Riven: the sequel to Myst - solucja, poradnik

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy
Płeć: Kobieta

Riven: the sequel to Myst - solucja, poradnik

Postautor: Urszula » 27 stycznia 2012, 14:50

Solucja w pdf


Wszelkie prawa autorskie do Solucji są moją własnością.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione!
Urszula
Wstęp


Zanim rozpoczniemy kolejną przygodę, zaopatrzmy się w kartkę i ołówek. Trzeba będzie dużo rzeczy zanotować lub zapamiętać. Zjawiamy się w domu Atrusa, który zleca nam kolejne zadanie do wykonania. W składającym się z pięciu wysp świecie Riven jest uwięziona Catherina. Więzi ją ojciec Atrusa. Musimy ją i mieszkańców Riven uwolnić. Zostajemy zaopatrzeni w księgę o wieku Riven i księgę pułapkę, w którą mamy złapać ojca Atrusa. Tak wyposażeni ruszamy przeżyć kolejną przygodę. Menu gry wybieramy, klikając w lewy górny róg albo lewym altem. Możemy tam zapisać, wczytać lub zakończyć grę. Uruchom grę w trybie zgodności z win 98.

Wyspa Świątyni


Nasza sytuacja jest mało ciekawa, jesteśmy za kratkami. W naszym polu widzenia zjawia się jakiś mężczyzna i przemawia do nas w obcym języku, a po chwili zabiera nam księgę pułapkę. Wielka to dla nas strata utrudniająca nam wykonanie powierzonego zadania. Po chwili widać, że tubylec został przez kogoś zaatakowany - leży rozciągnięty na ziemi, a za moment ktoś go zabiera z naszego pola widzenia. Krata się otwiera i jesteśmy wolni. Po lewej stronie znajduje się jakieś urządzenie, z którym jak na razie nic nie możemy zrobić. Podchodzimy na skraj urwiska - w dole widać leżącego mężczyznę, ale już nic nie jesteśmy w stanie dla niego zrobić. Kierujemy swe kroki na schody i dochodzimy do miejsca, w którym mamy do wyboru parę dróg. Możemy udać się dalej, schodząc w dół albo iść w prawo przez most, albo w lewo do komnaty.

Obrazek


Wchodzimy do komnaty po lewej stronie. W przedsionku po prawej widać jakiś przycisk, ale go na razie nie ruszamy, tylko wchodzimy do środka. Za ażurową, ozdobną bramą widać dalszą drogę - pewnie musimy się tam dostać. Oglądamy wszystko, co można obejrzeć, nic więcej zrobić nie możemy. Wychodzimy z komnaty, stajemy w przedsionku i wciskamy przycisk po prawej. Używamy go cztery razy. Kiedy popatrzymy przez otwór w komnacie, to nic specjalnie nie widać. Odwracamy się i kierujemy w lewo na schody, idziemy nimi w dół, aż dojdziemy do drewnianej furtki. Nie możemy jej otworzyć.

Obrazek


Dajemy nura pod spodem i idziemy przejściem do góry. Jesteśmy ponownie w naszej obrotowej komnacie. Widzimy jakieś przejście, do którego idziemy. Wewnątrz słychać syczenie, podnosimy głowę do góry, by zobaczyć wydobywającą się parę. Przestawiamy rączkę i syczenie pary ustaje, a gdzieś w głębi skały po prawej słychać delikatnie dźwięk. Zostawiamy takie ustawienie, odwracamy się i po prawej widzimy taki sam przycisk, jak ten w przedsionku, zaś po lewej jakąś rączkę.

Obrazek


Przestawiamy ją do góry, a przycisk po prawej wciskamy dwukrotnie. Ponownie komnata stoi przed nami otworem, a w środku mamy otwarte kolejne przejście. Znów wchodzimy do komnaty i kierujemy się do otwartego przejścia - są tam zamknięte drzwi. Nie otworzymy ich, ale odwracamy się przodem do obrotowej sali, znów przestawiamy rączkę po lewej, a guzik po prawej wciskamy dwa razy. Komnata stoi otworem i możemy teraz wrócić do przejścia, od którego zaczynaliśmy zabawę z przyciskami. Wchodzimy do przedsionka i tak jak za pierwszym razem klikamy na guzik po prawej stronie, tym razem dwa razy. Możemy wejść do komnaty. Ażurowa brama gdzieś zniknęła, a my mamy wolną drogę do wielkiej kopuły. Idziemy pomostem, wchodzimy do kopuły i zanim skręcimy w lewo zwracamy uwagę na tabliczkę, na której są jakieś symbole.

Obrazek


Musimy je dobrze zapamiętać. Następnie kierujemy swe kroki w lewo, schodzimy metalowym pomostem w dół i wychodzimy na pomost zewnętrzny. Idziemy prosto - po lewej widać kolejny zawór.

Obrazek


Przestawiamy go w dół, zamykając dopływ pary i dalej idziemy prosto przez tunel, dochodzimy do następnego zaworu i znów zamykamy dopływ pary. Nic więcej tutaj zrobić nie możemy, wracamy więc tą samą drogą do obrotowej komnaty i udajemy się pomostem na wprost do groty.

Obrazek


Idziemy korytarzem, w połowie po lewej widać jakieś drzwi, wchodzimy do środka. Na wprost jest fotel, siadamy na nim i zwracamy uwagę na ścianę. Po lewej i prawej widać jakieś iluminatory. Podchodzimy do tego po lewej - w środku widać jakieś pomieszczenie i kiedy przestawimy rączkę znajdującą się po lewej stronie iluminatora, widać otwierające się wielkie drzwi.

Obrazek


W iluminatorze po prawej widać jakieś schodki. Wychodzimy z pomieszczenia i od razu kierujemy się w lewo, schodzimy tunelem do kolejnych drzwi, otwieramy je. Znajdujemy się w komnacie, w której dopiero co otwieraliśmy drzwi widziane w iluminatorze. Wychodzimy głównym wyjściem ze świątyni i kierujemy kroki do schodków.

Obrazek


Na gałce po prawej wciskamy niebieski guzik i po chwili staje przed nami wagonik. Wchodzimy do środka, gałką po lewej odwracamy wagonik, wajchą pośrodku uruchamiamy go i ruszamy w podróż na kolejną wyspę.

Obrazek


Wyspa Chatek


Wysiadamy z wagonika i kierujemy się w prawo. W oddali widać wejście do groty, ale nie wchodzimy tam jeszcze, tylko odwracamy się w prawo i zwracamy uwagę na kulkę w skale. Wygląda jak oko. Podchodzimy i klikamy na niej – kulka odwraca się i wydaje dziwny dźwięk, a na jej tylnej ścianie mamy wyrysowany symbol. Zapamiętujemy go i kierujemy się na schody. Wchodzimy do środka, ale nie idziemy od razu tunelem do góry, tylko się odwracamy - wejście do tej groty ma kształt jakiegoś dziwnego zwierzęcia, zaś kulka w skale jest okiem tego zwierzęcia.

Obrazek


Zapamiętujemy wygląd zwierzęcia i symbol na tylnej ścianie kulki-oka - jest to ważna informacja do rozwiązania zagadki w dalszej części gry. Odwracamy się i tunelem idziemy do góry. Dochodzimy do schodów - jedne prowadzą w dół, drugie w górę. My idziemy do góry. Dochodzimy do mostu, przechodzimy po nim i mamy przed sobą rozstaje dróg.

Obrazek


Kierujemy się w prawo i dochodzimy do drewnianej bramki, przechodzimy przez nią i idziemy w dół. Obok święcących na niebiesko grzybów przy drzewie, kierujemy się schodami w dół do kolejnej kulki-oka - słuchamy, jaki dźwięk wydaje przy poruszaniu nią oraz patrzymy, jaki jest symbol na jej tylnej ścianie.

Obrazek


W tunelu dochodzimy do rozwidlenia dróg i kierujemy się w prawo. Dochodzimy do dziwnej kolorowej rzeźby. Kiedy klikniemy na lampę po prawej, otworzą się schody - wchodzimy nimi do windy.

Obrazek


Przestawiamy dźwignię po prawej. Jesteśmy na górze, kierujemy się prosto, a następnie w prawo. Przed wirującą kopułą jest mechanizm, który ją zatrzymuje. Musimy zapamiętać złoty symbol - jest to znak pierwszej wyspy. Aby się przyjrzeć znakowi, możemy zatrzymać kopułę – naciskamy w tym celu przycisk w urządzeniu powodującym jej zatrzymanie.

Obrazek


Gdy odrysujemy znak, uruchamiamy ponownie kopułę. Skręcamy w prawo i na rozstaju ponownie w prawo. Mijamy kopułę i idziemy prosto. W oddali widać urządzenie, wewnątrz którego ktoś jest, a bardziej na lewo widzimy domek. Wchodzimy do środka i siadamy na fotel. Klikamy na lewą dźwignię i jedziemy do góry. Kiedy popatrzymy w dół, mamy widok na całą wioskę. Zobaczymy dziwną konstrukcję. Klikamy na prawą dźwignię i zamyka się dno w tej konstrukcji.

Obrazek


Na razie jest to nam niepotrzebne, ale zostawiamy takie ustawienie, klikamy ponownie na lewą dźwignię i zjeżdżamy w dół. Wychodzimy z domku i wracamy pomostami do windy. Zjeżdżamy w dół. Z tego poziomu możemy zjechać jeszcze niżej, przestawiając wajchę po prawej stronie w dół - wylądujemy wtedy w miejscu, z którego możemy wagonikiem dostać się do podwodnego fotela. Kierując się cały czas w lewo, dochodzimy do drewnianej furtki. Przechodzimy przez nią, cały czas kierując się w prawo, wchodzimy w tunel i jesteśmy na drewnianych pomostach. Idziemy pomostem cały czas prosto, przechodzimy przez tunel z niebieskimi światłami i wchodzimy na kolejne drewniane pomosty. W oddali widać bawiące się dziecko, po chwili zabiera je matka i znika - idziemy w tamtym kierunku. Dojdziemy do drabiny (po prawej stronie), wchodzimy po niej na samą górę, mijamy domek z lewej strony znów po drabinie wchodzimy na góry.

Obrazek


Dochodzimy do placyku, na którym stoi chyba miejscowy ołtarz i jakiś wagonik. Podchodzimy do wagonika i dźwignią po lewej opuszczamy go w dół. Spoglądamy w dół i widzimy, że urządzenie zanurzyło się w wodzie, musimy teraz tam się dostać. Odwracamy się do tyłu i wracamy pomostami. Przy domku schodzimy drabinami w dół, ponownie przechodzimy przez tunel z niebieskimi światłami, potem przez pomost, idziemy prosto na rozwidlenie dróg, następnie przez wiszący most i schodami cały czas w dół. Dochodzimy do laguny, przyglądamy się zwierzętom wylegującym się na skale - ich wygląd musimy zapamiętać.

Obrazek


Gdy odpłyną, schodzimy do laguny, skręcamy w prawo i idziemy do końca prosto. Odwracamy się w lewo i przyglądamy się skale. Widać tam kolejną kulkę-oko – podchodzimy do niej, klikamy i sprawdzamy, jaki dźwięk się z niej wydobywa, i jaki jest symbol na jej tylnej ścianie. Zwracamy uwagę na kształt skały z kulką. Znów dokładnie to zapisujemy. Opuszczamy lagunę i kierując się w lewo, idziemy schodami przez tunel. Znów jesteśmy na drewnianym pomoście. Idziemy nim prosto i drabiną po lewej schodzimy w dół. Pośrodku jakby skalnej miski widzimy kolejną kulkę-oko. Klikamy na nią, ale ona nie wydaje żadnego dźwięku. Zapisujemy symbol, jaki się pokaże na tylnej ścianie kulki.

Obrazek


Odsuwamy się i patrzymy na dziwne pokrętło po prawej na brzegu skalnej misy, klikamy na nie. Po chwili misa wypełnia się wodą, tworząc kolejny kształt zwierzęcia. Zapamiętujemy jego wygląd. Mamy już cztery kulki i cztery różne zwierzęta - będzie nam to potrzebne w dalszej części gry, aby dostać się na wyspę rebeliantów. Podchodzimy do krawędzi i kolejną drabiną idziemy w dół.

Obrazek


Po kilku krokach wchodzimy w przejście w skale i dochodzimy do miejsca postoju naszego wagonika. Sterowanie nim nie powinno stwarzać trudności.

Obrazek


Wsiadamy do niego, wajchą pośrodku obracamy wagonik, klikamy dwa razy na wajchę po prawej. Dopłynęliśmy na miejsce. Wysiadamy i idziemy metalową drabiną do góry. Wchodzimy do pomieszczenia, w którym na ścianie widać pięć przekładni - ustawiamy je wszystkie w pozycji pionowej i wracamy do naszego wagonika.

Obrazek


Odwracamy wagonik, przednią dźwignię przestawiamy w lewo, klikamy dwa razy na prawą rączkę i wysiadamy. Wylądowaliśmy w tutejszej szkole, wchodzimy do środka, by nauczyć się miejscowych symboli. Na wprost mamy jakieś dziwne urządzenie - gdy pokręcimy korbą po prawej, ukaże się nam hologram ojca Atrusa. Niestety, będzie przemawiał w obcym języku, by po chwili zniknąć. Obracamy się w lewo i podchodzimy do stołu, na którym jest urządzenie z dwoma szubieniczkami.

Obrazek


Po prawej stronie klikamy na uchwyt. W środku urządzenia kręci się koło wyświetlające symbol, a my liczymy, ile razy opuści się szubieniczka w dół. Jeśli będą to dwa razy, symbol oznacza liczbę dwa. Klikamy tak długo, aż poznamy wszystkie 10 oznaczeń liczb. Zwracamy uwagę, że 5 jest symbolem jedynki obróconej o 45 stopni, 10 jest symbolem 2 obróconej o 45 stopni, 15 to symbol 3 obróconej o 45 stopni, a 20 to symbol 4 obróconej o 45 stopni. Liczby pomiędzy są sumą dwóch znaków, np. liczba 6 jest połączeniem 1 i 5. W ten sposób ustalamy symbol kolejnych liczb powyżej 10. Z nowo nabytą wiedzą możesz rozszyfrować znaki na kulkach-oczach.

Obrazek


Wiemy, że są to liczby 2, 3, 4 i 5. Czyżby to były liczby wysp i symbole zwierząt im przypisane? Wsiadamy do wagonika, obracamy go, klikamy cztery razy i wysiadamy. Wracamy drabinami do góry, idziemy obok laguny, potem schodami na samą górę, przechodzimy przez wiszący most i kierując się cały czas w prawo, dochodzimy do wagonika ukrytego w ziemi - wsiadamy i ruszamy na kolejną wyspę.

Wyspa Gehna


Jesteśmy na miejscu, po prawej widać wielki baniak, pod którym pali się gaz. Na lewo znajduje się długi pomost prowadzący w głąb jeziora, idziemy nim. Na urządzeniu na końcu pomostu przestawiamy korbę, odcinając w ten sposób dopływ gazu. Wracamy i idziemy do wielkiego kotła, ale drzwi do środka są zamknięte. Kierujemy się pomostem w lewą stronę.

Obrazek


Przyglądamy się szczelinie kotła – widzimy, że w środku gotuje się woda. Gałką po prawej wyłączamy gaz, korbą po lewej opróżniamy kocioł z wody, a przekładnia na ścianie kotła odblokuje nam drzwi. Za korbą po lewej stronie przestawiamy kolejną wajchę, co spowodujemy, że w środku podjedzie platforma do góry. Teraz możemy spokojnie wejść do środka. Drabina pośrodku prowadzi w głąb, schodzimy nią i idziemy cały czas prosto przez ciemny tunel, aż do jego wylotu. Wyskakujemy ze środka, idziemy w lewo, a następnie prosto. Dochodzimy do balkonu, wspinamy się na niego i otwieramy drzwi. Po wejściu do środka zamykamy drzwi i wtedy odsłaniają się nam przejścia w lewą i prawą stronę. Po lewej schodzimy do kolejnej wirującej kopuły i próbujemy zapamiętać znak. Wracamy, zamykamy drzwi, którymi weszliśmy i odsłania się nam przejście po prawej – korytarzem dojdziemy na wprost urządzenia zatrzymującego kopułę, przez które ją widać i teraz możemy zobaczyć jej symbol. Wracamy, wychodzimy do głównego holu. Korytarzem na wprost dojdziemy do młynka, otwieramy go i patrzymy do góry - widać działający wentylator. Na środku sitka sypiemy ziarenka znajdujące się po prawej stronie. Ciągniemy za wajchę po lewej stronie, nic się nie dzieje. Wychodzimy na balkon po prawej stronie, otwieramy klapę w podłodze.

Obrazek


Schodzimy po drabinie na dół. Idziemy do zaworu na środku jeziorka i zamykamy go. Wracamy po drabinie na balkon i do młynka, ponownie ciągniemy za rączkę po stronie lewej. Sitko zamyka się i jedzie w dół. Po chwili znów ciągniemy za rączkę, sitko wraca do góry i po otwarciu go widzimy żabkę - symbol tej wyspy.

Obrazek


Wracamy do głównych drzwi.

Obrazek


Wracamy, kierujemy swe kroki na prawo od drzwi. Idziemy cały czas prosto, dochodzimy do laboratorium Gehna, drzwi są jednak zamknięte, trzeba się dostać do środka inną drogą. Wracamy, w połowie drogi patrzymy na lewą stronę. Mamy tam wajchę wyłączającą dopływ prądu, przestawiamy ją, idziemy dalej prosto ponownie do naszego młynka.

Obrazek


Patrzymy do góry - wentylator w szybie nie działa. Wchodzimy do środka i szybem wentylacyjnym idziemy do laboratorium, wchodzimy do jego wnętrza. Na stole jest księga - czytamy ją. Interesują nas symbole wysp oraz kod Gehna.
Zagadka jest losowa, więc trzeba dobrze wszystko zapisać.

Obrazek


Przerysowujemy wszystko dokładnie. Zwracamy uwagę na kolejną kulkę-oko - jest na niej symbol liczby jeden. Podchodzimy do gałki, przywołującej wagonik, otwieramy drugie drzwi i drabinką udajemy się na dół. Wchodzimy do kolejnego wagonika i ruszamy w drogę.

Wyspa Wskazówek


Dojeżdżamy do kolejnego miejsca. Na wprost po prawej widać drzwi i żeby się do nich dostać, trzeba obrócić wagonik. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, gdzie się obecnie znajdujemy. Wysiadamy więc z wagonika. Kierujemy się do lewego przejścia, idziemy schodami do góry. Droga prowadzi do jakieś twierdzy. Rezygnujemy z naszej wycieczki, wracamy do wagonika, obracamy go i wysiadamy po drugiej stronie. Kierujemy swe kroki do drzwi. Wchodzimy do środka.

Obrazek


Przed nami znajduje się pomieszczenie skąpane w czerwonej poświacie i gdy podejdziemy bliżej, zobaczymy po lewej stronie wajchę. Uruchamiamy ją, by po chwili zjawiła się kolejna winda. Wchodzimy do środka, uruchamiamy windę przyciskiem po lewej i jazda w dół. Wysiadamy i idziemy cały czas prosto. Przed nami ucieka w lewy boczny korytarz jakaś postać. Nie idziemy za nią, tylko nadal kierujemy swe kroki prosto. Dochodzimy do fotela przed wielką szybą, za którą widzimy podwodny świat. Siadamy na nim i uruchamiamy go czerwonym guzikiem po prawej. Teraz mamy dużo pisania i zapamiętywania. Najpierw ciągniemy za gałkę po lewej, zjeżdża do nas jakieś urządzenie. Klikamy na lewy duży przycisk, w środku pojawia się pokój Catheriny i po chwili ona sama. Klikamy na przycisk po prawej, a następnie na wielkie otwory też po prawej. W pewnym momencie pokaże się nam wyspa chatek i kolejny znak ryby.

Obrazek


Czyżby to był symbol tej właśnie wyspy? Patrzymy do góry, klikamy na gałkę po lewej, urządzenie się chowa, teraz uruchamiamy gałkę po prawej. Patrzymy w dół. Takie symbole widzieliśmy w dzienniku Gehna i na wirującej kopule. Naszym zadaniem jest ustalenie, jaki kolor przypisany jest do każdego znaku.

Obrazek


Jeden ze znaków koloru nam nie pokaże, natomiast przy znaku wyspy chatek podpłynie do nas dziwna ryba, która wydaje taki sam dźwięk, jaki wydawała kulka-oko w lagunie. Po ukończeniu naszego zadania odwracamy fotel i kierujemy się do wyjścia, a windą wracamy na górę. Jesteśmy koło naszego wagonika, wsiadamy do niego i odwracamy go, by wysiąść po drugiej stronie. Kierujemy się do naszej twierdzy. Dochodzimy do windy, wsiadamy do niej i jedziemy do góry. Kiedy pójdziemy na wprost, dojdziemy do makiety wysp. Klikając na poszczególne wyspy na makiecie, pośrodku nich tworzy się wybrzuszenie wskazujące, w którym miejscu jest ukryta kopuła.

Obrazek


Schemat wysp jest taki sam, jaki widzieliśmy na panelu w wielkiej kopule. Mamy teraz troszkę chodzenia. Numerujemy sobie nasze wyspy na panelu, licząc od prawej na dole jako pierwszej, wyspa obok jest druga, nad nią trzecia i - zgodnie z ruchem wskazówek zegara - następne są czwarta i piąta. Klikamy na pierwszą i patrzymy, jak robi się nam wybrzuszenie. Odwracamy się, przechodzimy przez windę, dalej idziemy prosto w kierunku kolejnego urządzenia. Mamy tam mały kwadrat - pola po prawej oznaczamy od góry kolejnymi cyframi, pola u góry od lewej do prawej literami. Pola oznaczone jak na szachownicy pozwolą nam określić, gdzie znajduje się kopuła oraz na którym kwadraciku wyspy ją widzimy.

Pierwsza wyspa - widzimy kopułę na polu 5/D2


Obrazek


Druga wyspa - widzimy kopułę na polu 4/A2


Obrazek


Trzecia wyspa - widzimy kopułę na polu 1/B4


Obrazek


Czwarta wyspa - widzimy kopułę na polu 2/A1


Obrazek


Piąta wyspa - widzimy kopułę na polu 1/B1


Obrazek


Uporawszy się z naszym zadaniem, podchodzimy do wirującej kopuły, zatrzymujemy ją i patrzymy, jaki symbol jest jej przypisany. Wracamy do wagonika i ponownie jedziemy na wyspę Gehna. Idziemy do jego laboratorium. Przechodzimy przez pracownię i kierujemy się do drugich drzwi, otwieramy je, kierujemy się w prawo i przejściem dostajemy się na wyspę z wielką kopułą.

Wyspa Wielkiej Kopuły


Idziemy prosto pomostem, następnie opuszczamy schody na nasz poziom wajchą po prawej stronie. Wchodzimy do środka, kierujemy się w lewo, korbą po lewej wysuwamy przedłużenie mostu. Idziemy dalej, po lewej jest pomost prowadzący do obrotowej komnaty. Jednak nie wchodzimy na niego, tylko dźwignią po prawej podnosimy go do góry. Następnie odwracamy się i idziemy w prawo do kolejnego przejścia. Podchodzimy i patrzymy pod nogi - brakuje nam kładki. Odwracamy się i wciskamy guzik na ścianie po prawej - brakująca część pomostu podjeżdża z dołu. Przechodzimy pomostem, dochodzimy do drzwi, wajchę po prawej przestawiamy do góry i jesteśmy ponownie przed obrotową komnatą. Klikamy przycisk trzykrotnie, przechodzimy przez komnatę do drugiego wyjścia. Komnatę ponownie obracamy, tym razem dwukrotnie, i kierujemy się kładką do góry. Podchodzimy do mechanizmu - jeśli się dobrze przyjrzymy, to zobaczymy wyrysowane wyspy. Musimy teraz ułożyć na nich kolorowe kulki zgodnie z naszymi ustaleniami.

Obrazek


Kolory kulek trochę się różnią od tych, które zanotowaliśmy - mamy kulkę w kolorze fioletowym, a wcześniej takiej barwy nie było. Musimy jedną z kulek podmienić na fioletową - wymieniamy tę z trzeciej wyspy. Następnie odwracamy się i klikamy na mechanizm po prawej. Wielki tłok opuszcza się na ułożone kulki i wtedy klikamy na biały przycisk nad rączką. Jeśli dobrze wszystko ułożyliśmy, tłok wyda dźwięk wybuchu. Teraz musimy podejść do mniejszej obrotowej kopuły, aby zobaczyć jej symbol. Schodzimy więc na dół, przechodzimy przez obrotową komnatę. Obracamy się do niej przodem i obracamy ją trzykrotnie. Po otwarciu przechodzimy przez nią przejściem po prawej. Potem zewnętrznym pomostem wchodzimy do środka kopuły i schodzimy na sam dół. Wchodzimy w przejście, za którym przestawialiśmy zawory, i przed wejściem w tunel prowadzący do drugiego zaworu wciskamy żółty guzik po prawej. Windą podjedziemy do góry. Pomostami podchodzimy do kopuły, zatrzymujemy ją i sprawdzamy jej znak. Możemy, po wpisaniu kodu Gehna, dostać się przy jej pomocy do domu ojca Atrusa. Musimy się teraz dostać na wyspę chatek do wirującej kopuły. Schodzimy więc do komnaty. Wychodzimy na zewnątrz, obracamy ją trzykrotnie, przechodzimy przez nią do kolejnego przejścia. Pomostem idziemy do skały, a następnie przez komnatę do wagonika. Ruszamy ponownie na wyspę chatek.

Wyspa Chatek


Już tutaj byliśmy. Przechodzimy przez tunel kierując się w prawo, następnie schodami do góry, przez wiszący most i do furtki. Potem w dół, następnie kierujemy się w prawo do windy w rzeźbie i na metalowe kładki. Kładkami prosto, potem w prawo, dochodzimy do urządzenia zatrzymującego kopułę. Podchodzimy do kopuły i ustawiamy w środku kod Gehna.

Obrazek


Każdy gracz ma inny kod, dlatego trzeba go dobrze zapamiętać. Otworzy się w środku dostęp do księgi, która przeniesie nas do jakiegoś pomieszczenia. Ale jesteśmy ponownie za kratkami. Przyciskiem przywołujemy ojca Atrusa. Rozmawiamy z nim przez chwilę. Mamy dla niego zdobyć księgę pułapkę. Zostawia nam do dyspozycji księgi łączące. Wybieramy księgę na wyspę chatek, czyli największą wyspę. Zjawiamy się w wirującej kopule przed księgą. Przycisk w podłodze zamyka dojście do księgi i pozwala nam wyjść z wirującej kopuły. Musimy się udać do naszego podwodnego wagonika i pojechać na platformę, w której na początku gry zamknęliśmy podłogę. Wsiadamy do wagonika, nie przestawiając niczego jedziemy dwa razy do przodu i wysiadamy. Jesteśmy na platformie, wchodzimy na środek i ciągniemy za rączkę. Zjeżdża trapez, klikamy na niego i jedziemy do góry.

Obrazek


Jesteśmy na górnym pomoście, w oddali widać okrągłe drzwi, po prawej jakiś przycisk. Podchodzimy i zaglądamy do środka. Ktoś tam siedzi, ale porozmawiać nie możemy. Podchodzimy do okrągłego przycisku i klikamy na niego. Drzwi się otwierają, wchodzimy do środka, po tubylcu nie ma ani śladu. Patrzymy na ziemię - widać kratkę ściekową, klikamy na nią, a następnie na środek ścieku. Wysuwa się rączka, otwierając nam tajne przejście w skale. Wchodzimy do środka, a następnie posuwamy się do przodu zupełnie ciemnym tunelem. Dochodzimy do jego wylotu - widać morze. Po lewej stronie jest jakiś patyk - gdy klikniemy na niego, zapali się światełko.

Obrazek


Odwracamy się i wracamy tunelem, dobrze rozglądając się na boki i zapalając kolejne światła. Dojdziemy w końcu do drzwi w skale, otwieramy je. Posuwamy się nadal tunelem, aż dojdziemy do wielkiej sali z kamiennymi blokami. Przyglądamy się im, widzimy na nich wyryte symbole zwierząt. Teraz mamy kolejne zadanie. Musimy wcisnąć kamienne bloki z rysunkiem spotkanych zwierząt, z tym że każdej kulce-oku z numerem jest przypisane jakieś zwierzę. Pamiętając, co Gehn pisał o miejscu znalezienia pierwszej kulki-oka, można wnioskować, że pierwszy znak to ryba.

Obrazek


Z numerem drugim była kulka przy wagoniku w skalnej misie. Tam woda pokazała symbol zwierzęcia.

Obrazek


Kulka-oko z numerem trzecim to ta obok wagonika, gdzie wejście do jaskini przypominało żabę.

Obrazek


Czwarta kulka-oko w dżungli, więc tej kulce przypisujemy zwierzę siedzące na skale w lagunie.

Obrazek


Oraz kulka z numerem 5 w lagunie, gdzie skała wyglądem przypominała wielką rybę.

Obrazek


Dźwięk również przypomina wieloryba, a w całej okazałości widzieliśmy rybę, gdy siedzieliśmy na tronie pod wodą. Gdy wszystko to poskładamy do kupy, to wiemy, w jakiej kolejności i które bloki musimy przycisnąć. Jeśli mimo wszystko nie uda nam się tego ustawić w odpowiedniej kolejności, to klikając na jakikolwiek kamień, resetujemy nasze ustawienie, by zacząć zadanie od nowa. Gdy uporamy się z tym zadaniem, otwiera się nam droga do księgi prowadzącej na wyspę rebeliantów. Wchodzimy do środka, przed nami kopuła, ale drogi do niej broni nam woda. Odwracamy się, w oddali widać komnatę z jakąś rzeźbą. Wchodzimy do środka i zostajemy zaatakowani. Uśpieni lądujemy w celi. Gdy w końcu przejrzymy na oczy, podchodzimy do drzwi - w oddali widać domki, ktoś chodzi koło chatki. Wydostać się nie możemy. Po chwili wchodzi do nas jakaś kobieta, kładzie dwie księgi i odchodzi. Zabieramy je. Zapisujemy grę. Nie tykamy zielonej księgi, bo to księga pułapka, natomiast zabieramy się za mniejszą czerwoną. Czytamy dokładnie, co jest w niej zapisane.

Obrazek


Przepisujemy kod do teleskopu. Zagadka jest losowa, więc trzeba dobrze wszystko zapisać. Czytamy list od Catheriny. Gdy się z tą księgą uporamy, pojawia się ponownie ta sama kobieta i przynosi nam księgę łączącą z komnatą z kamiennymi blokami. Wychodzimy tunelem na, zewnątrz, aby otworzyć tajne przejście w skale, pociągamy za rączkę po prawej. Wychodzimy i swe kroki kierujemy w prawo, pomostem podchodzimy do wysuwanej metalowej drabiny, schodzimy w dół i kierując się w lewo, przechodzimy przez nasz tunel oświetlony niebieskimi lampami. Musimy się dostać znów do pracowni Gehna. Najszybciej dojdziemy przez księgę w obrotowej kuli. Ruszamy więc tunelem do furtki, potem do windy i w drogę. Ustawiamy kod Gehna w kopule i mamy drogę otwartą. Jesteśmy ponownie w pracowni Gehna. Przywołujemy go przyciskiem. Po swojej przemowie zabiera nam księgę pułapkę. Przegląda ją, ale proponuje, abyśmy my ją wypróbowali. Klikamy na nią. Gehn po chwili do niej wejdzie, uwalniając nas w ten sposób. Jesteśmy w jego pracowni poza kratami. Najpierw musimy zlikwidować kratę. Przy jednym z okien jest wajcha - klikamy na nią i zniknie krata. Możemy spokojnie pooglądać księgi i sprawdzić, która gdzie prowadzi. Przy jednym z okien drabina prowadzi w dół do dalszych pomieszczeń. Wchodzimy do sypialni Gehna. Przy oknie stoi urządzenie, które widzieliśmy już w szkole na wyspie chatek. Gdy go uruchomimy, pojawi się hologram kobiety ze zdjęcia koło łóżka. Podchodzimy tam, na stoliku przy łóżku leży dziennik - czytamy go.

Obrazek


Potem klikamy na dziwną kulkę obok - to zegarek i gdy się go otwiera, to wydaje dźwięki. Musimy je zapamiętać, będą nam potrzebne do uwolnienia Catheriny. Gdy wszystko obejrzymy, podchodzimy do księgi łączącej z jednym kwadracikiem i udajemy się na Wyspę Catheriny.


Wyspa Catheriny


Opuszczamy kopułę i idziemy pomostem w kierunku budynku. Innej drogi nie ma, więc się nie zgubimy. Podchodzimy do urządzenia i teraz musimy na trzech przyciskach odegrać dźwięk usłyszany w pokoju Gehna.

Obrazek


Winda się uruchamia, jedziemy do góry, by po chwili wraz z Catheriną zjechać windą. Catherina znika wraz z księgą pułapką, udzielając nam wskazówek. Wracamy do kopuły, zatrzymujemy ją, ustawiamy kod Gehna. Po raz kolejny jesteśmy w jego pracowni i przy pomocy księgi dostajemy się na wyspę wielkiej kopuły. Wracamy do obrotowej komnaty, przechodzimy przez nią i biegiem lecimy do teleskopu. Po lewej zwalniamy hamulec, wajchę po prawej przestawiamy w dół, wciskamy kod Catheriny.

Obrazek


Klikamy od lewej do prawej, numerując przyciski od 1 od 5. Klikamy na ten przycisk, który wskazuje kod. Jeśli ktoś ma w kodzie do wciśnięcia pięć razy liczbę 2, to tyle razy klikamy na klawisz drugi od lewej. Następnie otwieramy metalową klapkę i niebieskim guzikiem opuszczamy teleskop tak długo, aż rozwali szybkę. Wtedy... siadamy i oglądamy zakończenie gry, bo nasza przygoda w Riven właśnie się skończyła.Koniec
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Wróć do „Riven: the sequel to Myst”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość