Wyniki plebiscytu na ulubione przygodówki

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 121 razy

Re: Wyniki plebiscytu na ulubione przygodówki

Postautor: Urszula » 28 lutego 2016, 12:29

Ale to jest twój top, a ja wcale do tego topu nie wzięłabym Runaway: A Road Adventure, ani Małpich wysp. Mogłabym napisać to samo współczuje ludziom, którzy nie czują klimatu Mystów. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 28 lutego 2016, 12:35

Też bym nie głosował na Runawaya. Ani MI2, która mi się nie podoba ze względu na końcówkę. Na Mysta zresztą też nie, ale pierwsza część w swoim czasie to było coś.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 121 razy

Postautor: Urszula » 28 lutego 2016, 12:40

No dlatego, pytanie kto głosował i że ktoś nie czuje klimatu, takie troszkę stwierdzenie jest nie bardzo. Każdemu co innego się podoba. Ileś tam ludzi wzięło udział w głosowaniu i takie, a nie inne gry się podobały i tyle. Nie mamy wiedzy kto głosował, jaki był przedział wiekowy i na ile gra w przygodówki, bo jest ich wielkim fanem, a na ile zna tylko parę, bo gra czasami.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 28 lutego 2016, 12:53

qwerty pisze:Na forum AdventureGamers kiedyś forumowicze przeprowadzili plebiscyt na najlepszą grę dzieląc je wcześniej na różne okresy, np: 1985-1989, 1990-94, 95-99, itd. Spośród dziesięciu tytułów w wybranym okresie do następnej rundy przechodziło 5, a kolejne rundy były już tylko na zasadzie pojedynków 1v1.

I to jest najlepsze wyjście. Tylko bez tych rund. Niech każdy okres ma swoje TOP 10. Nie powinno być problemów z wytypowaniem 10 z każdego okresu. A smarkacze niech sobie głosują na Wolfy i inne Amongi Usami i nie tykają staroci, skoro w nie nie grali. :)

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 28 lutego 2016, 12:54

Vicek chyba w końcu nie usunął komentarzy z typami, można sobie sprawdzić kto i na co głosował ;)
Obecnie grane: True Fear: Forsaken Souls Part 1 (PC), Bulletstorm (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 12 razy

Postautor: kNOT » 28 lutego 2016, 12:57

Sir_Kiełbasa pisze:A smarkacze niech sobie głosują

A jak nie wygrają jedynie słuszne, czyli najlepsze według Ciebie?
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 28 lutego 2016, 13:00

Jakoś przeżyję. :) Aż takiego parcia na te topy nie mam. Ale taki top będzie bardziej wiarygodny. Co tu porównywać starocia do współczesnych gier.

Awatar użytkownika
Iselor
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Iselor » 28 lutego 2016, 13:48

Zabawa fajna, szkoda że nie wziąłem udziału. Fenomenu TLJ nigdy nie rozumiałem i pierwsze miejsce jest dla mnie niezrozumiałe, dobrze że Syberia druga. Nie ukrywam że filmik przewijałem więc pytanie: na którym miejscu Gray Matter bo to że nie jest w pierwszej dziesiątce (u mnie osobiście ma drugie miejsce po Syberii) to trochę LOL ?

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 28 lutego 2016, 13:59

Gray Matter? Znów kwestia gustu, jak dla mnie gra jest o dwie klasy słabsza od Gabriela Knighta (pierwszego i trzeciego) i pewnie dopiero w top 30 gdzieś na końcu bym ją umieścił ;) Na pewno dużo niżej od TLJ. Więc te LOL trochę nie bardzo ;)
Obecnie grane: True Fear: Forsaken Souls Part 1 (PC), Bulletstorm (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 28 lutego 2016, 15:36

Nie oglądałem filmików, ale z waszych wypowiedzi wynika, że do TOP zakwalifikowały się gry, które mają polską wersję. Rozmawialiśmy już gdzieś na temat popularności takich gier. Nic zatem dziwnego, że zdominowały głosowanie.

Co do pojedynku Sierra vs. LucasArts, to sam Ron Gilbert powtarza w wywiadach, że ichnie przygodówki nawet nie zbliżały się do konkurencji, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy. Twierdzenie, że wtedy były niezwykle popularne zostało rozpowszechnione przez miłośników firmy (albo ignorantów). Nie zgodzę się jednak, że ich gry nie przetrwały próby czasu. To produkcje Sierry cierpiały na dead-endy (sytuacje bez wyjścia), zręcznościówki, łatwość uśmiercenia bohatera, losowość, piksel-hunting, nieuczciwe zagadki, by tylko gracze kupili od nich poradniki lub skorzystali z hot-line. U konkurencji te elementy były albo zlikwidowane, albo zmarginalizowane (twierdzenie, że nie można było w ich przygodówkach zginąć lub się zaciąć jest nieprawdą). A mimo wszystko nie sprzedawały się tak dobrze. Nie można jednak nie docenić wkładu w rozwój interfejsu i implementacji nowych funkcji w naszym ulubionym gatunku (np. iMUSE). Natomiast Sierra pozostawała jeszcze przez jakiś czas wierna archaicznym rozwiązaniom.

I jeszcze jedno :) Czy faktycznie gry Telltale to nie są przygodówki? To czym są? Do jakiego innego gatunku je przyrównać? Ktoś kiedyś zauważył, że wszystko się zmienia, ewolucja, regresja, nieważne. Jakkolwiek by tego nie nazwać, to gry tekstowe już dawno zostawiliśmy archiwistom i fanatykom. Czyli co? Prawdziwa przygodówka to tekstówka?
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 19 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy

Postautor: twig » 28 lutego 2016, 16:39

qwerty pisze:I jeszcze jedno :) Czy faktycznie gry Telltale to nie są przygodówki? To czym są? Do jakiego innego gatunku je przyrównać? Ktoś kiedyś zauważył, że wszystko się zmienia, ewolucja, regresja, nieważne. Jakkolwiek by tego nie nazwać, to gry tekstowe już dawno zostawiliśmy archiwistom i fanatykom. Czyli co? Prawdziwa przygodówka to tekstówka?

Tyle że różnica między tekstówką a graficznym point'n'clickiem jest mniejsza niż między point'n'clickiem a tasiemcami od TellTalle czy "przeżyciami" typu Zaginięcie Ethana Cartera. Zmiana nie dotyczy interfejsu czy sposobu przedstawiania wydarzeń, tylko tego co najważniejsze - gameplayu. Przestajemy rozwiązywać zagadki na rzecz podejmowania decyzji i "doświadczania" - czyli mówiąc krótko, te gry stają się interaktywnymi filmami/serialami. Nie wiem, czy to jest jest jeszcze jakiś podtyp gier przygodowych czy już zupełnie nowy gatunek - to pokaże czas.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 26 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 72 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 28 lutego 2016, 17:59

Urszula pisze:No dlatego, pytanie kto głosował i że ktoś nie czuje klimatu, takie troszkę stwierdzenie jest nie bardzo. Każdemu co innego się podoba. Ileś tam ludzi wzięło udział w głosowaniu i takie, a nie inne gry się podobały i tyle. Nie mamy wiedzy kto głosował, jaki był przedział wiekowy i na ile gra w przygodówki, bo jest ich wielkim fanem, a na ile zna tylko parę, bo gra czasami.

Może faktycznie, moje współczucie powinno być bardziej, jak by to było "Najbardziej kultowe przygodówki" :) ale naprawdę, polecam zagrać w te stare hity i potem w nowe i porównać zagadki, humor i samą rozgrywkę.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 12 razy

Postautor: kNOT » 28 lutego 2016, 18:03

Nfsfan83 pisze:porównać zagadki, humor i samą rozgrywkę.

A od kiedy to humor jest nieodłącznym atrybutem przygodówek?
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 20 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Postautor: jackowsky » 28 lutego 2016, 18:15

Jeden nie rozumie fenomenu Najdłuższej Podróży, drugi nie rozumie fenomenu Syberii. Wszelkie zestawienia czegokolwiek najlepszego to są zestawienia subiektywne. Do tego dochodzi też kryterium doboru. Bo co to znaczy "kultowość", "klasyczność" w kontekście przygodówek? Dlatego nie rozumiem dyskusji czemu ta gra się znalazła w zestawieniu, a tamta nie.
Ostatnio skończone: Pillars of Eternity II: Deadfire PL (80%), Full Throttle PL (50%), The Curse of Monkey Island PL, My Brother Rabbit PL
Gram: TSIOQUE PL
W tle: Battle Chasers: Nightwar PL

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 26 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 72 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 28 lutego 2016, 19:01

kNOT pisze:
Nfsfan83 pisze:porównać zagadki, humor i samą rozgrywkę.

A od kiedy to humor jest nieodłącznym atrybutem przygodówek?

Humor w przypadku przygodówek lżejszych :)
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 28 lutego 2016, 19:17

Nie deprecjonowałbym tego rankingu. Swoje głosy oddawali fani przygodówek tacy jak my. Ba, zauważyłem, że niektórzy z tego forum również zagłosowali. Nawet jeśli prześledzicie zachodnie rankingi, to one też różnią się między sobą.

Wyłonić najlepsze tytuły danej grupy można na dwa sposoby: poprzez głosowanie wszystkich jej członków i kolegium (np. zespół redakcyjny). Wyniki mogą zostać wypaczone, np. przy głosowaniu na 10 najlepszych gier (1. miejsce - 10 pkt, ostatnie - 1), tytuł X wygra, jeśli 91 osób umieści go na OSTATNIM miejscu, z tytułem Y, który został uznany za najlepszy przez 9 osób. Z reguły w kolegium będzie mniej przypadkowych głosów, ale taki ranking będzie mnie zgodny z gustami ogółu. Jak pokazuje ta dyskusja, pewne osoby mają problem z rankingiem, który nie pokrywa się z ich gustami. Zamiast bić pianę, zaprezentujcie swoje zestawienie. Chętnie się z nim zapoznam.

Jak ktoś słusznie zauważył, na czołowych pozycjach są gry, które zostały spolszczone. To prawda, że lwia tytułów doczekała się polonizacji, ale kilka, bardzo cenionych przygodówek wciąż są dostępne tylko w języku Szekspira. Nie trudno zgadnąć, że chodzi głównie o stare gry.

I jeszcze jedno. Rankingi tego typu są również - a może przede wszystkim - rankingiem popularności. Patrząc na oddane głosy, podejrzewam, że niektórzy mieliby nieliche problemy z wytypowaniem 10 gier, skoro ktoś zagłosował tak (skrajny przykład):

1. Rise of the Tomb Raider
2. Wiedźmin 3 Dziki Gon
3. Najdłuższa podróż
4. TES V Skyrim
5. Super Mario Bros (jeśli się zalicza do przygodówek)

Oddano również głosy na m.in. Residen Evil i Dead Space.

Nie czepiałbym się "Syberi", skoro chyba wszędzie zebrała bardzo wysokie noty. Również na tym forum stosunek pozytywnych głosów do przeciętnych czy nawet dobrych jest duży. W CDA autor recenzji chyba wystawił najwyższą możliwą ocenę, gra była w taniej serii i pełna wersja była dołączona aż do dwóch czasopism (CDA i Click). "Najdłuższa podróż" podobnie (pełna wersja w Playu). Natomiast przygodówki LucasArtsa i Sierry nie zagościły w żadnym periodyku, a gry LucasArts były w tańszej edycji chyba aż po 40 złotych i to bez lokalizacji. Mało tego, tytuły LucasArtsa zadebiutowały w dystrybucji cyfrowej raptem 2-3 lata temu, jeśli pamięć mnie nie myli.

Mnie najbardziej dziwi wysokie miejsce "Life is strange". To świeża gra i nie każdy miał okazję jeszcze w nią zagrać. Z tego, co czytałem, tytuł przypomina w jakimś stopniu "The walking Dead", co w moim przypadku nie stanowi rekomendacji.

A Vickowi należą się brawa za wykonaną robotę.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 28 lutego 2016, 19:33

No właśnie podobno LiS ma więcej wspólnego z przygodówkami niż TWD (swoją drogą pierwszy sezon nie był tak wykastrowany z gameplaya jak kolejne tasiemce TellTale).

@twig
Filmy interaktywne. Temat rzeka. Zaliczam je do przygodówek, ale gry TellTale mocno wypaczają przynależność gatunkową, bo w nich decyzje niepoparte są analizą (bo nie ma na nią czasu), tylko są wynikiem szybkich skojarzeń, odruchów bezwarunkowych.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2016, 21:34 przez qwerty, łącznie zmieniany 1 raz.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 28 lutego 2016, 20:16

jackowsky pisze:Jeden nie rozumie fenomenu Najdłuższej Podróży, drugi nie rozumie fenomenu Syberii. Wszelkie zestawienia czegokolwiek najlepszego to są zestawienia subiektywne. Do tego dochodzi też kryterium doboru. Bo co to znaczy "kultowość", "klasyczność" w kontekście przygodówek? Dlatego nie rozumiem dyskusji czemu ta gra się znalazła w zestawieniu, a tamta nie.

W takim razie po co w ogóle robić topy? :) Niech każdy zrobi swój dla siebie i niech się sam tym jara.

yemet pisze:1. Rise of the Tomb Raider
2. Wiedźmin 3 Dziki Gon
3. Najdłuższa podróż
4. TES V Skyrim
5. Super Mario Bros (jeśli się zalicza do przygodówek)

Oddano również głosy na m.in. Residen Evil i Dead Space.

Zachodzi tu błąd nierozróżniania przygodówek od gier przygodowych. Dlatego upieram się, żeby zwracać na to uwagę. Jeśli na takich forach specjalistycznych jak Przygodomania gra typu Indiana Jones and the Infernal Machine to przygodówka to czemu tu się dziwić? I pisanie o tym, że "tak się przyjęło" lub "taka tradycja" w ogóle nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Będą takie przekłamania to i ludzie będą na Skyrim mówić przygodówka. Ja na miejscu tworzących top w ogóle bym nie uwzględniał takich gier i wyjaśniał dlaczego. Oczywiście twórca topu najpierw sam musi wiedzieć, co to jest przygodówka. :E

Mnie najbardziej dziwi wysokie miejsce "Life is strange". To świeża gra i nie każdy miał okazję jeszcze w nią zagrać.

W sumie nie powinno dziwić patrząc po różnych forach. Sporo osób ją kupiło i ponoć nakłady szybko się kończą.

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799

Postautor: jackowsky » 28 lutego 2016, 20:23

Zauważ, że nie dziwi mnie robienie topów, ale dyskusja o ich zawartości. :)
Ostatnio skończone: Pillars of Eternity II: Deadfire PL (80%), Full Throttle PL (50%), The Curse of Monkey Island PL, My Brother Rabbit PL

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum

Postautor: jackowsky » 28 lutego 2016, 20:54

Nie do końca wyklucza. Zwykle zestawienie ma pokazać jaka jest preferencja grupy ludzi powiązanych ze sobą w jakiś sposób. O czym tu dyskutować? Gust jest jak d..a, każdy ma swój. Żadna dyskusja nie zmieni czyjegoś gustu.

Wróć do „Publicystyka”