Najdłuższa podróż - problemy z uruchomieniem - dyskusja

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Re: Najdłuższa podróż na nowych komputerach - informacje

Postautor: Urszula » 05 marca 2017, 20:33

Sprawdź proszę, wszystko działa. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 08 marca 2017, 23:19

MrPepka pisze:Informacje czerpię z:
http://pcgamingwiki.com/wiki/The_Longest_Journey
W skrócie:
- program dgvoodoo pozwoli rozciągnąć grę na rozdzielczość panoramiczną i wyłączyć v-sync
- żeby włączyć grę w trybie okienkowym trzeba pogrzebać w pliku konfiguracyjnym tej gry
- anti-aliasing z gry nie działa, trzeba go włączyć w sterowniku karty graficznej.

Kilka punktów z tej wiki jest ode mnie. Dopisywalem tam m.in sposob jak poradzić sobie z plikami dzwiekowymi iss.

Nie polecam rozciągać sztucznie rozdzielczości w voodoo (dołączony do patcha). Optymalnym jest imitacja monitora CRT. Ładnie wygładza fonty.

Tryb okienowy włącza się poprzez edycję pliku properties.ini w lini EnableWindow czy jakos tak daje sie z 0 na 1. Niestety rozmiar okna to tylko 640 x 480

Nie trzeba uruchamiać z poziomu sterowników. Patch który udostępniłem ma możliwość ustawienia antialiasingu do 8x (z lekkim bugiem kursora) lub z wyłączonym (bez buga kursora). Opcja bez antialisingu dalej wyglada dobrze i nie pozostawia żadnych błędów ponieważ spatchowana gra wczytuje się w maksymalnej rozdzielczości monitora. Obraz się rozciąga proporcionalnie z 640 x 480 a modele 3D skaluja się do w pełni do natywnej rozdzielczości. Jest lekki aliasing ale o niebo lepiej to wyglada niż oryginalnie bez patcha.

Ogólnie patch przygotowalem tak ze go instalujesz i grasz nie przejmujac sie niczym bo wszystko ustawilem optymalnie by wygladalo jak najlepiej :) :dziadek:

Lekki spoiler.
Jestem w fazie kolejnego buildu patcha. Piszę właśnie program z poziomu którego będzie można zmieniać ustawienia. Prosty launcher z opcjami do zmiany które nie beda psuły gry a tylko optymalnie zmieniały według preferencji (np jakość AA lub aspect ratio, tryb okienowy itp) bez grzebania w plikach :)
Patch do The Longest Journey na Windows 7/10 KLIK

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 11 marca 2017, 13:17

Dodany Launcher dzięki któremu można bezproblemowo zmieniać ustawienia gry (wygładzanie, pełen ekran itp). Plik w folderach z patchem. Należy wypakować do folderu z grą i odpalić. (Najlepiej z prawami administratora)

Obrazek

Obrazek

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 13 razy

Postautor: MrPepka » 11 marca 2017, 15:36

A czy da się uruchomić tą grę w rozdzielczości panoramicznej natywnie(w sensie, że bez żadnej imitacji, rozciągania itd tylko żeby natywnie ją uruchomić w panoramie)?
Z tego co gdzieś czytałem to jest to niemożliwe bo silnik tej gry nie obsługuje panoramy.

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 11 marca 2017, 16:16

MrPepka pisze:A czy da się uruchomić tą grę w rozdzielczości panoramicznej natywnie(w sensie, że bez żadnej imitacji, rozciągania itd tylko żeby natywnie ją uruchomić w panoramie)?
Z tego co gdzieś czytałem to jest to niemożliwe bo silnik tej gry nie obsługuje panoramy.

Rozdzielczość natywna gry to 640x480 (więc granie w proporcjach 4:3 jest najefektywniejsze). Nie tyle co silnik nie obsługuje tylko gra posiada tła w proporcjach 4:3 i po wymuszeniu je rozciąga. Na forum jeden z devów napisał że nie przeportują gry do rozdzielczości panoramicznych (ba nawet większej rozdzielczości) bo nie posiadają większych renderów teł. Jakby mieli to dodali by łatkę upiększającą :) Czekać tylko jak na jakąś rocznicę zrobią remaster ;)

Jakby istniał jakiś sposób na wypakowanie zawartości plików xarc a poźniej sensowne ich spakowanie bez wywalania błędów w grze to już bym pracował nad upiększeniem całości :D

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum

Postautor: MrPepka » 11 marca 2017, 16:33

O w mordę. To ta gra jest 2,5D? Jeśli tak to tej gry nie uda się uruchomić nigdy w rozdzielczościach panoramicznych bo trzeba było by tła do tej gry tworzyć od nowa. Problem znany ze Still Life, Black mirror i dwóch części Syberii.

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 11 marca 2017, 16:44

MrPepka pisze:O w mordę. To ta gra jest 2,5D? Jeśli tak to tej gry nie uda się uruchomić nigdy w rozdzielczościach panoramicznych bo trzeba było by tła do tej gry tworzyć od nowa. Problem znany ze Still Life, Black mirror i dwóch części Syberii.

Oczywiście że 2.5D. Po tylu latach 3D byłoby szpetne a jednak gra nadal cieszy "ładną" grafiką (jak to bywa przy przodówkach z prerenderami). Możesz podejrzeć tła programem TLJViewer. Jednak tylko podejrzeć i co najwyżej wyeksportować. Zauważysz wtedy jaką rozdzielczość mają i jakie są proporcje grafik. Widać słabe wyszparowanie interaktywnych elementów (tj. pamiętnik leżący na półce) z racji że te grafiki więcej niż 20 x 20 px nie mają. Obraz jest rozciągany z małego rozmiaru do wyświetlanego i brzydko wygląda :)

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 11 marca 2017, 17:19

Kochani, jak już to wszystko ogarniecie i ostateczna wersja łatki bedzie gotowa, napiszcie, b prosz, laikowi, jak ją zainstalować i co ona daje - językiem, poproszę, zrozumiałym dla ignoranta.
Z góry dziękuję. :D

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 11 marca 2017, 17:51

kassiopestka pisze:Kochani, jak już to wszystko ogarniecie i ostateczna wersja łatki bedzie gotowa, napiszcie, b prosz, laikowi, jak ją zainstalować i co ona daje - językiem, poproszę, zrozumiałym dla ignoranta.
Z góry dziękuję. :D

Łatkę po prostu instalujesz. Ściągasz wersję 2CD (bo pewnie o tę Ci chodzi). Klikasz plik exe. Program powinien sam znaleźć po wpisie do rejestru miejsce instalacji. Jak wszystko będzie ok to powinno być napisane że "Gra gotowa do łatania". I to wszystko. Zostaje Ci tylko zainstalowanie łatki, poczekaniu aż to się zrobi i odpalenie gry.

Jeżeli chcesz konfigurować ustawienia takie jak: Intensywność wygładzania, oraz rodzaj proporcji jaka ma być wyświetlana to opcjonalnie wypakowujesz jeszcze Launchera z pliku Launcher.zip do głównego katalogu z grą.

To co robi napisałem w liście zmian przy wpisie z patchem. Ale prościej i ogołnie to:
- Polska wydanie było w wersji 1.48. Patch wgrywa wersję 1.61 która była tylko dla wydania angielskiego i nie działała z polską. Dodanie wersji 1.61 po samym wypakowaniu łatki jaka jest na sieci powodowała brak polskiego audio i krzaczki w polskich ogonkach, poprawiłem to.
- Przerobiłem pliki audio by współpracowały z nową wersją.
- Podmieniłem ikonę gry na ładniejszą.
- Dodałem wygładzanie modeli 3D (nie są już tak poszarpane).
- Podbita sztucznie rozdzielczość do maksymalnej wyświetlanej przez monitor.
To te z bardziej istotnych.

Gra teraz nie wymaga żadnych wirtualnych maszyn itp. Działa z najnowszymi systemami bez żadnych błędów i niezgodności

Instalujesz i grasz. Nic więcej robić nie musisz :)

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 11 marca 2017, 20:26

Rewelacja. Bardzo dziękuję. :)

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: earwig11 » 12 marca 2017, 11:32

Dzięki za łatkę pi_kor. Niestety nie działa z wersją z GOGa (build 142). Wyskakuje "Niezgodność sumy kontrolnej pliku. Proszę sprawdzić wersję aplikacji." Da radę dostować łatkę do tej wersji? I jeszcze jedno pytanie. Po co przerabiasz pliki audio?

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 80 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: adventurka » 12 marca 2017, 16:26

Rozumiem, że patche z tego posta
viewtopic.php?f=158&t=5682&start=20#p53045
są tylko do wersji 2 CD i Steam.

Wersji GOG patch nie obsługuje? Wersja 4 CD jest do sprawdzenia.
Kontakt w sprawach forum: adventurka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
pi_kor
Obserwator
Kontakt:

Re: Najdłuższa podróż - problemy z uruchomieniem - dyskusja

Postautor: pi_kor » 12 marca 2017, 20:09

earwig11 pisze:Dzięki za łatkę pi_kor. Niestety nie działa z wersją z GOGa (build 142). Wyskakuje "Niezgodność sumy kontrolnej pliku. Proszę sprawdzić wersję aplikacji." Da radę dostować łatkę do tej wersji? I jeszcze jedno pytanie. Po co przerabiasz pliki audio?

Oryginalnie 2CD jest po polsku, Steam jest w wersji 1.61, GOG w wersji 1.42. Ciężko żeby jedno z drugim współpracowało. Do sprawdzenia jest wersja 4CD bo tej najbliżej do wydania 2CD (wersja 4CD różniła się tym że miała 2 wersje video niskiej i wysokiej jakości).

Audio musiałem przerobić ponieważ oryginalnie wersja polska 2 CD i 4 CD posiada pliki z dubbingiem w rozszerzeniu iss. Wydanie retail ENG i patch 1.61 do tego posiadał pliki audio w rozszerzeniu ovs. Samo wgranie plików patcha 1.61 ENG powodowało że nie działał dźwięk. Poprawiłem to poprzez przekonwertowanie plików do wymaganego rozszerzenia i dodanie ich do patcha w buildzie 1.0

Wszystko w temacie http://forum.przygodomania.pl/viewtopic.php?f=158&t=5701&p=53045#p53045 Ktoś żagluje wpisem ;D

Edit
earwig11 sprawdz czy działa https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing Wersja dla GOG + opcjonalne spolszczenie. Jak dasz znać czy działa dodam link do wpisu z łatkami.

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: earwig11 » 19 marca 2017, 23:18

Sprawdziłem wersję instalatora dla GOGa. Działa, jedna tylko mała uwaga: instalacja się nie powiedzie jeśli plik preference.ini został zmieniony. Najlepiej zainstalować patcha na świeżo zainstalowaną grę bez jej uruchamiania. Spolszczenia nie sprawdzałem. Poza tym wielkie dzięki :oklaski:

Illudil

Postautor: Illudil » 13 września 2017, 13:18

Witam
Mam problem z Patchem, zainstalowałem na czystą grę, i po uruchomieniu cały czas pracuje jakiś plików .xarc, czym to może być spowodowane?
Mój system : W7 Pro x64.

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum

Postautor: MrPepka » 13 września 2017, 14:07

Ale jakich dokładnie plików brakuje? Jaką edycję posiadasz?

Illudil

Postautor: Illudil » 13 września 2017, 14:42

MrPepka pisze:Ale jakich dokładnie plików brakuje? Jaką edycję posiadasz?

Wersja 2 płytowa z kolekcji klasyki, polska wersja językowa.

Brakowało:
Static.xarc, MainMenuLocation.xarc, (coś jeszcze), 45.xarc, 00.xarc w katalogu 45/00/
Z
grałem sobie kopię "czystej" wersji gry aby uzupełnić pliki, niestety gra się wysypuje przed wyświetleniem pierwszej animacji i nie widzę jaki błąd jest (czarny ekran).

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum

Postautor: MrPepka » 13 września 2017, 14:47

A gdy zminimalizujesz grę kombinacją alt+tab to widzisz wtedy błąd? Menedżer zadań możesz uruchomić?

Illudil

Postautor: Illudil » 13 września 2017, 15:04

MrPepka pisze:A gdy zminimalizujesz grę kombinacją alt+tab to widzisz wtedy błąd? Menedżer zadań możesz uruchomić?

Próbowałem uruchomić grę, niestety wyrzuca "Program TLJ przestał działać" i nic więcej.

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum

Postautor: MrPepka » 13 września 2017, 15:17

Przejrzyj ten temat:
viewtopic.php?f=5&t=5303
I wstaw tu logi (możesz je wrzucić na jakiś serwer np. Dysk Google).

Wróć do „Najdłuższa podróż: the longest journey”