Próbki literackie

Można się "chwalić" swoimi pracami i zainteresowaniami.
Awatar użytkownika
monila1000
Przyjaciel forum

Re: Talent literacki

Postautor: monila1000 » 09 marca 2012, 16:43

Izysnofret-no ja to właśnie nie chce robić takich znanych postaci i dlatego prosiłam że jakby ktoś miał pomysł to ja bym bardzo chętnie użyła
__________________________________________________________________________________________________________
Grać, grać, grać
i nie przestawać,
bo bez gry,
świat jest zły. - dość paranoiczne, ale ważne że własne :)

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Izysnofret » 09 marca 2012, 17:14

@zonek
Nie moge się zgodzić z tym, że łatwiej się wczuć w klimat, jeśli są elfy, krasnoludy i inne rasy, które wychodzą mi już uszami. Jeśli jedynym czynnikiem decydującym o budowaniu klimatu powieści jest wykorzystanie po raz setny tych samych wzorców, to świadczy to tylko o żałosnej nieudolności autora. Wczucie się w klimat ma mi umożliwić świetny i dopracowany warsztat twórcy, jego umiejętność malowania słowem obrazów czy postaci, w które mam uwierzyć, ale nie dlatego, że je znam na pamięć, ale dlatego, że są tak świetnie przedstawione, że sprawiają wrażenie istniejących naprawdę. Magia słowa ma mnie porwać w wir nieznanej przygody, odkrywać przede mnią nieznane światy, takie jest założenie literatury fantastycznej. Weźmy taką Diunę Herberta - elfa i krasnoluda nie ma i na lekarstwo, a świat przedstawiony po prostu zaparł mi dech swoją innością, spójnością. O to chodzi, a nie o sos z krasnoluda i chłoptasia z wystającymi kłami, doprawiony cną elfią dziewicą, bo taki sos posmakował wielu, więc łykną kolejny. Ja nie łyknę, przykro mi.
@monila
To ma być Twoja powieść, więc sama powinnaś poszukać inspiracji, tego, co rozbudza Twoją wyobraźnię. Nikt nie znajdzie za Ciebie ciekawych motywów ani nie napisze za Ciebie Twojego tekstu ;). Mogę Ci jedynie polecić lekturę czegoś mniej wyświechtanego, np. mitologii lub baśni Bliskiego Wschodu. Jest w nich wystarczająco wiele cudowności, czarodziejskości, dziwnych postaci i przede wszystkim czegoś nowego, innego, by mogły Cię zainspirować.

Awatar użytkownika
parszywek
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Alpha Polaris

Postautor: parszywek » 09 marca 2012, 17:22

Ja tylko napisałem co myślę.. Osobiście nie jestem Fanem fantasy. Wolę kryminał, albo lekkie książki przygodowe. Autor piszący Fantasy musi umieć to napisać. Bo każdy potrafi stworzyć magiczny świat, tylko trudniej zrobić to tak, żeby człowiek poczuł się jakby tam był. ;)
A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum

Postautor: Izysnofret » 09 marca 2012, 17:31

No właśnie rzecz w tym, że nie każdy potrafi "stworzyć" magiczny świat, bo "stwarzanie" zakłada akt kreacji czegoś nowego. Za to każdy potrafi "zerżnąć" istniejące schematy i nadać im nowe nazwy, trochę pozmieniać, trochę zamotać, i mamy nową powieść fantasy. Nie twierdzę, że i wśród takich naśladowców nie zdarzają się czasem perełki, ale jednak chciałoby sie czegoś więcej, jakiegoś powiewu świeżości w zatęchłym elfolandzie ;).

Awatar użytkownika
monila1000
Przyjaciel forum

Postautor: monila1000 » 09 marca 2012, 18:40

Dobra już trochę postaci wymyśliłam ,więc może się uda
Izysnofret- czytałaś Artemisa Fowla ?Są tam elfy,krasnoludy,chochliki,trolle ,gnomy i gobliny itp. ,ale książka jest świetna tym bardziej że te postacie są przedstawione w zupełnie innym świetle i jak czytasz to nie kojarzysz tego z tym co już znasz tylko z czymś zupełnie nowym ;)
__________________________________________________________________________________________________________
Grać, grać, grać
i nie przestawać,
bo bez gry,

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://przygodomania.pl/forum/viewtopic ... 1869#p1869
Podziękował(a): 13 razy

Postautor: michal0308 » 09 marca 2012, 23:50

twig pisze:Ja napiszę tylko, że mniej patosu i nadęcia, bo robi się z tego niezamierzona parodia.

Twig, to ma właśnie takie być. O to mi w tym chodzi. To jest zamierzone wszystko. A poza tym twierdzę, że do języka zawsze się ktoś przyczepi ;). Jak nie ten, to inny. Jeden stwierdzi, że trudny, inny, że dziecinny, inny znowu, że przekombinowany. Wszystkim nie dogodzisz. A ważne, żeby być w tym właśnie sobą lub realizować zamierzoną ideę, mimo wszystko, choćby właśnie dla samej tej idei. Nie zależy mi teraz, akuratnie w tym dziele, by ktoś to czytał z kto wie jakim zaparciem tchu w piersiach, raczej chcę przekazać to, co chcę przekazać, a jest tym sporo rzeczy ważnych i pierdół. To "coś" ma być(i będzie) nieco niekonwencjonalne.
Inna rzecz fantastyka. Zgodzę się z tym wszystkim, co Izys piszesz. Jednak z drugiej strony bardzo ciężko w świecie masy książek "jednakowych" wymyślić coś oryginalnego. Teraz to już tylko się powiela schematy w ten, czy inny sposób. Wędrówka, przygoda, fantastyczne stworzenia to nieodłączne elementy literatury fantasy i w ten, czy inny sposób zawsze będą, a ciężko, naprawdę ciężko wymyślić coś oryginalnego, kiedy wszystko już jest ileś tam razy powielane...
Moja fantastyka ma opowiadać o szukaniu artefaktu, który ma przywrócić ład świata Algenrath, tak w skrócie. A z nazwami też nie jest tak łatwo. Nie ma na tyle liter, by każdemu spasowało. Wiadomo, że wszystko jest powielane i wszystko jest powielane i wszystko jest powielane... itede, itede, itepe, itede... Błędne koło. Jednak ludziom się to podoba, mimo wszystko. Moda na syf aniołowy, wampirowy i wilkołakowy z przejaskrawionym love w tle mnie za to odrzuca. Co innego najzwyklejsza fantasy, bo tu i tak ktoś przeczyta, jeśli jest na tyle dobre, by przyciągnąć i trzymać w napięciu. Ja twierdzę, że nie napiszę wiekopomnego dzieła, ale jeśli już, to wiem, że na pewno ktoś to przeczyta i komuś też przypadnie do gustu. Nie czarujmy się. Cytując-nie cytując Gombrowicza: "Ciągle tylko powielamy Formy"... A Ferdydurke jest takie niekonwencjonalne, ale to nie fantasy jednak - Witoldusiowi się udało, a "Ferdydurke" kocham, mimo, że w pewnych momentach jest wkurzające... To tyle ode mnie na chwilę obecną.
Obecnie: Gram w: W planach GTA lub Bugs.
Niedawno: Ukończyłem: Simon the Sorcerer 4 po raz drugi.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 121 razy

Postautor: Urszula » 10 marca 2012, 08:05

Miałam zrobić wielki wpis, ale się nie będę mieszać, bo mogę być przykra, a nie chcę. Powiem krótko, autor ma napisać, a cała reszta czytelników niech to przeżywa i się zastanawia, jeśli jest to ciekawe i jest nad czym. Jak książka będzie do duszy to instrukcja obsługi jej nie pomoże. Zaś fantastykę napisz o grębośku krzywoocznym.
Jeszcze jedno Michał więcej pokory, "dzieło" to określenie ma w słowniku polskim wytłumaczenie. Ten dział powinnam nazwać w obecnej formie antytalent literacki, a wtedy i ja bym mogła swoje kiepskie rymy wpisać . :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://przygodomania.pl/forum/viewtopic ... 1869#p1869

Postautor: michal0308 » 10 marca 2012, 16:01

Oj tam, Ula, nie przesadzaj też w drugą stronę. A co do pokory, to twierdzę, że w powyższym poście można ją zauważyć. Nie będę ubierał worków pokutnych, chodził po rozżarzonych węglach itd. z takiego powodu. Nie wiem, co mam napisać, żeby nie było to "niepokorne" w waszym mniemaniu. Napisałem po prostu, co ja sądzę na ten temat. "Chwila" ma być, jaka ma być, nie do końca rewelacyjna, a prawdziwa. Co do fantastyki zaś, to jak wspomniałem, wiem, że moje "coś"[nie użyję już słowa "dzieło"(które, nawiasem, wykorzystałem w poprzednim poście w znaczeniu nieco pobłażliwym), żeby znowu nie wyszło, żem bardzo niepokorny)] nie jest doskonałe i mnie samemu nawet się nie podoba gdzieniegdzie. Wiele zresztą moich "starych" opowiadań dziś uważam za denne... Tak, że to nie jest tak, jak sądzicie, że chcę, żeby mnie ciągle wszyscy chwalili. Wiadomo, że autor pragnie uznania, ale ja doskonale wiem, że nie wszystko, co napisałem jest takie piękne, jakbym ja, czy ktoś inny, oczekiwał.

EDIT: Zmiana tytułu książki/opowiadania :).
Ostatnio zmieniony 09 czerwca 2012, 22:29 przez michal0308, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 marca 2012, 16:09

To znaczy, że już publikujesz? Ja nic nie sądzę, nie dyskutuję o chwaleniu, czy wręcz odwrotnie, ale do tej pory nie przeczytałam niczego, co by mnie porwało, natomiast wiele instrukcji, co czytelnik powinien. Przepraszam, ale co powinnam to wiem, tylko daj mi cos co mną wstrząśnie w pozytywnym znaczeniu. Wtedy i doczekasz się pochwał, a na razie widzę to inaczej.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 10 marca 2012, 16:25

Ale czy ja coś pisałem o tym, co czytelnik powinien? Gdzie? Nie przypominam sobie, żebym tu pisał, Ula. Ciągle się ktoś o coś czepia. Pytanie, dlaczego. Ja wyraziłem tylko swoje zdanie na temat tego, o czym pisali Izys, Twig, czy Monila i odniosłem się do mojej własnej fantastyki, czy też tego, co tu opublikowałem. Nic więcej. Więc nie rozumiem, w czym problem. Jeśli nie można nic publikować, to w takim razie nie powinno być działu z talentami, czyż nie? No szkurczę, trochę luzu i tyle... Ja nie piszę, że Ci się ma podobać. A komuś się może spodobać. Publikuję, żebyście przeczytali i ocenili. Dziękuję więc za opinię.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 marca 2012, 16:35

A ja swoje na temat tego, co piszesz, na razie mnie nie porwała twoja twórczość.
Moje gry

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 10 marca 2012, 16:41

No i dobrze, o to właśnie chodzi. Jednym się podoba, innym nie. Każdy ma swoje gusta po prostu :). Mnie na przykład tacy "Zwiadowcy" Johna Flanagana zupełnie nie przypadli do gustu, uważam je za denne, podczas, kiedy inni chwalą. Pogodziłem się, że tak świat skonstruowany. Oceniam, więc sam będę oceniany - i nic na to nie poradzę. Zresztą po to publikuję, byście czytali i komentowali. Fajne - dobrze. Niefajne - trudno, inny polubi ;). Koniec i kropka, bo jatka nie ma sensu ;P.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2012, 23:08 przez michal0308, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum

Postautor: Izysnofret » 10 marca 2012, 16:43

michal0308 pisze:Jednak z drugiej strony bardzo ciężko w świecie masy książek "jednakowych" wymyślić coś oryginalnego.

No więc moje zdanie jest właśnie takie, że skoro komuś tak ciężko wymyślić coś oryginalnego, to lepiej, żeby w ogóle nie wymyślał i oszczędził męki innym. Nie ma nakazu pisania książek fantasy, nikt za nie pisanie takowych nie torturuje, nie porywa i nie wsadza do więzienia, więc naprawdę nie każdy musi się silić na miernotę, od której skręcają się zwoje mózgowe. Z Twojej wypowiedzi, Michale, wnioskuję, że Ty sam nie znasz się niestety wybitnie na fantastyce, brakuje Ci trochę w tej dziedzinie oczytania i sam popadasz w to błędne koło nieustannego powielania, o którym piszesz. "Moja fantastyka ma opowiadać o szukaniu artefaktu, który ma przywrócić ład świata Algenrath", no błagam, motyw questów w celu znalezienia/zniszczenia jednego czarodziejskiego przedmiotu, bo inaczej szlag trafi cały świat, wychodzi mi uszami. Czasem można przecież trochę inaczej. Weźmy na przykład takiego Harry'ego Pottera, trochę za słodki i straszliwie skomercjalizowany ale jednak było to COŚ NOWEGO, mugole nie mający pojęcia o magii, zdjęcia i obrazy, które się ruszają, idea magicznej szkoły, nie spotkałam się z tym wcześniej i choć nie brakowało pewnych stałych (czytaj: nudnych) elementów, jak gobliny, smoki, czarodzieje, było to wszystko podane w proporcjach mnie bardzo odpowiadających. Inny przykład - Diuna Herberta, która nieustannie mnie zachwyca. Genialnie skonstruowany świat, gdzie wiecznie brak wody i gdzie wszystko jest podporządkowane jej zdobyciu, świat dokonale przemyślany w najdrobniejszym szczególe, gdzie płacz na czyimś pogrzebie jest oznaką najwyższej czci oddanej zmarłemu, bo nikt nie chce tracić tak cennej wody na niepotrzebne łzy. Niby banalne, ale genialne w swej prostocie, ktoś to musiał wymyślić i zrobił to świetnie, a więc można czasem ruszyć mózgownicą. Kolejny przykład - Gwiezdne Wojny. Historia upadku Dartha Vadera i wojen w odległej galaktyce jest sztampowa do bólu i wykorzystuje mnóstwo archetypowych wątków, co nie zmienia faktu, że jest świetna i że ją uwielbiam, a jest tak dlatego, że ktoś te stare wątki umiał poskładać w jakąś nową całość, która mnie zaskoczyła, np. bogactwem kosmicznych ras w universum Gwiezdnych Wojen. Te trzy bardzo znane przykłady to bardzo różne oblicza fantastyki, pokazujące, że nie każda kolejna powieść musi opowiadać o wyprawie paru kolesi (obowiązkowo po jednym lub kilku z każdej rasy, może być elfka zamiast elfa albo krasnoludka zamiast krasnoluda, to ludzi zaskoczy i padną z wrażenia) po jakąś magiczną pierdółkę. Można wykorzystywać znane motywy, rasy, wydarzenia, a nawet trzeba, bo bez tego się nie obejdzie, ale robić to w taki sposób, żeby z używanych przez wielu składników zrobić nową zupę (co wbrew pozorom naprawdę jest wielką sztuką), a nie wiecznie tą samą polewkę, a w przypadku Twojego świata i Twojej wyprawy dzielnych wojów raczej zanosi się na polewkę, Michale. Zaskocz mnie i pokaż mi, że się mylę, a odszczekam wszystko pod stołem na klęczkach, ale póki co jestem raczej spokojna o swoje kolana i swój głos ;P .

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 10 marca 2012, 16:55

He, he, he, rozumiem Cię ;). Zobaczymy, jak będzie. Na razie mi ciężko się za to zabrać znowu, póki co piszę to inne "coś", jednak chcę bardzo wrócić, i wierzę, że wrócę. Nawet te posty tutaj nieco mnie motywują do pisania ;).

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 marca 2012, 17:45

Miałam nadzieję, że nie :)
Moje gry

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 19 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy

Postautor: twig » 10 marca 2012, 18:38

Może poczytaj wcześniej trochę fantasy - mam na myśli coś więcej niż książki Sapkowskiego, Tolkiena i Rowling.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: pelagia » 10 marca 2012, 19:45

Nie będę, nie chcę a właściwie nie mogę wypowiadać się na temat szeroko pojętego gatunku, jakim jest fantasy. Nigdy nie czytałam Harry`ego Pottera, Diuny i Wiedźmina, chociaż te pozycje znajdują się w moim domu. Nie oglądałam też Gwiezdnych Wojen. Co za tym idzie, nie znam się na mugolach, elfach i krasnoludach. Możecie nazwać mnie jakimś odmieńcem, ale taka po prostu jestem. ;P
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 marca 2012, 19:46

Czyli jednym słowem mugol :)
Moje gry

Awatar użytkownika
monila1000
Przyjaciel forum

Postautor: monila1000 » 10 marca 2012, 19:48

Ja bym to ujęła błotniak,no przynajmniej kapitan Holly nieduża by to tak ujęła :)
Grać, grać, grać
i nie przestawać,
bo bez gry,

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 12 marca 2012, 20:00

Coś poetyckiego tym razem ;P. Powstało przed chwilą :>.

Wyścig szczurów

biegnij
pędź
na zbity łeb
rozbij się
wpadnij w pułapkę
ale pędź
nie zatrzymuj się
no dalej
po gigantyczny ser…
……………………........

jest was tak wiele
jeden podobny drugiemu
i ciągnie się w nieskończoność
ten marsz gryzonich żołnierzy
co stracili
ogony łapki
uszy oczy
zęby sierść
w tak nierównej walce
gdzie jedna sekunda wiecznością
gdzie nie ma wytchnienia
ni odpoczynku…

teraz pędź
ciągle pędź
na zbity pysk
wąsy spal
pazury złam
ale pędź

a może się jednak poddaj
zachowaj choć krztynę godności
i sił
nim zdepczą cię
legiony idących na śmierć

bo któż wygra
chyba chore psychicznie
wychudłe z wysiłku jednostki
albo te syte
co nabijają poziomy za ser…

no ale pędź
cały czas pędź
ten świat daje ci szansę
wykorzystaj ją więc
i zabij
lub zostań zabity
wiecznie pędź
aż do końca tego widmowego maratonu
aż do zardzewiałego gwoździa w wieku
aż do chwili bezdechu
pędź…
jako szkielet jeszcze
pędź…

Wróć do „Nasze hobby”