Najdłuższa podróż: the longest journey - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
15
54%
9. Prawie doskonała
8
29%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
7%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
11%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 28

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Re: Najdłuższa podróż: the longest journey - ocena użytkownika

Postautor: Shadow » 20 lutego 2015, 22:44

Dla mnie to gra na pełną dychę. Mam kilka powodów, aby dać taką ocenę - po pierwsze fabuła, po drugie długość gry (ukończenie zajęło mi 19 godzin), po trzecie bardzo dobra polska wersja (chociaż tu mogę się lekko doczepić, bo czasem co innego jest napisane w dialogach, a co innego mówi April, ale sens wypowiedzi jest ten sam), po czwarte muzyka, po piąte grę przeszedłem co najmniej 5 razy, po szóste tytuł ten ukończył mój brat, a dodam, że on nie lubi gier przygodowych, co dużo mówi o jakości gry. Po siódme spaniały świat Arkadii, aż chciałoby się w nim zamieszkać, po ósme ciekawe postacie takie jak Cortez, kapłan Arkadii czy też smoki. Po dziewiąte zagadki naprawdę trzymają poziom, nawet z trudniejszymi łamigłówkami można sobie poradzić samemu, mi w pamięci utknęła zagadka z posągami.

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: Kurhhan » 23 lutego 2015, 01:09

Porzuciłem, ponieważ dla mnie była faktycznie zbyt długa (a bardziej, niepotrzebnie rozciągnięta) i stylistycznie, alternatywny świat kompletnie mi nie podszedł.

Awatar użytkownika
winstonsmith
Obserwator
Podziękował(a): 20 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: winstonsmith » 29 czerwca 2015, 10:37

Miałem się nie wypowiadać, ale post Kurhhana mnie w końcu ośmielił, gdyż ja również nie dałem rady przebrnąć i tak jak on nie byłem zachwycony całym światem gry. Gra ma ogromną renomę i kilkukrotnie próbowałem złapać bakcyla, ale bez skutku.
Bardzo zachęcająco wyglądała pierwsza lokacja i bohaterka w niej :P - tzn sprawiała wrażenie ciekawej postaci (głównie dzięki świetnemu dubbingowi, zarówno w wersji polskiej jak i anglo). Byłem przekonany, że gra będzie miała fabułę w stylu Sanitarium, czyli thrilleru psychologicznego z fascynującymi abstrakcyjnymi elementami, ewentualnie sci-fi, baśniowymi (idealizującymi rzeczywistość) wątkami. Niestety jeszcze w tej samej lokacji
Spoiler:
uświadomiła mi, że tematyką będzie
Spoiler:
, za którym nie przepadam. Poznawanie bohatera i "pierwszego" świata gry (który był futurystyczny czyli ciekawy, dobrze pokazany i mi się podobał) jest czymś normalnym i pożądanym, jednak tu przybrało to formę serialu na temat protagonistki, co interesujące dla mnie już nie było. Gdyby to skrócić to wydarzenia do momentu
Spoiler:
byłyby nawet ciekawe. I powtarzając za Kurhhanem ten świat mi się nie podobał. Mimo wszystko brnąłem dalej, bo liczyłem na rozwój wydarzeń o których pisaliście. Limit cierpliwości skończył się po wysłuchaniu opowieści starego rybaka... to była tragedia, a z tego co potem usłyszałem miało być ich więcej, a te miały być jednymi z ciekawszych których przyjdzie nam wysłuchać.
Na tym skończyła się moja najdłuższa podróż. Rozumiem, że są to całkowicie subiektywne odczucia, jednak uważam tą grę za "przereklamowaną" (z braku lepszego odpowiednika ang słówka overrated). Oceny oczywiście nie wystawiłem.
[hr]

When I think of something else, something will go here

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 04:53

9/10

W tej grze można się zakochać, szkoda że Dreamfall taki słaby.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: earwig11 » 09 października 2016, 14:56

Po niedawnym ukończeniu Chapters, postanowiłem sobie przypomnieć od czego to wszystko się zaczęło i zagrałem ponownie w Najdłuższą podróż. Zarówno lata temu, jak grałem pierwszy raz, tak i teraz nie mogę wystawić tej grze maksymalnej oceny. Niby wszystko jest na miejscu: interesująca fabuła, ciekawe postacie, humor, odpowiednia długość, ładna muzyka i dubbing, w większości logiczne zagadki (jest kilka zakręconych). Można przyczepić się do grafiki, która bardzo się zestarzała. Rozpikselowane postacie na rozmytych tłach nie wyglądają za dobrze. Niemniej jednak w Podróży brakowało mi czegoś, co potrafiłoby mnie przykuć na dłużej, niż na te kilka godzin w tygodniu. Nie czułem się jakoś bardzo związany z April i jej misją ratowania świata (a raczej dwóch). Gra dobra, ale nie wybitna. Tak więc, ode mnie tylko 7.

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: ALEX » 28 lutego 2017, 20:23

Jedna z najlepszych przygodówek w moim rankingu. Pamiętam jak zachwycałem się nią tuż po premierze. Teraz grając po latach bałem się że dobre wspomnienia to wynik nostalgii i młodego wieku w jakim grałem, lecz na szczęście gra broni się sama. Ciekawa wciągająca fabuła, ładnie zaprojektowane światy i lokacje po których się przemieszczamy, oprawa audio wszystko razem idealnie współgra i zapada w pamięć. No i jest jeszcze Kruk: jeden z najlepszych bohaterów gier przygodowych ever. Jedyna subiektywna moim zdaniem wada to momentami zbyt wiele długich dialogów co mimo wszystko nie wplywa negatywnie na całość

PLUSY:
- Śliczna warstwa graficzna,
- Muzyka,
- Wciągająca fabuła,
- Kruk,
- Humor,
- Polski dubing,

MINUSY:
- Momentami trochę za dużo dialogów,

OCENA 10/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Wróć do „Najdłuższa podróż: the longest journey”