Black Mirror II - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
4
19%
9. Prawie doskonała
8
38%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
5
24%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
14%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
1
5%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Black Mirror II - ocena użytkownika

Postautor: Izysnofret » 05 stycznia 2012, 15:43

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy

Re: Black Mirror 2 - ocena użytkownika

Postautor: alexandra » 12 marca 2012, 13:20

Gra, podobnie jak pierwsza część zachwyciła mnie, więc daję 10/10 :)

Fabuła, muzyka, niesamowita grafika, lokacje, bohaterowie (bardzo polubiłam ironicznego Darrena czy też Adriana ).

Długość odpowiednia, zagadki super, naprawdę ciężko się do czegoś przyczepić.

POLECAM wszystkim ! 10/10

Awatar użytkownika
Prymus
Poszukiwacz Przygód

Postautor: Prymus » 12 marca 2012, 16:23

8/10

Punkty odjąłem za:
- klimat bardziej kryminału niż horroru;
- miałem chwile, w których się nudziłem.

Ogólnie gra bardzo dobra, i choć nie jest tak dobra jak pierwsza część, to jest to bardzo dobra i spójna kontynuacja.
"Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem."

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 04 września 2012, 22:38

Jestem leniwa więc wkleję swoją ocenę z recenzji. Zauroczyła mnie bardzo grafika odnowione stare plansze oceniam na 9/10

Zalety
+ grafika
+ animacja postaci
+ efekty
+ oprawa audio
+ ilość i jakość zagadek
+ piękne nawiązanie do poprzedniczki
+ fabuła gry

Wady
- zbyt gadatliwy główny bohater
- można zginąć
- dubbing niektórych postaci
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 33 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Re: Black Mirror II - ocena użytkownika

Postautor: Adam_OK » 24 lutego 2013, 16:30

Na pewno dwójka nie jest gorsza od jedynki, co prawda jest w niej sporo nowości (jak choćby bonusy), ale uważam, że dzięki nim jest fajniej. Fabularnie i zagdakowo gra trzyma poziom, aspekty techniczne też nie zawodzą. Zasłużone 8/10.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 46 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 30 lipca 2013, 12:57

Druga część Black Mirror może i jest bardziej dopracowana od jedynki, ale brakuje jej klimatu poprzedniczki.
Fabuła jest bardzo fajna, pełna napięcia i zwrotów akcji. Postacie coś sobą reprezentują i choć w większości przypadków tym czymś jest bezdenna głupota, to jednak lepsze to od nijakości ;) Darren jest typem osobnika, który niezależnie od sytuacji plecie trzy po trzy. Może nie irytował mnie aż tak bardzo jak choćby Rufus z Deponii, ale mojego serca nie podbił. Zdecydowanie wolę Samuela.

Podejście do Black Mirror 2 było dla mnie swego rodzaju sentymentalną podróżą w przeszłość i możliwością przeżycia jeszcze raz namiastki tego, czego doświadczyłem kierując Samuelem. Miło było odwiedzić lokacje znane z jedynki i zaobserwować jak upływ czasu odcisnął na nich piętno. Zestarzały się zresztą zarówno miejscówki, jak i sami ludzie. Fajnie było popatrzeć na widziane przed laty gęby, porozmawiać z Batesem, Victorią, Eleonorą.

Oprawa audiowizualna nie dorównuje moim zdaniem tej z części pierwszej. Muzyka nie pomaga budować atmosfery napięcia, grafika jest pozbawiona magii. Brakuje mi umiejetnego operowania oświetleniem, barw i... tego nieuchwytnego czegoś. Wszystko wygląda tu staro, ale jednocześnie zwyczajnie. A klan Gordonów zwyczajny z pewnością nie jest.

Aha, na pewno dwójka jest gorsza od jedynki :P

8/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Juki
Publicysta

Postautor: Juki » 25 października 2013, 09:35

Na plusik
- fabuła
- grafika
- klimat
- zagadki
- bohaterowie
- ładne lokacje

Właściwie nie mam się do czego doczepić ...??? to dam 10 ;P
Moje ukończone gierki

Przy­jaciel to ktoś, kto da­je Ci to­talną swo­bodę by­cia sobą.

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: ALEX » 01 listopada 2014, 12:21

Widzę że chyba tylko dla mnie ta gra jest kiepska. :) A więc podsumuje pokrótce BM II.

Gra z mniejszą ilością wpadek niż jedynka ale pozbawiona zupełnie klimatu pierwowzoru. Podobnie jak poprzedniczka w wielu miejscach nierówna.
Na plus należy zaliczyć ładną grafikę. Posiadłość i jej okolice wyglądają naprawdę super, tak samo jak zmiany które w nich zaszły przez 12 lat. Niestety tego samego nie powiem o pierwszej części rozgrywki w Maine gdzie lokacje są naprawdę sztuczne, plastikowe i sterylne czasami wręcz odpychające. Bardzo kontrastują się na minus z miejscówkami znajdującymi się w Anglii. Fabuła jest ciekawa i przyznaję, że bardzo zaskoczyłem się końcową częścią gry. Niestety przez pierwszą część wieje nudą oraz sztampowymi motywami/zwrotami akcji i naprawdę zmuszałem się by brnąć w to dalej. Nie wspomnę o głupotach fabularnych jak sam fakt że zakon mógł w czasie gry kilkakrotnie wyjawić prawdę Darrenowi ale zamiast tego wolał przeprowadzać kolejne głupie akcje, wielkiej miłości do Angeliny po zwykłym zjedzeniu z nią kolacji itp. głupotach. Na domiar wszystkiego Darren jest jednym z najgorszych bohaterów przodówek jakiego widziałem. Nie ma kompletnie jakiegokolwiek charakteru, a swoje emocje wykazuje tak często jak kamień w skalniaku. Nawet śmierć czy zmartwychwstanie pewnych postaci nie robi na nim większego wrażenia. To samo mogę powiedzieć o sporej części postaci w grze i chyba tylko Ralph i Bates wzbudzają sympatie. Na domiar wszystkiego z z całego klimatu Horroru nie pozostało nic. Jak ktoś napisał to bardziej kryminał/dochodzeniówka niż ponury dreszczowiec z jedynki.

PLUSY:
- Grafika...miejscami,
- Fabuła....gdzieś od połowy gry,
- Muzyka w końcu mnie nie drażniła,
- Niektóre postaci

MINUSY:
- Grafika miejsca robiona chyba "na kolanie",
- Pierwsza część gry i historii to straszna nuda i powielanie schematów oraz głupot,
- To kryminał nie horror, :[
- Zupełny brak świetnego klimatu z pierwszej części,
- Główny bohater,

OCENA: 4/10 NIE POLECAM
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Shadow » 02 listopada 2014, 19:46

Jak dla mnie jest to najlepsza odsłona tej serii, mamy tutaj pełno ciekawych zagadek, w dodatku te trudniejsze możemy pominąć, jeśli nam nie idzie. Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że utrzymano mroczny klimat jedynki, w dodatku całkiem niezła muzyka przygrywała.

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 03 listopada 2014, 19:50

Shadow pisze:Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że utrzymano mroczny klimat jedynki.

Rozumiem, że każdy odbiera grę po swojemu, ale prawie przez całą grę nie uświadczyłem czegoś takiego jak mroczny klimat pierwowzoru i to najgorsza wada sequela. Pierwsze 2 rozdziały to chodzenie po słonecznej nadmorskiej miejscowości i
Spoiler:
Potem chodzimy po angielskim miasteczku i jakiś kanałach, bunkrach
Spoiler:
Brakuje tego co w jedynce tworzyło klimat już od pierwszych chwil rozgrywki czyli tajmniczych wizji, pojawiających się znaków, ciągłych i dość dziwnych morderstw, jakiegokolwiek dalszego poznawania klątwy rodziny Gordonów. Najlepiej zmianę klimatu chyba widać na przykładzie Senatorium. W pierwszej części był to ponury szpital
Spoiler:
w dwójce mamy tam hotel z zabawnym właścicielem chcącym zrobić majątek na chłamliwych pamiątkach. I to nie jedyna rzecz która złagodniała. Mroczniej robi się dopiero od
Spoiler:
tylko że wtedy mamy za sobą jakieś 70% gry :| Niestety większość gry to taki mix kryminału i hmmm może coś pokroju broken sworda
Spoiler:
?
Ostatnio zmieniony 04 listopada 2014, 17:10 przez ALEX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 03 listopada 2014, 19:57

ALEX -
Spoiler:
się kłania :)
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 03 listopada 2014, 20:03

Vicek pisze:ALEX -
Spoiler:
się kłania :)

Masz rację. :) Poprawię to w wolnej chwili. Ale ocenę wystawia się zazwyczaj po przejściu gry więc chyba nie zepsułem nikomu fabuły. ;)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 03 listopada 2014, 21:20

To się zgadza. Tyle że czasem czyta się opinie o grze zanim samemu się w nią zagra. Dlatego lepiej jest oznaczać fabularne szczegóły znacznikiem
Spoiler:

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Anika » 30 grudnia 2014, 21:34

Ja swoją przygodę z całą serią Black Mirror zaczęłam od właśnie tej części. I nie żałuję, bo ta część to chyba najbardziej moje klimaty, trochę kryminału, trochę straszenia, a ja za bardzo za straszeniem w grach nie przepadam, wolę klimaty detektywistyczne. Dlatego cieszę się, że to właśnie ta część była tą pierwszą. I dzięki niej nie mogłam się doczekać BM III i sięgnęłam z ciekawości po pierwszą część. I myślę, że poprzednie zdanie mówi wszystko na temat mojej opinii o tej grze :) Wg mnie jest praktycznie idealna, dlatego 9/10. Jeden punkt odjęłam za konieczność klikania po wszystkim kilka razy i za głos głównego bohatera :D Mógłby być trochę żywszy ;) Ale ogólnie uważam, ze cała historia jest perfekcyjnie wykończona, ze wszystkimi szczegółami. Graficznie również bardzo mi się podoba, a muzyka w tle delikatnie budowała klimacik. Generalnie cała seria BM jest jedną z moich ulubionych, ale do tej części mam ogromny sentyment :)

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: noctropolis » 21 lutego 2015, 10:55

Pierwsze, co rzuca się w oczy odnośnie poprzedniej części, to ogromny przeskok graficzny. Rzekłbym nawet, że większy niż sugeruje data wydania - gra z powodzeniem mogłaby się ukazać dzisiaj. Sam początek gry jest jednak taki sobie: ani jakoś nie przypadła mi do gustu sterowana postać, ani nie pasował mi ten zbyt pozytywno-sielankowy klimat. Oczywiście dało się przeczuć, że to taka celowa zagrywka w stylu "ciszy przed burzą", ale i tak mi to jakoś niezbyt pasowało odnośnie mocnego od samego początku debiutu. Już wkrótce jednak o tym zapomniałem, bo jakoś polubiłem trochę głównego bohatera za jego komentarze wygłaszane na różne tematy, a i pod koniec 1 rozdziału zaczynała się cała akcja powoli zawiązywać. Od 2 rozdziału było już w sumie dość ciekawie. W grze zastosowano bardzo fajne pomysły usprawniające grywalność i mechanikę, takie jak: dziennik przypominający co trzeba zrobić, auto przewijanie ekwipunku i przewijanie przedmiotów gotowych do użycia rolką, momentalne przeniesienie do hotspota po podwójnym kliknięciu, szybkie podróżowanie za pomocą pocztówki. Wydawała się też trochę mniej liniowa od poprzedniczki - można np. zabierać przedmioty, które potrzebne będą dopiero później. Tłumaczenie PL było na w sumie dobrym poziomie, ale te polskie wstawki-podmianki w stylu Wojewódzkiego czy Rodowicz wydawały mi się sztuczne i niepotrzebne. Lekko denerwowało to, że czasami przy rozmowie z kimś trzeba go kilka razy wołać by wyczerpać wszystkie tematy, bo ten odchodzi w trakcie rozmowy. Na duży plus natomiast muszę ocenić zawarte w grze zagadki. Prawie każda była fajna i ciekawa. Podobały mi się na przykład te z mapą świata, z negatywami, z wytrychami, z układanką przesuwną. Ogólnie pod tym względem było co robić i dawało to przyjemność. Nie podobała mi się tylko zagadka kończąca z linami i panelem sterującym (kompletnie nie zrozumiałem o co w niej chodzi i dodatkowo nie dawały takiej szansy słabo widoczne symbole). Nie podobało mi się też kilka czasówek (szczególnie ta długa ucieczka). Spory problem sprawiło też kilka małych i bardzo słabo widocznych przedmiotów (musiałem się posiłkować pokazywaniem hotspotów). Z tego powodu druga część wydaje mi się nieco trudniejsza od poprzedniczki. Ogólnie rzecz biorąc, fabuła, choć dość ciekawa, nie miała w sobie tej magii debiutu serii. Choć nie powiem, gdy dociera się w końcu do Willow Creek (a następnie innych znanych z jedynki lokacji), ciekawie jest pozwiedzać znane wcześniej miejsca w zupełnie zmienionym stanie, czasem odnowione, a czasem wręcz przeciwnie. Niestety, jeszcze odnośnie klimatu, jedna rzecz mi się szczególnie nie podobała: o ile część pierwsza budowała atmosferę grozy jedynie właśnie za pomocą klimatu i otoczenia, o tyle dwójka postanowiła wzbogacić całość tanim efekciarstwem w postaci wyskakujących nagle straszaków, mających za zadanie przerazić gracza nagłym szokiem (naliczyłem dobre 10 takich sytuacji przez całą grę, a co o tym myślę, pisałem już w innym miejscu :P). Niestety też, podobnie jak w debiucie serii, niezbyt przypadło mi do gustu zakończenie.
Spoiler:
Co do końcowej oceny gry to powiem tyle, że wyżej od debiutu oceniam stronę techniczno-mechaniczno-zagadkową, z kolei niżej oceniam fabułę i klimat. Daję więc 7,5, a w ankiecie 7.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Obserwator

Postautor: DirkPitt1 » 06 listopada 2015, 13:59

Druga część serii podobała mi się najbardziej. Dobra grafika, fajne zagadki, przyjemna fabuła. Bardzo podobały mi się zadania związane ze zdobyciem odczynników i wywołaniem zdjęć. Polonizacja w końcu wygląda tak, jak powinna wyglądać w pierwszej części. Nie zauważyłem nieprzełożonych słów, a napisy się nie dublują.
Dla mnie 9+

Plusy:
Grafika
Fajne zagadki
Polonizacja

Minusy:
W sumie nie pamiętam
Ostatnio ukończone: Alternativa
W trakcie: Gothic 3, The Moment of Silence
W planie: Black Mirror

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: vaapku » 04 stycznia 2016, 15:39

Dwaj panowie pisali wcześniej w swoich opiniach o wyższości/niższości (?) jedynki/dwójki. Moim zdaniem obie części są mniej więcej tak samo dobre, tylko każda na swój sposób. Początkowo rzeczywiście byłam trochę rozczarowana tym, że akcja w znacznie mniejszym stopniu rozgrywa się w samym zamku, też wydawało mi się, że traci na tym klimat - zwłaszcza nieszczególnie podobały mi się pierwsze rozdziały. Potem jednak doszłam do wniosku, że dobrze jest tak, jak jest. Zakładając, że głównym bohaterem miałby pozostać Darren (czyli mamy czasy mniej więcej współczesne i jednego z ostatnich Gordonów), to gdyby chcieć utrzymać klimat jedynki, prawdopodobnie powstałaby jej wierna kopia (moim zdaniem fajnym pomysłem byłoby cofnięcie się o kilka pokoleń, albo może i do samych założycieli rodu).
Fabuła rzeczywiście była miejscami naciągana, a Darren kompletnie pozbawiony jest osobowości - ale z drugiej strony dzięki temu robił, co mu kazałam i się specjalnie nie buntował :-)
Generalnie jednak ta gra najzwyczajniej w świecie sprawiła mi przyjemność. Nie mam pojęcia, jak oceniłam ją, grając po raz pierwszy, ale teraz dobrze się przy niej bawiłam, dlatego -8/10.
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 04:20

8/10

Bodajże najsłabsza z serii - a i tak ma 8 :) to świadczy o sile tej trylogii.

Awatar użytkownika
Introverder
Obserwator

Postautor: Introverder » 13 stycznia 2017, 17:40

Skoro oceniamy, to niech będzie 7/10.

Gra niezła, choć ma oczywiście trochę minusów, z czego nadmieniłbym teraz tylko słaby mechanizm znajdziek odciągający od gry i wzięte są one z dupy - fotografowanie drzwi, trupów i kieliszków itd. oraz fakt, że jak się jakieś pominie, to trzeba cofać się od poprzedniego np. sejwa albo np. średnio pasujące do klimatu gry pierwsze lokacje, momentami senna atmosfera czy średniociekawy główny bohater (choć wiemy również, że skrywa mroczne tajemnice) i trochę kiczowate zakończenie w stylu filmów sensacyjnych klasy B.

Przechodzi się ją gładko, z paroma zawieszkami, zagadki, oprócz ostatniej, są wg mnie logiczne i nie nastręczają dużych problemów.

Gra jest naprawdę długa, dłuższa myślę niż część pierwsza.

Minusem jest, że choć grafika jest lepsza, to jeśli idzie o klimat lokacją, która robi duże wrażenie jest chyba jedynie zamek.. Biddeford niestety średnio pasuje do mrocznych klimatów gry.

Gierka jest nieco dołująca.

Plusem są też smaczki i nawiązania do Black Mirror 1, ale:

Spoiler:

W Biddeford najfajniejszą postacią był myślę Eddie, który dodawal pewnego zębu i swoistego charakteru tej lokacji. Właśnie w grze brakowało mi nowych, fajnych postaci. Jest wiadomo główny bohater, ale nie wydaje się być postacią, mimo tajemniczej przeszłości, z jakąś charyzmą większą. Angelina - jest dla mnie chyba jeszcze mniej dopracowana czy przekonywująca, może bardziej wielowymiarowa mogłaby być.

A i oczywiste może, ale po BM2 jest wręcz przymus zagrania w BM3, bo co by nie mówić zakończenie jest otwarte.

Wątek muzyczny, który najbardziej zapamiętałem, to ten z zamku.

Fabuła trzyma nas w niepewności aż do końca i to też jest plusem, za to wątek uczuciowy trochę naciągany i tak samo chyba zachowania i reakcje Darrena względem Angeliny w miarę postępów w grze - trochę to wypadało sztucznie. Za to w fabule pojawia się b. fajny twist dla fanów "jedynki" oraz b. fajne intro.

Warto wspomnieć jeszcze o tzw. BONUSACH, o ile szkice, zdjęcia czasami nadają dodatkowego klimatu, to pokazują jednocześnie, że w grze tego klimatu zabrakło dla wielu lokacji. Minifilmiki po każdym rozdziale - również wchodzące w skład bonusów, to moim zdaniem porażka - nic nie wnoszą, niczemu tak naprawdę nie służą praktycznie (może oprócz ostatniego na koniec gry - ale to jest po prostu zakończenie ;)).

Wróć do „Black Mirror II”