Próbki literackie

Można się "chwalić" swoimi pracami i zainteresowaniami.
Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Próbki literackie

Postautor: alexandra » 10 czerwca 2012, 14:56

Literatka ze mnie żadna, ale jak robiłam porządki w starym pudle z wszelakimi pamiątkami odszukałam swoje wiersze z przed X lat; nie powiem, nad niektórymi popłakałam się ze śmiechu :rotfl2:

Oto próbka moich wypocin :D

zatraceni w sobie
siedzimy na krawędzi rozpaczy
ciężkimi krokami zbliża się czas
naszego rozstania
nie pozwólmy mu zrzucić nas
w przepaść beznadziei
zatańczmy raczej
dziki taniec miłości
i póki czas pozwala
spijajmy namiętność ze swoich warg

:P

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://przygodomania.pl/forum/viewtopic ... 1869#p1869
Podziękował(a): 13 razy

Re: Talent literacki

Postautor: michal0308 » 10 czerwca 2012, 21:27

Dodam, że szczerości wielu z osób, którym pokazuje moje prace, jestem pewien, a zwykle potrafią wytknąć, to, co ich zdaniem jest nie halo, w odpowiedni sposób. Dodam, że jedną z tych osób jest także polonistka, więc sory, ale raczej ma wyższe kompetencje. Nie lubię być przykry, ale mnie ewidentnie do tego zmuszacie. Ciekawe też, czemu wiecznie tylko moje prace literackie się wam nie podobają. Wybaczcie, ale sądziłem, że tu będzie milsza atmosfera, albo coś na wzór przygodowek.pl, które pamiętam za początków swojej bytności. Myliłem się. Te same osoby nie potrafią stworzyć milszej atmosfery. Chwilami mam ochotę po prostu odejść, nie patrząc na główne przesłanie. Skoro tworzycie taki dział, to powinniście choćby w najmniejszym stopniu dać szansę na rozwinięcie talentu. Przecież każdy talent trzeba szlifować ciężką pracą, bo sam talent, to mniej, niż pół sukcesu. Ale co mi tam wam gadać, stale po mnie jedziecie, nie dając za grosz wspomnianej szansy. Sprawiacie przykrość ludziom, nie wierząc w nich.
Co do samych wierszy - może piszecie, że głupie, bo ich po prostu nie rozumiecie, piszecie, że denne, że bełkot, bo nie potraficie się wczuć w moje odczucia w chwili pisania.
Tyle mam do powiedzenia/napisania. Wywalcie niewygodny post, zablokujcie, dajcie ostrzeżenie, trudno. Przykro, że was drażnię, ale wczujcie się we mnie, kiedy z góry mnie skazujecie na porażkę, a Ty, Manuelu wytykasz mi brak talentu... Dziękuję za uwagę.

Urszula pisze:Miałam nadzieję, że nie :)

A ten Twój komentarz z kiedyś, Urszula, jest tak chamski, że aż przykro. Przemilczałem go wtedy, ale teraz po prostu piszę, co sądzę. Nieładnie tak pisać, choćby przez wzgląd na przyzwoitość. Może to nie ja więc jestem niepokorny, lecz Wy ewidentnie do mnie źle nastawieni i w sposób z góry krytyczny oraz taki, by mnie zgnoić. To denerwuje, nie czuję się już po prostu na ani jednym z tych forów dobrze, a chcę dalej na nich być, mimo wszystko, ze względu na gry, choć ciężkoooo...
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2012, 22:10 przez michal0308, łącznie zmieniany 1 raz.
Obecnie: Gram w: W planach GTA lub Bugs.
Niedawno: Ukończyłem: Simon the Sorcerer 4 po raz drugi.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: twig » 10 czerwca 2012, 21:42

Załóż bloga i tarzaj się w zachwytach podobnych tobie poetów i literatów, a na przygodomanii rozmawiaj o przygodówkach.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://przygodomania.pl/forum/viewtopic ... 1869#p1869

Postautor: michal0308 » 10 czerwca 2012, 21:49

Tak sobie jednak myślę, że są ważniejsze rzeczy w życiu i szkoda tracić czas na kłótnie...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Re: Talent literacki

Postautor: Urszula » 10 czerwca 2012, 21:52

michal0308 pisze:A ten Twój komentarz z kiedyś, Urszula, jest tak chamski, że aż przykro.

Mój drogi chyba jednak nie wiesz, co to znaczy chamstwo. Poczytaj znaczenie słowa, a potem się zastanów, czy mój lub kogokolwiek komentarz na temat twoich wypocin zasługuje na takie miano. Nie będę z tobą dyskutować na ten temat, ani się zastanawiać, co twoja polonistka widzi w tym bełkocie. Nie będę się również zastanawiać nad jej kwalifikacjami. Ktoś kiedyś radził Ci abyś to co piszesz, wrzucił na odpowiednie forum, żeby Cię pokierować i doradzić, jak powinieneś pisać. Tam swoich wierszy nie wrzucasz, bo się boisz, że nasza krytyka może się okazać bardzo delikatna do tego, co tam posłuchasz. Pisałam już wcześniej, pisz sobie i wrzucaj, ale nie zmuszaj do tego by chwalić, jak nie ma czego. Jeśli Ci to nie odpowiada to pisz do szuflady, wtedy nikt Cię nie będzie krytykował, bo być może się nie poznaliśmy na twoim talencie. Natomiast jak masz ochotę pisać o chamstwie, to żebyś się jego nie doczekał, bo jestem tylko do pewnego momentu spokojna.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 10 czerwca 2012, 22:18

Jeśli twierdzisz, że nie chamski, to ujmijmy to, że nie na miejscu i tyle, choć nadal twierdzę co innego. Nie znoszę kłótni, ale nie potrafię się nie bronić, kiedy wszyscy po mnie jadą. Miałem nadzieję na publikacje w miłej i przyjaznej atmosferze i takiej dyskusji. Myliłem się. Tutaj tak się nie da. Trudno.

Przepraszam, chcę podziękować Xantii i Monili, za normalne podejście, a nie - wytykanie mi, że coś jest beznadziejne(jak twig), bez szczególniejszego uzasadnienia swojego stanowiska... Tak to każdy głupi potrafi. Napiszcie mi coś, co uważacie za wspaniałe tudzież nie komentujcie tylko mnie, bo na razie, to widzę atak skierowany jedynie we mnie... Dziwne to jest. Inne wiersze tu publikowane tak bardzo od moich odstają i tak wam się podobają, że nie naskrobiecie kilku słów, jak w stosunku do moich? No?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 czerwca 2012, 22:40

Nikt z piszących w tym temacie, nie domaga się opinii na temat swoich prac za wyjątkiem Ciebie. Dostajesz więc, co chcesz. Jeśli zaś chcesz sobie pisać, bo taką masz potrzebę serca to pisz, ale nie domagaj się opinii, a wtedy nikt nie będzie zgodnie z twym życzeniem komentował tego, co napisałeś.
Wiesz kiedyś ktoś napisał " Lepiej siedzieć pod lipą i pisać, niż pisać lipę i siedzieć" Przemyśl to
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 10 czerwca 2012, 22:51

Temat raczej, w moim osobistym mniemaniu, z samej inicjatywy jest stworzony do dyskusji, jak zresztą samo forum, więc normalne są opinie, dlatego myślę, że nie tylko moje się powinno komentować, no ale to już nie ode mnie zależy. I ja naprawdę nie lubię się czepiać, ale to po prostu boli i tyle, kiedy doskonale wiem, że wiersze nie są złe... Najbardziej lubię komentarze Xantii - za, przeciw, i nie rażą przede wszystkim. Gdyby każdy z tych, co skomentowali, taki dodał, to nie miałbym za złe, naprawdę. Trochę wyobraźni, a nie rzucać obelgami, raniąc odbiorcę. Myślę, że każdy w mojej sytuacji by zareagował tak, a nawet gorzej... Wstrzymuję się, bo naprawdę, wolę przyjaźń...

Za cytat dziękuję, przemyślę :).

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: vaapku » 10 czerwca 2012, 23:06

Michał, ja też jestem polonistką, czy moje kompetencje uznasz, czy też coś na mnie znajdziesz?

Gdyby mój uczeń przyszedł do mnie z wierszem podobnym do jednego z Twoich, z całą pewnością bym go pochwaliła i powiedziała, żeby pisał dalej. Po pierwsze dlatego, że uczniów piszących cokolwiek jest mało, po drugie, takich, którzy chcą się swoją twórczością dzielić - jeszcze mniej. Ucznia wychodzącego z jakąkolwiek inicjatywą należy wspierać i zachęcać. Wyobrażasz sobie nauczyciela, który do ucznia przychodzącego pokazać własne dzieło, mówi, że jest beznadziejne? Jasne, gdybyś przyszedł z utworem będącym zlepkiem nieortograficznych wulgaryzmów albo z obrazkiem przedstawiającym dajmy na to genitalia, oberwałbyś równo. Przychodzisz z względnie poprawnym wierszykiem, więc nauczycielka może się tylko cieszyć, że wykazujesz inicjatywę. Wierz mi, ona sobie zdaje sprawę, że Miłosza z Ciebie nie będzie.

michal0308 pisze:Co do samych wierszy - może piszecie, że głupie, bo ich po prostu nie rozumiecie, piszecie, że denne, że bełkot, bo nie potraficie się wczuć w moje odczucia w chwili pisania.

W pierwszej chwili poczułam się rozłożona na łopatki, ale w drugiej stwierdzam, że masz rację. Jak do tej pory, zauważyłam dwa typy Twoich wierszy. Pierwszy jest bezdennie prosty, powiedziałabym, że prymitywny.

Ciemna noc
bezdennie głupie grzmoty za oknami
Na moście płacze cicho nastolatek
Nikt nie wie ile samotności
Kryje się w jednym kalafiorze itd.

No dobra, trochę pojechałam, ale ja tak właśnie widzę Twoje wiersze. Poważne (i strasznie oklepane) tematy opisane pierwszymi słowami, które przyszły Ci do głowy. To wyżej powstało w ciągu niecałej minuty.

Drugi typ - równie głębokie tematy (pamiętam coś o holokauście, albo coś w ten rzucik?), ale dla odmiany opisane w ten sposób, że żadną miarą nie można zrozumieć, o co chodzi. Gorzej - nie tylko nie można, ale nie chce się ich zrozumieć.

Za tekst o wczuwaniu się w Twoje odczucia powinieneś dostać pół godziny karnego jeża. Wczuwanie się w uczucia autora jest charakterystyczne dla lekcji języka polskiego, a my w szkole nie jesteśmy. Czy ja w Twoim utworze doczytam się ubolewania nad głodem na świecie, czy zachwytu nad bielinkiem kapustnikiem, to jest wyłącznie moja sprawa.
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 10 czerwca 2012, 23:09

Michał nie słuchasz, a przede wszystkim nie czytasz, tego co piszemy, więc szkoda czasu na dyskusję.

Siedzę sobie pod drzewkiem, bo pisać mi się zachciało.
Zerwał się wielki wicher i kartki mi z rąk wyrwało.
Z mego wiersza guzik zostało, a tak dobrze się zapowiadało. :rotfl2:
Moje gry

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 10 czerwca 2012, 23:14

michal0308 pisze:tyle, kiedy doskonale wiem, że wiersze nie są złe...

Twoje wiersze nie są złe, bo:
-są poprawne ortograficznie,
-nie są wulgarne, prostackie,
-próbujesz podejmować jakieś istotne problemy.

Twoje wiersze są złe, bo:
-niektóre z nich są nieprawdopodobnie wręcz wydumane, inne natomiast stanowią zlepek myśli,
-piszesz o ważnych sprawach, ale na te tematy były już miliony wierszy i nie odkrywasz nimi Ameryki.
Tego jeszcze nie grali.

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: Eramas » 10 czerwca 2012, 23:16

michal0308 pisze:Najbardziej lubię komentarze Xantii - za, przeciw, i nie rażą przede wszystkim.

Michał, trafiłeś w sedno. Podobają Ci się jego komentarze, bo są tylko i wyłącznie pozytywne. Nie ma żadnych "przeciw" (sprawdzałem).

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634#p1876
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Scoffer » 10 czerwca 2012, 23:21

vaapku pisze:Nikt nie wie ile samotności
Kryje się w jednym kalafiorze

:rotfl2:
Vaapku, mogę się posługiwać powszechnie tym sformułowaniem nie naruszając praw autorskich? Proszę, proszę, ślicznie proszę?
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2012, 23:28 przez Scoffer, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: Eramas » 10 czerwca 2012, 23:25

vaapku pisze:Ciemna noc
bezdennie głupie grzmoty za oknami
Na moście płacze cicho nastolatek
Nikt nie wie ile samotności
Kryje się w jednym kalafiorze

Świetny. A co byś powiedziała o moim, gdybym z takim przyszedł?:

Spaceruję po plaży,
niektórzy myślą, że idę,
ale ja spaceruję.
Za mną leży bakłażan,
nie wiem czemu,
ale leży.
Biedny bakłażan.

Awatar użytkownika
michal0308
Publicysta

Postautor: michal0308 » 11 czerwca 2012, 00:42

Dalej robicie to samo, jedynie Vaapu się postarała wyjaśnić, za co dziękuję. Ilość tematów jest skończona, poza tym można spojrzeć na coś z innej strony. Wspomniana polonistka to nie akurat moja nauczycielka, tak nawiasem.
Naprawdę, nie poznaję was, ludzie...

@Eramas, zgoda, są pozytywne, ale wyjaśniają, dlaczego tak jest, a nie inaczej. Chciałbym, żeby negatywne też takie były(chwała Vaapu za to dzisiejsze, bo można powiedzieć, że czegoś takiego właśnie oczekiwałem).

Ech, można by jeszcze pisać, ale znowu mam tego wszystkiego dość. I powtarzam, nie poznaję was...
Ach, i przepraszam, zlepek, jak zlepek, ale ma przesłanie, trudno, że się wam nie podoba.
No, i doszukiwać się na siłę czegoś złego, to ja też mogę, mogę również pojechać na temat co poniektórych wierszy tutaj,ale nie robię tego, bo mi szkoda postępować tak, jak wobec mnie postępujecie.
Koniec, kropka.
Zmiana nazwy tematu też wiele znaczy, zapewne w związku ze mną tak się stało. Ech, mam was, ludzie dość, a nie chcę, naprawdę, nie mam ochoty się na was złościć...

Awatar użytkownika
Manuel Czaszka
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Manuel Czaszka » 11 czerwca 2012, 08:55

Michał, chyba masz jakiś poważniejszy problem. Z uporem maniaka starasz się zdyskredytować osoby, które nie zachwycają się Twoją twórczością jednocześnie odpychając od siebie wszelką krytykę. Powtarzasz jak mantrę slogan o konstruktywnej krytyce, ale co można powiedzieć dobrego o tapetach na ścianach, gdy dom zżera grzyb i robactwo, a w kącie stoi wiadro z odchodami? Wytknąłem Ci brak talentu i to jest niestety fakt, a to, że nie możesz się z nim pogodzić świadczy nie o mojej złośliwości, a o Twojej niedojrzałości. Żadna osoba, która do tej pory cokolwiek udostępniła w tej kategorii talentu literackiego nie miała za grosz, ale prócz Ciebie, nikt nie chciał usłyszeć oceny i raczej nie ma o sobie tak wysokiego mniemania jak Ty (chociaż z tym jest tak nie do końca, Ty wiesz, że piszesz gnioty, ale okłamujesz sam siebie). Talent literacki posiadają nieliczni, ja i Ty go nie mamy. Tylko Ty idziesz w zaparte, że jest inaczej. Rozwijanie talentu jest możliwe, gdy się go ma, u Ciebie nie ma czego rozwijać. Każdy wiersz jest rozwleczoną zbitką patosu, zasłyszanych porównań i tanich metafor.

Ponadto starasz się stworzyć dziwny kontekst sytuacyjny, a siebie obsadzić w roli męczennika, kozła ofiarnego, intelektualnego wyrzutka zaszczutego przez grupę. Żałosne są wstawki o "niezrozumieniu", "usuwaniu wpisów" i "chamstwie". I co drugie zdanie pokazujesz jak to Ci trudno odpisać, jaki to nie chcesz ranić, ale musisz się bronić, zakrzyczany przez grupę, poniżany i wyśmiewany przez wilki. Do tego dochodzą chwyty "na emocje". Gdy napiszesz, że jest Ci przykro, zostałeś zraniony itd., nie spowodujesz, że nagle wszyscy się ulitują i zaczną głaskać po głowie za każdą tandetną strofę. Wybacz, ale niestety krytyka musi być dosadna, nie powinno się kogoś okłamywać delikatnością i pozwolić mu brnąć dalej w bagno. Mówił o tym np. Szulkin.

Starasz się manipulować dyskusją i zaczarować rzeczywistość. Zwyczajnie kłamiesz czy faktycznie zachowanie "ja - artysta" tak wiele dla Ciebie znaczy? Jeśli jesteś tak krzywdzony prezentując tu swoją twórczość, to po co tu tkwisz (szczególnie, że nie jest to forum o poezji)? Jedź, nikt nie woła. Myślisz, że między innymi tandetnymi dziełkami zabłyśniesz? Otóż nie, jedynie dołączasz do szeregu.

Awatar użytkownika
ola

Postautor: ola » 11 czerwca 2012, 14:53

a ja nie umiem na serio, poważnie
choć sobie pisze całkiem odważnie ;)
tak dla rozrywki i okolicznościowo
czasem wychodzi mi to i owo
żonglerka słowem i żartami
w dyspucie i z krytykami
czy talent mam? nieważne
wszak to co pisze niepoważne :P

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 11 czerwca 2012, 15:30

Po pierwsze: temat zmieniłam ja, a zrobiłam to jeszcze przed całą tą dyskusją. Nazwanie tematu z własnymi utworami "talentem literackim" jest wyrazem sporej buty. Póki co nie ma w tym temacie niczego, co można nazwać talentem. Jak się jakiś objawi, osobiście zmienię jego nazwę.

michal0308 pisze: Ilość tematów jest skończona, poza tym można spojrzeć na coś z innej strony.

To zacznij patrzeć z tej innej strony, bo na razie wałkujesz oklepane tematy w oklepany sposób. Kto zechce jeździć hulajnogą, kiedy w garażu stoi ferrari?

michal0308 pisze:Wspomniana polonistka to nie akurat moja nauczycielka, tak nawiasem.

I co w związku z tym?

michal0308 pisze:No, i doszukiwać się na siłę czegoś złego, to ja też mogę, mogę również pojechać na temat co poniektórych wierszy tutaj,ale nie robię tego, bo mi szkoda postępować tak, jak wobec mnie postępujecie.

Rzecz w tym, że nikt się na siłę nie doszukuje. Powiem więcej, tam nie ma czego szukać. Wybacz Michał, ale takie wiersze potrafi sklecić każdy średnio rozgarnięty człowiek.

Scoffer, używaj sobie moich sformułowań ile wlezie, to w końcu tylko zlepek przypadkowych wyrazów, ja przeciwieństwie do niektórych nie mam talentu :bezradny:

Eramas, wierszy o bakłażanie było już tysiące, postaraj się bardziej :rotfl2:
Tego jeszcze nie grali.

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy

Postautor: Xantia » 11 czerwca 2012, 16:54

He he :D , ale się rozpisaliście. Z talentem to jest trudna sprawa, bo jak to zweryfikować, jakimi kierować się kryteriami? To jednak nie matematyka, czy np. mechanika. Dla jednego coś będzie kiczem, a dla drugiego szczytem kunsztu artystycznego. Czy zawsze większość ma rację? Ostatnio byłem w muzeum narodowym i współczesne malarstwo mnie zniesmaczyło, znudziło itp. Dla mnie to było bezwartościowe, choć na pewno są koneserzy, którzy mają odmienne zdanie. Im starsze obrazy oglądałem tym bardziej się zachwycałem. Najbardziej byłem zauroczony tymi z 17, 16 i 15 wieku. Z tego wzgl. uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania. Nawet jeśli będzie to ocena bardzo negatywna. Osobiście szczerze nienawidzę rapu i muzyki techno, ale szanuję to, że ktoś tego słucha. Bardzo dobrze, że sprawia mu to radość i oby też tak było w drugą stronę. Myślę, że różni ludzie są jak różne radia nastawione na odbiór różnych stacji i w dużej mierze wynika to z bardzo indywidualnej wrażliwości, wieku, przeżytych doświadczeń i konstrukcji psychicznej. Tak więc nie ma się co obrażać jeśli komuś się cuś nie podoba. Oczywiście można to zrobić w mniej lub bardziej delikatny sposób, ale to też już indywidualna cecha ;) Jeżeli to co napiszę podoba się to mnie to cieszy, jeżeli nie to nie mam powodu do smutku.

Awatar użytkownika
Manuel Czaszka
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Manuel Czaszka » 11 czerwca 2012, 17:26

Xantia pisze:He he :D , ale się rozpisaliście. Z talentem to jest trudna sprawa, bo jak to zweryfikować, jakimi kierować się kryteriami?

Ten wpis uczyni Cię na pewno najbardziej obiektywnym krytykiem jego twórczości :P A jakimi kierować się kryteriami, przykład już padł wyżej: "Wybacz Michał, ale takie wiersze potrafi sklecić każdy średnio rozgarnięty człowiek.". Otóż to, rymowanki na poziomie Michała może napisać każdy w parę minut, nie wymagają one wysiłku, nie prezentują żadnej treści. Więc jeśli to są próbki możliwości naszego samozwańczego "artysty", to widać że prezentuje on poziom wspomnianej większości właśnie.

Co do osobistego zmysłu estetycznego, prawda, nie każdemu się podoba to samo. Jednak nawet jeśli nie podoba mi się jakiś dzieło, to sam fakt, że nie przemawia do mnie w szczególny sposób, nie zmienia postrzegania owego działa w kategoriach sztuki. Sztuka pozostaje sztuką również po decentralizacji myślenia.

Wróć do „Nasze hobby”