Spór o słowa

Czasem można znaleźć tutaj coś ciekawego.
Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Spór o słowa

Postautor: Elum » 09 października 2013, 21:38

kassiopestka pisze:Nie przesadzasz czasem, panie atakujący? Nie przypominam sobie, żebym gdzieś orędowała za slitaśnymi grami, żebyś się musiał wyzłośliwiać i przekręcać moją ksywkę. Bardzo to kulturalne.

Niekulturalnie zaatakowałem, bo nonszalancko stwierdziłaś, że chciałabyś podobne remake'i wszystkich gier z serii. Nigdy nie byłem wielkim fanem Gabriela Knighta 2, ale niskobudżetowy remake tej gry (nie mylić z remasteringiem) byłby równie mądry jak, przykładowo, remake Black Dahlii w stylu A New Beginning, albo remake Yoomurjak's Ring na wzór Lost Horizon. Innymi słowy, gdyby jakimś cudem powstał, zacząłbym wątpić w zdrowie psychiczne Jane Jensen. Wiem, to byłoby niekulturalne.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 57 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Re: Gabriel wraca

Postautor: kassiopestka » 09 października 2013, 22:54

Elum, a w którym miejscu dostrzegłeś tę nonszalancję? Sorry, ale rozwaliłeś mnie tym stwierdzeniem. Moje słowo nie ma mocy sprawczej i zapewniam cię, że żaden deweloper z powodu mojej wypowiedzi na forum nie poleci robić cukierkowych wersji Gabriela. :P Nawet gdyby jakimś cudem tę wypowiedź przeczytał.
Twoje święte oburzenie było bardzo nieadekwatne do mojej, jak rozumiem, irytującej cię wypowiedzi. I jak daję ci prawo do niezgadzania się z moim zdaniem, nawet wkurzania na mnie z powodu wyrażenia innego poglądu niż twój, tak absolutnie nie zgadzam się na wredne przekręcanie ksywki.
Ksywka w necie to jak nazwisko w realu, a jak wiadomo, z nazwisk się nie szydzi.

A remaki pisze się tak, jak napisałam, a nie tak, jak ty napisałeś, już kolejny raz z błędem. Z powodu którego, mimo że drażni moje korektorskie oko, to jakoś nie odczuwam przymusu wyżycia się na twojej ksywce. :E
Ostatnio zmieniony 09 października 2013, 23:00 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 1 raz.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 09 października 2013, 22:57

kassiopestka pisze:A remaki pisze się tak, jak napisałam,

Możesz podać jakieś źródło? Nigdy nie jestem pewien, czy dobrze to piszę.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 09 października 2013, 22:58

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 09 października 2013, 23:02

Dzięki. Chodziło mi głównie o "remake'ów", ale niedokładnie przeczytałem twój post.
Swoją drogą to trochę niekonsekwentne, że "remake'u" piszemy z apostrofem, a nie "remaku", skoro liczbę mnogą piszemy bez: "remaki".
Na tapecie:

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 09 października 2013, 23:11

Obcy wyraz zawsze wymaga apostrofu w polskiej odmianie z powodu głoski, której nie wymawiamy. Ale kiedy występująca przed nią spółgłoska ulega zmiękczeniu, ta niewymawiana głoska, a wraz z nią apostrof, wypada. I dlatego jest z remakiem oraz remaki, a nie z remake'iem i nie remake'i.

Awatar użytkownika
NajPhil
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Spór o słowa

Postautor: NajPhil » 09 października 2013, 23:46

Z tymi apostrofami to mi teraz zabiłaś klina. Crap!

A co do Gabriela. Czy mam sentyment do tej serii? Raczej niewielki. Na pewno grałem, ale to rzeczywiście było kilkanaście lat temu i szczerze mówiąc niewiele pamiętam. Czy mam ochotę wrócić do tej historii? Absolutnie nie w wersji oryginalnej. Za to odświeżoną chętnie przyjmę na klatę, więc jak widać jest sens robienia takich rzeczy przez producentów. Czy to czyni mnie gorszym graczem, bardziej cukierkowato niedorozwiniętym? Absolutnie mam to... w nosie.
Jakhudu?
~ to po elfiemu znaczy - "Co słychać?"
Vermallu cum festi dalbo!
~ To, tak dokładnie nie wiem co oznacza, ale jak facet tak powiedział w sklepie, to kupił bardzo ładne wiadro.

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 10 października 2013, 00:17

kassiopestka pisze:I jak daję ci prawo do niezgadzania się z moim zdaniem, nawet wkurzania na mnie z powodu wyrażenia innego poglądu niż twój, tak absolutnie nie zgadzam się na wredne przekręcanie ksywki. Ksywka w necie to jak nazwisko w realu, a jak wiadomo, z nazwisk się nie szydzi.

Jak powszechnie wiadomo, kassiopestko, ty nigdy nie przekręciłaś żadnej ksywki. To nie jest w ogóle w twoim stylu, prawda? :rotfl2:

kassiopestka pisze:A remaki pisze się tak, jak napisałam, a nie tak, jak ty napisałeś, już kolejny raz z błędem. Z powodu którego, mimo że drażni moje korektorskie oko, to jakoś nie odczuwam przymusu wyżycia się na twojej ksywce. :E

Jesteś wrażliwa na takie drobiazgi jak niewłaściwe użycie apostrofa, a jakoś twoje posty cię nie drażnią. Zabawne. Nie drażni cię, że zamiast "dzięki" piszesz "dzienki", albo "dopre", albo "tesz ma ponkta", albo "język opcy"?

qwerty pisze:Żebyście mnie nie zrozumieli, nie neguję robienia jakichkolwiek remake'ów (ideałęm są ulepszone wersje KQ 1-3, SQ 2 i QfG 2), ale należy to zrobić - jak to już ktoś w tym temacie napisał - z duchem oryginału.

O to właśnie chodzi. Zgadzam się w stu procentach i też mam swoich faworytów. Oprócz nieoficjalnych rimejków gier Sierry (zwłaszcza tych od AGD Interactive) absolutnym mistrzostwem świata jest moim zdaniem to co robią od paru lat twórcy Night of the Meteor (remake Maniac Mansion w stylu Day of the Tentacle).

twig pisze:Odświeżony Gabryś nie przypomina nawet siebie :E

Zespół Ibisza. Choroba genetyczno-zakaźna, na którą choruje coraz więcej bohaterów przygodówek. Ostatnio to świństwo dopadło też George'a Stobbarta. :E

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 10 października 2013, 00:34

Przekręcam ksywki tych, których lubię, i widać, że to żartobliwe i z sympatii. Nie przekręcam, żeby komuś dowalić albo odreagować na nim frustrację.
A słowa zmieniam i piszę celowo niegramatycznie czy nieortograficznie, bo lubię się wygłupiać i jest dla mnie jasne, że dla innych jest jasne, że to taka zabawa. :)
I sama doskonale widzę, kto podobnie jak ja bawi się słowami, a kto niekoniecznie jest za pan brat z gramatyką czy orografią. To się daje wyczuć.

I jeśli o mnie chodzi, na tym koniec dyskusji, bo jakby nie widzę dalszego jej sensu.
Szczerze mówiąc, to jedyne, co powinieneś napisać po moim pierwszym poście, to: "Sorry, pestka, poniosło mnie, bo mnie zirytowałaś".

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 10 października 2013, 12:04

kassiopestka pisze:I sama doskonale widzę, kto podobnie jak ja bawi się słowami, a kto niekoniecznie jest za pan brat z gramatyką czy orografią. To się daje wyczuć.

Uprzejmie dziękuję za ten nauczycielski ton kassiopestko i wytłumaczenie mi, że "to się daje wyczuć". Ja cały czas myślałem, że popełniasz błędy, bo nie znasz gramatyki i ortografii. A tymczasem okazuje się, że to świadoma zabawa słowami! Ojej!

kassiopestka pisze:Szczerze mówiąc, to jedyne, co powinieneś napisać po moim pierwszym poście, to: "Sorry, pestka, poniosło mnie, bo mnie zirytowałaś".

Nie będę przepraszał za to, że lubię ostro rozmawiać o przygodówkach, podobnie jak ty lubisz przekręcać słowa. Jak się z kimś bardzo nie zgadzam to nie mam ochoty się zachwycać, wklejać dyplomatycznych uśmieszków lub frazesów w stylu "każdy ma prawo do swojego zdania", tylko po prostu dosadnie daję do zrozumienia co myślę. Rzeczywiście ten offtopic o obrażaniu (się) nie ma większego sensu, bo nie obraziłem ani ciebie, ani twojego psa, ani żadnej rzeczy, która jego jest. Co najwyżej obraziłem twoje "casualowe" poglądy na temat przygodówek.

I jeszcze jedno, a propos wcześniejszych postów. Ksywka w internecie nie jest jak nazwisko w realu. Ksywkę sobie wybrałaś, na nazwisko nie masz wpływu.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Spór o słowa

Postautor: kassiopestka » 10 października 2013, 12:38

Nie obraziłeś żadnych moich poglądów, bo i też ich tu nie wyrażałam. Ucieszyłam się, że powstanie nowa wersja starej gry i tyle. Czy mniej, czy bardziej cukierkowa, to dla mnie rzecz drugorzędna.
Natomiast popsułeś mi radość ze swobodnego wyrażania swojego zdania i przyjemność z pisania na forum, bo nie lubię być atakowana. Na forum chcę sympatycznie spędzać wolny czas, relaksować się, a nie wchodzić w niekończące się dyskusje o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiejnocy, prowadzone w tonie agresji.
Bo dyskutować można, czemu nie, tylko mnie akurat nie pasuje łączenia argumentowania z atakami, ale... masz rację, tak jak wybrałam sobie ksywkę, tak i wybieram sobie miejsca, gdzie chcę przebywać.
Jeśli mam przy każdym poście zastanawiać się, kto mi teraz dowali, to wolę sobie odpuścić ich pisanie.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 25 razy

Postautor: twig » 10 października 2013, 12:59

Elum, kassiopestka - proszę, dyskutujcie i kłóćcie się na temat przygodówek, a nie na temat nicków czy ortografii.
Każde z was ma inne spojrzenie na przygodówki i z przyjemnością czytam wasze opinie. Ta kłótnia nie prowadzi do niczego dobrego.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 10 października 2013, 13:09

Kiedy ja się tu absolutnie nie mam zamiaru kłócić z nikim. Usiłowałam wytłumaczyć Elumowi, dlaczego nie pasują mi jego ataki i że dyskusje nie muszą być prowadzone w tonie agresji. I to tyle z mojej strony.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 10 października 2013, 15:46

kassiopestka pisze:...słowa zmieniam i piszę celowo niegramatycznie czy nieortograficznie, bo lubię się wygłupiać...

Muszę, po prostu muszę spytać. Kto wpadł na pomysł, że niepoprawna pisownia/wymowa bawi? Kompletnie tego nie rozumiem. Udawanie osoby słabo wykształconej, podszywanie się pod analfabetę nie powinno być powszechnie tolerowane. Potrafię żartować bez seplenienia, jąkania się i używania zwrotów w formie bezokoliczników. Byłoby mi wstyd. Tobie też powinno.
Na tapecie:

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Spór o słowa

Postautor: kassiopestka » 10 października 2013, 15:59

Faktycznie, bardzo mnie zawstydziłeś. Ktoś jeszcze odniósł wrażenie, że się pod kogoś podszywam i udaję analfabetkę? Dalej, nie żałujcie sobie. Najlepiej niech Ula wydzieli odpowiedni watek i każdy, kto coś do mnie ma, wreszcie sobie ulży.

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: tynieczka » 10 października 2013, 16:38

Dajcie se buzi i już starczy :D
Ja tam tysz lubiem takie pisanie, więc jesteśmy już dwie ;) A na ile umiem czytać to znajdzie się jeszcze kilka takich osób.
Uważam dokładnie jak pestka, forum jest dla wszystkich, nawet tych co robią błędy ortograficzne i wszelakie inne.
Każdy piszę jak i co lubi i tak ma być ;) Bawmy się razem, bo o to chodzi, nieprawdaż ? :D
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 10 października 2013, 16:38

qwerty pisze:
kassiopestka pisze:...słowa zmieniam i piszę celowo niegramatycznie czy nieortograficznie, bo lubię się wygłupiać...

Muszę, po prostu muszę spytać. Kto wpadł na pomysł, że niepoprawna pisownia/wymowa bawi? Kompletnie tego nie rozumiem. Udawanie osoby słabo wykształconej, podszywanie się pod analfabetę nie powinno być powszechnie tolerowane. Potrafię żartować bez seplenienia, jąkania się i używania zwrotów w formie bezokoliczników. Byłoby mi wstyd. Tobie też powinno.

Niepoprawna pisownia/wymowa raczej nie bawi, specyficzna jak najbardziej. Zauważ, że kassiopestka nie popełnia typowych błędów ortograficznych, ale celowo zmienia zapis niektórych wyrazów. Zabawa słowem może przybierać różne formy. Lewis Carroll też lubił używać słów, które nie istnieją (Jabberwocky) i jakoś nie było mu z tego powodu wstyd.

Nikt o zdrowych zmysłach nie weźmie kassiopestki za osobę słabo wykształconą bądź analfabetkę, chyba że sam ma poważne problemy z językiem polskim.

Grozeszły się po mrokolicy
Smokropne strasznowiny:
Dziwolęk znowu smokolicy
Ponurzył się w grzęstwiny.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Sybi
Publicysta

Postautor: Sybi » 10 października 2013, 16:41

Vicku, przywracasz mi wiarę w ludzkość, bo już zwątpiłam, czytając ten wątek.

A w odświeżonego Gabriela chętnie bym zagrała.
Moja lista ukończonych przygodówek

"Whatever you do, don't be afraid of the dark"

Ostatnio ukończone: Broken Sword 5

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 10 października 2013, 16:49

Mówiąc szczerze i śmiertelnie poważnie, też tak kiedyś miałem. Jak zaczynałem się bawić w internetach dekadę temu, pisałem np. "cush" zamiast "cóż" (archiwalny dowód z forum GOL). Później z tego "wyrosłem", bo ileż można. Zawsze wydawało mi się, że zabawa słowem to jednak coś więcej niż "zabawne" przekręcanie wyrazów.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 103 razy

Re: Spór o słowa

Postautor: Urszula » 10 października 2013, 17:02

Dorosłe osoby, a zachowujecie się okropnie. W tym temacie Vicek ma rację.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Wróć do „Wysypisko”