.
Obrazek

 • Po powrocie znów idź do sali sekcyjnej. Porozmawiaj z Claire – dowiesz się, że intruz zostawił zdjęcie następnej ofiary, a szef został już powiadomiony o incydencie. Wyjdź z sali sekcyjnej.
 • Wsiądź do windy. Wjedź na ósme piętro. Po telefonie od Richarda wejdź do sali biurowej – po chwili zjawi się tam szef Victorii, który zażąda kawy i rozmowy. Wyjdź z sali biurowej na korytarz.
 • Na korytarzu idź w kierunku automatu z kawą. Tuż przed nim wejdź do pokoju przesłuchań.

Obrazek

 • W pokoju przesłuchań weź ze stołu pusty kubek Todda. Opuść pomieszczenie.
 • Na korytarzu kliknij kursorem lupy automat z kawą. Gdy wyświetli się jego zbliżenie, otwórz ekwipunek i użyj kubka Todda. Użyj go ponownie w miejscu pod spustem kawy. Kliknij okrągły przycisk obok spustu.
Obrazek

 • Weź kubek Todda z kawą. Wróć do sali biurowej.
 • W sali biurowej wejdź do gabinetu szefa. Porozmawiaj z nim – Vic zda sprawę z pościgu i zostanie odsunięta od śledztwa.
 • Po rozmowie z szefem porozmawiaj jeszcze w sali biurowej z Millerem – dowiesz się o istnieniu Vaclava Kolara. Opuść pomieszczenie.
 • Wsiądź do windy i zjedź do garażu (przycisk B1). Kliknij kursor gwiazdki na samochodzie Vic. Z mapy wybierz "Kampus".
Część 12. Chicago – Kampus

 • Wejdź do akademika, a potem na piętro budynku. Tu zapukaj do pokoju numer 11 (naprzeciwko schodów) – Vic spotka się z Kolarem.
 • Porozmawiaj z nim – dowiesz się, że znał dwie ostatnie ofiary i pisze pracę o mordercy z Pragi. Gdy Vic zostanie w pokoju sama, podnieś butelkę z odciskami palców Kolara (obok fotela).
Obrazek

 • Po chwili Kolar wręczy Vic kopię swojej pracy magisterskiej (dostępna pod ikoną "Dokumenty" > "Wstępna wersja pracy magisterskiej Kolara").
 • Idź do wyjścia z akademika – po drodze odbierzesz telefon od Millera. Opuść budynek. Na zewnątrz wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Biuro".
Część 13. Biuro FBI

 • W podziemnym garażu wsiądź do windy. Na panelu wciśnij przycisk B2. W kostnicy idź do sali sekcyjnej. Porozmawiaj z Claire – ta poleci zdjąć odciski z butelki. Wyjdź z sali sekcyjnej.
 • Wsiądź do windy i wjedź na ósme piętro. W sali biurowej podejdź do oświetlonej wnęki z blatem. Kliknij kursor lupy w górnym krańcu blatu – wyświetlisz jego zbliżenie. Na zbliżeniu:
   - otwórz pudełko z proszkiem
   - weź pędzelek i użyj go na otwartym pudełku z proszkiem
   - pędzelka z proszkiem użyj na butelce
   - strzałkami nad butelką ustaw ją tak, żeby widzieć wyraźny, pojedynczy odcisk
   - weź folię i kliknij kursorem lupy odcisk na butelce – zdobędziesz odciski palców Kolara na taśmie.
Obrazek

Jak zdjąć odcisk z butelki? - wideosolucja
http://youtu.be/aLZK8DgkUbo

 • Wyjdź z sali biurowej i wróć do kostnicy (przycisk B2 na panelu windy). Wejdź do sali sekcyjnej. Tu porozmawiaj z Claire – Vic przekaże jej butelkę i odciski Kolara. Opuść pomieszczenie.
 • Windą zjedź do garażu (na panelu przycisk B1). Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Dom Pata".
Część 14. Dom Pata

 • Po wejściu do domu ojciec przypomni Vic o ciastkach. Wejdź w głąb salonu, a stamtąd przejdź do kuchni. Tu obejrzyj blat pośrodku pomieszczenia – wyświetlisz jego zbliżenie. Żeby przygotować ciastka, nabierz, wrzuć do miksera i sukcesywnie miksuj składniki:
   - 1 małą miarkę masła
   - 1 dużą miarkę brązowego cukru
   - 1 dużą miarkę mleka
   - zmiksuj składniki
   - 2 duże miarki mąki
   - 1 małą łyżkę cynamonu
   - 1 dużą łyżkę imbiru
   - zmiksuj składniki
   - 1 jajko
   - 1 małą miarkę melasy
   - zmiksuj składniki
 • Na koniec użyj ikony "piekarnika" w lewym górnym rogu ekranu. (Nie używaj ikony obok. Ikona "kosza" resetuje układankę. Po jej wciśnięciu Vic wyrzuci ciasto i trzeba będzie wszystko zacząć od początku.)
Obrazek

 • Uwaga. Przepis na imbirowe ludziki leży w prawym dolnym rogu ekranu. Jest on sformułowany w sekretnym, rodzinnym języku. Szczodrość to masło, słodycz – cukier, miłość – mleko, poświęcenie – mąka, zmysłowość – cynamon, uczucie (romantyczność) – imbir, zdrowy rozsądek – jajko, prawość – melasa.
Jak upiec ciastka dla taty? - wideosolucja
http://youtu.be/dGkS_1UmmsE

 • Gdy ciastka zostaną przyrządzone prawidłowo, idź na piętro. Wejdź do pokoju Vic – dziewczyna zajmie się lekturą notatek dziadka.

ROZDZIAŁ IV – SYPIALNIA KUBY ROZPRUWACZA
Część 15. Praga – Złomowisko

 • Porozmawiaj z Vladanną – otrzymasz szkic mordercy; pojawi się również wątek Marka Ackermana. Wyjdź z wagonu (drzwi przy lewej krawędzi ekranu). Przejdź przez podwórko z kontenerami (ku dołowi ekranu) i obok Grubej Berty (ku prawej krawędzi ekranu). Bramą wydostań się na ulicę. Na ulicy kliknij kursor gwiazdki przy lewej krawędzi ekranu. Z mapy wybierz "Dom Marka".
Część 16. Praga – Dom Marka

 • Kliknij drzwi przy lewej krawędzi ekranu – Gus dozna wizji. Powtórz czynność – detektyw wejdzie do środka. Porozmawiaj z Markiem – dowiesz się, że Skalnic oskarżał Ackermana o morderstwa prostytutek.

 • Na ulicy kliknij kursor gwiazdki przy lewej krawędzi ekranu. Z mapy wybierz "Komendę policji".
Część 17. Praga – Komenda policji

 • Wejdź do komendy. Porozmawiaj ze Staskiem – ten skieruje Gusa do gabinetu Skalnica. Wejdź za ladę, potem korytarzem w głąb posterunku i po schodach na górę. Na pierwszym piętrze kliknij drzwi gabinetu inspektora.

 • Porozmawiaj ze Skalnicem. Gdy ten wyprosi Gusa z gabinetu, a sam wyjedzie samochodem, wyjdź na zewnątrz komendy. Wejdź w otwartą bramę (przy lewej krawędzi ekranu).

 • Na tylnym podwórku kliknij kursorem klucza linę zwisającą z rusztowania (trafi do inwentarza). Teraz weź kawałek drewna (leży w kącie przy bramie). W ekwipunku połącz linę i drewno w linę z hakiem. Kliknij kursorem klucza rusztowanie. Gdy pojawi się możliwość użycia przedmiotu, wykorzystaj linę z hakiem – detektyw wdrapie się do gabinetu Skalnica.

Jak wejść przez okno do gabinetu Skalnica? - wideosolucja
http://youtu.be/z8FIX7iJMBo

 • W gabinecie Skalnica kliknij kursorem lupy biurko. Z blatu weź klucze Skalnica. Kursorem klucza kliknij szafkę na akta (obok okna). Otwórz ekwipunek i użyj kluczy Skalnica – Gus zabierze metalowy pierścionek, dwa zdjęcia z miejsc zbrodni i trzy raporty dotyczące wcześniejszych ofiar (dostępne pod ikoną "Dokument" > "Raport ...").

 • Na zewnątrz posterunku wywołaj mapę. Wybierz "Most".
Część 18. Praga – Most – Złomowisko

 • Most. Schodkami (przy lewej krawędzi ekranu) zejdź nad rzekę – Gus dozna kolejnej wizji i spotka się z Idą. Po rozmowie otwórz ekwipunek i użyj zdjęcia zrobionego ofierze znalezionej w pobliżu mostu. Na zdjęciu kliknij kursorem interakcji którąś z ławek – detektyw zauważy, że zostały wymienione na nowsze.
Obrazek

 • Most. Po schodkach wróć na ulicę. Kliknij kursor gwiazdki u góry ekranu. Z mapy wybierz "Złomowisko".
 • Złomowisko. Wejdź w głąb zaułka. Przekrocz bramę. Porozmawiaj z Peterem – mężczyzna odsunie blachę, za którą są ukryte stare ławki. Kliknij kursorem lupy stare ławki. W zbliżeniu weź metalowy pierścionek (tkwi między deskami ławki). Opuść złomowisko. Na ulicy wywołaj mapę i wybierz "Spaloną dzielnicę".

Część 19. Praga – Spalona dzielnica – Park

 • Spalona dzielnica. Wejdź w przejście przy prawej krawędzi ekranu – Gus dozna wizji i przedostanie się na wąskie podwórko. Otwórz ekwipunek i użyj zdjęcia zrobionego ofierze ze spalonej dzielnicy. Na zdjęciu kliknij kursorem interakcji pusty, kamienny zbiornik na wodę.

Obrazek

 • Spalona dzielnica. Detektyw automatycznie opróżni zbiornik i odczyta wiadomość, z której wynika, że Milena coś wie. Opuść podwórko (kursor u dołu ekranu) i spaloną dzielnicę. Z mapy wybierz "Park".
 • Park. Porozmawiaj z Mileną – dowiesz się, że Skalnic ukrył w kanałach jakiś dowód z miejsca zbrodni. Opuść lokację. Z mapy wybierz "Spaloną dzielnicę".

 • Spalona dzielnica. Wejdź w przejście przy prawej krawędzi ekranu. Na podwórku ze zbiornikiem na wodę użyj kursora klucza na okrągłym włazie w bruku – Gus zejdzie do kanałów automatycznie. W kanałach podnieś metalowy pierścionek (na ziemi w prawym dolnym rogu ekranu). Po drabince wydostań się na powierzchnię. Opuść lokację.
Obrazek

 • Jeśli masz już cztery metalowe pierścionki, po wywołaniu mapy Gus zostanie poproszony o sprawdzenie, co dzieje się z Apoliną, która podejrzanie długo przebywa u Ackermana. Z mapy wybierz "Mieszkanie Marka".
Część 20. Praga – Mieszkanie Marka – Komenda policji

 • Kliknij drzwi do mieszkania Marka (przy lewej krawędzi ekranu). Gdy detektyw się przekona, że są zamknięte, otwórz ekwipunek i użyj wytrychów – wyświetlisz zbliżenie zamka. Na potrzeby poradnika zapadki zamka ponumerowano od lewej: w górnym rzędzie od 1 do 9, a w dolnym – od 10 do 15.
Obrazek

 • Zacznij wytrychem z okrągłą główką. Klikaj kolejno LPM zapadki, PPM zmieniaj wytrychy:
   - nr 1, PPM, nr 10, PPM, nr 2, PPM, nr 3,
   - nr 4, PPM, nr 12, PPM, nr 5, PPM, nr 6,
   - nr 4, PPM, nr 14, nr 12, PPM, nr 14, PPM,
   - nr 7, nr 4, nr 15, PPM, nr 4, PPM,
   - nr 6, nr 6, nr 14, PPM, nr 7, PPM,
   - nr 13, nr 13, PPM, nr 6, nr 6, nr 8, PPM, nr 9
Jak użyć wytrychów? – wideosolucja
http://youtu.be/iJd5DS4ASV0

 • Wejdź w głąb mieszkania. Z drabinki (przy prawej krawędzi ekranu) podnieś telegram z ambasady USA (dostępny pod ikoną "Dokumenty" > "Telegram Bella").
Obrazek

 • Opuść mieszkanie Marka. Wywołaj mapę i wybierz "Komendę policji".

 • Wejdź do komendy policji. Idź na pięrto do gabinetu Skalnica – tu Gus podsłucha rozmowę inspektora z przedstawicielem ambasady.

ROZDZIAŁ V – OGRÓD ZIEMSKICH ROZKOSZY
Część 21. Chicago – Dom Pata – Kampus – Czerwona Latarnia

 • Dom Pata. Miller obudzi Victorię i poinformuje o zbieżności odcisków palców Kolara ze znalezionymi na miejscu przestępstwa. Wyjdź z pokoju Vic, zejdź na dół i opuść dom Pata. Z mapy wybierz "Kampus".
 • Kampus. Wejdź do akademika i na piętro. Kliknij kursorem interakcji drzwi do mieszkania Kolara – Vic usłyszy kobiecy krzyk i wejdzie tam siłą. Przejdź do drugiego pomieszczenia (wejście przy lewej krawędzi ekranu). Mieszkanie okaże się puste. Wyjdź na korytarz – nadejdzie sąsiadka Kolara. Porozmawiaj z dziewczyną – dowiesz się, że Kolar jest klientem klubu, w którym pracuje Mia. Opuść akademik. Na ulicy wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Czerwoną Latarnię".
 • Czerwona Latarnia. Na zewnątrz porozmawiaj z Millerem, który nie został wpuszczony do klubu. Wejdź do budynku. Na górze porozmawiaj z ochroniarzem – Vic dowie się, że potrzebuje przepustki, by dostać się do środka. Wróć na ulicę. Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Kampus".
 • Kampus. Wejdź do akademika, a stąd na piętro. Użyj kursora interakcji na drzwiach w głębi korytarza – otworzy Mia. Gdy dziewczyna na chwilę wyjdzie, wejdź do jej sypialni (drzwi przy lewej krawędzi ekranu). Kliknij kursorem lupy album, leżący na łóżku.
Obrazek

 • Kampus. W zbliżeniu albumu kliknij kursor lupy na zdjęciu w lewym dolnym rogu – zdobędziesz zdjęcie kobiety. Vic zidentyfikuje ją, jako tę ze zdjęcia, zostawionego podczas włamania do kostnicy, a więc jako następną ofiarę. Z automatycznej rozmowy dowie się, że to niejaka Steph, której portret Mia miała wykonywać w swojej pracowni, wynajmowanej w galerii Richarda. Opuść akademik. Na ulicy wsiądź do auta. Z mapy wybierz "Galerię Richarda".
Część 22. Chicago – Galeria Richarda

 • Wejdź do budynku – Vic automatycznie poprosi Richarda o otwarcie jednej z pracowni, w której dokonają makabrycznego odkrycia.
 • Gdy znajdziesz się na pierwszym poziomie pracowni, kliknij kursorem lupy miejsce na podłodze obok wejścia do windy. W zbliżeniu podnieś z podłogi przepustkę Stephanie do klubu Czerwona Latarnia. Wejdź w głab pomieszczenia. Spróbuj wyjść z pracowni (podnoszone drzwi przy lewej krawędzi ekranu) – Vic urwie łańcuch, który upadnie u jej stóp. Podnieś go.
 • Wróć do windy – wjedziesz na metalowy podest. Tu obejrzyj kursorem lupy hak zwisający z sufitu. Otwórz inwentarz i użyj na nim łańcucha – Vic zsunie się po nim w dół.
 • Znów obejrzyj kursorem lupy podłogę obok wejścia do windy. Weź srebrną różę.
 • Wejdź w głąb pomieszczenia. Kursorem lupy obejrzyj ciało. W zbliżeniu podnieś leżące na zwłokach zdjęcie Mii z imprezy – ona będzie następną ofiarą. W tym momencie pojawi się szef Victorii i poinformuje, że Vaclav Kolar czeka na przesłuchanie.
Jak przeszukać pracownię Mii? - wideosolucja
http://youtu.be/pIoj5rb0t1g

 • Opuść pracownię Mii. Przez podwórko wyjdź na ulicę, a tu w prawo. Zajdź jeszcze na chwilę do budynku galerii. W recepcji wejdź za kontuar. Kursorem lupy obejrzyj jego blat.
Obrazek

 • W zbliżeniu zabierz z blatu zdjęcie Vic. (W tym momencie takie samo zdjęcie możesz też zdobyć w jadalni w domu Pata.)
 • Wyjdź z galerii. Na ulicy wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Biuro".
Część 23. Chicago – Biuro FBI

 • Na podziemnym parkingu wsiądź do windy. Na jej panelu wybierz ósme piętro – Victoria wjedzie na górę i automatycznie trafi do pokoju przesłuchań. Porozmawiaj z Kolarem, póki szef Vic nie przerwie przesłuchania.
 • Z korytarza przejdź do sali biurowej. Tu podejdź do blatu roboczego w głębi pomieszczenia. Są na nim dwa, przydatne w tym momencie, stanowiska: gilotyna introligatorska i maszyna do foliowania dokumentów.
 • Obejrzyj kursorem lupy gilotynę introligatorską (pośrodku blatu). Otwórz ekwipunek. Użyj na gilotynie zdjęcia Victorii i przepustki Stephanie – otrzymasz przycięte zdjęcie Victorii i nieofoliowaną przepustkę Stephanie.
 • W ekwipunku połącz przycięte zdjęcie i nieofoliowaną przepustkę – w inwentarzu pojawi się nieofoliowana fałszywa przepustka do klubu Czerwona Latrnia.
 • Kliknij kursorem lupy kraniec blatu roboczego przy oknie – wyświetlisz stanowisko z maszyną do foliowania dokumentów. Otwórz ekwipunek i użyj na maszynie nieofoliowanej fałszywej przepustki, po czym kliknij maszynę do foliowania. Zdobędziesz fałszywą przepustkę Vic do klubu Czerwona Latarnia.

Jak sfałszować przepustkę do Czerwonej Latarni? - wideosolucja
http://youtu.be/JD272pktqa8

 • Opuść biuro. Na podziemnym parkingu wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Czerwoną Latarnię".

Część 24. Chicago – Czerwona Latarnia – Galeria Richarda – Kampus

 • Wejdź do budynku klubu Czerwona Latarnia. Na górze najpierw porozmawiaj z ochroniarzem, potem otwórz inwentarz i użyj na nim fałszywej przepustki Vic. Wejdź w głąb pomieszczeń klubowych. W sali z kanapami i basenem użyj przejścia w głębi ekranu. Kursorem lupy kliknij wiszące na ścianie maski. W zbliżeniu najpierw weź srebrną maskę, a potem srebrny gwóźdź, na którym wisiała.
 • Wróć do przedpokoju (pomieszczenie tuż za recepcją). Obejrzyj kursorem lupy zamknięte drzwi (przy górnej krawędzi ekranu) – wyświetlisz panel zamka. Kliknij kolejno klawisze z numerami: 4, 2, 3, 6, 1, 5
.
 • Uwaga. Pierwszą wskazówką, w jakiej kolejności należy wciskać klawisze zamka, jest tekst, który wyświetlisz najeżdżając kursorem na napis po lewej stronie klawiszy: "W moich wspomnieniach znajdziesz narzędzie mego cierpienia, którym uczcimy nasze śluby". Drugą podpowiedzią są cyfry, umieszczone na niektórych obrazach i sztylecie ze ścian sali z kanapami i basenem. Na obrazie zatytułowanym "Przypomnienie" jest cyfra IV i II. Narzędzie cierpienia – sztylet – ma wygrawerowane cyfry 3 i 6. Na obrazie "Mroczne zaślubiny" znajdziemy cyfry I oraz V. Pozostałe obrazy należy zignorować, bo choć są na nich jakieś cyfry, napis obok zamka nie nawiązuje do tytułów tych malowideł.
 • W sali z posągami czterech kobiet obejrzyj kursorem lupy misę z owocami (na kontuarze pośrodku ekranu). Weź połowę srebrnego jabłka – Vic przypomni sobie, że podobną widziała w pokoju Mii. Opuść klub. Na ulicy wsiądź do auta. Z mapy wybierz "Galerię Richarda".
 • Galeria Richarda. Wejdź do budynku, gdzie pracuje Richard. Przy kontuarze recepcji stoi Mia. Porozmawiaj z nią – dostaniesz klucze do mieszkania. Wyjdź na ulicę. Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz "Kampus".
 • Kampus. Wejdź na piętro akademika. Spróbuj wejść do mieszkania Mii (drzwi w głębi korytarza), a potem użyj na nich kluczy. Wejdź do sypialni Mii. Weź drugą połowę srebrnego jabłka (półka przy dolnej krawędzi ekranu). Obejrzyj kursorem lupy album na łóżku – zabierz z niego notatkę dotyczącą kobiecych posągów. Możesz ją odczytać w ekwipunku: "Dokumenty" > "Notatka Mii" (notatka nie jest elementem obowiązkowym, ale to przydatna podpowiedź do zagadki). Wyjdź z akademika. Na ulicy wsiądź do auta. Z mapy wybierz "Czerwoną Latarnię".
 • Czerwona Latarnia. Wejdź do budynku. Na górze przejdź przez recepcję z ochroniarzem. W przedpokoju skręć do sali z czterema kobiecymi posagami. Kolejno oglądaj kursorem lupy posągi:
  1. Królowa Sekretów (drugi z prawej) – otwórz inwentarz, użyj srebrnej maski na twarzy posagu,
  2. Pani Pokus (drugi z lewej) – otwórz inwentarz, połącz w nim dwie połówki srebrnego jabłka, srebrnego jabłka użyj na paszczy węża,
  3. Baronowa Krwi (pierwszy z lewej) – otwórz inwentarz, użyj srebrnej róży na ustach posagu,
  4. Kochanka Bólu (pierwszy z prawej) – otwórz inwentarz, użyj srebrnego gwoździa na otworze w dłoni posagu – teraz otworzy się przejście do pomieszczeń klubu, położonych poniżej tej sali.

Jak odblokować sekretne przejście pod posagami? - wideosolucja
http://youtu.be/DhqokK6mM98

 • Uwaga. Podpowiedzią do zagadki jest notatka z albumu ze zdjęciami, leżącego na łóżku w sypialni Mii. Można ją odczytać w ekwipunku: "Dokumenty" > "Notatka Mii". Tekst wskazuje na kolejność, w jakiej należy odblokowywać posągi: "Skryjmy się za zasłoną, oddajmy się naszym tajemnym celom (Królowa Sekretów). Następnie obdaruj mnie przedmiotem swego pożądania, a ja pokażę ci, czym jest pokusa (Pani Pokus). Nasza namiętność wypłynie niczym krew (Baronowa Krwi), która krąży w twych żyłach, aż w końcu będziesz gotowy na powitanie rozkosznego bólu (Pani Bólu), który otworzy przed tobą bramy nowego świata". Jakich atrybutów potrzebują posągi, można się domyślić z ich cech i nazw. Tajemnica to maska na twarzy, pokusa – jabłko w pysku węża, krew - ciernista róża kalecząca wargi, ból – gwóźdź przebijający dłoń.
Część 25. Czerwona Latarnia

 • W sekretnych pomieszczeniach pod salą z posągami Vic trafi do kolistego holu z zakratowanym kantorkiem i przejściami do salonu i sypialni.
 • Wejdź do salonu (z fotelem w kształcie skorpiona). Kursorem lupy obejrzyj kominek. W zbliżeniu zabierz z jego gzymsu fragment układanki i końcówkę klucza. Wróć do okrągłego holu.
 • Wejdź do sypialni (z łóżkiem z łańcuchami). Obejrzyj kursorem lupy obraz nad kominkiem (przy prawej krawędzi ekranu) – to mozaika, której ułożenie otworzy skrytkę. Jedno z możliwych rozwiązań poniżej.
   - Ponumeruj pola układanki od 1 do 9, tak jak się czyta tekst.
   - Kliknij kolejno pola z numerami: 8, 7, 4, 5, 6, 3, 2, 1, 4, 5, 6, 9, 8, 7, 4, 5, 2, 3, 6, 9, 8, 5, 6, 3, 2, 5, 6, 9, 8, 5, 6, 3, 2, 5.
   - Gdy pośrodku układanki zostanie puste pole, otwórz inwentarz. Użyj fragmentu układanki wziętego z kominka.
Obrazek

 • Ze skrytki zabierz główkę klucza. Wyjdź z sypialni do kolistego holu.
 • Wejdź do salonu. Kliknij kursorem lupy kominek. Jeśli jeszcze nie masz, z gzymsu zabierz końcówkę klucza. Otwórz inwentarz. Połącz główkę z końcówką klucza. Klucza do kominka użyj na otworze nieco poniżej gzymsu kominka – Vic otworzy przejście do zakratowanego kantorka.
 • Wejdź do kantorka (przejście przy górnej krawędzi ekranu) Kursorem lupy obejrzyj księgę na biurku. Victoria zorientuje się, że klientem Czerwonej Latarni był jej szef, Todd Browning, a co dziwniejsze, także Mark Ackerman.
Jak wejść do zakratowanego pomieszczenia w Czerwonej Latarni - wideosolucja

http://youtu.be/sDOucO0ziYs

ROZDZIAŁ VI – KRZYK
Część 26. Praga – Posterunek policji - Nabrzeże

 • Posterunek policji. Wyjdź na ulicę. Przed budynkiem Gus spotka Staska i dowie się o następnej ofierze, porzuconej w starych łaźniach. Kliknij kursor gwiazdki przy lewej krawędzi ekranu. Z mapy wybierz „Nabrzeże”.
 • Na nabrzeżu zejdź po schodkach w dół. Idź chodnikiem wzdłuż rzeki, póki nie dotrzesz do pomostu z łódką. Użyj kursora klucza na łódce – detektyw popłynie do starych łaźni, wyskoczy na pomost i straci łódkę. Spróbuj wejść do budynku – drzwi okażą się zamknięte. Kliknij kursorem interakcji łopatki koła wodnego – po nich bohater dostanie się do obiektu.
Obrazek

 • Idź brzegiem basenu napełnionego wodą w kierunku ciała. Kliknij kursorem lupy zwłoki – znajdziesz piąty metalowy pierścionek. Gdy zamkniesz zbliżenie przedmiotu w inwentarzu, zobaczysz niespodziewany atak Skalnica. Nie uda mu się zrobić krzywdy McPhersonowi, ale niechcący odstrzeli kłódkę, zamykającą drzwi do pomieszczeń technicznych łaźni. Bohater się tam schroni.
 • Po wejściu do pomieszczeń technicznych użyj drabinki przy górnej krawędzi ekranu – zejdziesz niżej. Na drugim poziomie kliknij kursorem lupy zbiornik i zlew (przy lewej krawędzi ekranu – wyświetlisz zbliżenie mechanizmu regulującego poziom wody w basenie na zewnątrz.
 • Żeby wypompować wodę z basenu, najpierw kliknij wiadro – ustawisz je na zlewie. Potem kliknij (kolejność czynności na obrazku poniżej):
  1. zawór nad zbiornikiem – nalejesz do niego 5 litrów wody,
  2. zawór pod zbiornikiem – spuścisz do wiaderka 3 litry – w zbiorniku zostaną dwa,
  3. zlew – opróżnisz wiaderko,
  4. zawór pod zbiornikiem – przelejesz do wiaderka 2 litry wody ze zbiornika,
  5. zawór nad zbiornikiem – nalejesz do zbiornika 5 litrów wody,
  6. zawór pod zbiornikiem – dolejesz do 2 litrów, które są w wiaderku, 1 litr ze zbiornika tak, że zostaną w nim wymagane 4 litry
  7. czerwony przycisk na obramowaniu zbiornika (po lewej) – zapali się żarówka i basen się opróżni.
Obrazek

 • Uwaga. Podpowiedzią do zagadki jest obrazkowa instrukcja, która wisi na ścianie obok zbiornika. Wynika z niej, że zbiornik ma pojemność pięciu litrów, ale by mechanizm zaczął działać, musi być napełniony czterema litrami wody. Posługując się trzylitrowym wiaderkiem, operację można przeprowadzić według powyższego opisu.
 • Użyj drabiny jednej, potem drugiej – wyjdziesz na zewnątrz. Idź brzegiem basenu w kierunku koła wodnego. Kliknij odsłonięty właz do kanałów.

Jak odsłonić właz do kanałów? - wideosolucja
http://youtu.be/wKULsSDZppg

Część 27. Praga - Kanały

 • Wejdź w korytarz – znajdziesz się na planszy labiryntu. Panel sterowania postacią znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Poruszasz się, przytrzymując wciśniętym lewym klawiszem myszy odpowiednią strzałkę (w górę, w dół, w prawo, w lewo). Detektyw najpierw musi odnaleźć w kanałach ciało jednej z ofiar i zabrać stamtąd ostatni metalowy pierścionek. Następnie powinien wrócić do punktu startu, a potem dojść do drzwi, prowadzących do kryjówki mordercy. Schemat labiryntu na obrazku poniżej.
Obrazek

 • W labiryncie idź od wejścia do ciała ofiary: w górę – w lewo – w górę – w prawo – krótko w górę – w prawo – w górę – w prawo i na drugim skrzyżowaniu w dół – w prawo – w dół przez mały placyk, na którym trochę trzeba manewrować postacią – w lewo – w górę – w lewo.
 • Obejrzyj ciało kursorem lupy – weźmiesz szósty metalowy pierścionek. Wyjdź na korytarz, żeby wrócić na planszę labiryntu.
 • Wróć od ciała ofiary do wejścia: w prawo – w dół – w prawo – w górę przez placyk – w lewo – w górę – w lewo i na drugim skrzyżowaniu w dół – w lewo – krótko w dół – w lewo – w dół – w prawo – w dół i zatrzymaj się na pierwszym skrzyżowaniu, które napotkasz – to wejście do labiryntu.

 • Od wejścia do labiryntu idź do drzwi: w prawo i na drugim skrzyżowaniu w górę – w lewo – w górę, póki nie wyrośnie przed tobą ściana – w prawo – w górę.
Jak przejść przez labirynt kanałów? - wideosolucja
http://youtu.be/yE_LPKCgvTs

 • W korytarzu kliknij kursorem lupy drzwi – wyświetlisz zbliżenie zamka. Najpierw musisz w nim umieścić we właściwych miejscach sześć metalowych pierścionków, nastepnie przesunąć klucz do góry i wsunąć go w zamek. Zamknięcie zbliżenia zamka resetuje układankę. Na potrzeby poradnika pierścienie w przegródkach pod górną krawędzią ekranu oznaczono literami (od lewej): A, B, C, D, E, F. Kwadraty-miejsca, w których pierścienie należy umieścić, oznaczono cyframi (tak jak się czyta tekst): 1, 2, 3, 4, 5, 6. Oznaczenia widoczne na obrazku poniżej.
Obrazek

 • Kliknij wybrany pierścień. Strzałkami ustaw go we właściwej pozycji. Kliknij odpowiedni kwadrat, by umieścić w nim pierścień. Możesz to zrobić tak:
   - pierścień A – 1 x lewa strzałka – 2. kwadrat
   - pierścień B – 3 x lewa strzałka – 4. kwadrat
   - pierścień C – 5 x lewa strzałka – 1. kwadrat
   - pierścień D – 5 x prawa strzałka – 3. kwadrat
   - pierścień E – 3 x prawa strzałka – 6. kwadrat
   - pierścień F – 1 x prawa strzałka – 5. kwadrat
 • Prawidłowe rozłożenie pierścieni automatycznie wyświetli zbliżenie całego zamka. Wyście ze zbliżenia zamka nie resetuje układanki. Na potrzeby poradnika bolce zamka, przesuwające kwadraty, oznaczono liczbami od 1 do 12, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od górnego lewego rogu. Oznaczenia widoczne na obrazku poniżej.
Obrazek

 • Teraz kliknij kolejno bolce numer: 6, 7, 10, 3, 8, 10, 2, 9, 6, 1, 5, 7, 11, 3, 8, 11, 2, 9, 5, 1, 1, 2, 3. Gdy złożony klucz znajdzie się na górze, kliknij jego lewy koniec – bohater otworzy drzwi i wpadnie w pułapkę zastawioną przez mordercę.

Jak otworzyć zamek z pierścieniami? - wideosolucja
http://youtu.be/xqQMGQHakB0

ROZDZIAŁ VII – ŚMIERĆ NAS ROZŁĄCZY
Część 28. Chicago – Galeria Richarda

 • Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe informacje, porozmawiaj z Mią. Dowiesz się, jak funkcjonował klub „Czerwona Latarnia”.
 • Idź do recepcji, gdzie za kontuarem siedzi Richard. Porozmawiaj z nim – Vic poprosi o album z reprodukcjami obrazów Ackermana. Wycofaj się zza kontuaru. Wyjdź na korytarz galerii. Wejście do stoiska pokazowego jest naprzeciwko recepcji (kieruj się ku prawej krawędzi ekranu).
Obrazek

 • Kliknij kursorem lupy książkę na postumencie za fontanną. W zbliżeniu powtórz czynność – Vic weźmie książkę o twórczości Marka Ackermana. Dokument będzie dostępny w ekwipunku (ikona "Dokumenty" > "Książka o twórczości Marka Ackermana").
 • Wyjdź na ulicę. Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe informacje, nie wsiadaj jeszcze do samochodu. Idź do pracowni wynajmowanej przez Mię, gdzie zginęła Steph (na ulicy ku lewej krawędzi ekranu, przez podwórko, do drzwi obok ambulansu). Na miejscu zbrodni porozmawiaj z Claire – poznasz kilka szczegółów dotyczących ostatniego morderstwa. Wróć przez podwórko na ulicę. Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz „Biuro”.

Część 29. Chicago – Biuro FBI

 • Na podziemnym parkingu skieruj się ku windzie. Z filara obok drzwi windy zabierz gaśnicę.
Obrazek

 • Wsiądź do windy – to wystarczy, żeby akcja potoczyła się automatycznie. Vic wejdzie do sali biurowej i spróbuje wykorzystać komputer Claire, by dostać się do dokumentów ze śledztwa w sprawie Ackermana. Zostanie przyłapana przez Claire. Porozmawiaj z nią – okaże się, że Claire również nie ma dostępu do tych akt. Konieczne stanie się wejście do biura Browninga.
 • Wyjdź na korytarz. Podejdź do automatu z kawą. Kliknij go kursorem lupy. W zbliżeniu weź serwetkę (z pojemnika obok automatu). Otwórz ekwipunek. Wybierz serwetkę. Użyj jej na kratce pod spustem automatu. Kursorem klucza kliknij przycisk obok spustu – kawa się rozleje na podłogę.
Obrazek

 • Wróć do sali agentów. Porozmawiaj ze sprzątaczem o bałaganie przy automacie z kawą. Gdy mężczyzna wyjdzie, zabierz z jego wózka śrubokręt i klucze sprzątacza. Podejdź do drzwi gabinetu szefa (w głębi sali agentów, obok blatu roboczego). Otwórz ekwipunek i użyj na nich kluczy sprzątacza – Vic wejdzie do środka.
 • W gabinecie Todda zabierz z blatu szafki (przy lewej krawędzi ekranu) paralizator. Kursorem lupy kliknij sejf na ścianie (przy prawej krawędzi ekranu). W zbliżeniu obejrzyj na drzwiczkach sejfu czytnik odcisków palców. Kliknij kursorem lupy biurko.
Obrazek

 • Użyj komputera Todda – okaże się, że poziom dostępu jego użytkownika jest wystarczający, żeby dostać się do dokumentów, jednak są one zabezpieczone hasłem, więc Vic będzie musiała udać się do archiwum. Z blatu biurka weź kubek Todda. Wyjdź z gabinetu szefa.
 • W sali biurowej podejdź do blatu roboczego. Kliknij kursorem lupy stanowisko pod oknem. Otwórz pudełko z proszkiem, weź pędzelek i umocz go w proszku. Pędzelka z proszkiem użyj na kubku. Weź folię. Strzałkami nad kubkiem wyświetl tę część kubka, gdzie jest napis „Todd”. Kliknij kursorem lupy odcisk nad napisem – zdobędziesz odciski palców Todda na taśmie.

 • Wróć do gabinetu Todda. Kursorem lupy kliknij sejf na ścianie. W zbliżeniu drzwiczek otwórz inwentarz. Wybierz taśmę z odciskami palców Todda i użyj jej na czytniku odcisków palców. Gdy lampki przy czytniku zaświecą się na zielono, kliknij klamkę sejfu. Z środka zabierz klucz dostępu do windy.
Jak wejść do biura Todda i przeszukać je? - wideosolucja
http://youtu.be/yO0eRdUHaqA

 • Opuść gabinet Todda. Przejdź na korytarz i wsiądź do windy. Na zbliżeniu panelu otwórz ekwipunek. Wybierz klucz dostępu do windy. Użyj go na dziurce u dołu panelu. Wciśnij klawisz obok (B3).

Obrazek

Część 30. Chicago – Biuro FBI – Archiwum

 • W korytarzu tajnej sekcji kliknij kursorem lupy panel na ścianie (obok wejścia do pomieszczeń antyterrorystów). Na zbliżeniu panelu otwórz ekwipunek. Wybierz śrubokręt. Użyj go na dolnych śrubkach panelu. Po zdjęciu obudowy ponownie otwórz ekwipunek, wybierz paralizator i użyj go na odsłoniętych kabelkach – Vic uszkodzi mechanizm. Wejdź do środka.
 • W pokoju antyterrorystów kliknij kursorem lupy kratkę wentylacyjną (w rogu przy drzwiach). Na zbliżeniu kratki otwórz inwentarz. Wybierz śrubokręt i użyj go na którejś ze śrub. Powtórz tę czynność w odniesieniu do drugiej śruby – Vic zdejmie kratkę.
 • Kliknij kursorem lupy stanowisko z komputerem. Na konsolecie zauważysz instrukcję obsługi robota. Możesz ją zabrać – będzie dostępna w ekwipunku pod ikoną „Dokumenty” > „Wstępna instrukcja obsługi zdalnie sterowanej jednostki do rozbrajania”. Na zbliżeniu najpierw wciśnij okrągły, czerwony przycisk. Potem kliknij któryś z klawiszy kierunkowych obok przycisku – Vic uwolni robota saperskiego i wprowadzi go przez otwartą kratkę wentylacyjną do sąsiedniego pomieszczenia.
 • Panel sterowania mechanizmem znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Górna strzałka przesuwa robota w przód, pozostałe strzałki obracają go w prawo lub w lewo albo o 180 stopni. Pierwsze zadanie to zniszczenie panelu na drzwiach łączących korytarz z przedpokojem archiwum. Wciśnij:
   2x górną strzałkę – robot znajdzie się naprzeciwko drzwi,
   1x lewą strzałkę – obróci się głową w stronę drzwi,
   3x górną strzałkę – wdrapie się na drzwi,
   1x prawą strzałkę – obróci się głową w stronę panelu,
   1x górną strzałkę – zniszczy zamek.
Obrazek

 • Wyjdź z pokoju antyterrorystów na korytarz i otwórz drzwi do przedpokoju archiwum. Po wejściu do środka otwórz ekwipunek i użyj w przedpokoju gaśnicy – Vic będzie mogła zobaczyć, jak poruszają się czujniki laserowe, strzegące pomieszczenia.
Jak odblokować drzwi w tajnej sekcji FBI? - wideoslucja
http://youtu.be/4iRnwRba-hU

 • Wróć do sekcji antyterrorystycznej. Ponownie kliknij kursorem lupy komputer na blacie. W zbliżeniu użyj kursora klucza na okrągłym, czerwonym przycisku, a potem na klawiszach ze strzałkami – Vic uwolni robota i akcja przeniesie się do pomieszczenia z czujnikami laserowymi.
 • Przedpokój archiwum. Robotem sterujesz w znany już sposób, klikając jedną ze strzałek w prawym dolnym rogu ekranu. Górną strzałką przesuwasz go w przód, pozostałym – obracasz. Tym razem robot musi się dostać do panelu umieszczonego na ścianie w głębi pokoju. Utrudnieniem są laserowe czujniki, strzegące przejścia. Zagrożenie pojawia się tylko w niektórych miejscach. Na obrazku poniżej zaznaczono położenie drzwi do archiwum (brązowe) i panelu. Kolorowe płyty wyznaczają drogę do niego: różowe są omiatane promieniami laserów, zielone są bezpieczne.
Obrazek

   1. płyta jest strzeżona. Znajduje się naprzeciwko drzwi, zarówno tych prowadzących na korytarz jaki i do archiwum. Wejdź na nią (1x górna strzałka), gdy promienie laserów przesuwają się ku ścianom (krawędziom ekranu). Szybko opuść płytę (1x górna strzałka).
   2. płyta jest bezpieczna. Obróć się na niej (1x lewa strzałka). Przejdź (3x górna strzałka) przez bezpieczne pola na 5. płytę.
   5. płyta jest bezpieczna. Przejdź z niej na następną (1x górna strzałka), gdy laser znajdzie się mniej więcej pośrodku 6. płyty i będzie się przesuwał ku sufitowi.
   6. płyta jest strzeżona przez laser, który zatacza krąg w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po wejściu na płytę szybko obróć się (1x prawa strzałka). Szybko zejdź z płyty (1x górna strzałka).
   7. płyta jest bezpieczna. Obróć się na niej (1x lewa strzałka). Zejdź z płyty (1x górna strzałka).
   8. płyta jest bezpieczna. Obróć się na niej (1x prawa strzałka). Na następną przejdź (1x górna strzałka), gdy promień lasera znajdzie się tuż przy krawędzi 9. płyty i będzie zmierzał ku pobliskiej ścianie.
   9. płyta jest strzeżona przez laser, który będzie zbliżał się od dołu i przez moment swoim zasięgiem obejmie tę płytę. Obróć się szybko (1x lewa strzałka). Przejdź (1x górna strzałka) na 10. płytę, gdy inny laser będzie ją opuszczał (10. płytę) w kierunku sufitu.
   10. płyta jest strzeżona przez ten sam laser, który omiata płytę 11. i 12. Jego promień porusza się koliście zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tu idź naprzód (1x górna strzałka), ale dopiero w momencie, gdy zobaczysz, że laser opuszcza płytę 11.
   11. płyta jest strzeżona. Szybko obróć się (1x prawa strzałka). Szybko zejdź z płyty (1x górna strzałka).
   12. płyta jest strzeżona. Szybko obróć się (1x lewa strzałka). Szybko zejdź z płyty (1x górna strzałka).
   13. płyta i sześć następnych są bezpieczne. Obróć się na niej (1x prawa strzałka). Zejdź (2x górna strzałka) na 15. płytę.
   15. płyta jest bezpieczna. Obróć się (1x lewa strzałka). Idź (2x górna strzałka) na 17. płytę.
   17. płyta jest bezpieczna. Obróć się (1x lewa strzałka). Idź (2x górna strzałka) na 19. płytę.
   19. płyta jest bezpieczna. Na niej obróć się (1x prawa strzałka). Idź (1x górna strzałka) na sąsiednią płytę w momencie, gdy laser znajduje się mniej więcej pośrodku 20. płyty i zmierza ku podłodze.
   20. płyta jest strzeżona przez ten sam laser, co płyta 21. i 22. Jego promień przesuwa się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Na suficie tworzy półkole, schodzi w dół po ścianie i tą samą droga wraca na sufit. Przejdź (1x górna strzałka) na sąsiednią płytę dopiero wtedy, gdy promień lasera będzie wracał od podłogi ku sufitowi i opuści już 21. płytę.
   21. płyta jest strzeżona. Gdy się na nie znajdziesz, wciśnij górną strzałkę i nie puszczaj – szybko przemkniesz przez płytę 22. do panelu.
Jak przeprowadzić robota przez pomieszczenie z laserowymi czujnikami? - wideosolucja

http://youtu.be/TS5B8dz4UTk

 • Gdy robot zniszczy system zabezpieczeń, wejdź do przedpokoju archiwum. Otwórz drzwi w głębi – znajdziesz się we właściwym archiwum. Kliknij kursorem klucza stanowisko z komputerem – Vic dowie się, że interesujące ją akta zostały usunięte z systemu, ale jej dziadek przed laty wypożyczył ich kopię i jej nie zwrócił, więc dokumenty mogą być w domu.
 • W trakcie przeszukiwania archiwum nadejdzie Browning. Porozmawiaj z nim. Po nieprzyjemnym starciu wróć do windy. Na panelu kliknij klawisz B1 – znajdziesz się w podziemnym garażu. Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz „Dom Pata”.

Część 31. Chicago – Dom Pata

 • Wejdź na piętro. Tu przejdź do gabinetu (drzwi w głębi ekranu). Kliknij kursorem lupy obraz głowy Bafometa (nad biurkiem z komputerem). W ekwipunku obejrzyj tylną ściankę obrazu (2x prawa strzałka, potem ikona „oka”) - Vic stwierdzi, że potrzebuje czegoś ostrego do przecięcia kartonu.
 • Zejdź na parter. Wejdź do saloniku, a stamtąd do jacuzzi (drzwi naprzeciwko stołu bilardowego). W pomieszczeniu z jacuzzi idź ku prawej krawędzi ekranu – wyświetlisz widok skrzynki na narzędzia, stojącej na brzegu basenu. Kursorem klucza kliknij skrzynkę – weźmiesz nożyk do cięcia tapet.
 • Wróć do gabinetu na piętrze. Znów kliknij lupą obraz nad biurkiem z komputerem. Na zbliżeniu obrazu otwórz ekwipunek, wybierz nożyk do cięcia tapet i użyj go na obrazie – Vic znajdzie notatki dziadka. Część tych materiałów będzie dostępna w ekwipunku pod ikoną „Dokumenty” > „Fragment notatek Gusa”.
Jak znaleźć dokumenty dziadka? - wideosolucja
http://youtu.be/NUtz1JEYxi0

 • Wyjdź na korytarz – zadzwoni Claire z wiadomością od Kolara o krzykach w pokoju Mii. Opuść dom Pata. Z mapy wybierz „Kampus”.

Część 32. Chicago – Kampus

 • Wejdź do budynku, a potem na piętro akademika. Vic wejdzie do pokoju Mii, gdzie natknie się na mordercę. W trakcie walki agentka straci przytomność. Gdy się ocknie, zauważy, że w zajściu ucierpiał Kolar, a zbrodniarz porwał Mię i uciekł. Z torebki dziewczyny automatycznie weźmie rewolwer. Dojdzie do wniosku, że obrazy Ackermana mogłyby podpowiedzieć, dokąd została uprowadzona Mia.
 • Opuść akademik. Na ulicy wsiądź do auta. Z mapy wybierz „Galerię Richarda”.

Część 33. Chicago – Galeria Richarda – Most

 • Uwaga. W galerii możesz zobaczyć wszystkie obrazy Ackermana, jednak dla rozwoju fabuły istotne są tylko trzy, których obejrzenie spowoduje pojawienie się na paskach wyszukiwarki w komputerze Richarda odpowiednich haseł:
   - kamienice w Pradze – hasło: Praga,
   - kobieta na tle mostu – kliknięcie obrazu w zbliżeniu da hasło most,
   - port w Chicago – hasło: Chicago.
 • Po wejściu do budynku galerii miń recepcję. Na korytarzu idź w prawo (kursor w głębi ekranu).
 • Na następnym korytarzu kliknij lupą środkowy z trzech obrazów – po wyświetleniu zbliżenia pojawi się hasło Praga. Wyjdź ze zbliżenia. Kliknij lupą sąsiedni obraz (po prawej). W zbliżeniu kliknij kursorem lupy most na obrazie – pojawi się hasło most. Wyjdź ze zbliżenia. Idź prosto w głąb ekranu.
Obrazek

 • Na następnej planszy nie ma obowiązkowych obrazów – skręć w lewo.
 • Na korytarzu obejrzyj jeden z czterech obrazów (najbliższy środka ekranu) – pojawią się dwa hasła, z których istotne jest Chicago. Wyjdź ze zbliżenia. Skręć w lewo.
 • Stąd zobaczysz już recepcję. Wejdź za kontuar. Kliknij komputer Richarda najpierw kursorem lupy, a w zbliżeniu – kursorem klucza – wyświetlisz okno wyszukiwarki.
 • W wyszukiwarce kliknij w dowolnej kolejności klawisze z hasłami: most, Chicago i Praga. Gdy hasła pojawią się na pasku wyszukiwarki, kliknij ikonę „lupy” w lewym górnym rogu okna – Vic znajdzie artykuł o budowie w Chicago mostu imienia Tominovej i domyśli się, dokąd morderca porwał Mię.
Jak posłużyć się komputerem Richarda? - wideosolucja
http://youtu.be/rjQLN4_NsBc

 • Wyjdź na ulicę. Wsiądź do samochodu. Z mapy wybierz „Most Tominovej”. Teraz pozostało już tylko obejrzeć scenę finałową. Przeczekaj też końcowe napisy, a dowiesz się o dalszych losach śledztwa Victorii.

KONIEC
Kontakt w sprawach forum: adventurka[at]przygodomania.pl

Wróć do „Still life”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość