Co teraz czytacie, o ile czytacie?

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Re: Co teraz czytacie, o ile czytacie?

Postautor: kassiopestka » 12 lutego 2017, 15:33

Cudowne książki. :)

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: UpartaZołza » 12 lutego 2017, 19:31

porfirion pisze:
UpartaZołza pisze:zaczęłam czytać Przygody Alicji w Krainie Czarów - (...) ma być to dla mnie pierwszy krok do czytania po angielsku, bo właśnie w tym języku czytam.

Jak na pierwszy krok to dość wysoko postawiona poprzeczka, bo w Alicji jest sporo dziwnych zwrotów, gierek słownych itp. :) Ale to tym bardziej warto, więc życzę dobrej lektury :) A w razie, gdybyś jednak potrzebowała/chciała zajrzeć do polskiego przekładu, to osobiście najbardziej polecam ten Macieja Słomczyńskiego.

I oczywiście kiedyś na przyszłość polecam także drugą część Alicji, czyli Po drugiej stronie lustra (Through the looking glass) :)

A sięgnęłam po Alicję też dlatego, że ukazała się ona ostatnio w nowym wydaniu - od wydawnictwa Ze Słownikiem - całkiem wygodnie się to czyta mając podręczny słownik obok tekstu :okok: Na drugą część też na pewno kiedyś się skuszę, tak jak i na polskie wydanie - postaram się zapamiętać o poleconym przekładzie :D
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 12 lutego 2017, 20:20

UpartaZołza pisze:A sięgnęłam po Alicję też dlatego, że ukazała się ona ostatnio w nowym wydaniu

Z czyimi ilustracjami?

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: porfirion » 13 lutego 2017, 00:43

Sir_Kiełbasa pisze:
UpartaZołza pisze:A sięgnęłam po Alicję też dlatego, że ukazała się ona ostatnio w nowym wydaniu

Z czyimi ilustracjami?

Spojrzałem na fragmenty udostępnione na stronie wydawnictwa: http://zeslownikiem.pl/alicja-w-krainie-czarow - i jeśli się nie mylę, to wcale nie zawiera ilustracji... A szkoda, bo trochę to zubaża odbiór (mojem skromnem zdaniem przynajmniej). Choć może to pochopny wniosek po zaledwie paru udostępnionych stronach (@UpartaZołza - możesz potwierdzić/zaprzeczyć?). Ogólnie to takie wydanie typowo do uczenia się angielskiego. Słowniczek różnych wyrazów obok tekstu na każdej stronie jest bardzo pomocny, ale niestety to ma też swoje wady - pogrubione zostały wyrazy tłumaczone na marginesie, za to brak w ogóle oznaczeń od autora (często różne wyrazy były italikiem, którego w tym wydaniu zupełnie brak).

UpartaZołza pisze:Na drugą część też na pewno kiedyś się skuszę, tak jak i na polskie wydanie - postaram się zapamiętać o poleconym przekładzie

Przekład Słomczyńskiego, w przeciwieństwie do również popularnego przekładu Antoniego Marianowicza jest bardzo zgodny z oryginałem (co się też tyczy wierszy - taki Marianowicz przerabiał większość z nich na podobne do już istniejących polskich wierszyków dziecięcych, co w sumie oddaje ducha oryginału, gdzie Alicja myli i przekręca wierszyki angielskie, ale mi osobiście takie rozwiązanie nie podeszło). W ogóle tłumaczenie Marianowicza jest bardziej skierowane do dzieci, a Słomczyńskiego trochę bardziej do dorosłych. O ironio, Alicja w tłumaczeniu Słomczyńskiego była pierwszą lub jedną z pierwszych książek, którą sam jako dziecko przeczytałem (i pokochałem), a z tłumaczeniem Marianowicza zetknąłem się dopiero mając te kilkanaście lat i wówczas (także przez automatyczne porównywanie do znanego mi dobrze przekładu) nie mogłem go przełknąć. Ale przyznam, że nie znam tłumaczenia Roberta Stillera i jak on oddał ducha książki (jego znam tylko tłumaczenie wiersza Jabberwocky z drugiej części książki i podoba mi się bardziej od Słomczyńskiego - ale sądzę, że nawet z sentymentu w moim rankingu tłumaczeń Słomczyński i tak by wygrał).
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum

Postautor: UpartaZołza » 13 lutego 2017, 06:58

No niestety muszę potwierdzić, że książka nie zawiera ilustracji. Ogólnie pod względem "wizualnym" te wydania są bardzo biedne - chociaż wypowiadam się tylko na podstawie tej jednej książeczki, bo innych nie widziałam. Ale podejrzewam, że pozostałe tytuły wyglądają dokładnie tak samo. Niemniej mam nadzieję, że sprawdzi się to dobrze jako opcja "bierz się dziewczyno do roboty i ogarnij w końcu swój angielski bo wstyd" :D

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 13 lutego 2017, 07:45

"W 80 dni..." widzę też jest po angielsku. Trochę nie fajnie, bo najpierw musiała być przetłumaczona z francuskiego. Wychodzi taki głuchy telefon. A że nie ma ilustracji to fatalnie.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: earwig11 » 13 lutego 2017, 18:59

Dla lubiących czytać w oryginale i posiadających czytnik ebooków polecam ten temat na forum mobileread.com
Darmowe ebooki w różnych formatach i językach (nie tylko po angielsku). Na przykład taka Alicja jest z ilustracjami. Z oczywistych względów tylko klasyki do których wygasły prawa autorskie.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 15 lutego 2017, 02:04

Skończyłam Uśpione morderstwo (13), które wcale nie jest straszne. Początek może robić lekko niepokojące wrażenie, ale szybko się wszystko wyjaśnia i dalej jest już klasyczny kryminał. Dość ciekawy, momentami ponury, momentami wciągający - generalnie cykl z panną Marple mniej mi się podoba niż z Herkulesem, choć z 2 czy 3 pozycje są naprawdę niezłe.
A teraz przerwa od Agatki (może to i dobrze, bo znów odgadłam mordercę, tylko się ta postać pojawiła w książce) - zabieram się za Nietypową babę Anny Seniuk. :)

Awatar użytkownika
crouschynca
Publicysta
Kontakt:

Postautor: crouschynca » 21 lutego 2017, 01:28

Ja z kolei jestem akurat w trakcie kryminalnej wyprawy do Szwecji, czytając "Księżniczkę z lodu" Camilli Lackberg. :)
crouschynca.blogspot.com - blog o filmach, grach i książkach

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: Eramas » 27 lutego 2017, 18:45

Dzisiaj będę zaczynać Wieżę Jaskółki Andrzeja Sapkowskiego. Powoli zbliżam się do końca sagi. :(

Awatar użytkownika
crouschynca
Publicysta
Kontakt:

Postautor: crouschynca » 01 marca 2017, 11:47

A ja czytam sobie teraz "Paryską nieznajomą", którą napisała Santa Montefiore. Jestem już po 100 stronach i jak na razie nie zachwyciła mnie szczególnie ta powieść. Niby może być, ale nic specjalnego. Niewykluczone, że jeszcze się fabuła rozkręci, zważywszy że całość liczy trochę ponad 500 stron.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 01 marca 2017, 15:02

A propoś stron - kończę (jestem na 327 str., a całość liczy sobie ponad 400) Nietypową babę i z przykrością stwierdzam, bo byłam napalona, że nie zachwyciła mnie ta ni to biografia/wspomnienia, ni to wywiad/rozmowa z córką (czy jak to tam nazwać). Anna Seniuk wyłania się z niej jako osoba bardzo poprawna, a przez to nijaka, czyli niestety nudna. Choć ponoć wcale taka nie jest, co córka co rusz próbuje udowodnić. W zasadzie to sama nie umiem do końca powiedzieć, co mi tu nie pasuje. Może forma, prawdopodobnie fajniej by się to czytało, gdyby książka nie miała postaci dialogu, bo wtedy byłby bardziej zauważalny ładunek emocji. Ta rozmowa pewnie byłaby lepsza do słuchania i oglądania w TV, kiedy widzisz mimikę, gestykulację, słyszysz ton głosu. Na papierze wyszła jakaś taka beznamiętna.
Bardzo dużo informacji odnośnie faktów z życia Anny Seniuk, bardzo mało jej samej jako człowieka z krwi i kości w tym wszystkim. Szkoda, bo bardzo lubię tę aktorkę.

Awatar użytkownika
crouschynca
Publicysta
Kontakt:

Postautor: crouschynca » 06 marca 2017, 01:59

"Paryska nieznajoma" przeczytana. Druga połowa książki była na szczęście lepsza, choć i tak nie uświadczymy ósmego cudu świata. W ogólnym rozrachunku średniak, lecz nie wykluczam, że w przyszłości zaznajomię się jeszcze z przynajmniej jedną powieścią Santy Montefiore. Być może trafiłam na słabszy tytuł jej autorstwa. Jak zobaczę kiedyś w bibliotece coś innego od tej pisarki, to zaryzykuję.

Teraz zaś przerzuciłam się z obyczajowo-romantycznych klimatów na thriller, acz dopiero sobie przyszykowałam do czytania i zacznę jutro, a właściwie to dziś, tyle że o ludzkiej porze. Ową książką jest "Śpiąca królewna" Phillipa Margolina.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 06 marca 2017, 13:58

Nietypowa baba (14) za mną. Hip, hip, hurra!!! Na koniec fajny akcent z moich stron - Anna Seniuk parę lat temu kupiła sobie w okolicy wiejską chatę. :)
A ja już wczoraj w nocy dorwałam Samotny dom. Agatkowy, oczeżewiście. :D

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum

Postautor: UpartaZołza » 06 marca 2017, 20:35

A ja mam jakiś czytelniczy zastój :( Alicję mam rozgrzebaną i porzuconą gdzieś w połowie, Bronisza mam ledwo napoczętego... :zalamka: Nie wiem, może to kwestia zmęczenia czy coś bo akurat obie książki wymagają ode mnie dużego skupienia. Przeczytałam za to w międzyczasie Jesteś tym co jesz Gilian McKeith, a teraz podczytuję Encyklopedię żywienia tejże :) Jakoś ciągnie mnie ostatnio do wszelkich poradników i tym podobnych.
Spróbuję też zwalczyć jakoś tej zastój, coś na pewno wymyślę. A, może zacznę sobie jednak tego piątego Harrego... :mysli:
Ostatnio zmieniony 06 marca 2017, 21:06 przez UpartaZołza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Shadow » 06 marca 2017, 21:03

Staram się dokończyć Sezon Burz.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Obserwator

Postautor: DirkPitt1 » 07 marca 2017, 13:02

Jestem na "Drodze patriarchy" Salvatore, a potem może sprawdzę jak pani Jensen wyszła książkowa wersja Gabriela Knighta.
Ostatnio ukończone: La Noire, Cayne
W trakcie: Gabriel Knight 2
W planie: pożyjemy, zobaczymy

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy

Postautor: vaapku » 09 marca 2017, 10:41

Wczoraj, tłukąc się autobusami, przeczytałam prawie całego Pana Samochodzika i templariuszy, dzisiaj z rana skończyłam. Mogę jedynie żałować, że nie sięgnęłam po niego 15 lat temu, wtedy prawdopodobnie wciągnęłabym jednym ciągiem wszystkie dostępne tomy. No ale za żadne skarby nie chciałam nawet dotknąć czegoś, co się nazywało Pan Samochodzik, bo książka o motoryzacji (a byłam przekonana, że tego właśnie dotyczy) ciekawa być nie może :E Zapewne przy następnej wizycie w bibliotece znów sięgnę po którąś część serii, ale bez ciśnienia, że muszę przeczytać wszystkie.

Jeśli chodzi o treść, to trudno żeby robiła jakieś duże wrażenie, na to już za późno, niemniej czyta się przyjemnie. Brakuje troszkę ostatnich szlifów, niektóre powtórzenia i ciut dziwne konstrukcje zdań odrobinę drażnią. Tym, co najbardziej mnie zainteresowało, jest wykorzystanie prawdziwych miejsc, wydarzeń, postaci znanych z historii. Uwielbiam wszelkie tego typu kombinacje, stąd też moja wielka fascynacja drugim Gabrielem Knightem. Zwykle gdy trafiam na taką historię, na bieżąco sprawdzam w Internecie prawdziwość niektórych informacji. Pana Samochodzika i templariuszy dopiero zamierzam prześwietlić, ale już widzę, że niektóre informacje mogą być poprzekręcane
Spoiler:
.

Ostatnią taką czytaną przeze mnie książką, która dotyczy właśnie rozwiązywania tajemnic z przeszłości, był Szyfr Szekspira. Główna bohaterka rusza tropem podsuniętym jej przez dawną mentorkę i poszukuje zaginionej sztuki dramatopisarza. Przy okazji poznajemy różne teorie na temat prawdziwej tożsamości autora. Ciekawa powieść, choć jednocześnie nie najłatwiejsza w odbiorze, trochę zbyt dużo tu teorii, postaci, no i cytatów. Dużo łatwiej by się czytało, gdybym wcześniej się do tego odpowiednio przygotowała :D

Teraz czeka na mnie "Mumia" Anne Rice, później jeden Rollins, trochę młodzieżówek i cztery książki do recenzji, których się boję, bo z jedną się ostatnio męczyłam cały miesiąc.

Ach, ostatnio skończyłam Zaklinacza. Początek i stwierdzam, że to całkiem przyjemna młodzieżówka. Trochę schematyczna, autor ma momentami problemy z konstruowaniem postaci, ale czytało się dobrze. Po wszystkich kiepskich kopiach Harry'ego Pottera ta była w miarę przyzwoita.
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
crouschynca
Publicysta
Kontakt:

Postautor: crouschynca » 12 marca 2017, 14:24

Skończyłam w tym tygodniu "Śpiącą królewnę" Margolina - sprawnie napisany thriller, dobrze się czytało, choć domyśliłam się pewnej bardzo ważnej rzeczy na długo przed zakończeniem. Plus jednak taki, że mimo wszystko w finale otrzymałam dodatkowe zaskoczenie.

Teraz zaś przygotowałam sobie do czytania "Zwodniczą miłość" Julie Cohen.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 12 marca 2017, 15:02

Skończyłam w nocy Samotny dom (15), który trochę mi się ciągnął, dopóki nie zostałam mocno zaskoczona w finale. A już zaczęłam myśleć, że talent się Agatce popsiuł. Ten finał robi w zasadzie całą robotę i choć na początku przemknęło mi pewne podejrzenie, to na szczęście szybko o nim zapomniałam i miałam jednak niespodziankę.
A teraz Morderstwo na polu golfowym.

Wróć do „Co warto poczytać.”