Przygodowki typu MUST PLAY, NOW!

Chcesz zagrać w przygodówkę podobną do.... lub nie pamiętasz tytułu - to pisz
Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?p=45388#p45388
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Przygodowki typu MUST PLAY, NOW!

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 12:58

Siemano znów~~!
Przyznaję, z czasem odszedłem dosyć mocno od grania w swój ulubiony gatunek gier czyli stare, dobre przygodówki. Oznacza to, że wciąż mam wiele nienadrobionej klasyki. Akurat w pracy mam okazję sobie pogrywać w tytuły niezbyt wymagające sprzętowo, więc okazja w sam raz do pyknięcia w jakieś starsze point'and'clicki. Stąd prośba tutaj do każdego, kogo to może obchodzić: Moglibyście podrzucić jakieś tytuły, które waszym zdaniem KONIECZNIE powinien przejść (lub zginąć próbując...! Znaczy się.. Bądź przynajmniej spróbować, bo też wiadomo, że nie wszystko musi podejść) każdy tzw. "szanujący się" fan przygodówek? Możecie ułatwić mi wybór w co będę się teraz zagrywał :)
Ach, jeszcze jedno - jeśli już ktoś zdecyduje się mi coś polecać, to prosiłbym o podawanie 1-3 tytułów, nie więcej. Doskonale wiem, że dobre przygodówki można wymieniać w nieskończoność, ale też chyba nie o to tutaj chodzi :)
Aktualnie grane:
- Sherlock Holmes: Przebudzenie
- Edna & Harvey: The Breakout

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 13 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 14 razy

Re: Przygodowki typu MUST PLAY, NOW!

Postautor: jackowsky » 08 marca 2016, 13:14

Spójrz tu

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 103 razy

Postautor: Urszula » 08 marca 2016, 13:20

Nie wiem, czy jest coś takiego, jak konieczność zagrania. Po drugie stare to znaczy jakie? Dla mnie stare to te z lat 90-tych. Dla ciebie stare to jakie? :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 13:37

Ograniczenie wiekowe tutaj ma podłoże jedynie sprzętowe, bo w pracy mam trochę starszawego lapka. Więc generalnie pasuje mi wszystko z okresu powiedzmy 1989-2005.
Aktualnie grane:

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 13 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 14 razy

Postautor: jackowsky » 08 marca 2016, 13:42

oj nie zwróciłem uwagi, że chodzi o starsze.

Day of The Tentacle
Najdłuższa Podróż
Grim Fandango

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 08 marca 2016, 13:55

Ja swoich tytułów nie będę podawać, bo jestem dość specyficznym graczem, ale to co podał jackowsky warto sprawdzić.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 17:19

Grim Fandango i Najdłuższą Podróż mam już za sobą. Day of the Tentacle to swoisty ewenement, bo gra mi się bardzo podobała, ale mimo dwukrotnego podchodzenia, nie zdołałem wciągnąć się na tyle by ją przejść. Może dam jej niedługo szansę, ale nie zaszkodzi wysłuchać innyc propozycji. Dlatego nie ma co się krępować, Urszulo ;p

Może od razu wykluczę te najbardziej znane tytuły, które już ograłem:
-Wszystkie Małpie Wyspy
-Broken Sword 1-3
-Obydwie Syberie
-Wszystkie Samy i Maxy
- Atlantis 1-3
-Książe i Tchórz
-Full Throttle
-Poszczególne części Larry'ego (tylko te 'prawdziwe')
- Grim Fandango
- Najdłuższa podróż
-Ace Ventura

To chyba tyle z tych rzeczy 'o których słyszał każdy'.
Aktualnie grane:

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 08 marca 2016, 17:34

Każdy powinien też słyszeć o Discworldach. :)

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 17:39

2 i Noir za mną :) Zbyt kocham Pratchetta by nie znać tej serii. Jednak z jedynką nigdy się nie uporałem, bo zawsze miałem komiczne problemy z dźwiękiem, a nie chciałem grać "na głucho". Jeśli ktoś by wiedział jak to sprawnie odpalić, to byłbym wdzięczny za wskazówki.
Aktualnie grane:

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 08 marca 2016, 18:15

W tej chwili bez problemu idzie pod ScummVM, bo jest wspierany. Moje Must Play, to wszystkie: Mysty, Schizmy, Sentinel, Safecracery, Rhemy, Aury, Reah i tym, podobne gry. Jak widać po tytułach mocno skręcam w bok, i raczej wielu fanów te gry nie mają. :) Ja się nie krępuję, tylko znam reakcje na te tytułu. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: yemet » 08 marca 2016, 18:15

Link do tematu, który podał jackowsky, oraz to viewtopic.php?f=68&t=2203 , i to https://www.google.pl/webhp?hl=pl#hl=pl ... ture+games , i to https://www.google.pl/webhp?hl=pl#hl=pl ... rzygodowki , kończąc na Indeksie Przygodomanii, bo najciemniej jest pod latarnią. Daj znać, czy znalazłeś coś dla siebie.

Linki zapewne znalazłem szybciej, niż zakładałeś temat. Ani nie skonkretyzowałeś, czego dokładnie szukasz, ani nawet nie wypisałeś wszystkich przygodówek, w które grałeś.

A z Discworldem zacząłbym od tego - http://www.google.pl/search?q=discoword ... 6QTY0oHoBA

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 08 marca 2016, 18:18

A dwa Sherlocki (The Case of the: Serrated Scalpel i Rose Tattoo) zaliczone? Z tych mniej znanych to proponuję Dust: A Tale of the Wired West.

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 18:59

Mysty i Schizmy i Reah to tytuły o których słyszałem od zawsze, jeno uparcie ciągle uważałem, że muszę do nich po prostu dojrzeć. Możliwe, że to już jest ten czas, trzeba będzie którąś z tych gier wypróbować.
Yemet, mój błąd, nie rozejrzałem się dobrze po forum. Temat do wypisywania gier które przeszliśmy znalazłem akurat w temacie który podlinkował Jackowsky, więc w międzyczasie sporządziłem swoją listę.
Ale z googlem to trochę jednak przesada, bo co innego wygrzebać jakiś tytuł na chybił trafił z internetowych rankingów (a te są zawsze różne zależnie od strony), a co innego jak ktoś przekonany do tego tytułu poleci Ci go osobiście, na co tutaj liczyłem. Dla mnie jest tutaj subtelna lecz ważna różnica.
W każdym razie, jeśli Discworld hula już bezproblemowo na Scummie (gdy ostatnio próbowałem, nie był chyba jeszcze wspierany) to problem chyba rozwiązany, przynajmniej chwilowo :D

Sir Kiełbasa - z Sherlocków ukończyłem tylko dwie stosunkowo nowsze gry: Tajemnica Mumii (nie podobało mi się :( ) i Tajemnica Srebrnego Kolczyka (podobało mi się :) )
O Duście faktycznie nie słyszałem.
Aktualnie grane:

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: yemet » 08 marca 2016, 19:25

Nie no, rankingi mają to do siebie, że są uszeregowane, więc wybierasz pozycje z czołowych miejsc. Nie wiem, czy je sprawdziłeś, ale co najmniej dwa są interesujące. Następnie tytuły, które chciałbyś sprawdzić, odszukujesz na forum. Zwykle znajdziesz tu opinie na ich temat, a czasem recenzje. Jeśli nadal nie byłbyś przekonany, zapytaj o nie. Z listy kilkunastu gier byłoby łatwiej coś doradzić. A gdybyś jeszcze dopisał, jakie przygodówki lubisz, wymienił te ulubione...

Możesz również pomóc sobie sam. Z tematu: "Wasz top 5 najlepszych przygodówek" wybierasz najczęściej powtarzające się tytuły. Nic tam dla siebie nie znalazłeś?

Ty natomiast prosisz o 1-3 dobre gry przygodowe z lat 1989-2005. Niektórzy znają pewnie kilkadziesiąt dobrych gier z tego okresu.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 37 razy

Postautor: earwig11 » 08 marca 2016, 19:38

Widzę, że z Lucasa brakuje ci Indiany Jonesa, czwarta część to obowiązek. Spróbuj też jakieś Questy od Sierry, aby się zbyt szybko nie zniechęcić to polecam King's Quest 6. Z nowszych gier seria Black Mirror.

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 20:56

Yemet, ale jakoś Earwig, Urszula, Sir Kiełbasa i Jackowsky nie mieli problemu z moim postem i potrafili mi udzielić poszukiwanej odpowiedzi. Więc nie bardzo wiem, czemu Ty masz taki problem z faktem istnienia tego tematu. Nie chciałem ci nim uczynić żadnego afrontu, ale mam wrażenie jakbym Cię moją niedoprecyzowaną prośbą dość zirytował. Ok, powtarzam, moja wina że nie rozejrzałem się dobrze po forum, ale też odsyłanie do googli to przesada w drugą stronę, bo teoretycznie każdego w tym dziale mógłbyś odesłać do wyszukiwarki mówiąc "A, szukajcie sobie w necie", żeby nie marnowali Twojego czasu. Ja pisząc tutaj chciałem poznać opinię polskiego fandomu przygodówkowego o tym jakie gry powinienem nadrobić, czyli jakie oni uważają za szczególnie godne polecenia - a nie musi się to wcale pokrywać z rankingami internetowymi, gdzie zazwyczaj wygrywają po prostu gry najbardziej znane (w topkach prawie zawsze są tam gry które już kojarzę, to samo zresztą z większością TOP 5 na forum - aczkolwiek przyznaję, tamtego tematu po prostu nie widziałem zanim założyłem ten temat), a przecież wiele perełek może ukrywać się gdzieś w niszach. Nie wiem w każdym razie, czemu aż tak pragniesz mi ukazać głupotę mojego zachowania, że wciąż kontynuujesz to działanie. Pewnie bym nie założył tego tematu drugi raz, ale skoro już powstał, to może warto po prostu machnąć ręką? Do pisania w nim też nikt nikogo nie przymusza.

Earwig, do King Questa zraziłem się gdy któraś część (V albo VI to była) porządnie zrobiła mnie w konia - choć to była gra dołączona do czasopisma, nie zmodyfikowano jej pod względem antypirackiego, staromodnego zabezpieczenia. Aby dostać się na ląd płynąc po morzu trzeba było wykonać określoną sekwencję ruchów zawartą w określonym miejscu instrukcji. Instrukcji owej nie było i tak długie już granie poszło się kąsać :/
Za to wielkie dzięki za przypomnienie mi o Indianie Jonesie! Last Crusade i osławione Fate of Atlantis to kolejne tytuły które rozpocząłem lecz nie ukończyłem, z pewnością warto do nich powrócić. Ale czy czwarta nie była jakąś zręcznościówką?
Aktualnie grane:

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 08 marca 2016, 21:14

Szczery pisze:Earwig, do King Questa zraziłem się gdy któraś część (V albo VI to była) porządnie zrobiła mnie w konia - choć to była gra dołączona do czasopisma, nie zmodyfikowano jej pod względem antypirackiego, staromodnego zabezpieczenia. Aby dostać się na ląd płynąc po morzu trzeba było wykonać określoną sekwencję ruchów zawartą w określonym miejscu instrukcji. Instrukcji owej nie było i tak długie już granie poszło się kąsać :/

To musiała być 6. Nie pamiętam tego zabezpieczenia, natomiast z powodu innego zabezpieczenia utknąłem na skałach. W dodatku grając z oryginału. To było wyjątkowo frustrujące. Płaciło się kupę forsy, a tu taka porażka. Do dziś mam uraz do tej gry.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 08 marca 2016, 21:42

Przygody Holmesa mnie również nie zauroczyły, ale jeden jest świetny i wart sprawdzenia to Testament Sherlocka Holmsa, wyjątkowo dobry tytuł z tej serii. Black Mirror cała seria warta poznania. Dracula 3 również bardzo dobra. Z najnowszych gier, seria The book of unwritten tales, Memento mori 2, Inner world. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 37 razy

Postautor: earwig11 » 08 marca 2016, 23:08

Szczery pisze:...do King Questa zraziłem się gdy któraś część (V albo VI to była) porządnie zrobiła mnie w konia - choć to była gra dołączona do czasopisma, nie zmodyfikowano jej pod względem antypirackiego, staromodnego zabezpieczenia.

Sir_Kiełbasa pisze:To musiała być 6.

Prawdopodobnie chodzi o 5 część, bo ta była dołączana do Komputer Świat Gry. W niej wyskakiwało upierdliwe zabezpieczenie kiedy próbowało się popchnąć łódkę na plaży. Ja miałem znacznie wcześniej wersję piracką na Amigę i pamiętam to zabezpieczenie doskonale, bo utknąłem w tym momencie na bardzo długo. Dopiero po iluś tam miesiącach przez przypadek udało mi się wygrzebać z raczkującego wtedy internetu skany zabezpieczenia. Ależ to była radocha.
Obecnie nie ma z tym problemu, w sieci można znaleźć skany manuali do wszystkich Questów. Nawet w niektórych solucjach zamieszczono kody zabezpieczające.

Szczery pisze:Ale czy czwarta nie była jakąś zręcznościówką?

Istnieją dwie wersje Indiany Jones and the Fate of Atlantis. Pierwsza - point 'n' click na Amigę, PC i Maca, druga - zręcznościówka na Amigę i komputery 8-bitowe.

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta

Postautor: Szczery » 08 marca 2016, 23:53

To w takim razie jestem nieuświadomiony względem kolejności. Myślałem, że Last Crusade jest pierwsza, Fate of Atlantis druga, nieznany mi tytuł trzecia, a czwarta to właśnie zręcznościówka która miała premierę gdzieś koło 2000 roku. Będę musiał pogrzebać i sprawdzić jak to dokładnie jest z serią gier o Jonesie.
Aktualnie grane:

Wróć do „Szukam gry przygodowej”