Keepsake - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
2
13%
9. Prawie doskonała
6
38%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
4
25%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
13%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
2
13%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 16

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Keepsake - ocena użytkownika

Postautor: Izysnofret » 05 stycznia 2012, 16:21

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum

Re: Keepsake - Ocena użytkownika

Postautor: Izysnofret » 05 stycznia 2012, 16:22

Moja ocena: 9.

+ śliczne lokacje
+ ciekawa, wciągająca i jak dla mnie nieprzewidywalna do samego końca fabuła
+ gra jest dosyć długa
+ zagadki takie, jak najbardziej lubię
+ wzruszające zakończenie
+ klimat fantasy i magiczna Akademia jak z Harry'ego Pottera

- kanciaste, brzydkie postacie, które w dodatku czasem przelatują przez siebie
- tłumaczenie niektórych zagadek, poważnie utrudniające ich rozwiązanie

Awatar użytkownika
Majainna
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=20

Re: Keepsake - ocena użytkownika

Postautor: Majainna » 07 marca 2012, 21:09

Mam kilka gier, które najbardziej przypadły mi do gustu i do nich należy Keepsake. Piękna, smutna opowieść. Gra długa i jak napisała Izys w klimacie fantasy.Piękna grafika i trudne zagadki /dla mnie :) /. Moja ocena 9/10

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy

Postautor: Urszula » 07 marca 2012, 21:16

Też bardzo mi się podobała i opowiedziana historia, grafika, lokacje, zagadki, ale brak porządnej mapki do przemieszczania sie między lokacjami to był minus. Całość jednak śliczna 9/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Prymus
Poszukiwacz Przygód

Postautor: Prymus » 08 marca 2012, 00:52

7/10

To, czego jej brakuje to na pewno szybkiego przemieszczania się pomiędzy lokacjami. Poza tym źle tłumaczone zagadki, do tego były one trudne ijak dla mnie zbyt gęsto. Mimo tego grało mi się przyjemnie.
"Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem."

Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy

Postautor: Emilio » 21 marca 2012, 12:26

8/10 Gra graficznie mnie zachwyciła - śliczna, barwna, scenariusz fajny, ciekawy, duzo zagadek. Minus to podobnie jak poprzednicy pisali - mapka!!!!!!!!! Ogólnie nie jest źle ;)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 52 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 22 listopada 2012, 23:27

Bardzo fajna, pełna magii przygodówka z ciekawymi, wymagającymi zagadkami i wzruszającą historią. Jest jeden poważny minus - brak możliwości automatycznego przenoszenia się między lokacjami. Z powodu mojego kompletnego braku orientacji w terenie zwiedziłem każdą z sal po około trzydzieści razy, bo zwykle mijał kwadrans zanim trafiałem we właściwe miejsce. Musiałem więc często korzystać z podpowiedzi, dzięki którym wiedziałem, do jakiego pomieszczenia powinienem się udać, inaczej rozgrywka zajęłaby mi przeszło sto godzin (z czego dziewięćdziesiąt pięć spędziłbym na błądzeniu po uniwersytecie).

8/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 55 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 25 lutego 2013, 19:07

OCENA GRY: 7/10

ZALETY:
+ grafika!
+ dużo logicznych zagadek
+ system podpowiedzi do zagadek
+ niezła fabuła/specyficzny klimat (dla jednych)
+ porządna oprawa audio
+ przyzwoity interfejs
+ absurdalny humor

WADY:
- nuda/specyficzny klimat (dla drugich)
- kilka „przegiętych” łamigłówek
- system podpowiedzi do „niezagadkowych” etapów gry
- niedoróbki interfejsu
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 16 kwietnia 2014, 21:58

Grając kolejny raz, tym razem jakby bardziej dojrzale, bo do każdej zagadki podchodziłam sama bez systemu pomocy ze strony gry uznałam, że jest trudna. Nie dlatego, że zagadki same w sobie są zbyt mocno wyśrubowane, ale dlatego, że w żaden sposób polonizacja gry, nie pomaga w rozwiązaniu zagadek, a wręcz utrudnia.
Dlaczego?
Spoiler:
W zagadkach tego typu, tłumaczenie powinno być wykonane bardzo dobrze, jeśli zadanie ma wykonać gracz, a nie program. Mimo wszystko, było tak samo fajnie jak wcześniej i znów na koniec łezka zakręciła mi się w oku. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 16 kwietnia 2014, 22:10

Fantastyczna gra. Grałem w nią sto lat temu, ale mam zamiar do niej powrócić i dopiero wtedy wystawię ocenę. Pamiętam, że zagadki po przejściu ok 3/4 gry stały się dla mnie już za trudne i korzystałem z solucji jak nigdy :bezradny: Czekam z niecierpliwością na jakiś ogarnięty letsplay z tej gry, chętnie bym sobie tę grę w ten sposób przypomniał.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 16 kwietnia 2014, 22:36

Zagraj nie czekaj nie warto. :) Chętnie bym zobaczyła dobre tłumaczenie tych wierszowanych zagadek. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 04:40

6/10

Tą grę się da opisać tak:
Idę, idę, idę, idę, idę. :)

Awatar użytkownika
Introverder
Obserwator

Postautor: Introverder » 12 listopada 2016, 02:35

Jeśli idzie o mnie to oceniłem grę na 6/10.

Dla mnie osobiście długimi momentami nudna (oprócz nas poza tym spotykamy zasadniczo tylko 2 postacie, z których jedna jest mocno irytująca - 3-y jeśli doliczymy tego Enta i przez moment sowę, ale dla mnie to i tak stanowczo za mało), za dużo łażenia, słaba praca kamer. Z plusów to mimo słabej grafiki widać inwencję twórców, ich pomysłowość, zagadki ogólnie pomysłowe - aczkolwiek trochę przekombinowane nie tak rzadko. Muzyka może się podobać, ale po dłuższym czasie może nużyć. Co do fabuły jestem jednak zawiedziony - niczym zasadniczo nie zaskakuje, brakuje zwrotów i jest monotonna i trochę zbyt melodramatyczna. Na pewno widać staranność twórców o to, by zagadki były interesujące i to w dużej mierze myślę się udało :). No i do plusów zaliczmy, że gra przekazuje pozytywne wartości, może czasem trochę zbyt nachalnie, ale na pewno warto czasem pokazywać, jakie wartości w życiu są ważne i naprawdę cenne.

Gra ma pewne podobieństwa fabularne do "Life Is Strange", ale tylko trochę - wątek przyjaźni, która ma być odnowiono po latach (nauka w tym samym miejscu), aczkolwiek tamta gra dużo bardziej angażuje moim zdaniem i nie ma ta gra porównania z tamtą mimo wszystko.

Gra ma niestety horendalnie wysokie wymagania sprzętowe, także niestety bez czegoś pokroju GTX-a 980 Ti będzie się ciąć niemiłosiernie, pomóc może zmniejszenie jakości elementów środowiskowych i cząsteczkowych, również cienie można zmniejszyć na średniej jakości i zyskać parę FPS-ów.*

* - żarcik :).

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Postautor: earwig11 » 12 listopada 2016, 09:57

Introverder - nie wiem o jakiej grze pisałeś, ale na pewno nie o Keepsake. GTX 980Ti dla gry z 2006 roku? Poza tym, tam nie żadnych ustawień graficznych, nawet wyboru rozdzielczości.

Edit - dopiero teraz zauważyłem, że to żart

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Postautor: earwig11 » 17 listopada 2016, 21:32

Nie ma co rozpaczać nad tłumaczeniem zagadek słownych. W wersji angielskiej (bo w taką grałem) równie mętne i niejednoznaczne, ale przynajmniej się rymowały. Graficznie i muzycznie w porządku, chociaż postacie (wszystkie 3) trochę zbyt kwadratowe. Podobały mi się również zagadki logiczne, te na końcu trochę przyciężkawe, ale dzięki wbudowanym podpowiedziom nie musiałem sięgać do solucji. Jak już wspomniano tu wielokrotnie przydałby się też jakiś system szybkiej podróży, a tak poza tym podobało mi się. 8/10

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: DirkPitt1 » 27 lutego 2018, 13:28

Bardzo przyjemna gra. Ładne lokacje, ciekawe zagadki i interesujący system podpowiedzi do nich. Muzyka pasuje do klimatu, choć mogłoby jej być trochę więcej. Z munusów, prawie nie ma z kim porozmawiać. Przydałaby się też mapka z możliwością szybkiego przeskoczenia do najważniejszych miejsc. I ostatnia wada (istotna chyba tylko dla takich smokofili z urodzenia i wychowania jak ja), w tej smoczej dolinie nie zobaczymy za wielu smoków. Grze śmiało mogę dać 9.

Plusy:
Ładne lokacje
Różnorodne zagadki logiczne
System pomocy

Minusy:
Nie bardzo jest z kim pogadać
Brak szybkiego przemieszczania się
Ostatnio ukończone: Primordia
W trakcie: Police Quest
W planie: The Whispered World, Police Quest

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 03 września 2018, 00:35

Wszyscy oceniają ją bardzo wysoko.. W związku z tym chciałem wtrącić jeszcze kilka (obiektywnych w moim mniemaniu) zdań. Nie korzystam z solucji w grach, co czasem kosztuje mnie dodatkowe (stracone w takim wypadku) godziny (np. bezsensownego łażenia po akademii w Keepsake - jak napisałem wyżej, można się zabiegać na śmierć w tej grze). No więc jak postanowiłem tak doszedłem do prawie samego końca bez żadnych podpowiedzi. Niemniej jednak ku mojej boleści wtedy nadeszły cztery zagadki, do których "przewodnikami" były zdobyte gobeliny. Straciłem przy nich masę czasu (rozwiązując tylko salę sztuki), aż wreszcie sfrustrowany sięgnąłem do podpowiedzi w grze (nie dały prawie nic) i do solucji na stronie przygodomanii. Ok, teleskop i obserwatorium zrozumiałem, przy ogromnej dawce cierpliwości można było wyklikać odpowiednie gwiazdy (pewnie zajęłoby to tak obiektywnie z 5 godzin klikania i mogłoby doprowadzić do znienawidzenia przygodówek na resztę życia). O co chodziło z kwiatami? Nie rozumiem do teraz.
Spoiler:

Sfrustrowany zacząłem szperać w internecie - tutaj cytuję za recenzentem na IGN: Obviously, I loved this feature when I lost six hours, since I didn't have to go through solving the puzzles again, one of which was *really* hard and took a *really* long time to solve. Without it, though, the second half is impossible to figure out. Some of the puzzles' rules in the upper levels can't be deciphered through trying to solve it, so the hint system will reveal the rules. Sometimes it took all three hints to truly understand what I was supposed to do (http://www.ign.com/articles/2006/05/03/keepsake?page=2).

Wróć do „Keepsake”