Powrót na tajemniczą wyspę 2 - minirecenzja

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Powrót na tajemniczą wyspę 2 - minirecenzja

Postautor: Urszula » 31 sierpnia 2014, 19:50

POWRÓT NA TAJEMNICZĄ WYSPĘ 2
Autorka: Klariska

Powrót na tajemniczą wyspę 2 to klasyczna gra przygodowa na podstawie powieści Juliusza Verne'a pod tytułem "Tajemnicza wyspa"; to kolejne dzieło Studia Kheops. Jest to kontynuacja historii Miny, dziewczyny – rozbitka, która trafiła na tajemniczą wyspę, gdy jej łódź, którą miała odbyć podróż dookoła świata, trafiła w środek sztormu i rozbiła się o skały.

Obrazek

Naszej bohaterce udało się przeżyć w dziczy i doczekała się pomocy. Niestety helikopter, który przybył na ratunek i który miał ją zabrać do domu, rozbił się i wpadł do oceanu.
I tak zaczyna się druga część przygód Miny. Nie jest nam dane opuścić wyspę, lądujemy na niej z powrotem i odkrywamy, że dzieje się z nią coś bardzo złego. Fauna i flora obumiera, ziemia drży, a wulkan szykuje się do wybuchu. Kierujemy dwoma postaciami, jedną z nich będzie oczywiście Mina, a drugą małpka o imieniu Jep. Każda z postaci ma inne umiejętności, które przydadzą się w rozgrywce.

Obrazek

Będziemy mogli dowolnie przełączać się pomiędzy nimi, w zależności od tego, co w danym momencie będziemy musieli zrobić. Mina przyda się nam do tworzenia różnych przedmiotów, czytania dokumentów, obsługi maszyn itd., a Jep do wspinaczki, penetracji wąskich tuneli, nawiązywania kontaktów z mieszkańcami wyspy (z innymi małpkami). Razem będą się wspierać i uzupełniać.

Obrazek

Żeby przetrwać, ocalić wyspę i wydostać się z niej, trzeba będzie sporo pogłówkować, czeka nas wiele zróżnicowanych zagadek i łamigłówek, m.in. rozbrojenie robota, zabawa w chemika, rozszyfrowanie kodów oraz kilka minigier, takich jak łapanie mrówek czy rozbijanie orzechów, które na szczęście nie przysparzają zbyt wiele trudności. Musimy również zadbać o stan fizyczny i psychiczny naszych bohaterów. Jak to w życiu bywa, trzeba będzie pocieszać, jeść, myć się, a nawet można się wystroić czy upić. Gra daje szeroką gamę możliwości. Przydatne przedmioty trzeba będzie znaleźć, niektóre łączyć, by wyszło coś użytecznego, inne stworzyć od podstaw. Ważne będą też nasze stosunki z innymi lokatorami wyspy. Lepiej nie mieć wrogów. Jep zostanie wytypowany przez Minę do pozyskiwania sojuszników, a to wbrew pozorom niełatwe zadanie, trzeba będzie użyć wszelkich walorów, które posiadamy, m.in. czeka nas gra na okarynie i liczne przekupstwa.

Obrazek

W grze zwiedzimy wiele ślicznych lokacji, niektóre znane nam już z poprzedniej części RtMI. Oprócz dżungli do naszej dyspozycji będziemy mieli m.in. tartak, młyn, warsztat, laboratorium, bazę kapitana Nemo itd. Typ rozgrywki jest podobny jak w pierwszej części, to samo sterowanie, ten sam interfejs, podobne wstawki rysunkowe, jednak grafika ewoluowała, jak to widać na obrazkach poniżej.

Obrazek

Oprócz ładnej grafiki cieszącej nasze oczy, w tle słyszymy przyjemną dla ucha muzykę, wszystko to stwarza wspaniałą tajemniczą atmosferę. Dialogi postaci, dźwięki wydawane przez małpki oraz otoczenie są dobrze dopracowane. Dużym pozytywem jest długość gry, nie jest tak krótka, jak jej poprzedniczka; oraz możliwość zakończenia gry na 2 sposoby i to że możemy (o ile nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru) wrócić do kulminacyjnego punktu i spróbować jeszcze raz. Nie zdradzę szczegółów, ale zakończenie jest bardzo emocjonujące. Jedynym mankamentem gry jest jej liniowość, jeśli czegoś nie zrobimy, nie możemy przejść dalej. Nie mamy możliwości zrobienia pewnych rzeczy po swojemu, w inny sposób niż wymyślili to twórcy.
Powrót na tajemniczą wyspę 2 został wydany na PC i Apple iPhone

Ocena 9,5/10

Zalety
+ ciekawa fabuła
+ niesamowity klimat gry
+ zróżnicowane zagadki
+ tworzenie, łączenie przedmiotów "ZRÓB TO SAM"
+ kierowanie 2 postaciami
+ grafika
+ muzyka
+ emocjonujące zakończenie
+ długość gry
+ chodzi pod Vistą

Wady
- liniowość
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Powrót na tajemniczą wyspę 2 - mini recenzja

Postautor: jarecki83 » 31 sierpnia 2014, 21:23

Zgadzam się z oceną, pierwsza część Powrotu na tajemniczą wyspę to była po prostu kolejna porządna gra od Kheops, czyli taka na 8/10. Myślałem, że kontynuacja też taka będzie i w sumie przez sporą cześć rozgrywki utrzymywałem swoją opinię. Ale zakończenie rozłożyło mnie na łopatki - prawdziwy wyciskacz łez. Naprawdę mocno się wzruszyłem - tak mocnych zakończeń życzyłbym sobie w większej ilości przygodówek :okok:

Jednak z jedną rzeczą nie mogę się zgodzić. Wg mnie gra jest w wielkim stopniu nieliniowa i to jest właśnie jej wielką ZALETĄ, wyróżniającą ją spośród wielu innych gier. Być może autorka recenzji nie była tego świadoma, ale w grze nie wszystkie czynności są obowiązkowe, wiele rzeczy można zrobić na kilka sposobów, a sprawdzanie różnych rozwiązań jest premiowane dodatkowymi punktami.

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Dynia » 11 października 2014, 23:49

Kurczę chyba właśnie pojawiła się kolejna pozycja do ogrania - super recka. Świetne te komiksowe wstawki w grze. A i tematyka ciekawa, powrót do dawnych lektur.
Nie znałem wcale tych gier i nawet nie wiedziałem, że istnieją.

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 12 października 2014, 11:47

Pierwsza część jest świetna, ale druga zupełnie mnie rozczarowała, na pewno nie przyznałbym jej więcej jak 6 punktów na 10 :D Zręcznościowe wstawki wkurzają, a poza tym kilka razy zdarzyło mi się utknąć, choć w teorii doskonale wiedziałem, co należy zrobić. Frustrująca przeprawa.
Obecnie grane: Krater (PC), Alienation (PS3)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Wróć do „Powrót na tajemniczą wyspę: return to mysterious island 2”