Poszukuję gry

Chcesz zagrać w przygodówkę podobną do.... lub nie pamiętasz tytułu - to pisz
Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40#p7169

Poszukuję gry

Postautor: Kyra » 29 lutego 2016, 19:34

Cześć z przyczyn różnych miałam dość długą przerwę z grami przygodowymi. Aktualnie poszukuję jakiegoś ciekawego tytułu, nie mam ogólnie wielkich wymagań,jednak żadnego rozeznania w nowych tytułach.

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 13 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 14 razy

Re: Poszukuję gry

Postautor: jackowsky » 29 lutego 2016, 19:48

The Book of Unwritten Tales 2, Life is Strange (choć nie wszyscy się ze mną zgodzą), Memento Mori 2

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 29 lutego 2016, 19:51

Machinarium.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 01 marca 2016, 01:09

Dead Synchronicity
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

tygrys-ka

Postautor: tygrys-ka » 02 marca 2016, 01:04

W Machinarium grałam i również polecam.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2016, 21:25 przez tygrys-ka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: yemet » 02 marca 2016, 02:40

Każdy może podać jakąś "ciekawą" przygodówkę, tak jak każdy może rozumieć to słowo inaczej w odniesieniu do gier. Ciekawą ze względu na fabułę, świat gry, bohaterów, interfejs, wszystko po trochu? Lepszym pomysłem byłoby podanie przez autorkę listy ulubionych przygodówek i napisanie, czy szuka czegoś w podobnym stylu.

Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40#p7169

Postautor: Kyra » 02 marca 2016, 17:05

Machinarium

Grałam :D

yemet pisze:Każdy może podać jakąś "ciekawą" przygodówkę, tak jak każdy może rozumieć to słowo inaczej w odniesieniu do gier. Ciekawą ze względu na fabułę, świat gry, bohaterów, interfejs, wszystko po trochu? Lepszym pomysłem byłoby podanie przez autorkę listy ulubionych przygodówek i napisanie, czy szuka czegoś w podobnym stylu.

Ok,może źle to sformowałam jednak ja aktualnie nie mam zielonego pojęcia co się dzieje w świecie przygodówek. Gdyby ktoś zapytał się mojej osoby w roku 2012 o przygodówkę to mogłabym recytować wszytko z pamięci. Ja przez te 4 lata wypadłam z obiegu kompletnie. Tak na dobrą sprawę viewtopic.php?f=68&t=634&start=40#p7169 z perspektywy lat, wydaję mi się,że miało to jakieś ręce i nogi z jakimś motywem przewodnim. Generalnie zależałoby mi na fabule, wytężeniu mózgu w znajdowaniu odpowiedzi na zagadki. Aktualnie poszukuję jakiegoś pomysłu jakby się w te przygodówki wkręcić.

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator

Postautor: yemet » 03 marca 2016, 13:32

Widziałem Twoją listę ukończonych przygodówek i wygląda na to, że grałaś we wszystko z tamtego okresu. Niewiele to mówi o Twoim guście. Sporo gier z wątkiem kryminalnych, jakaś tajemnicą. Przejrzyj tę listę. Sprawdź serię "Gabriel Knight", zwłaszcza "jedynkę", która doczekała się odświeżonej wersji pt. "Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition. Jeśli nie przerażają Cię piksele, to koniecznie zagraj w "Sanitarium", "I have no mouth but I must scream", "Grim Fandango", serię "Monkey Island", " Indiana Jones & The Fate Of Atlantis". Są to pozycje, które każdy szanujący się fan gier przygodowych powinien znać (tylko bez spięć, proszę).

Z nowych wspomniane już " Life is Strange " zebrało świetne recenzję. Warto też sprawdzić "The Walking Dead", choć to bardziej gra akcji, a zagadki są w stylu: użyj młotka, aby wbić gwoździa.

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: vaapku » 03 marca 2016, 16:47

Przypuszczam, że rozeznanie w starszych grach masz jako takie, więc chodzi o to, co wyszło w ciągu rzeczonych czterech ostatnich lat. Warto pewnie sięgnąć po najnowszego Broken sworda (tzn. moim zdaniem szału nie ma, ale widzę, że w poprzednie części grałaś, więc choćby z sentymentu). Podobnie może zainteresować cię Sherlock Holmes: zbrodnia i kara (ale się szerzej nie wypowiem, bo nie grałam). Jeśli lubisz śledztwa, to polecam Memento mori 2 i może jeszcze Raven.

Gdybyś miała ochotę na coś lżejszego, zastanów się nad The book of unwritten tales. Oczywiście każdego bawi coś innego, ale w moim odczuciu - a przyznaję uczciwie, że generalnie nie jestem wielką miłośniczką "śmiesznych" przygodówek" - jest to chyba najlepsza gra ostatnich lat. Jest też część druga oraz prequel, ale te już nie zrobiły na mnie takiego wrażenia.
Pozostałe ciekawe przygodówki, które zostały w Polsce wydane w ciągu ostatnich lat to na pewno: The dark eye: klątwa wron i The dark eye: Memoria (i przy tej okazji plasnęłam dłonią w czoło, bo nie grałam!), Tormentum: dark sorrow (gra polskich twórców, oprawa graficzna robi wrażenie, ale zagadki - których mnogość - wymagają sprawnej jednej niedużej komórki mózgowej), The night of the rabbit (bardzo bajkowa, klimatyczna gra), trzy części Deponii i czwarta w drodze (mnie odrzuciło po pierwszej, ale ci, którzy byli dzielniejsi ode mnie, mówią że dalej jest lepiej. Mamy tu wrednego głównego bohatera i świat tonący w śmieciach).

Mamy obecnie kilka ciekawych tendencji w przygodówkach i grach okołoprzygodowych. Pierwszą z nich jest umiłowanie do pikselowej grafiki (niektórzy strasznie na nią psioczą, ale te gry często ratuje niezła fabuła). Jeśli ci ona niestraszna, polecam całą serię Blackwell, a także wydany w ubiegłym roku Technobabylon (tyle że te gry nie mają polskiej wersji językowej). W Blackwell kierujemy niezwykłym duetem - Rosą i jej partnerem Joeyem, który jest duchem. Mówiąc ogólnikowo, pomagamy zmarłym przejść na drugą stronę, ale cała intryga jest bardziej skomplikowana. Gdybyś zdecydowała się zagrać - nie zniechęcaj się po pierwszej części, która zdecydowanie odstaje od kolejnych.
Wyszło też sporo gier nazywanych często symulatorami spaceru, a to ze względu na to, że w dużej mierze nasza działalność polega na chodzeniu po okolicy i podziwianiu widoków. Przy okazji takiego spaceru a to znajdziemy jakąś notatkę, a to trafimy na jakiś zagubiony przedmiot, czasem zauważymy gdzieś w krzakach ślady walki - i z takich właśnie strzępów informacji odtwarzamy historię, która się w danym miejscu wydarzyła. Wśród tych gier z pewnością wyróżnia się Zaginięcie Ethana Cartera - choć część graczy wyraża opinię, że piękne widoki to trochę za mało, by wysoko ocenić tę grę. Jeśli nie boisz się horrorów, to podobny sposób rozgrywki (odtwarzanie historii przez czytanie listów, notatek, oglądanie zdjęć) znajdziesz w wydanej w lutym Layers of fear, tyle że tutaj zwiedzamy posiadłość, a zamiast oglądać piękną przyrodę, przyglądamy się rozwieszonym wszędzie obrazom. Warto zaznaczyć, że obie wspomniane gry są dziełem Polaków.
Na koniec mamy całą serię gier od TellTale, ale w tym wypadku zatrzymałam się na trzecim odcinku pierwszego sezonu The walking dead. Tu również klasycznego kombinowania jest jak na lekarstwo, duży nacisk położono natomiast na decyzje, które (rzekomo) mają wpływ na dalszą rozgrywkę. Oprócz serii o zombiakach mamy też Grę o tron oraz Wolf among us, ale na ten temat się nie wypowiem, bo średnio mnie te gry interesują.

Edit.
Widzę na twojej liście Machinarium, ale nie widzę Botaniculi. Też warto sięgnąć.
Skoro grałaś w Tajne akta, to zajrzyj do działu tej serii - tam też coś znajdziesz.
A i nowa Agatha Christie dopiero co wyszła (choć powiadają, że ... nie urywa).
No i nowy, trochę poszatkowany Dreamfall się pojawił :D
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator

Postautor: Kyra » 03 marca 2016, 20:15

yemet pisze:Widziałem Twoją listę ukończonych przygodówek i wygląda na to, że grałaś we wszystko z tamtego okresu. Niewiele to mówi o Twoim guście. Sporo gier z wątkiem kryminalnych, jakaś tajemnicą.

I to właśnie chyba jest mój gust gry w klimacie kryminałów :D

vaapku pisze:Przypuszczam, że rozeznanie w starszych grach masz jako takie, więc chodzi o to, co wyszło w ciągu rzeczonych czterech ostatnich lat. Warto pewnie sięgnąć po najnowszego Broken sworda (tzn. moim zdaniem szału nie ma, ale widzę, że w poprzednie części grałaś, więc choćby z sentymentu). Podobnie może zainteresować cię Sherlock Holmes: zbrodnia i kara (ale się szerzej nie wypowiem, bo nie grałam). Jeśli lubisz śledztwa, to polecam Memento mori 2 i może jeszcze Raven.

Fakt mam problem z tym w co trawie piszczy w tym przedziale lat. Łapać się za wszytko co może być przygodówką, no na to mnie nie stać niestety :| Dlatego też wolałam jakąś listę czego można by spróbować i coś dobrać :D Broken sworda i Sherlocka mam w pakiecie z zaginięciem Ethana Cartera to wypróbuję te gry :D

vaapku pisze:Pozostałe ciekawe przygodówki, które zostały w Polsce wydane w ciągu ostatnich lat to na pewno: The dark eye: klątwa wron i The dark eye: Memoria (i przy tej okazji plasnęłam dłonią w czoło, bo nie grałam!), Tormentum: dark sorrow (gra polskich twórców, oprawa graficzna robi wrażenie, ale zagadki - których mnogość - wymagają sprawnej jednej niedużej komórki mózgowej), The night of the rabbit (bardzo bajkowa, klimatyczna gra), trzy części Deponii i czwarta w drodze (mnie odrzuciło po pierwszej, ale ci, którzy byli dzielniejsi ode mnie, mówią że dalej jest lepiej. Mamy tu wrednego głównego bohatera i świat tonący w śmieciach).

Mamy obecnie kilka ciekawych tendencji w przygodówkach i grach okołoprzygodowych. Pierwszą z nich jest umiłowanie do pikselowej grafiki (niektórzy strasznie na nią psioczą, ale te gry często ratuje niezła fabuła). Jeśli ci ona niestraszna, polecam całą serię Blackwell, a także wydany w ubiegłym roku Technobabylon (tyle że te gry nie mają polskiej wersji językowej). W Blackwell kierujemy niezwykłym duetem - Rosą i jej partnerem Joeyem, który jest duchem. Mówiąc ogólnikowo, pomagamy zmarłym przejść na drugą stronę, ale cała intryga jest bardziej skomplikowana. Gdybyś zdecydowała się zagrać - nie zniechęcaj się po pierwszej części, która zdecydowanie odstaje od kolejnych.
Wyszło też sporo gier nazywanych często symulatorami spaceru, a to ze względu na to, że w dużej mierze nasza działalność polega na chodzeniu po okolicy i podziwianiu widoków. Przy okazji takiego spaceru a to znajdziemy jakąś notatkę, a to trafimy na jakiś zagubiony przedmiot, czasem zauważymy gdzieś w krzakach ślady walki - i z takich właśnie strzępów informacji odtwarzamy historię, która się w danym miejscu wydarzyła. Wśród tych gier z pewnością wyróżnia się Zaginięcie Ethana Cartera - choć część graczy wyraża opinię, że piękne widoki to trochę za mało, by wysoko ocenić tę grę. Jeśli nie boisz się horrorów, to podobny sposób rozgrywki (odtwarzanie historii przez czytanie listów, notatek, oglądanie zdjęć) znajdziesz w wydanej w lutym Layers of fear, tyle że tutaj zwiedzamy posiadłość, a zamiast oglądać piękną przyrodę, przyglądamy się rozwieszonym wszędzie obrazom. Warto zaznaczyć, że obie wspomniane gry są dziełem Polaków.
Na koniec mamy całą serię gier od TellTale, ale w tym wypadku zatrzymałam się na trzecim odcinku pierwszego sezonu The walking dead. Tu również klasycznego kombinowania jest jak na lekarstwo, duży nacisk położono natomiast na decyzje, które (rzekomo) mają wpływ na dalszą rozgrywkę. Oprócz serii o zombiakach mamy też Grę o tron oraz Wolf among us, ale na ten temat się nie wypowiem, bo średnio mnie te gry interesują.

No to już mam jakiś punkt zaczepienia :D Poczytam i nóż coś wybiorę. Z tego można już wyłączyć The walking dead mam wielki uraz do serialu i kibicuję tylko zombiakom :D A obawiam się,że w tej grze jednak tymi ludzkimi jednostkami się gra.

vaapku pisze:Edit.
Widzę na twojej liście Machinarium, ale nie widzę Botaniculi. Też warto sięgnąć.
Skoro grałaś w Tajne akta, to zajrzyj do działu tej serii - tam też coś znajdziesz.
A i nowa Agatha Christie dopiero co wyszła (choć powiadają, że ... nie urywa).
No i nowy, trochę poszatkowany Dreamfall się pojawił :D

Do Agatki się przymierzam :D Za kilka tysięcy postów przebiję się do działu Tajnych akt, przejże :D
A do nowego Dreamfalla jestem przekonana w stopniu nikłym :|

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 03 marca 2016, 20:42

Kyra pisze:No to już mam jakiś punkt zaczepienia :D Poczytam i nóż coś wybiorę. Z tego można już wyłączyć The walking dead mam wielki uraz do serialu i kibicuję tylko zombiakom :D A obawiam się,że w tej grze jednak tymi ludzkimi jednostkami się gra.

Podobno gra > komiks > serial.
Pierwszy sezon zdecydowanie polecam, ale żeby go docenić trzeba przejść go do końca... i mieć empatię :) Mistrzowsko gra na emocjach.
Na tapecie:

Awatar użytkownika
Kyra
Obserwator

Postautor: Kyra » 03 marca 2016, 21:19

qwerty pisze:
Kyra pisze:No to już mam jakiś punkt zaczepienia :D Poczytam i nóż coś wybiorę. Z tego można już wyłączyć The walking dead mam wielki uraz do serialu i kibicuję tylko zombiakom :D A obawiam się,że w tej grze jednak tymi ludzkimi jednostkami się gra.

Podobno gra > komiks > serial.
Pierwszy sezon zdecydowanie polecam, ale żeby go docenić trzeba przejść go do końca... i mieć empatię :) Mistrzowsko gra na emocjach.

To może być trudne ale spróbuję się przekonać do tego :D Jednak chyba potrzebuje czasu :D

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator

Postautor: yemet » 03 marca 2016, 22:01

qwerty pisze:Podobno gra > komiks > serial.

Trudno mi się z tym zgodzić. Serial jest naprawdę dobry, ale ma też słabsze momenty. Gra nie dorasta mu do pięt. Komiksu nie zamierzam czytać (mam tylko dwa pierwsze numery), ale nieco różni się od serialu.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 04 marca 2016, 12:55

Tylko powtarzam cudze opinie, a było ich sporo. Sam ani nie oglądałem serialu, ani nie czytałem komiksu. Przypominam, że tytuł wygrał wiele plebiscytów na najlepszą GRĘ roku 2012. Oczywiście, oznacza to, że "hardcorowi" gracze nie mają tam czego szukać, ale czasami warto zagrać w coś lżejszego (pod względem mechaniki, nie zaangażowania :)).
Na tapecie:

Awatar użytkownika
yemet
Obserwator

Postautor: yemet » 04 marca 2016, 14:25

Nie chciałem powiedzieć, że to zła gra. Chyba trzeba mieć szczególną wrażliwość, aby w pełni się nią cieszyć.

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 04 marca 2016, 14:31

Wszystko jest kwestią gustu. Ja lubię serial (wyłączając dwa ostatnie sezony, których nie widziałam), bo oferuje mi nieskomplikowaną i mało ambitną rozrywkę, co jest u mnie w cenie, zwłaszcza w sezonie letnio-jesiennym, kiedy okolicznosci życiowe nie są sprzyjające dla mojego umysłu. :-D Gry natomiast może nie nazwałabym złą, ale prawdę mówiąc, odrzuca mnie ta cala otoczka pt. "Twoje decyzje mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju akcji". Dla mnie to trochę dorabianie filozofii tam, gdzie jej nie ma. Gdyby nie to, to pewnie chętniej dokończyłabym pierwszy sezon.
Tego jeszcze nie grali.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 04 marca 2016, 16:44

Nikt nie mówi o "ogromnym" wpływie na fabułę. To jednak nie Heavy Rain. Przyznajesz, że nie skończyłaś nawet sezonu, więc nie wiesz, czy decyzje, które do tej pory podejmowałaś, budując swoją postać i relacje z innymi nie będą miały wpływu w kluczowych momentach.
Na tapecie:

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 04 marca 2016, 17:52

Zacznę i skończę wypowiedź tym samym stwierdzeniem, żeby jedno jasno podkreślić: moja powyższa wypowiedź nie była oceną gry, tylko odpowiedzią na wątek: co jest lepsze: serial, gra czy komiks. Ocenę wystawię, jak grę przejdę, i wtedy się możemy spierać do woli.

qwerty pisze:Nikt nie mówi o "ogromnym" wpływie na fabułę.

Teraz pewnie już nie.
Pamiętam moment, kiedy wypuszczano kolejne odcinki pierwszego sezonu i zwróciło się do mnie sporo znajomych, którzy generalnie w przygodówki nie grają, ale jakieś takie bliżej nieokreślone hybrydy lubią czasem pyknąć. Co się wtedy nasłuchałam, jaka to nietypowa gra, że każda decyzja zmienia rozwój fabuły. Nie wiem, jak sami twórcy reklamowali wtedy grę, ale mi zostało skutecznie wbite do głowy przez znajomych graczy, że sięgnąć po TWD trzeba, bo to mistrzostwo świata jest.

Masz rację - może w finale sezonu decyzje sprzed kilku odcinków wpływają na zakończenie - tego nie wiem. Mnie rozczarowało to, że w trakcie dyskusji z siostrzeńcem, który grał w tym samym czasie, wyszło na to że postępowaliśmy zupełnie inaczej, a rezultaty tych działań były w sumie podobne. Zajrzyj sobie do wątku z oceną pierwszego sezonu. Widzę i rozumiem twoje podejście do kwestii wyborów moralnych, ale mnie jest bliżej do tego, co pisał wujo - w momencie, kiedy się zorientowałam, że moje decyzje nie mają dużego wpływu na rozwój fabuły (a w każdym razie na najbliższe wydarzenia), przestało mnie gnębić, czy dobrze zrobiłam, pomagając tej a nie innej osobie. Tu nie ma specjalnie o czym dyskutować - widzimy to inaczej i tyle :D Mogę się jeszcze zastanawiać, czy inaczej bym patrzyła na grę, gdybym nie miała siostrzeńca, który uparł się, żeby przeanalizować każdy krok, ale na to już specjalnego wpływu nie mam.

I powtórzę raz jeszcze: To nie jest tak, że uważam TWD za słabą grę - nie przeszłam całości, więc i nie wystawiam jej oceny. Po prostu nawiązując do tego, co pisałeś na temat wyższości gry nad serialem - stwierdzam, że bardziej czuję serial. Tyle i tylko tyle.

A rezultat tej dyskusji powinien być taki, że Kyra, zaintrygowana naszym sporem, sięgnie po The walking dead w pierwszej kolejności :E
Tego jeszcze nie grali.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 04 marca 2016, 23:23

O nic się nie spieram. Jak przeanalizujesz na chłodno moją wypowiedź, potwierdzisz (mam nadzieję), że była neutralna. Specjalnie nie chwaliłem TWD, ale też nie ganiłem (a jest za co). Nie znam wszystkich gier, ale z perspektywy czasu, wydaje mi się, że takie odświeżenie starych rozwiązań, przyprawione decyzjami, na które mamy dosłownie kilka sekund dobrze zrobiło przygodówkom. Potrafię wiele wybaczyć grom, które na nowo próbują (z mieszanym skutkiem) zdefiniować gatunek, na przekór ortodoksyjnym fanom. Dostrzegam głupotki scenariuszowe, miejscami dziwne pomysły, a nawet potencjalnie ważne decyzje, które nie mają "żadnych" konsekwencji (lub są dodane na siłę, byle tylko główna fabuła za bardzo nie odbiegła od wytyczonej ścieżki). To był eksperyment TellTale, eksperyment z formą, mechaniką. Jeśli ktoś szuka tytułu z ich portfolio, w którym decyzje miałyby większe znaczenie, to polecam The Wolf Among Us. Doświadczenie z TWD zaprocentowało. Zagrajcie, a się przekonacie.
Na tapecie:

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 05 marca 2016, 00:09

Przepraszam - rzeczywiście nie powinnam była używać słowa "spór". A poprawiałam tego posta milion razy, właśnie po to, by uniknąć wszelkich nieporozumień. Zdecydowanie muszę popracować nad precyzją wypowiedzi.
Generalnie to się nawet z tobą zgadzam w kwestii poszukiwania nowych dróg dla przygodówek, również potrafię to docenić. Między innymi po to pisałam o "symulatorach spaceru" i grach od TellTale, by pokazać, że coś się w świecie przygodówek dzieje i twórcy szukają różnych kierunków. Ludzie narzekają, że mało gry w grze, że mało wyzwań, ale gdyby się autorzy zamknęli na nowe pomysły, to w 2016 roku nadal gralibyśmy w tekstówki :D Ja to wszystko widzę, akceptuję, cieszy mnie ruch w interesie (swoją drogą cieszy mnie też aktywność polskich autorów, a ostatnio również naszych rodzimych wydawców. Wszystko mnie cieszy, jupi.) Jedyne, co chciałam dać do zrozumienia, to to, że osobiście wolę serial, a gra nie urzekła mnie tak, jak urzekła wiele innych osób. To nie znaczy, że jest moim zdaniem zła. Tyle.
Fajnie się... pospieraliśmy. Chyba jednak sięgnę ponownie po tę grę wcześniej niż zamierzałam.
Tego jeszcze nie grali.

Wróć do „Szukam gry przygodowej”