Co teraz czytacie, o ile czytacie?

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Re: Co teraz czytacie, o ile czytacie?

Postautor: UpartaZołza » 17 stycznia 2017, 23:10

Scoffer pisze:Podążając za trendem, kończę teraz (przed)ostatniego Pottera. Ale czekam tak naprawdę na "Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął". Poczto Polska, dawaj czadu :)

Uwielbiam Stulatka :E Koniecznie muszę nadrobić pozostałe książki tego autora kiedyś :)

Eramas pisze:Po Głębokim śnie mam zamiar zacząć przygodę z twórczością Brandona Sandersona i na pierwszy ogień idzie Elantris. Słyszałem dużo dobrego o jego książkach i jestem ciekawy czy i mnie przypadną do gustu. ;)

Ja swoją przygodę z Sandersonem zaczęłam od Drogi Królów - rewelacyjna powieść, ciekawi bohaterowie i ten niesamowity wykreowany świat. I dodatkowo te piękne ilustracje w książce, ach! Nie mogę się doczekać kiedy będę miała nieco więcej czasu na czytanie, sięgnę wtedy na pewno po kontynuację Drogi :tak:

Vicek pisze:Skończyłem czytać Pod kopułą Stephena Kinga, teraz planuję powrót po latach do serii o Panu samochodziku. Mam wielki sentyment do przygód Tomasza NN i co jakiś czas je sobie odświeżam ;)

W sumie sama chętnie sięgnęłabym po Uroczysko (nigdy nie pamiętam jaki tytuł nosi toto współcześnie :P) albo Księgę Strachów (ten sam problem z tytułem co z wcześniej :P) :okok:
Ja w każdym razie dalej spędzam czas z Dziewczyną w lodzie i muszę przyznać, że jest to całkiem niezły kryminał :)
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 67 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 18 stycznia 2017, 00:03

UpartaZołza pisze:W sumie sama chętnie sięgnęłabym po Uroczysko (nigdy nie pamiętam jaki tytuł nosi toto współcześnie :P) albo Księgę Strachów (ten sam problem z tytułem co z wcześniej :P) :okok:

Tytuły mają te same (stoją u mnie na półce z tej serii Klub Książki Przygodowej, czyli chyba najnowsze wydanie - z 2014 roku zdaje się), tylko Pan Samochodzik i jest z przodu. :)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 18 stycznia 2017, 08:23

Wydawnictwo Warmia zmieniło tytuły niektórych książek. Zacytuję Wikipedię: "Niektórym tomom przywrócono pierwotne, oryginalne tytuły, takie, jakie leżały w zamierzeniach literackich autora, ale zostały zmienione przez poprzednich wydawców".

W efekcie Uroczysko otrzymało tytuł Pan Samochodzik i Święty relikwiarz, a Księga strachów - Pan Samochodzik i dziwne szachownice.

W wydaniu, o którym wspomina kassiopestka, powrócono do nazewnictwa z pierwszych wydań, z jednym wyjątkiem -tom Nowe przygody Pana Samochodzika został wydany pod tytułem Pan Samochodzik i Kapitan Nemo.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 18 stycznia 2017, 10:59

A Pierwsza przygoda Pana Samochodzika i Pan Samochodzik i skarb Atanaryka - nie miały drzewiej żadnych Samochodzików w tytule i to w ogóle nie był pan Tomasz. Ta pierwsza miała tytuł Pozwolenie na przywóz lwa.

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: tynieczka » 18 stycznia 2017, 12:03

Ja wróciłam do "korzeni" ;) Na moim topie od jakiegoś czasu np. takie cuś :)
https://merlin.pl/ksiazeczki-kontrastow ... lsrc=aw.ds
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum

Postautor: UpartaZołza » 19 stycznia 2017, 07:59

Vicek pisze:W efekcie Uroczysko otrzymało tytuł Pan Samochodzik i Święty relikwiarz, a Księga strachów - Pan Samochodzik i dziwne szachownice.

No, czyli nie jest ze mną tak źle jednak, bo jakieś szachownice kojarzyłam z Księgą strachów. Aczkolwiek że były one dziwne to już nie :P
Narobiliście mi ochoty na te Samochodziki no... #takdużoksiążektakmałoczasu :(

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 16:07

To tak, żeby dobić, powiem, że jest jeszcze mnóstwo innych Samochodzików, choć nie autorstwa Nienackiego, jednakże ich bohaterem jest nadal pan Tomasz z dziwacznym wehikułem. I też się na nie czaję, tylko nie lubię czytać wirtualnie. Muszę się rozejrzeć za drukowanymi wersjami.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 19 stycznia 2017, 17:30

Wydaje to Warmia i w cholerę tego. I ponoć średnie.
http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20 ... odzik.html

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 18:46

Qrka, no pasowałoby gdzieś pożyczyć ze 2-3, zanim się zacznie zamawiać. Tanie nie są.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 19 stycznia 2017, 18:52

kassiopestka pisze:To tak, żeby dobić, powiem, że jest jeszcze mnóstwo innych Samochodzików, choć nie autorstwa Nienackiego, jednakże ich bohaterem jest nadal pan Tomasz z dziwacznym wehikułem.

O ile wiem, ich głównym bohaterem jest Paweł Daniec, a Pan Tomasz jest jedynie postacią drugoplanową (aż do 105 tomu, w kolejnych w ogóle nie występuje). Dawnego wehikułu też już nie ma, pozbyto się go w Testamencie rycerza Jędrzeja (książka ta powstała na bazie jednej z pierwszych powieści Nienackiego, przerobiono ją tak, by pasowała do serii o Panu Samochodziku). Początkowo jego miejsce zajął jeep, później Paweł Daniec zaopatrzył się w swój wehikuł.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 19:41

No to tym bardziej muszę przetestować bez inwestycji, bo może to już całkiem nie jest to. Poczytałam teraz kilka opisów, no one brzmią tak, jakby pan Tomasz cały czas był głównym bohaterem, ale w sumie co racja, to racja, przecież z niego coraz starszy dziadek już będzie, pasowałoby wprowadzić młodą postać. :)

Zmylił mnie tytuł "Pan Samochodzik" - byłam pewna, że nawymyślali mu mnóstwo nowych przygód.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 19 stycznia 2017, 20:06

To że lata Tomaszowi lecą to akurat mało istotne w przypadku fikcji literackiej. :) Gorzej, że to jest taka 7-ma woda po Samochodziku.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 20:09

No przetestuję, jak się nadarzy jakaś okazja. Jakby nie były takie złe, to byłoby mnóstwo czytania. :D

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 19 stycznia 2017, 20:13

kassiopestka pisze:No to tym bardziej muszę przetestować bez inwestycji, bo może to już całkiem nie jest to. Poczytałam teraz kilka opisów, no one brzmią tak, jakby pan Tomasz cały czas był głównym bohaterem, ale w sumie co racja, to racja, przecież z niego coraz starszy dziadek już będzie, pasowałoby wprowadzić młodą postać. :)

Zmylił mnie tytuł "Pan Samochodzik" - byłam pewna, że nawymyślali mu mnóstwo nowych przygód.

Przypuszczam, że w niektórych tomach (zwłaszcza tych wydanych niedługo po śmierci Nienackiego) Pan Tomasz i Paweł Daniec są równorzędnymi bohaterami. Z czasem postać tytułowego Pana Samochodzika coraz bardziej usuwała się w cień (przynajmniej tak wynika z informacji, które znalazłem).
Ja skończyłem przygodę z serią na tomie 16. Nieuchwytny kolekcjoner, powieść rozpoczęta przez Nienackiego, a dokończona przez Jerzego Ignaciuka, oraz wspomniany we wcześniejszym poście Testament rycerza Jędrzeja nie zachęciły mnie do sprawdzania kolejnych tomów.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 20:27

Czyli nie są już takie fajne jak oryginalny Nienacki?

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 19 stycznia 2017, 21:05

Mnie rozczarowały, może dlatego, że wychowałem się na tomach autorstwa Nienackiego. Fantastyczne opisy przyrody, specyficzna osobowość Pana Tomasza - to elementy, bez których nie wyobrażam sobie tej serii. No i ta nutka nostalgii... zawsze miałem wrażenie, że autor tęskni do miejsc i przygód, które opisuje na stronach książek. Przypuszczam, że tytułowy Pan Samochodzik to w dużym stopniu alter ego Nienackiego.

Dwie książki, które jedynie w części wyszły spod pióra Nienackiego, nie dały mi poczucia, że mam do czynienia z tym samym Panem Tomaszem, którego kiedyś tak polubiłem. Zabrakło mi w nich tego uczucia, zaangażowania autora w opisywane wydarzenia. Trudno mi powiedzieć, w czym rzecz, w każdym razie to już nie było to, czego oczekiwałem. Zaznaczam, że wracam do czytania serii po długiej, może nawet dziesięcioletniej, przerwie i niewykluczone, że tym razem będę miał nieco inne odczucia. Rozpocząłem od Pierwszej przygody Pana Samochodzika, której dotąd nie miałem przyjemności poznać.

Jestem też ciekaw trzytomowej powieści Dagome Iudex, ponoć Nienacki wiązał z nią wielkie nadzieje i uważał za swoje największe dzieło, jednak nie zyskała dużej popularności. Akcja trylogii rozgrywa się w IX wieku, na terenie przedchrześcijańskiej Polski. Wydanie zbiorcze (zawierające wszystkie trzy tomy) można zamówić za 100 złotych na stronie wydawnictwa Warmia. Może po wypłacie się skuszę :P

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 19 stycznia 2017, 23:34

Jak ci się podobała pierwsze przygoda, bo mnie przeszkadzało to, że to jednak nie ten cykl i dołączyli ją do niego na siłę. Mało przygody w tej przygodzie było tak naprawdę.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 21 stycznia 2017, 18:58

Skończyłam Florencję (5) - jak ktoś lubi atmosferę wyścigów i zwierzątka - bardzo fajna rzecz. ;)
Teraz przerwa od Chmielewskiej, bo mnie jakoś do Tajemnicy (a ona na kolejce) nie ciągnie. Zaczynam najnowszy Dziennik Bridget Jones: Dziecko.

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: Eramas » 21 stycznia 2017, 19:22

Skończyłem Elantris i muszę przyznać, że Brandon Sanderson podołał, czytało mi się rewelacyjnie i na pewno sięgnę po więcej książek tego autora w przyszłości.

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum

Postautor: UpartaZołza » 21 stycznia 2017, 20:29

A ja Wam powiem, że czytałam nawet kilka (-naście?) z tych dodatkowych Panów Samochodzików. I mam mieszane uczucia. Fakt - Paweł nie jest Panem Tomaszem, a Jeep nie jest wehikułem i ogólnie trudno uznać toto za "klasycznego" Samochodzika. Seria jest tworzona przez różnych autorów - czytałam książki przynajmniej kilku i mogę powiedzieć, że poziom tych tomów jest bardzo różny - niektóre przygody były naprawdę dobrze napisane, miało to nawet klimat przypominający przygody Pana Tomasza (który zresztą w kilku tomach ma swój udział) i moim zdaniem warto się z nimi zapoznać (traktując może bardziej jako ciekawostkę i przyjemną książkę przygodową opartą na serii Nienackiego), a inne z kolei były słabe - nie wciągały i czytałam je nieco na siłę ;) Najbardziej żałuję, że nie pamiętam którzy autorzy zostali zaliczeni przeze mnie do jakiej grupy :P Patrzę na listę autorów i... zero, nazwiska nic mi w tym kontekście nie mówią :P A szkoda, bo chętnie kiedyś przeczytałabym sobie jeszcze kilka z tych tomów.

Vicek pisze:O ile wiem, ich głównym bohaterem jest Paweł Daniec, a Pan Tomasz jest jedynie postacią drugoplanową (aż do 105 tomu, w kolejnych w ogóle nie występuje). Dawnego wehikułu też już nie ma, pozbyto się go w Testamencie rycerza Jędrzeja (książka ta powstała na bazie jednej z pierwszych powieści Nienackiego, przerobiono ją tak, by pasowała do serii o Panu Samochodziku). Początkowo jego miejsce zajął jeep, później Paweł Daniec zaopatrzył się w swój wehikuł.

W niektórych tomach główną rolę grają też jakieś dzieciaki - siostrzeniec(?)/siostrzenica(?) Pana Tomasza czy coś w ten deseń :mysli:

Wróć do „Co warto poczytać.”