Książę i tchórz - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
2
20%
9. Prawie doskonała
3
30%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
3
30%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
20%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 10

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Książę i tchórz - ocena użytkownika

Postautor: pelagia » 07 stycznia 2012, 13:22

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Re: Książę i tchórz - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 18 kwietnia 2012, 13:30

Fajna była gierka za wyjątkiem zabrania kapcia biedakowi. Już była lepsza podmiana kości, generalnie dobrze się bawiłam. Ta gra zapadła mi mocno w pamięć. 8/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Prymus
Poszukiwacz Przygód

Postautor: Prymus » 18 kwietnia 2012, 15:37

9/10

Wszystko w tej grze mi się podobało. Jedynym minusem było kilka momentów w których zaciąłem się na dobre i nie wiedziałem co robić dalej. Ale jednak zawsze po paru godzinach ruszyłem się z miejsca. Hu,or też jak najbardziej na plus. Warto zagrać.
"Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem."

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 32 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: Adam_OK » 25 lutego 2013, 19:12

OCENA GRY: 7/10

ZALETY:

+ humor
+ niezła fabuła
+ ładna grafika
+ muzyka i dźwięk
+ świetna polonizacja
+ interfejs

WADY:

- zręcznościówki
- za mało zagadek
- trochę za krótka
- outro
- mało miejsca na zapisy
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Domino » 31 sierpnia 2013, 10:07

Świetna przygotówka, która pokazała, że Polacy potrafią robić gry na najwyższym światowym poziomie. Grafika jest śliczna i prawie w ogóle się nie zestarzałą, a kiedy grałem w tą grę robiła wrażenie. Humor stoi na wysokim poziomie. Fabuła jest wciągająca i naprawdę nie mogłem się doczekać co będzie za chwilę. Zagadki wtedy stały dla mnie na na dosyć wysokim poziomie, ale to było 10 lat temu. Minusem są elementy zręcznościowe, których jest całkiem sporo nie są one jakoś niebywale trudne, oprócz zadania z przesunięciem kamienia jak moja myszka to przetrwała nie wiem do dziś. Drugim minusem jest to, że grę zgubiłem miałem wydanie z komputer świat gry i płyta przepadła, a tak bardzo chciałbym zagrać w tą grę ponownie.
Ocena: 9/10, szkoda, że gra jest mało znana i trudno dostępna, a to prawdziwa perełka rodzimego przemysłu gier komputerowych.

Awatar użytkownika
Iselor
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Iselor » 23 lipca 2014, 00:03

Mała uwaga na początek. Recenzję pisałem dobre 10 lat temu. Jednak nie chciało mi się pisać nowej recenzji, ale sam tekst nie jest tragiczny, a gra warta opisania.

FABUŁA:

Po uruchomieniu gry widzimy animowany film. A raczej jedną postać, czyli czarodzieja Arivalda siedzącego przy stole i opowiadającego fabułę gry. Teraz ja w skrócie ją opowiem. pewien młodzieniec, niejaki Galador, postanowił zawrzeć układ z demonem: demon przeniesie jego duszę w ciało księcia pewnego królestwa, i na odwrót. W ramach zapłaty ''wziął'' sobie ciało Galadora (wraz z duszą księcia) do Piekła. Na nieszczęście wydarzenie to miało miejsce w dzień walki księcia z Czarnym Rycerzem. Galador, który wiedział tyle o walce co kura o pieprzu po prostu uciekł, a król wykluczył go (a raczej księcia, bo nikt rzecz jasna o umowie z demonem nie wiedział) z rodziny królewskiej. Biedny Galador musi teraz wszystko odwrócić i w tym celu musi udać się do samego Piekła - a podróż tam nie będzie ani łatwa ani krótka. Tutaj postać Księcia/Galadora przejmuje Gracz.

GRAFIKA:

Po zakończeniu opowieści (bardzo długiej zresztą, bo trwa około 15 - 20 minut) od razu zaczyna się gra. Grafika mnie urzekła: wspaniale narysowane postacie, obiekty i tło wyglądają prześlicznie. Jeśli ktoś widział Curse of the Monkey Island 3, to mogę go zapewnić że w KiT (skrót, jak najbardziej nie na miejscu) grafika jest o wiele lepsza. Na największe uznanie (jeśli chodzi o grafikę) zasługują przedmioty, które są wręcz idealne. Również fakt, że postacie wykonują różne czynności podczas gdy z nimi nie rozmawiamy, zasługuje na plus. Kupcy grają w kości, Arivald i krasnolud równą chlają browar, a żebrak...eee....to co robi żebrak pominę:) (dowiecie się jak zagracie, a robi on rzeczy obrzydliwe). Jest coś do czego można się doczepić i widać to już w przedmowie Arivalda. Jednak nie jest to aż taki błąd, żeby zaraz wołać o pomstę do nieba.Czasem gdy postać mówi, jej usta poruszają się jeszcze po skończonej mowie, albo zamykają się zbyt wcześnie.

DŹWIĘK, MUZYKA i GŁOSY:

Dźwięki są znakomite i bardzo często oddają fantastyczny klimat gry (często mroczny). Nie ma ich może za wiele, ale wraz z muzyką to jeden z bardzo wielu plusów gry. Właśnie. Muzyka. GENIALNA! Klimat oddaje lepiej niż grafika i nie ma się czemu dziwić! Tak dobrej muzyki nie słyszałem w żadnej przygodówce (chociaż Skaut Kwatermaster też miał super muzykę), na uwagę zasługuje muza z opuszczonej świątyni - wymiata całkowicie! Wyłączenie muzyki jest olbrzymim błędem. A jak się mają głosy? Są dobrane bardzo dobrze, a aktorzy włożyli wiele serca i wysiłku, aby poprawnie odegrać powierzone im role. Najlepiej brzmią głosy kupców, Arivalda i zapomnianego bóstwa z opuszczonej świątyni (to ostatnie zwłaszcza) - perfekcja.

DIALOGI I ZAGADKI:

Autorami scenariusza, dialogów, zagadek itd. Są Adrian Chmielarz i Jacek Piekara, tak więc należy się spodziewać iż gra przyniesie nam mnóstwo radochy. Dialogów jest dużo, często są zabawne. Ale co ja się tu będę rozpisywał, napiszę tylko że zagadki są ciekawe i należy nieco pomyśleć. Gra nie jest jednak przesadnie trudna - ot w sam raz.

INTERFEJS:

Sterowanie jest bardzo proste. Wszystkie czynności wykonujemy myszką.Aby porozmawiać z kimś albo użyć jakiegoś przedmiotu, klikamy na obiekcie PPM i wyświetla nam się lista czynności jakie możemy wykonać na przedmiocie/osobie (Użyj/Porozmawiaj/Zabierz/Obejrzyj, itd.). Również otworzenie skrytkiw której Galador trzyma przedmioty jest bardzo proste. Wystarczy tylko przejechać myszką na samą górę ekranu i po chwili ujrzymy otwartą skrzynię i znajdujące się w niej przedmioty, z których korzystamy w ten sam sposób co przedmiotów nie będących w naszym posiadaniu.Proste prawda? Pozostała jeszcze sprawa Menu. Tutaj trzeba klikać odpowiednio przycisk F1 i dostajemy możliwość wczytania gry, zapisania, zmiany opcji itd.Nic skomplikowanego...

Podsumowanie? To najlepsza polska przygodówka i jedna z najlepszych w ogóle. Grać!

9/10 (nie wiem czemu dałem kiedyś 9, teraz tak myślę że trzeba było dać dychę)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 23 lipca 2014, 00:08

Ale ją już wstawiłeś kiedyś na forum i jest w dziale z grą. viewtopic.php?f=136&t=2847 Swoją droga nie wiem, czemu cię nie pokolorowałam.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Iselor
Publicysta

Postautor: Iselor » 23 lipca 2014, 14:35

Kurde, nie zauważyłem:D

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 04:41

10/10

I aż człowiek żałuje, że Kazimierz Kaczor nie dubbingował więcej postaci w grach :)

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 09 listopada 2016, 11:57

Całkiem niedawno było mi zagrać po raz pierwszy w ten polski klasyk. Na pierwszy plan wybija się przepiękna i płynna animacja. Grafika też przetrwała próbę czasu i można powiedzieć zę jest ładna. Dubbing nierówny, o ile męskie głosy są ok, to kobiece wypadły sztucznie. Muzyka za to mi nie podeszła i musiałem "trochę" ją przyciszyć. Dialogi dobrze napisane, sporo razy się uśmiałem. Przeszkadzał mi za to interfejs. Sporo komend, a niektóre z nich potrzebne tylko raz albo dwa. Widać że autorzy bardzo wzorowali się na Monkey Island, szkoda tylko, że na tej pierwszej. Rok wcześniej wydano Curse of Monkey Island gdzie tych komend było tylko 3. Scena z podgrzewaniem węgielka aby nie wygasł też z Małpiej Wyspy, tyle że tam, to było przelewanie grogu z kufla.

Nie wiem czy to z racji mojego wieku, braku czasu i cierpliwości czy czegoś innego, ale niektóre zagadki były dla mnie zbyt przekombinowane i nielogiczne. Często i gęsto brakowało mi podpowiedzi co zrobić dalej. Dochodzą to tego trudne elementy zręcznościowe, co prawda do przejścia, ale zupełnie nie potrzebne. Pewnie gdybym zagrał w Księcia w okolicach premiery to wychwalałbym go w nieskończoność, a tak z perspektywy czasu, porównując z innym grami z tego okresu tylko 7.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 20 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 67 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 listopada 2016, 21:28

A ja z kolei, grałem pierwszy raz w nią w 1998 i wtedy jakoś mówiłem średnia, nie poczułem klimatu, a od paru lat, człowiek się starzeje chyba ;) tak się w niej rozsmakowałem, że dla mnie majstersztyk polskich przygodówek (choć mało tego było w ogóle). Co do muzyki, nie wiem co to jest, ale słuchając motywu przewodniego:

http://www.youtube.com/watch?v=RrlypV4xQCw&list=PLAH_kkIuwebqcNSgVJpiTvPikwVRDxo_z&index=6

Oraz klimat Pan Słońce letni kawałek:

http://www.youtube.com/watch?v=NTNdEDB2ubE&list=PLAH_kkIuwebqcNSgVJpiTvPikwVRDxo_z&index=3

Kawałek na credits-ach super też:

http://www.youtube.com/watch?v=5ackJYbOQ8M&index=12&list=PLAH_kkIuwebqcNSgVJpiTvPikwVRDxo_z

Słuchając go nie wiem co to jest, chyba to nostalgia i tęsknota za latami dzieciństwa, ale on mnie wprowadza w tak dobry nastrój, że szok :) Słuchając go myślisz, jest fajnie, spokój w domu:D stara gra, klimat, siedzisz wieczorkiem sobie, za oknem zimno( najlepiej grać jesienią albo zimą) a przygody przed tobą.

Cały soundtrack tutaj:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... ikwVRDxo_z

Głosy są ok, a ciekawostka -odnośnie głosu żeńskiego. Podobno osoba z castingu, która podesłała głos aktorkę, myślała, że oni szukają do roli małej dziewczynki tutaj to piszą w wywiadzie:

Obrazek

Duże rozmiary tutaj: https://photos.google.com/share/AF1QipP ... MxemhRVS1B

Za głos homolocusa odpowiada Tomasz Bednarek - czyli Jacek z Klanu.

Co do zagadek są trudne i nie logiczne jak w MI dokładnie, ja bez solucji bym nie ruszył. Ale całość grafiki, cudnej bajkowej i starannej, przypomina serię Broken Sword i Jack Orlando ( Ludzie z Revolution chwalili Metropolis za animacji) najbardziej wkurza brak intra, które było w tym wywiadzie :(
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Wróć do „Książę i tchórz”