Brak tytułu - czyli kondycja wydawców gier przygodowych w Polsce

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Re: Brak tytułu - czyli kondycja wydawców gier przygodowych w Polsce

Postautor: Urszula » 30 kwietnia 2015, 20:03

Rzecz w tym, że przygodówek nie ma nawet z materiałów gorszej jakości.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 01 maja 2015, 11:32

To ja już bym chyba wolał w ogóle niż z gorszej jakości. To co jest na fotce to pierwsza gra z planowanej serii Biały Kruk CDP-u (rok 2004). Pierwsza i bodaj ostatnia. Właściwie jest wszystko, co powinno być (moim zdaniem) w takiej edycji: instrukcja, poradnik, książka, mapa, muzyka na CD. Cena ok. 130zł. Nakład 666 sztuk. I wszystko pięknie, gdyby nie książka w miękkiej oprawie (kto czyta, ten wie, co się z takimi książkami robi po jakimś czasie, a czasem i podczas pierwszego czytania jeśli jest gruba, a wydawca partacz. Choć nie musi być gruba. Dość cienkie książki Supernowej rozlatywały mi się w dłoniach po jednym otwarciu), kartki w instrukcji i poradniku spinane sprężynką jak w kalendarzu lub notatniku. Nie ma głupszego sposobu na spinanie kartek (w kalendarzu i notatniku to się sprawdza, ale nie w instrukcji lub poradniku, które są robione z myślą, ze ktoś je będzie czytał). Nawet klejenie jest lepsze. Etui na CD też mi się nie podoba. Nie lubię takich kartonowych pudełek. Niby drobiazgi, ale jednak wpływają na ocenę wydania i samą cenę. I w sumie nie dziwi mnie, że nie było kolejnych gier z tej serii.

Obrazek

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: kNOT » 01 maja 2015, 11:34

A jakie znaczenie mają świecidełka, jeżeli zawartość to guano, a nie gra? Mogli wybrać coś dobrego...
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 01 maja 2015, 11:41

Ale można też powiedzieć, że jak gra jest dobra to po co ją lepiej wydawać, skoro i tak się sprzeda?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 01 maja 2015, 11:47

Tu wracamy do sedna sprawy, te co są wydawane w naszym kraju, nie należą do tych najlepszych - z małymi wyjątkami. Jeśli ma się sprzedać, to nie kilka lat po światowej premierze, bez lokalizacji (lub kiepsko zrobionej) w kartoniku. Ja nie oczekuje cudów wydawniczych, ale choć przyzwoita książeczka w środku, a nie kawałek karteluszka lub plakat złożony na 10 części robiący jednocześnie za instrukcję, reklamę i diabli wiedzą co jeszcze.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 02 maja 2015, 16:23

Urszula pisze:
Sir_Kiełbasa pisze:Ale właśnie rzecz się rozbija o to "piękne wydanie". Zmieniasz szczegół i cena rośnie. Mnie by się marzyła instrukcja (albo choćby jakaś mapa) na papierze czerpanym. Jak by to podniosło koszty? Podobnie możne być z samym pudłem zbiorczym. Fajne by było z otwieraną pierwszą stroną i może jakąś szybką czy innymi cudami. Koszta, pani, koszta. :bezradny:

Ja myślę. że ktoś kto wydawał Ethana czy Holmesa z dodatkami dobrze kalkulował i gra kosztowała 80zł, a i taniej w dniu premiery można było kupić. Tak więc i inne gry można skalkulować i wydać tak jak trzeba.

Brawo Ulka!! :) Właśnie o tę kalkulację się rozchodzi! Zarobić, wiadomo, ale dlaczego od razu muszą to być... krocie? :mysli: Ale zrozum tu Polaka ;P, Np. jak masz 'do czynienia' z Imć Kiełbasą
, któremu od poczęcia wodę z mózgu się robi ;P
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 05 maja 2015, 18:39

Gocciana pisze:Właśnie o tę kalkulację się rozchodzi! Zarobić, wiadomo, ale dlaczego od razu muszą to być... krocie?

Jakie krocie? Skąd te informacje? A wydanie Ethana niczego nie urywa, choć gdy się porówna do jakiegoś bubla (np. do "dobrej gry") to może się wydać nie wiadomo jakim cudem.

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Domino » 05 maja 2015, 20:33

Może wydanie Ethana niczego nie urywa, ale jest na takim samym poziomie jak kiedyś było wydawane większość gier np. wydanie Broken Sword, Sanitarium. Nie obraził bym się jeśli mniej więcej tak wyglądało by podstawowe wydanie gier przygodowych.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 06 maja 2015, 13:11

Jak to na takim samym? A gdzie duże pudło :pytanie:

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta

Postautor: Domino » 06 maja 2015, 19:15

Czasy dużych pudeł już dawno się skończyły, zresztą samo ich istnienie było spowodowane wyłącznie młodością branży co powodowało brak specjalistycznych sklepów z grami i podejściem społecznym, że gry to kolejna zabawka dla dzieci. Ich sens ekonomiczny jest żaden (równie sensowne było by sprzedanie kaset VHS w dodatkowym pudełku) wielki karton z powietrzem, bo przecież zawartość wypełniała z 10% pojemności, a transport ich jest droższy niż małych pudełek. Ja ich nigdy nie lubiłem zajmują za dużo miejsca, łatwo się niszczą i za bardzo nie wiem co mam z nimi zrobić.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 06 maja 2015, 19:22

Pewnie powrót do wielkich pudeł jest niemożliwy, ale wydanie Ethana było ładne i niechby tak były wydawane przygodówki. Podobało mi się również wydanie Królika i Memeorii, choć wielkość tej ostatniej była troszkę za mała. Mimo wszystko takie wydanie jest fajne i dobrze, gdybyśmy choć tyle dostali. Jednak patrząc na to co w tym roku zostało wydane i brak na razie planów na nowe przygodówki niestety jest przykre. :(
Moje gry

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta

Postautor: Domino » 06 maja 2015, 19:46

Zgadzam się Urszula z Tobą ja też nie wymagam wiele, cdp.pl miało pewien progres poprzez dodanie do Sherlocka czy BS poradnika krok w dobrym kierunku bo w sumie wszytko jest lepsze od pudełka i kartki papieru.. Ja jeszcze pochwalę wydanie Moebius szczególnie jeśli miałeś dodatek w postaci opowiadania. Myślę, że optymalnym zestawem było by pudełko, nasuwka albo kartonik, dodatkowo jakiś artbook/pocztówki/soundtrack na płycie no i oczywiście kartka z ostrzeżeniami z funkcją instrukcji ;)
Co do braku tytułów to wielki smutek. Liczę, zę może coś IQ wyda, cdp.pl raczej nie liczę chyba, że jakaś kolejną część jakiejś znanej serii, a Play nigdy nie wiadomo.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 66 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 06 maja 2015, 20:07

Ula dlaczego powrót do pudeł nie możliwy??? nie mówię o mainstream ale o kolekcjonerskich wydaniach :)
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 06 maja 2015, 20:15

To bardzo proste, jeśli w tej chwili przygodówki się sprzedają kiepsko (cokolwiek to znaczy), a mają nędzne wydanie, to jakoś mi się nie chce wierzyć, że wydanie w pudłach, gdy w środku nadal będzie Balko czy Aurora sprzedadzą się lepiej, a cena poszybuje mocno w górę. Wiem, że ładnie opakowane byle czego można sprzedać, ale na ładne pudło, da się nabrać pierwszych 50 graczy, ale kolejni już nie. Czyli oprócz pudła musi być coś jeszcze, a jak na razie dobór gier nie wróży nam niczego dobrego. Przynajmniej ja tak to na dzień dzisiejszy oceniam, ale obym się myliła i coś w tym temacie się zmieni na lepsze.

Play po wydaniu Memeorii i jak sami piszą wielkiej klęsce finansowej, (podobno się wcale nie sprzedała i nadal jest nie dokupienia w normalnym sklepie), bronią się rękoma i nogami przed przygodówkami. IQ Publishing ma dużo na "oku", ale na razie w tym temacie cisza. Ja liczyłam na Techland, ale i tutaj na razie żadnych planów. Na cdp.pl też nie liczyłam, a Cenaga wyda tylko to, co będzie jakąś hybrydą, albo gra będzie powiązana z bardzo znanym tytułem. Czyli tak naprawdę wielki brak wydawców, którzy by chcieli wydawać przygodówki.
Moje gry

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta

Postautor: Domino » 06 maja 2015, 20:47

Jako, że zaopatruję się czasami w wydania kolekcjonerskie czy jakieś limitowane gier cRPG wiem albo zapoznaje się z ich zawartością, pudełka są dostosowane do wielkości formatowej zawartości mniej więcej wielkość dvd case. Większe pudełka do kolekcjonerek są wtedy kiedy dodawane są figurki, ale wtedy też pudło jest wypchane i nie ma żadnej pustej przestrzeni.

Play trochę sam jest sobie winien bo wypadku Memorii nie było nawet najmniejszej promocji, a gra nie trafiła do żadnej dużej sieci dystrybucji.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 06 maja 2015, 20:49

Domino pisze:Play trochę sam jest sobie winien bo wypadku Memorii nie było nawet najmniejszej promocji, a gra nie trafiła do żadnej dużej sieci dystrybucji.
Niestety i nie była specjalnie reklamowana, nie mówiąc o zabawie z wydaniem kolekcjonerskim.
Moje gry

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 07 maja 2015, 16:41

Domino pisze:Czasy dużych pudeł już dawno się skończyły, zresztą samo ich istnienie było spowodowane wyłącznie młodością branży co powodowało brak specjalistycznych sklepów z grami i podejściem społecznym, że gry to kolejna zabawka dla dzieci.

W dzisiejszych czasach to także zabawka dla dorosłych. Co nie zmienia faktu, że dalej zabawka.

Ich sens ekonomiczny jest żaden (równie sensowne było by sprzedanie kaset VHS w dodatkowym pudełku) wielki karton z powietrzem, bo przecież zawartość wypełniała z 10% pojemności, a transport ich jest droższy niż małych pudełek.

Do pudła można wrzucić coś ekstra i tak się działo. W dvd masz g. Już pomijam, jak wygląda jedno pudło na tle nawet 100 pudełek dvd. Małe dvd ginie w masie innych.

Ja ich nigdy nie lubiłem zajmują za dużo miejsca, łatwo się niszczą i za bardzo nie wiem co mam z nimi zrobić.

Czyli pies ogrodnika. :tak: Odwiedź kogoś, kto ma kolekcję kilkuset box-ów (oglądanie fotek nic nie daje) i porównaj ją z tą samą kolekcją składającą się z pudełek dvd. A z tym niszczeniem "się" to wiesz, jak dbasz, tak masz.

Zgadzam się Urszula z Tobą ja też nie wymagam wiele

No i błąd. Wymagasz mało to i jeszcze mniej dostajesz.

Urszula pisze:Play po wydaniu Memeorii i jak sami piszą wielkiej klęsce finansowej

No masz, a taka fajna była... chciałoby się dodać "amerykanska". :D

Niestety i nie była specjalnie reklamowana, nie mówiąc o zabawie z wydaniem kolekcjonerskim.

Znowu ta wiara w cud reklamy. :bezradny: Niemcy też tak słabo reklamowali swoją Memorię?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 07 maja 2015, 16:47

Oczywiście, że wierzę w reklamę, bo jak się o czymś mówi to jest szansa, że produkt się sprzeda. O Memorii, pisaliśmy my i jeszcze pewnie ze dwie strony i koniec na tym, a "spec od marketingu" logował się na różnych stronach i zadawał pytanie " Czy znacie tę grę, podobno fajna i dodawał link do strony afan.pl. Nie kończyłam w tym kierunku żadnych szkół, ale wiem, że nie tak to powinno było wyglądać. :zalamka:
Moje gry

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 07 maja 2015, 17:01

Reklama (nie taka jak opisałaś) kosztuje. Mają tam chyba jakichś specjalistów (-ę) od tych spraw, którzy potrafią kalkulować. Ja tam nie wierzę, że w przypadku przygodówki reklama dużo by dała. Trzeba się pogodzić z pozycją gatunku. W sumie to nawet lepiej, że na bubla wydaje się grosze, bo można większe środki przeznaczyć na fajnie wydawane starocia.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 07 maja 2015, 17:24

Memoria, nie jest bublem jest fajną przygodówką i takie mogą wychodzić.
Moje gry

Wróć do „Publicystyka”