Sanitarium - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
6
55%
9. Prawie doskonała
2
18%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
1
9%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
18%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 11

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Sanitarium - ocena użytkownika

Postautor: pelagia » 06 stycznia 2012, 13:24

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Sanitarium - ocena użytkownika

Postautor: alexandra » 15 marca 2012, 14:06

Daję 10/10, pozycja obowiązkowa, znam nawet osoby, które w przygodówki nie grywają, a Sanitarium znają, cenią i lubią.

Fabuła rewelka, muzyka rewelka, klimat rewelka.

Zręcznościówki do przejścia, grę można ukończyć bez zerkania do solucji, choć ja zerknęłam w jednej lokacji (wioska Azteców - droga do szamana).

Jedyne co mi się nie podobało to sterowanie... ale nie zmienia to oceny końcowej :)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 47 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 24 maja 2012, 18:51

Wklejam swoją wypowiedź z innego forum:

Żadna inna przygodówka nie urzekła mnie tak bardzo, jak Sanitarium. Mógłbym śpiewać pieśni pochwalne o tej grze (ale nie proście mnie o to).
Zachwyciło mnie tu niemal wszystko - od niesamowitego klimatu, przez abstrakcję wylewającą się z każdego kolejnego poziomu, aż po perfekcyjnie prowadzoną narrację. Każdy rozdział ma tu z pozoru oddzielną fabułę (co sprawia wrażenie, jakby ktoś miotał nami po zupełnie różnych grach), a jednocześnie zgrabnie łączy się z pozostałymi, budując wątek główny. Tworzy to niesamowity efekt. Grając, jesteśmy niejednokrotnie zdezorientowani (podobnie zresztą jak bohater, którym kierujemy) i zastanawiamy się nad sensem tego, co widzimy na ekranie. A to, co widzimy jest nie tylko trudne do ogarnięcia, ale i silnie działające na psychikę. Po zakończeniu rozgrywki byłem emocjonalnie wyzuty, nie tylko układałem sobie w głowie wszystkie wydarzenia, ale jednocześnie je przeżywałem.
Podobała mi się głębia każdej postaci i każdego wydarzenia, tu nie było chwili wytchnienia dla roztrzęsionych emocji. I właśnie to jest dla mnie głównym atutem gry, przy większości współczesnych produkcji powtarza się schemat zagram-zapomnę, a o Sanitarium tak łatwo zapomnieć się nie da

Podobały mi się również pozostałe elementy - grafika, muzyka (i to bardzo), zagadki (choć nie były zbyt wymagające). Szkoda, że chyba nigdy później nie ukazała się przygodówka z takim klimatem (a przynajmniej ja w taką nie grałem).

Ocena: 9,5/10 (bo jednak końcowe etapy były ciut słabsze niż wcześniejsze), ale w ankiecie przyznałem 10.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Postautor: Adam_OK » 26 lutego 2013, 19:46

OCENA GRY: 10/10
ZALETY:
+ GENIALNA fabuła!
+ zagadki
+ grafika
+ muzyka i dźwięki
+ interfejs
+ czyli w sumie wszystko ;)
WADY:
- nie stwierdzono ;)
- no, może jest jedna: nigdy nie wydano jej oficjalnie w Polsce ;)
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: Kurhhan » 18 maja 2015, 01:54

Dzisiaj traktowana jako pozycja kultowa, zaraz po premierze było różnie z oceną.

Osobiście po prostu nie przepadam za grami których akcja dzieje się w zwichrowanych
Spoiler:
Jest to dla mnie zbyt odrealnione i "nielogiczne". Nie mogę się do końca wkręcić w taką pozycję, w taki misz-masz schizofrenicznych środowisk.

Awatar użytkownika
winstonsmith
Obserwator
Podziękował(a): 20 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: winstonsmith » 01 czerwca 2015, 10:44

Tak mało ocen i wpisów, że aż czuje się w obowiązku :P dorzucić swoje 3 grosze. Narracyjny majstersztyk, niezwykła, angażująca emocjonalnie fabuła. Klasyk przez duże... S - ponieważ Sanitarium stało się dla mnie odniesieniem do kolejnych gier (i nie tylko) o zbliżonej tematyce. Jeden z niewielu tytułów w które warto zagrać co najmniej 2-wa razy, żeby w pełni zrozumieć treść, logikę i złożoność pozornie przypadkowych i oderwanych od siebie rozdziałów. Co nie znaczy, że gra za pierwszym razem nie sprawia ogromnej przyjemności ze snucia teorii na temat sensu całości abstrakcyjnych wydarzeń w jakich bierzemy udział. Główny bohater jest dla mnie, jednym z najbardziej charakterystycznych (w pozytywnym znaczeniu) protagonistów. Sposób w jaki poznajemy jego osobowość (wcielanie się w postacie które miały dla niego duże znaczenie) i sam tajemniczy wizerunek (naszego bohatera po prostu dobrze nie widać - jest skryty za bandażami), sprawiają, że nie jest obojętny i intryguje. Sympatie wzbudza również swoim zachowaniem (biorąc pod uwagę ekstremalne okoliczności), oraz głosem, który wg mnie jest świetnie dobrany i "zagrany" - podobnie jak innych postaci w grze. Muzyka jest fantastyczna, a co do grafiki to przed zagraniem byłem wobec zastosowania rzutu izometrycznego w p&c bardzo sceptycznie nastawiony, jednak od samego początku wątpliwości i dyskomfort znikły ze względu na ciekawe lokacje. Co po raz kolejny udowodniło, że w tym gatunku nie liczy się "jak", tylko "co" oglądamy. Choć dziś grafika Sanitarium bardzo mi się podoba, to chętnie powróciłbym do gry (kolejny raz) przy okazji jakiejś reedycji HD (tylko broń Boże odzierającej ją z klimatu przez zbytnią "słitaśność"/"cukierkowość").
Podsumowując gra ideał (przynajmniej dla tych co stawiają na fabułę) 10/10.
[hr]

When I think of something else, something will go here

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=30700#p30700
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy
Kontakt:

Postautor: ZenekZombie » 01 września 2015, 14:15

Naprawdę nie wiem co sądzę o tej grze...Nie mam pojęcia czy bardziej mi się podobała, czy bardziej byłam nią rozczarowana. Już dwa dni siedzę i o tym rozmyślam. :bezradny: Ilość dobrych recenzji i pewna kultowość Sanitarium sprawiła, że napaliłam się na nią jak szczerbaty na suchary.
Generalnie - w moim odczuciu - pod względem klimatu, Sanitarium jest bardzo nierówne. To może tak: początek świetny, przytłaczający i cholernie klimatyczny. W wiosce dzieci nie mogłam się doczekać rozwiązania zagadki tożsamości Matki, ale gdy to rozwiązanie przyszło, nieźle się rozczarowałam. Kolejny rozdział w cyrku, znowuż był bardzo klimatyczny, niestety po nim przyszły znacznie gorsze w postaci tych z Grimwallem i Olmeciem. Główny wątek fabularny został zgrabnie napisany, jednak bardzo szybko można się domyślić całej intrygi.
Zastanawiałam się nad oceną, którą mogłabym przyznać i wychodziło mi coś pomiędzy 6 a 9. Na chwilę obecną zaznaczę7, ale jak już ochłonę to ocena ta może ulec zmianie.
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl
Filmy Youtube - link

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 14:57

9/10

Nie wiem, czy grałem w inną grę z tak ciężkim, przytłaczającym klimatem. No może Black Mirror. Ale ogólnie pozycja obowiązkowa dla każdego fana przygodówek.

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: ALEX » 06 listopada 2016, 15:36

Jeden z najlepszych horrorów w jakie ostatnio grałem. Choć tytuł ma swoje lata słusznie zasłużył ma status kultowego. Gra posiada naprawdę świetny nastrój grozy oraz niepokoju pomieszanego z szaleństwem. Lokacje i postacie które spotykamy są naprawdę dość upiorne i przerażające. Na przetłaczający klimat świetnie wpływa ładna oprawa graficzna i dźwiękowa. Niestety gra ma też trochę wad. Sterowanie bohater jest trochę niewygodne i w momentach zręcznościowych często giniemy gdyż postać nie idzie tam gdzie sobie życzymy. Dialogi są trochę drętwe co kontrastuje z ciekawymi postaciami. No i niestety końcowe rozdziały w których wcielamy się w boga Azteków i cyklopa z innej planety kompletnie nie pasują do gry i wybijają z ponurego nastroju. Mimo wszystko to świetny tytuł w który trzeba zagrać.

PLUSY:
- Fantastyczny klimat grozy
- Ciekawe wątki fabularne
- Oprawa artystyczna
- Grafika i muzyka

MINUSY:
- Sterowanie głównym bohaterem
- Drętwe dialogi
- Etapy w wiosce Azteków i obcej planecie, kompletnie burzące nastrój horroru

OCENA: 8/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Wróć do „Sanitarium”