Skaut kwatermaster - mini recenzja

Awatar użytkownika
Iselor
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Skaut kwatermaster - mini recenzja

Postautor: Iselor » 18 listopada 2013, 00:25

Obrazek
Skaut Kwatermaster jest jedną z najbardziej znanych, polskich klasycznych przygodówek; jest produkcją z 1995 roku.

Od razu mówię: z tą grą mam pewien problem. Najbardziej razi miałkość fabularna. Oto nasz bohater, przebywający na obozie, musi uwolnić swoją dziewczynę. Skąd uwolnić? Z wraku czołgu. Jak się tam dostała? Uwięzili ją tam dwaj chuligani. Cóż, prosto i wg mnie głupio, ale czy gra ma inne zalety, które niwelują fabułę? Popatrzmy.
Na pewno nie są to NPCe. Takowych da sie w grze policzyć na palcach jednej ręki. Rozmów z nimi też niewiele, nawet nie masz co marzyć drogi graczu że będziesz mógł chociaż wybrać co twoja postać powie.
Grafika? Cóż, spójrzcie na obrazki....Kreska jest, hm ,specyficzna;) Mi taka grafika osobiście nie przeszkadza, ba, nawet ją lubię, dzięki niej gra ma fajny oldskulowy klimat.

Powiedziałem klimat. Czy oprócz dziwacznej grafiki samej w sobie coś jeszcze go tworzy? Tak. Trzy cechy gry. Po pierwsze lokacje. Trafimy do obozu harcerskiego, wioski, nad jeziorko, na cmentarz, do wieży maga (!), odwiedzimy kościół, kryptę, las i parę innych miejsc. Druga cecha, która sprawia że lubię Skauta to muzyka. Te kilka utworów jest naprawdę fajnych, zwłaszcza jeden z motywem organów (chyba - nigdy tych instrumentów dobrze nie rozróżniałem) - utwór znakomity, choć dosyć ciężki, poważny nawet, choć raczej pasujący bardziej do strategii czy cRPG, ale niech mu będzie:)
No i po trzecie: humor. Nasz bohater czasem w humorystyczny sposób skomentuje różne przedmioty, postacie, opowiada też dowcipy:) Tu też gra ma u mnie plus.

A jak się ma sprawa z zagadkami? Są w miarę logiczne, choć nie zawsze, ale nie mam o to pretensji zważając na charakter gry. Gra jest dosyć prosta i przeznaczona raczej dla początkujących fanów gatunku. Także interfejs jest prosty i czytelny.
Jak więc oceniam tę grę? Z jednej strony słabiutka fabuła i grafika, z drugiej naprawdę dobra oprawa audio i fajny klimat. Jeśli chcesz pograć w lekką niezobowiązującą grę przygodową osadzoną w swojskich polskich klimatach i/lub lubisz tzw. oldskul - zagraj. A nuż ci się spodoba. Dla mnie klasyk i jedna z gier dzieciństwa:)

Wróć do „Skaut kwatermaster”