Brak tytułu - czyli kondycja wydawców gier przygodowych w Polsce

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 29 razy

Re: Brak tytułu - czyli kondycja wydawców gier przygodowych w Polsce

Postautor: Adam_OK » 20 kwietnia 2015, 09:14

Domino pisze:Co do pełnych polskich wersji językowych to nie ma na co liczyć. Jest to pochodna innych gatunków gier, nawet wielkie tytuły za ogromne pieniądze nie dostają polskich głosów. Zresztą sami gracze ich nie chcą ponieważ w 90% są one kiepskiej jakości (mówię o mniej więcej czasach współczesnych). Dobrym przykładem jest gra Skyrim sprzed 4 lat, znani aktorzy, z doświadczeniem w podkładaniu głosów, a skończyło się tak, że po 30 min wróciłem do angielskich głosów i nie byłem odosobnionym przypadkiem. Jak dla mnie na obecne czasy pełnej polonizacji wymagał bym tylko od Dreamfall Chapters (bo Kruka musi mieć głos Boberka :D ) może jeszcze Syberia 3.

Co do Dreamfalla i Syberii się zgadzam, w innych tytułach byłoby to coś miłego i fajnego (oczywiście, jeśli jakość dubbingu byłaby na odpowiednim poziomie). Jak już ma być ta polonizacja kinowa, to niech będzie, ale czy taki Steam to musi być, nawet w wydaniach pudełkowych? Powinno być tak, jak pisze Ula - kupuje grę na płycie,instaluję ją sobie gdzie chcę, ile razy chcę i mam gdzieś, czy mój komp ma dostęp do szerokopasmowego netu, czy do wi-fi, które się co chwilę rwie, czy w ogóle nie jest do sieci podłączony.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Domino » 20 kwietnia 2015, 10:34

Co do steama to pełna zgoda. Jak kupuje pudełko to powinienem mieć grę, a nie inny sposób instalacji, kod steam mógłby być jakimś bonusem za kupowanie gry nie używanej, jak kiedyś były kody do kompani graczy czy podobnych rzeczy. Ja zawsze wolę pudełko, i tak myślę, że jeśli steam chciałby ograniczyć dostęp do moich gier (moich nie wypożyczonych, uważam że klauzura z wypożyczeniem to czynność pozorna) to ja nie będę miał oporów moralnych przed uzyskaniem dostępu do mojej gry.

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Podziękował(a): 38 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy

Postautor: ZenekZombie » 21 kwietnia 2015, 20:13

Urszula pisze:[...]oby się nigdy nie okazało, że firma stwierdziła, że ma dość kasy i wypożyczania gier i albo zwinie interes, albo zacznie kazać wnosić opłaty za przedłużanie konta. Najpierw drobne sumki, a potem coraz większe. Lub wprowadzi inne sztuczki, żeby dorwać się do kieszeni graczy.

Ty im nie podsuwaj pomysłów!

Chciałabym również zauważyć, że wszelakie portale growe, również traktują przygodówki nieco po macoszemu. O ile gra nie jest baaardzo popularną marką lub nie stoją na nią znani twórcy, próżno szukać jakiejkolwiek zapowiedzi czy też informacji.
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 21 kwietnia 2015, 22:43

ZenekZombie pisze:Chciałabym również zauważyć, że wszelakie portale growe, również traktują przygodówki nieco po macoszemu. O ile gra nie jest baaardzo popularną marką lub nie stoją na nią znani twórcy, próżno szukać jakiejkolwiek zapowiedzi czy też informacji.

I to od bardzo dawna, tak są traktowane przygodówki. Chyba, że wydawca/twórca gry, zabiega o taką reklamę/wpis.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 22 kwietnia 2015, 00:27

Urszula pisze:oby się nigdy nie okazało, że firma stwierdziła, że ma dość kasy i wypożyczania gier i albo zwinie interes

Streamowali gry (czyli znów "wypożyczanie", tutaj na abonament)
http://pl.wikipedia.org/wiki/OnLive
Zamykają pod koniec tego miesiąca.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Postautor: Sir_Kiełbasa » 22 kwietnia 2015, 14:23

A niech zamykają. Mnie jedynie szkoda IPS-u, który przechodził różne mutacje aż w końcu też zdechł. Mógłbym jeszcze pożałować Mirage, ale oni produkowali kiepskiej jakości pudełka. Wystarczyło lekko stuknąć a już było otarcie. Nie mogę patrzeć na te ich buble. :chory: Znaleźć egzemplarz bez otarć na rogach to cud.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 66 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 22 kwietnia 2015, 15:02

Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 22 kwietnia 2015, 19:30

Sir_Kiełbasa pisze:oni produkowali kiepskiej jakości pudełka

Przepraszam, czy ja jestem na stronie Pudełkomania.pl ? Opakowanie powinno być eleganckie, ale bez przesadyzmu, książek chyba nie kupujecie dla okładek?

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 23 kwietnia 2015, 13:51

Szkoda, że nigdy w tym ich sklepie nie byłem.

Rola pisze:Przepraszam, czy ja jestem na stronie Pudełkomania.pl ?

Podobnie jak nie jesteś na stronie Biadolimy.pl, a jednak biadolimy.

Opakowanie powinno być eleganckie, ale bez przesadyzmu,

Opakowanie (kartonowy box) powinno być przede wszystkim trwałe. Nie płacę za bubla! Jakoś większość firm potrafiła, tylko nie Mirage. Pudełko od takiej np. Castles (chyba jakoś specjalnie była produkowana ta okleina - wygląda jakby było lakierowane) do dzisiaj wygląda jak nowe i nie dlatego, że taki ze mnie czyścioch czy pedant. Jak się w nie popuka to nawet w charakterystyczny sposób rezonuje! :D Różnica między pudełkami obu firm jest taka, jak między wystrzałowymi lakierkami a rozdeptanymi bamboszami. Niestety nie wszystkie pudełka IPS-u takie były. Pudełko od King's Quest 5 trzyma się całkiem dobrze, ale od KQ 6 to podobna padlina jak z Mirage.

książek chyba nie kupujecie dla okładek?

Słyszałem o takich, którzy vinyle kupują dla okładek. :tak: A niektóre box-y mają świetną grafikę. Ale to trzeba zobaczyć na żywo, a nie na monitorze.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 23 kwietnia 2015, 14:01

To ja muszę się spytać w czym różnica była między IPS a Mirage? Ja mam IPS wydanie Broken Sword 2 i tam jest kartonik biały i na to nakładka tekturowa błyszcząca ( z okładką właściwą) i jest git :) A BS1 mam z UK i tam jest dół i góra pudełko.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 23 kwietnia 2015, 14:11

Nfsfan83 pisze:To ja muszę się spytać w czym różnica była między IPS a Mirage? Ja mam IPS wydanie Broken Sword 2 i tam jest kartonik biały i na to nakładka tekturowa błyszcząca ( z okładką właściwą) i jest git :)

Te też są całkiem trwałe, ale już nie lakierowane. :) No i jeden minus: ten wewnętrzny kartonik ma dwie wypustki, które odznaczają się na okładce. Ale to detal.

A BS1 mam z UK i tam jest dół i góra pudełko.

No właśnie taka. ;) U nas masz kolorową nasuwkę, a w UK stary typ "dwa wieczka". U nas też na początku takie były, ale pewnie pochodziły z importu. Gdy zaczęli produkować pudełka z polskimi napisami to się trochę zmieniło. Mnie się bardzo podobają (oprócz tych lakierowanych) takie, jakie były w grach od Electronic Arts.
viewtopic.php?f=194&t=2661

Kolorowa nasuwka jak w BS2, ale środek dwuczęściowy, czarny (jedna część odpowiednio przycięta jak w niektórych segregatorach) z delikatnym, ledwo widocznym znakiem wydawcy.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 23 kwietnia 2015, 14:23

No faktycznie UK wydanie wypas, ale trochę różni się wysokością z innymi np z BS2 PL :) Też mam fetysz pudełek, ale nie duży.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 23 kwietnia 2015, 14:32

Nfsfan83 pisze:No faktycznie UK wydanie wypas, ale trochę różni się wysokością z innymi np z BS2 PL :)

One ("dwa wieczka") mają ten feler, że ciągłe otwieranie i zamykanie powoduje obcieranie rantów. Ale przynajmniej po zamknięciu tego nie widać.

Też mam fetysz pudełek, ale nie duży.

Niepotrzebna asekuracja. ;)

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 25 kwietnia 2015, 20:19

Urszula pisze:
qwerty pisze:Strasznie generalizujesz, przez co mijasz się z prawdą. Często na półkach można znaleźć szrot zachęcający potencjalnego nabywcę właśnie piękną, artystyczną grafiką na pudełku.

Szkoda, że takich praktyk nie stosuje w przypadku przygodówek, prawda?

No nie wiem. To jak z opisywanym przez ciebie przykładem HOG zachęcającym potencjalnych klientów świetną fabułą i eksploracją - wprowadza w błąd.
Urszula pisze:
qwerty pisze: Ale w czym problem? Przygodówki nie starzeją się tak szybko jak inne dominujące gatunki. Z założenia mają archaiczną mechanikę (sami gracze nie chcą jej zmieniać), a grafika poza pojedynczymi przypadkami jest "sto lat za murzynami".

Co to ma do rzeczy? Przecież chodzi o to by premiera przygodówki była w tym samym czasie u nas jak i na świecie. Z wielu względów, nie tylko dlatego, że graczy znający dobrze język, ją ograją i premiera w wersji pl ich nie będzie interesować, ale również dlatego, że gdy u nas jest premiera w wersji pl, to gra jest już stara i często do kupienia na różnych promocjach za śmieszne pieniądze. Siłą rzeczy próba sprzedania jej w wersji pl po 3 latach po światowej premierze za 70 zł to przegięcie. Tyle za świeżynkę w ładnym wydaniu można zapłacić, a nie za staroć klika lat po premierze w brzydkim opakowaniu.

Zdaję sobie sprawę, że są osoby, które muszą grać w dniu premiery. Sam takiej potrzeby nie odczuwam. Zgadzam się co do ceny. "Starocie" powinny chodzić po maks. 50 zł.
Urszula pisze:
Urszula pisze:Jak to jest, że w latach 90-tych się opłacało, choć komputer w domu był luksusem, a więc liczba graczy znacznie mniejsza niż obecnie, a teraz już się nie opłaca?

qwerty pisze:Nie wiem kompletnie, do czego pijesz. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych chroniąca między innymi własność intelektualną została wprowadzona dopiero w 1994 roku. Do tego czasu kupowało się głównie na bazarach, giełdach, w domach handlowych spiracone oprogramowanie w sposób legalny. Nikt nie mógł ci zarekwirować towaru, ani zamknąć stoiska. Nawet po jej wprowadzeniu jeszcze przez wiele miesięcy można było przynieść dyskietki z zamiarem skopiowania pożądanych tytułów. O internecie i wersjach cyfrowych nikt wtedy nawet nie myślał. Oczywiście, można było dostać oryginały, ale ze względu na duże piractwo w Polsce ich cena była odstraszająca. Jednak znalazły się osoby, które płaciły 5x więcej i miały czyste sumienie. No właśnie. Z jednej strony narzekasz na cenę, z drugiej na ubogie wydania i ograniczanie się do wersji cyfrowej. Jedno zależy od drugiego. Chcesz na bogato? Płać więcej.

Nie bardzo rozumiem twojego długiego wywodu, do mojego wpisu. Chodzi tylko o to, że w latach 90 choć była mniejsza liczba graczy (brak komputera w domu), gier przygodowych wydawało się więcej i w lepszych opakowaniach.

W latach 90. przygodówki były popularne. Nie to co teraz.
Urszula pisze:
Urszula pisze:Zaś najlepszym wyjściem z punktu dystrybutora jest wysłać klucz za 50 zł i niech klient sobie ściągnie grę (obecnie te klucze są droższe oraz brakuje polskiej lokalizacji), oczywiście gry innego gatunku niż przygodówki mają wersję pudełkową - najczęściej.

qwerty pisze:Zwróć uwagę, że grom przygodówek jest robiona przez małe (nawet 1-osobowe) zespoły, których po prostu nie stać na wydanie pudełkowe.

Ja nie pisałam o wydawcy, tylko o dystrybutorze.

Wydaje mi się, że jeżeli wydawca nie przewidział wersji pudełkowej na światowy rynek, to pełny koszt takiej edycji ekskluzywnej ponosi dystrybutor. Czyli znów wracamy do problemu braku pieniędzy.
Urszula pisze:
Urszula pisze:Dlaczego wersje pudełkowe wymagają również tego klucza, aby się dało je uruchomić?

qwerty pisze:Ja to widzę bardziej jako gest od wydawcy dla fanów edycji fizycznych, których jest coraz mniej (fanów, nie edycji, chociaż ich też :D). Za jakiś czas pudełka znikną całkowicie z półek sklepowych.

Ty to widzisz jako gest, a ja jako przymus.

Spójrz na to inaczej. Co wolisz: edycję cyfrową z kluczem Steam czy edycję fizyczną z takim kluczem?
Urszula pisze:
Urszula pisze:czytam o wymieraniu gatunku,

qwerty pisze:Tak piszą tylko ignoranci.

Tak piszą redaktorzy na portalach o grach.

Redaktorzy-ignoranci.
Urszula pisze:
Urszula pisze:zamiast wczytywać się w tekst wolę podziwiać krajobrazy i skupić się na zagadkach.

qwerty pisze: Po co w przygodówce fabuła? Wyrzućmy ją, przecież nikogo to nie interesuje. Ludzie wolą ładne widoczki i trudne zagadki... .

Mijasz się z prawdą i generalizujesz, większość graczy stawia na fabułę. Zresztą o tym pisałam, znajomość języka = zrozumienie fabuły.

To był przytyk w Twoim kierunku :)
Urszula pisze:
qwerty pisze:
Urszula pisze:Czy może zamiast z góry zakładać, że nic nie ma sensu, lepiej posłuchać głosu graczy, w co chcą grać?

A w co gracze chcą grać? Trzeba by było zrobić listę tytułów, argumentując każdą pozycję. Rzucanie na forum hasła: "Podajcie tytuły gier, jakie chcecie, a my to zbierzemy i wyślemy do dystrybutorów" to za mało. Taka lista powinna zostać dokładnie przemyślana i odpowiednio ułożona pod względem priorytetów (od "must-have" po "bardzo dobre" i "doskonale znane" gry). Dlaczego? Gracze są różni, każdy ma własne preferencje, upodobania, ulubione serie. Nie da się zadowolić wszystkich. Wydawcę mogą interesować jedynie tytuły wybitne, wyjątkowe, głośne. Zaproponujmy coś takiego.

Ty wiesz, oczywiście, że zostanie to źle opracowane więc nie ma sensu pisać?

Zabrakło informacji odnośnie ww. listy, więc forumowicze mogą różnie widzieć wasz wkład w jej ułożenie i wysłanie do dystrybutorów.
Urszula pisze:Czy nasi rodzimi dystrybutorzy potrzebują adwokatów? :)

Ja tylko próbuję ich zrozumieć :) Potrzebne jest spojrzenie chłodnym okiem na to, co się dzieje w branży. Możemy sobie przytakiwać i zakończyć temat ze świadomością dobrze wykonanej pracy albo spróbować rzeczowej dyskusji.
Adam_OK pisze:
qwerty pisze:
Adam_OK pisze: to czemu nie premierową przygodówkę? Tylko, niech to będzie takie wydanie, jak innych gier. A jeśli ma to być jedynie pudełko, płyta z grą (bez Steama i DRM!) i karteczka z instrukcją, to niech kosztuje to maksymalnie 50 zł, a nie 100 i więcej. Jeśli przygodowki będą tak wydawane, i tak samo reklamowane (choćby w branżowej prasie), jak gry z innych gatunków, to i ich sprzedaż wzrośnie, i wydawcy stratni nie będą.

Stary, mamy już 2015. Tak było dobrych kilka lat temu.

To co, teraz nie można już wydać gry na płycie bez DRM i Steama? Jest jakiś odgórny przymus? Prawo tego zabrania? A może po prostu dystrybutorom się nie chce tego robić?

Miałem na myśli proponowane przez ciebie ceny gier.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 kwietnia 2015, 22:42

A jednak zdecydowanie wolałabym zbierać dobre gry w ładnych opakowaniach. W latach 90- przygodówki były popularne.ale w tych latach również były reklamowane i znaczenie lepiej wydawane.

Spójrz na to inaczej. Co wolisz: edycję cyfrową z kluczem Steam czy edycję fizyczną z takim kluczem?

Żadnej z tych.

Od kiedy ja jestem wyrocznią, to że ja uwielbiam gry z masą zagadek i może być szczątkowa fabuła, wcale nie znaczy, że tak chcą wszyscy. Po drugie tym bardziej przy wymagających zagadkach potrzebna jest znajomość języka, bo jak je rozwiązać, gdy się nic nie rozumie. Wracamy więc do sedna, przygodówki wydawane w kraju, mają mieć tłumaczenie.

Lista nie została jeszcze napisana, ale już taką tworzyliśmy na przygodówkach z powodzeniem, Więc myślę, że i tym razem się uda.

Ja tylko próbuję ich zrozumieć :) Potrzebne jest spojrzenie chłodnym okiem na to, co się dzieje w branży. Możemy sobie przytakiwać i zakończyć temat ze świadomością dobrze wykonanej pracy albo spróbować rzeczowej dyskusji.

Ciekawa jestem czy i oni biorą pod uwagę głosy graczy? Ja nie mówię o przytakiwaniu, ale uważam, że oni mają się dobrze i obrony nie potrzebują, bardziej by się im czasem przydał dopalacz, żeby działali.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 26 kwietnia 2015, 00:46

Urszula pisze:

Żadnej z tych.

To oczywiste. A gdybyś nie miała innego wyboru? Które "mniejsze zło" byś wybrała?
Urszula pisze:Lista nie została jeszcze napisana, ale już taką tworzyliśmy na przygodówkach z powodzeniem, Więc myślę, że i tym razem się uda.

A my nadal nie wiemy jak ją przygotowujecie.

BTW: Nie wiem, czy słyszeliście, ale w zeszłym miesiącu Adventure Gamers otworzyło swój sklep. Na półkach same przygodówki. Z tego co zauważyłem, to każdy tytuł ma klucz Steam lub DRM-free do wyboru. Na razie oferta skromna, ale z czasem...
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 26 kwietnia 2015, 12:09

Odnoszę wrażenie, że bardzo chcesz taką listę zrobić. Jeśli tak jest zrób ją, a ja wyślę. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 26 kwietnia 2015, 13:03

O jakiej Wy "liście" ciągle piszecie :) Gry przygodowe tzw starocia, czyli te co mają tak min 1 rok góra 50 zł, powyżej 5 lat maks 30 zł. Ktoś napisał o cenie wydania spadającej na dystrybutora w przypadku małej firmy która stworzyła grę. W tym przypadku, odpada super kolekcjonerskie wydanie ale np mogą być różne arty i dodatkowe materiały do samodzielnego wydruku, nawet pudełka wzór.

"Adam_OK pisze:
to czemu nie premierową przygodówkę? Tylko, niech to będzie takie wydanie, jak innych gier. A jeśli ma to być jedynie pudełko, płyta z grą (bez Steama i DRM!) i karteczka z instrukcją, to niech kosztuje to maksymalnie 50 zł, a nie 100 i więcej. Jeśli przygodowki będą tak wydawane, i tak samo reklamowane (choćby w branżowej prasie), jak gry z innych gatunków, to i ich sprzedaż wzrośnie, i wydawcy stratni nie będą."

Ma Adam rację dawanie 100 zł za np Broken Sword 5 w pudełku Dvd gdzie zawartością jest tylko instrukcja i płyta to przegięcie. Cena akutalna np 29.99 zł jest już ok jak dla mnie :)

Ps. http://gameplay.pl/news.asp?ID=62191

jakie to pudełka "Później, jakoś w okolicach roku 2006, przyszła era DVD boxów, które dodatkowo wkładane były do tekturowych wkładek"

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 26 kwietnia 2015, 14:54

Nfsfan83 pisze:O jakiej Wy "liście" ciągle piszecie :) Gry przygodowe tzw starocia, czyli te co mają tak min 1 rok góra 50 zł, powyżej 5 lat maks 30 zł. Ktoś napisał o cenie wydania spadającej na dystrybutora w przypadku małej firmy która stworzyła grę. W tym przypadku, odpada super kolekcjonerskie wydanie ale np mogą być różne arty i dodatkowe materiały do samodzielnego wydruku, nawet pudełka wzór.

Pudełko też do samodzielnego wydruku :pytanie: To by była jakaś kpina. :) Uwaga, będę wieszczył. Za jakiś czas, gdy wszystko już spsieje i nie będzie gier nawet w pudełkach dvd, ale drukarkę 3d będzie miał w domu niemal każdy, wydawca będzie oferował możliwość wydrukowania sobie do wyboru płyty CD lub gotowego zestawu w pudełku takim czy śmakim tak, żeby pasowało akurat do posiadanego wolnego miejsca na półce czy pod kolor dywanu. :dziadek: Ale ja tych czasów nie dożyję, więc mam to w d. :E

Ma Adam rację dawanie 100 zł za np Broken Sword 5 w pudełku Dvd gdzie zawartością jest tylko instrukcja i płyta to przegięcie.

No a kto kazał za tyle kupować? :)

Cena akutalna np 29.99 zł jest już ok jak dla mnie :)

Kiedyś gry w BOX-ach po przecenie można było za tyle kupić. Pamiętam, gdy Play-It się zwijał to w sklepie "Nie tylko dla idiotów" leżały sterty np. Mystów 3 w 2 wersjach: kolekcjonerka i dvd za 20-30zł. :tak:

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 26 kwietnia 2015, 16:23

Bardzo dużo... i bardzo mądrze napisaliście ('przedpiscy' oczywiście), ale to dla mnie zwyczajne bicie piany ;P Żeby coś wskórać, trzeba walczyć, choćby wychodzić z tym co nas boli na 'ulicę'!!
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Wróć do „Publicystyka”